The Official Offtopic v6

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Εχεις τετοιες εξουσιες και ποιος στις εδωσε για πες μας, εισαι δημοτικη αστυνομια η ετσι το λες!
οχι δεν ειμαι δημοτικη αστυνομια ουτε κατι αλλο παρομοιο... αλλα πρεπει να υπαρχει καποια απαντηση οταν καποιος που τον βαλανε να ελεγξει κατι του αρπαζεις το μπλοκ και του το σκιζεις, θα περασει ΕΔΕ μετα αυτός θα τον κοροιδευουν και θα ταλαιπωρηθει... γιατι? γιατι αποφασισε να κοψει κληση ? ειμαι ηλικιωμενος κι αμα με ελεγξουν θα σκισω το μπλοκ και θα εχω και την συμπαθεια του κοσμου στην ασχημη αντιδραση? δεν ειδα κανενας να λεει γιατι το αρπαξε να το σκισει ειναι απαραδεκτος ο γερος.. τοσο λαθος το βλέπω?
 
Last edited:

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Ντροπη σου να λες εναν ηλικιωμενο ετσι!!!!!!που ειναι οι υπευθυνοι του σαιτ ?????η συμφωνουν μαζι σου????
μπορεί να ειναι λάθος ο χαρακτηρισμος μου και σου ζητω συγνωμη αλλα η συμπεριφορα του δεν ειναι απαραδεκτη? μπορει ο καθε ηλικιωμενος να αρπαζει το μπλοκ στον ελεγχο? δεν δειχνει καποιο ειδους αλητειας αυτη η συμπεριφορα? μονο εγω το βλέπω έτσι? ο αστυνομικος ειναι νταης κι ο ηλικιωμενος ηταν ενταξει?
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
μπορεί να ειναι λάθος ο χαρακτηρισμος μου και σου ζητω συγνωμη αλλα η συμπεριφορα του δεν ειναι απαραδεκτη? μπορει ο καθε ηλικιωμενος να αρπαζει το μπλοκ στον ελεγχο? δεν δειχνει καποιο ειδους αλητεια αυτη η συμπεριφορα? μονο εγω το βλέπω έτσι? ο αστυνομικος ειναι νταης κι ο ηλικιωμενος ηταν ενταξει?
Καμιά παραβατική συμπεριφορά δεν δικαιολογείται.ΚΑΜΙΑ.Αλλά ούτε του δημοτικού.Κι αν η ΠΝΠ έχει δώσει τόσες αρμοδιότητες,περιμένετε τον στρατό έξω από το σπιτι σας με τον ρουφιάνο της γειτονιάς.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
μπορεί να ειναι λάθος ο χαρακτηρισμος μου και σου ζητω συγνωμη αλλα η συμπεριφορα του δεν ειναι απαραδεκτη? μπορει ο καθε ηλικιωμενος να αρπαζει το μπλοκ στον ελεγχο? δεν δειχνει καποιο ειδους αλητεια αυτη η συμπεριφορα? μονο εγω το βλέπω έτσι? ο αστυνομικος ειναι νταης κι ο ηλικιωμενος ηταν ενταξει?
Οχι δεν δικαιολογω τον ηλικιωμενο ,αλλα το να τον λες με αυτο το επιθετο δεν επιτρεπεται και δεν δειχνει καλο ουτε και για σενα.Πρεπει να μιλαμε πιο κοσμια γιατι πεφτεις στο επιπεδο αυτου που βριζεις!και εγω καθομαι απο την δουλεια μου και χανω πολλα χρηματα ενω τα εξοδα τρεχουν αλλα δεν βριζω!!!
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Θα κρίνω το πλάνο που βλέπω, δηλαδή ότι ο γέρος σηκώνει το χέρι του και αρπάζει το μπλοκάκι του αστυνομικού.

Με βάση αυτό το πλάνο με μερικά προηγμένα κράτη (Αμερική κτλ) θα τον είχαν ακινητοποιήσει σε δευτερόλεπτα και θα έτρωγε και ξύλο.
Ίσως δεν έπρεπε να κάνει κεφαλοκλείδωμα ο αστυνομικός, αλλά να τον ακινητοποιήσει με άλλο τρόπο (στην Αμερική αν σε 5-10 δευτερόλεπτα δεν είχε αφήσει το μπλοκάκι, παίζει να του έριχναν με taser) , αλλά είπαμε αυτά είναι προηγμένα κράτη , όχι Ελλάδα.

Όσο για εσάς που λέτε για τον αστυνομικό, αν ήσασταν στη θέση του τι θα κάνατε:

1) Θα αφήνατε το γέρο να σκίσει το μπλοκάκι?
2) Θα του λέγατε "δώσε μας το μπλοκάκι και δεν θα σου κόψουμε πρόστιμο"
3) Θα τον ακινητοποιούσατε με βία

Με δεδομένο ότι έχετε κλάσματα του δευτερολέπτου μπροστά σας (καθώς το να σκίσει το μπλοκάκι θα του πάρει 1-2 δευτερόλεπτα)

Απαντήστε, γιατί από την πλευρά του 3ου ανθρώπου όλοι είμαστε άρχοντες στο τι θα κάναμε.
Η πλειοψηφία θα αντιδρούσε με το 3.

Όσο για αυτούς που λένε "ηλικιωμένος είναι δεν καταλαβαίνει" , κακώς το 2020 ζούμε να μάθει να καταλαβαίνει. Όλοι είμαστε ίσοι απέναντι στους νόμους.

Το μοναδικό λάθος που διακρίνω είναι ότι η δημοτική αστυνομία δεν έχει την εξουσία της κανονικής αστυνομίας. Εφόσον κάνουν ελέγχους πρέπει να έχουν περάσει την ίδια εκπαίδευση , όπλα , χειροπέδες κτλ. Η μόνη που φταίει είναι η πολιτεία για αυτό.

Σε όλα αυτά που λέμε για καραντίνες κτλ , συμφωνώ απόλυτα με τον @North66.

Υ.Γ @Leftris B έτσι το βλέπω και εγώ, δεν είσαι μόνος σου.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Προσωπικά θεωρώ πως καμίας μορφής βία, χειρονομίες κλπ.ΔΕΝ πρέπει να γίνεται αποδεκτή.
Και κανείς δεν πρέπει να ξεκινά πρώτος χειρονομίες γιατί δεν ξέρεις που μπορεί να καταλήξουν. Κινούμαι χρόνια με τα ΜΜΜ και έχω δει σε λεωφορείο καρπαζιά ηλικιωμένου σε ακόμα πιο ηλικιωμένο γιατί τον έσπρωξε και μάλιστα τον βάραγε φωνάζοντας "εγώ δεν είμαι γέρος σαν κι εσένα να τα έχω χάσει".Και ταυτόχρονα τον έδερνε. Σοκαριστικά πράγματα. Παρενέβησαν νεότεροι να τους χωρίσουν.

Γενικά πρέπει να μάθουμε πόσο τρομακτικό πράγμα είναι η άσκηση βίας. Και ειδικά τα παιδιά ανθρώπων που αντιδρούν έτσι πρέπει να τους προστατεύουν.
Προσωπικά ειδικά τους ηλικιωμένους τους σέβομαι. Και οποιονδήποτε άνθρωπο ανεξαρτήτως ηλικίας .Αν όμως κάποιος χειρονομούσε πρώτος σε μένα (με οποιοδήποτε τρόπο)ομολογώ πως δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Προσωπικά θεωρώ πως καμίας μορφής βία, χειρονομίες κλπ.ΔΕΝ πρέπει να γίνεται αποδεκτή.
Και κανείς δεν πρέπει να ξεκινά πρώτος χειρονομίες γιατί δεν ξέρεις που μπορεί να καταλήξουν. Κινούμαι χρόνια με τα ΜΜΜ και έχω δει σε λεωφορείο καρπαζιά ηλικιωμένου σε ακόμα πιο ηλικιωμένο γιατί τον έσπρωξε και μάλιστα τον βάραγε φωνάζοντας "εγώ δεν είμαι γέρος σαν κι εσένα να τα έχω χάσει".Και ταυτόχρονα τον έδερνε. Σοκαριστικά πράγματα. Παρενέβησαν νεότεροι να τους χωρίσουν.

Γενικά πρέπει να μάθουμε πόσο τρομακτικό πράγμα είναι η άσκηση βίας. Και ειδικά τα παιδιά ανθρώπων που αντιδρούν έτσι πρέπει να τους προστατεύουν.
Προσωπικά ειδικά τους ηλικιωμένους τους σέβομαι. Και οποιονδήποτε άνθρωπο ανεξαρτήτως ηλικίας .Αν όμως κάποιος χειρονομούσε πρώτος σε μένα (με οποιοδήποτε τρόπο)ομολογώ πως δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου γιατι πιστευω ακραδαντα οτι η βια γεννα βια.Αλλα εδω μιλαμε οχι για δυο πολιτες που αρπαχτηκαν αλλα για υποτιθεμενο οργανο (ασχετα που δεν νομιμοποιηται να ενεργει ετσι)επιβαλεται να ειναι πιο ψυχραιμος!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Συμφωνω απολυτα μαζι σου γιατι πιστευω ακραδαντα οτι η βια γεννα βια.Αλλα εδω μιλαμε οχι για δυο πολιτες που αρπαχτηκαν αλλα για υποτιθεμενο οργανο (ασχετα που δεν νομιμοποιηται να ενεργει ετσι)επιβαλεται να ειναι πιο ψυχραιμος!
Μωρέ σωστό αλλά τέθηκε πιο πάνω από τον @Ntt η ερώτηση τι θα κάναμε εμείς στη θέση του...Για αυτό δεν μπορώ να βρω απάντηση. Γιατί όσο και μου είναι τουλάχιστον απεχθής η θέα να ακινητοποιεί κάποιος έναν ηλικιωμένο, όταν βλέπω κάποιον να έχει αρπάξει ένα μπλοκ ενός (οποιουδήποτε) οργάνου της τάξης , ξέρω ότι αυτό θα έχει κάποια συνέπεια.
Διαφωνώ με τον χαρακτηρισμό κ...γερος πιο πάνω αν και συμφωνώ πως είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά να σηκώνει πρώτος χέρι με οποιοδήποτε τρόπο και μάλιστα για να καταστρέψει ένα όργανο της δουλειάς κάποιου άλλου. Δεν θεωρώ πως αν είσαι ηλικιωμένος υπάρχει δικαιολογία να χειρονομείς σε άλλους. Ούτε μου αρέσει η εικόνα του κεφαλοκλειδώματος, αλλά ούτε από την άλλη μπορώ να απαντήσω πώς έπρεπε να τον ακινητοποιήσει.
Καταλαβαίνω πως κάποιοι έχουν σε αυτό άποψη τύπου "άσπρο-μαύρο" αλλά το βίντεο που βλέπουμε εμένα δεν με κάνει να δίνω ξεκάθαρα δίκιο σε κανέναν από τους δύο.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Μέχρι τώρα ήταν αυτοί που στήριξαν τις οικογένειες στην κρίση με την σύνταξη, τώρα γίνανε οι ανεύθυνοι που στριμώχνονται στα ΑΤΜ να πάρουν τη σύνταξη να τη φάνε.
φυσικά και θα πάρουν την συνταξη τους, αυτές τις μέρες όμως όταν βλέπουμε μπουλουκια και συνωστισμο ανθρώπων αποφευγουμε να παμε και βρισκουμε καποιον αλλο τροπο να παρουμε την συνταξη, οι περισσοτεροι πηγανε και γινανε μπουλουκι και καναν ενημερωση βιβλιαριου, αν καποιος στο μπουλουκι αυτο ειχε την ιωση τωρα θα την εχουν κι αλλοι και αυτοι ολοι ειναι ηλικιωμενοι και κινδυνευουν παρα πολυ να μην ξαναπαρουν την συνταξη τους και να την ξοδεψουν οπως επιθυμουν, το να πας κι εσυ να γινεις ενα με το μπουλουκι ειναι τεραστιο λαθος ειδικα αν εισαι ηλικιωμενος, φυσικα και ειναι μεγαλη ανευθηνοτητα να πας να στιμωχτεις στα ΑΤΜ, γιατί ειναι ? γιατι μπορει να ειναι η τελευταια που θα παρουν, θελουμε και αλλους λογους για να το καταλαβουμε αυτο?
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Θα κρίνω το πλάνο που βλέπω, δηλαδή ότι ο γέρος σηκώνει το χέρι του και αρπάζει το μπλοκάκι του αστυνομικού.

Με βάση αυτό το πλάνο με μερικά προηγμένα κράτη (Αμερική κτλ) θα τον είχαν ακινητοποιήσει σε δευτερόλεπτα και θα έτρωγε και ξύλο.
Ίσως δεν έπρεπε να κάνει κεφαλοκλείδωμα ο αστυνομικός, αλλά να τον ακινητοποιήσει με άλλο τρόπο (στην Αμερική αν σε 5-10 δευτερόλεπτα δεν είχε αφήσει το μπλοκάκι, παίζει να του έριχναν με taser) , αλλά είπαμε αυτά είναι προηγμένα κράτη , όχι Ελλάδα.

Όσο για εσάς που λέτε για τον αστυνομικό, αν ήσασταν στη θέση του τι θα κάνατε:

1) Θα αφήνατε το γέρο να σκίσει το μπλοκάκι?
2) Θα του λέγατε "δώσε μας το μπλοκάκι και δεν θα σου κόψουμε πρόστιμο"
3) Θα τον ακινητοποιούσατε με βία

Με δεδομένο ότι έχετε κλάσματα του δευτερολέπτου μπροστά σας (καθώς το να σκίσει το μπλοκάκι θα του πάρει 1-2 δευτερόλεπτα)

Απαντήστε, γιατί από την πλευρά του 3ου ανθρώπου όλοι είμαστε άρχοντες στο τι θα κάναμε.
Η πλειοψηφία θα αντιδρούσε με το 3.

Όσο για αυτούς που λένε "ηλικιωμένος είναι δεν καταλαβαίνει" , κακώς το 2020 ζούμε να μάθει να καταλαβαίνει. Όλοι είμαστε ίσοι απέναντι στους νόμους.

Το μοναδικό λάθος που διακρίνω είναι ότι η δημοτική αστυνομία δεν έχει την εξουσία της κανονικής αστυνομίας. Εφόσον κάνουν ελέγχους πρέπει να έχουν περάσει την ίδια εκπαίδευση , όπλα , χειροπέδες κτλ. Η μόνη που φταίει είναι η πολιτεία για αυτό.

Σε όλα αυτά που λέμε για καραντίνες κτλ , συμφωνώ απόλυτα με τον @North66.

Υ.Γ @Leftris B έτσι το βλέπω και εγώ, δεν είσαι μόνος σου.
Πολύ σωστή η σύγκριση με την Αμερική, εκεί σε σκοτώνουν επειδή διέγνωσαν επικίνδυνη έκφραση που μπορεί εν δυνάμει να γίνει επιθετική, κρίμα που δεν τον σκότωσαν τον γέρο.
Τι θα έκανα εγώ στον γέρο? πιθανότατα τίποτα γιατί δεν θα μπορούσα από το ασυγκράτητο γέλιο από την φάση
Τα καλόπαιδα της αστυνομίας και της δημοτικής περισσότερο ας κρατήσουν το νταηλίκι τους για εκεί που πρέπει και συνήθως το παίζουν κότες (γιατί θα στεναχωρηθεί η μαμά αν πάθουν τίποτα) και ας μάθουν να αντιμετωπίζουν τέτοιες καταστάσεις με χιούμορ, αξιοπρέπεια και σεβασμό. Οι πολίτες ξέρουν να αξιολογούν τέτοιες καταστάσεις και οι προιστάμενοί τους το ίδιο.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom