The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Φίλε μου Χρήστο.
1) Είναι αδιανόητο να έχουν εμβολιαστεί τους τρεις μήνες πρωθυπουργός ,νομίζω και η πρόεδρος,
Τσόρδες , στην ζούλα κάποιοι ημέτεροι, παπάδες ,στρατιωτικοί ,ομάδα 60-65 και να μην έχουν
εμβολιαστεί ευπαθείς ομάδες, καρκινοπαθείς, μεταμοσχευμένοι , με αιμοκάθαρση κλπ.
Γιατί δεν δόθηκε προτεραιότητα ; Δεν θέλω απάντηση, απλά να το σκεφτούμε.
2) Γιατί σώνει και καλά ο υγειονομικός να κολλήσει ασθενή και όχι το αντίθετο από ασθενή ή ακόμα
χειρότερο από συνοδούς που κυκλοφορούν ανεξέλεγκτα όπως μαθαίνουμε.
Να αρχίσουν και οι υγειονομικοί τις μηνύσεις;

Αφου προτρέπεις ως αρχηγός του κράτους τους πολίτες να εμβολιαστούν για το καλό τους πρεπει εστω συμβολικά να δώσεις το παράδειγμα .. Προσωπικά δεν το θεωρώ και τόσο λάθος την στιγμή που υπάρχει και αρκετή αμφισβητηση..

Για τα λάθη και τις παραλείψεις συμφωνω, δεν πρεπει επ ουδενί κυβερνητικά στελέχη, αντιπολίτευση, λοιμωξιολόγοι κλ άλλα να προτείνουν σε μας και άλλα να κάνουν και φυσικά για όσους έχουν κάνει στη ζούλα, ανεπίτρεπτο πρεπει να ζητηθούν ευθύνες... εννοείται για τις ευπαθείς ομάδες (θα επρεπε να εμβολιαστούν απο τους πρώτους) .. δεν έγραψα κάτι αντίθετο..

Όσο για τους υγειονομικούς αναφέρομαι μόνο σε όσους αρνούνται τον εμβολιασμό.. Για συνοδούς δεν ξέρω τί γίνεται αλλά αν κυκλοφορούν μέσα στα νοσοκομεία ενω υπάρχει απαγόρευση ναι να τους μηνήσουν ... ο νόμος είναι νόμος.. ασε που και εδω κάποιοι υπάλληλοι σεκιουριτάδες δεν κάνουν μάλλον σωστά τη δουλειά τους..


Πιθανόν θα έχεις ακούσει την περίπτωση ότι εργαζόμενος σε γηροκομείο στη Θεσσαλονίκη κόλλησε τον ιο σε κορονοπάρτι και μετά όλους στο γηροκομείο.. αποτέλεσμα να πεθάνουν πάνω απο μισοί.. δεν ξέρω κατα πόσο αληθευει ότι πήγε σε κορονοπάρτι αλλά αν πήγε μη τηρώντας το πρωτόκολλο υγειας, αυτο που και κάθε απλός πολίτης πρεπει να τηρεί και να κάνει, αλλά και για τον λόγο οτι εργαζόταν σε ευπαθείς ομάδες τότε αυτός δεν πρεπει με κάποιο τρόπο να υποστεί τις συνέπειες των πράξεων του;; Πρέπει να υπάρχει υπεύθυνη στάση και όπως πχ ζηταμε απο ενα πιλότο να μην πιει πριν την πτήση έτσι και κάποια άλλα επαγγέλματα πρεπει να έχουν ανάλογα υπευθυνη στάση αυτη που επιτάσουν τα όποια επαγγελματικά πρωτόκολλα ακόμα και αν δεν συμφωνεί ή δεν το πολυπιστευει..

Υπευθυνη σταση λοιπόν απο ολους μας .. εκει θελω να καταλήξω.. ευχολόγιο θα μου πεις... ναι, ειδικά στην Ελλάδα που η λέξη ευθύνη τείνει να χαθεί και απο τα λεξικά..

ΥΓ. πεταει η Μπάρτσα τωρα 1-5 μέσα στη Σοσιεδαδ.. 1-6 τελικά..
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Υπευθυνη σταση λοιπόν απο ολους μας .. εκει θελω να καταλήξω.. ευχολόγιο θα μου πεις... ναι, ειδικά στην Ελλάδα που η λέξη ευθύνη τείνει να χαθεί και απο τα λεξικά..
Το ζητάνε από εμάς, αλλά οι κυβερνόντες δεν τηρούν τίποτα. Γιατί; Γιατί μπορούν.
Δεν ξέρω αν είδες την φωτογραφία που έβαλα που πήγα με την οικογένεια μετά από μήνες και φάγαμε
χώρια. Ε, αυτός που εισηγήθηκε εδώ στην Καταλονία να μην τρώμε σε τραπέζι πάνω από 4 άτομα,
είχε καμιά 20αρια νοματαίους καλεσμένους στο σπίτι του για τραπέζι σήμερα . :shock::shock::rolleyes-80::rolleyes-80:
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Το ζητάνε από εμάς, αλλά οι κυβερνόντες δεν τηρούν τίποτα. Γιατί; Γιατί μπορούν.
Δεν ξέρω αν είδες την φωτογραφία που έβαλα που πήγα με την οικογένεια μετά από μήνες και φάγαμε
χώρια. Ε, αυτός που εισηγήθηκε εδώ στην Καταλονία να μην τρώμε σε τραπέζι πάνω από 4 άτομα,
είχε καμιά 20αρια νοματαίους καλεσμένους στο σπίτι του για τραπέζι σήμερα . :shock::shock::rolleyes-80::rolleyes-80:
Και στη Ισπανία τοτε..για την ευθυνη λέω..

Ε το ειπαμε.. ειναι σαν τους "θεριακλήδες" γιατρούς που σου λένε κόψε το κάπνισμα, βλάπτει..
--------------
Τι γίνεται με τον βασιλιά εκει και τις διαδηλώσεις με τον ράπερ.. Δύσκολοι καιροί για βασιλιάδες..
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τα μέτρα θα κρατάνε, όσο θα υπάρχουν υπάκουοι πολίτες που θα τα τηρούν, δε θα τα βρίσκουν παράλογα, ούτε θα προβληματίζονται γιατί αυτοί που τους τα επιβάλλουν δεν τα τηρούν με αστείες δικαιολογίες και φωτογραφικές εξαιρέσεις.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Τι γίνεται με τον βασιλιά εκει και τις διαδηλώσεις με τον ράπερ.. Δύσκολοι καιροί για βασιλιάδες..
Δεν έχω ιδέα. Άκουσα για τις διαδηλώσεις αλλά τίποτα παραπάνω. Ναι είναι δύσκολοι οι καιροί
για βασιλιάδες γι αυτό παρέμεινα κοινός θνητός. Δεν μ αρέσουν πρωτόκολλα και τέτοια.
Είμαι λίγο χύμα. Για την Μπάρτσα που είπες προηγουμένως, δεν το είδα. Έβλεπα τον ΠΑΟΚ και παρακαλούσα να νικήσει για να μείνει ο Παύλος. Όταν η ΑΕΚ ισοφάρισε από την στεναχώρια μου άνοιξα μια μπύρα. Δεν είχα προσέξει ότι είχα κι άλλη ανοιχτή , οπότε αναγκάστηκα να πιώ δυο.
Άστα να πάνε.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Τα μέτρα θα κρατάνε, όσο θα υπάρχουν υπάκουοι πολίτες που θα τα τηρούν, δε θα τα βρίσκουν παράλογα, ούτε θα προβληματίζονται γιατί αυτοί που τους τα επιβάλλουν δεν τα τηρούν με αστείες δικαιολογίες και φωτογραφικές εξαιρέσεις.
Ρε συ μην θυμώνεις!! Σήμερα θα είμαστε ευγενικοί.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Δεν έχω ιδέα. Άκουσα για τις διαδηλώσεις αλλά τίποτα παραπάνω. Ναι είναι δύσκολοι οι καιροί
για βασιλιάδες γι αυτό παρέμεινα κοινός θνητός. Δεν μ αρέσουν πρωτόκολλα και τέτοια.
Σε ποιον αρέσουν τα πρωτόκολλα;; ουτε καν στην Ελισσαβετ πιστευω..

Είμαι λίγο χύμα. Για την Μπάρτσα που είπες προηγουμένως, δεν το είδα. Έβλεπα τον ΠΑΟΚ και παρακαλούσα να νικήσει για να μείνει ο Παύλος. Όταν η ΑΕΚ ισοφάρισε από την στεναχώρια μου άνοιξα μια μπύρα. Δεν είχα προσέξει ότι είχα κι άλλη ανοιχτή , οπότε αναγκάστηκα να πιώ δυο.
το λες και μαζοχισμό.. θα στο κρατάω αυτό όμως για όταν αναλάβει για 62η φορά τις τυχες σας ο Sir Τακης..

Άκουσα φωνη "καναπεδάτου" Τσέ ή μου φάνηκε;;
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.725
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Έβλεπα τον ΠΑΟΚ και παρακαλούσα να νικήσει για να μείνει ο Παύλος.
Δεν δουλεύει αυτό το σύστημα. Αν δούλευε ο ΠΑΟ θα είχε ακόμα προπονητή τον Φάμπρι, και η ΑΕΚ τον Καρντόσο.;)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
το λες και μαζοχισμό.. θα στο κρατάω αυτό όμως για όταν αναλάβει για 62η φορά τις τυχες σας ο Sir Τακης..

Άκουσα φωνη "καναπεδάτου" Τσέ ή μου φάνηκε;;
Αστειεύομαι, σε πειράζω. Δεν μπορώ να δω τηλεόραση, ακόμα κι αν παίζει ο Ολυμπιακός. Ο sιr Τάκης θα πάει παρέλαση γιατί έρχεται ο Κάρολος, αλλιώς τι sir θα ήταν;
Σήμερα δεν έχει Τσε. Σήμερα ήταν ημέρα με παιδιά, με τον σκύλο και τα γατιά. Κι όταν βγήκα το βράδυ
έξω με τον σκύλο είχε και αγριογούρουνα. Χαλαρά.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
ΙΣΡΑΗΛ

Με τη μεγάλη πλειονότητα του ενήλικου πληθυσμού να έχει ήδη ανοσοποιηθεί και περίπου 3 εκατ. πολίτες να έχουν λάβει την πρώτη δόση, οι νέες μολύνσεις έχουν υποχωρήσει στο 3% όσων κάνουν τεστ, τα νοσοκομεία αδειάζουν και μόνο η εξάπλωση νέων μεταλλάξεων είναι ικανή να αλλάξει τη ροή των πραγμάτων, σύμφωνα με τους επιδημιολόγους.

Τι κάνουν οι μεν, τι δεν κάνουν οι δε: Οι δυο ζωές εμβολιασμένων και μη στο Ισραήλ δείχνουν τι έρχεται και στην Ελλάδα
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
813
Likes
10.280
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Στη μελέτη που δημοσιεύτηκε πριν 1 μήνα και έγινε σύγκριση μεταξύ 600000 εμβολιασθέντων και 600000 μη εμβολιασθέντων τα νούμερα είναι πολύ καλύτερα.Και από την Αγγλία επίσης.

Israeli data shows that the Pfizer/BioNTech vaccine has reduced severe disease by 92% and hospitalisations by 87%. And a Public Health England preprint – a paper yet to be reviewed by other scientists – suggests that one dose of either the Pfizer or Oxford/AstraZeneca vaccine cuts the risk of hospitalisation by 80%.

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2101765
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καρα-άσχετο αλλά είμαι στο σωστό topic.
@mikrh tsopana ,@panpan (κι όποιος άλλος πιθανώς ξέρει) μήπως έχετε ιδέα για το παρακάτω σάιτ, αν είναι αξιόπιστο; Βρήκα κάτι νορμαλ κριτικές αλλά είπα να ρωτήσω κι εσας. Gafas Online, Lentillas y Líquidos - Óptica Óptima
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.279
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom