The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
επανήλθαν, εν μέρει, οι εργοστασιακές μου ρυθμίσεις και το μόνο που μπόρεσα να σκεφτώ είναι αυτό
Ειναι μια αποψη. Ολοι οι καχυποπτοι ψαχνουν ποιος μαρτυρας του NOOR1 εχει τσιμεντωθει.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
@James πιστεύω να είναι όλα καλά για σένα και την οικογένεια σου.

΄Οταν ηρεμήσετε μας γράφεις δύο λόγια για την κατάσταση.
Τα πράγματα φυσικά δεν είναι καθόλου καλά.

Ο σεισμός κράτησε πολύ ώρα, εγώ δεν έχω ξανασυναντήσει κάτι τέτοιο και πρώτη φορά τρομάζω τόσο πολύ στη ζωή μου. Ο σεισμός με βρήκε στο σπίτι με τα δύο μικρά παιδιά και το μόνο που πρόλαβα ήταν να τα αρπάξω και να πάμε κάτω από ένα δοκάρι. Πραγματικά πίστεψα ότι μέχρι εδώ ήταν και ότι θα ερχόταν όλο το κτίριο πάνω μας. Απίστευτο πραγματικά.

Τα ακόμα πιο δυσάρεστα είναι ότι στο Βαθύ έχουμε δύο νεκρά παιδιά, 15 και 17. Το κορίτσι ήταν η μεγαλύτερη κόρη γνωστής μου. Δεν υπάρχουν λόγια για κάτι τέτοιο. Σκέφτομαι πόσο πολύ τρόμαξα, αλλά αμέσως σκέφτομαι και αυτούς τους ανθρώπους και λέω "χέσε μας, εμείς δεν πάθαμε και τίποτα".

Πολλές ζημιές εδώ στο Καρλόβασι που έκανα μια βόλτα, έχουν πέσει κάποια παλιά σπίτια, έχουν πέσει τμήματα από τις οροφές της Εμπορικής σχολής και της Πορφυριάδας (για όσους γνωρίζουν) ενώ μέρος οροφής έπεσε σε ανθρώπους που κάθονταν σε ένα καφενείο (δίπλα ακριβώς από τον Γερμανό). Πολλοί δρόμοι είχαν κλείσει εντελώς από μπάζα γκρεμισμένων κτιρίων ενώ οι επικοινωνίες συν το ρεύμα κόπηκαν αμέσως, κάτι που μεγάλωσε τον πανικό, την ώρα που ακούγαμε ασθενοφόρα παντού και ελικόπτερα να πετάνε συνεχώς από πάνω μας.
Πάντως βγαίνοντας από το σπίτι περίμενα να αντικρύσω ισοπέδωση μετά από τέτοιο κούνημα, αλλά τα πράγματα ήταν καλύτερα, τηρουμένων των αναλογιών.

Μόλις γύρισα από έξω και όλος ο κόσμος είναι στα πάρκινγκ, στις πλατείες, στις αυλές των σχολείων. Έχουν ανοίξει και κάποια ξενοδοχεία για να φιλοξενηθούν όσοι έχουν μείνει άστεγοι. Οι εκκλησίες του Καρλοβάσου είναι σχεδόν κατεστραμμένες, με την μητρόπολη πραγματικά να έχει πολλές ζημιές (και βρίσκεται πάνω σε κεντρικό δρόμο) και έτσι όπως την είδα αναρωτιέμαι για πόσο ακόμα θα στέκεται. Προφανώς δευτερευούσης σημασίας οι εκκλησίες σε σχέση με τα σπίτια αλλά το αναφέρω.

Οι μετασεισμοί που έχουν γίνει είναι πραγματικά αμέτρητοι και βλέπω πολύ κόσμο να διανυκτερεύει εκτός.
Ο Χαρδαλιάς με την πολιτική προστασία είναι εδώ, ότι και αν σημαίνει αυτό.

Πραγματικά εύχομαι να μην ζήσει κανείς αυτό που ζήσαμε, ήταν κάτι το οποίο δεν μπορώ να το περιγράψω. Μακράν το χειρότερο συναίσθημα στη ζωή μου.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Εχω βιωσει μεγαλο σεισμο και ξερω πως ειναι. Πραγματικα απαισιο συναισθημα που σε σημαδευει για καιρο. Ευχομαι να ηταν ο κυριος και να μην υπαρξουν καταστροφικοι μετασεισμοι. Κουραγιο, δε ξερω τι αλλο να πω. Ευχομαι να σταματησει εδω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.925
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλή δύναμη φίλε James, οι εικόνες που είδαμε είναι συγκλονιστικές, δε ξέρω πως είναι να ζεις κάτι τέτοιο πραγματικά...
Ας ελπίσουμε να μην υπάρχουν άλλες απώλειες, αυτό είναι το πιο δυσάρεστο απ' όλα. Τι να πει κανείς, κουράγιο.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Όλα ξαναγίνονται εκτός από τις ζωές.
Θετική σκέψη και ετοιμότητα!

Είναι και οι γονείς μου στο νησί, μεγάλοι άνθρωποι (πολύ μεγάλοι). Θέλησαν να ξεχειμωνιάσουν στη Σάμο φέτος για να αποφύγουν τον κορονοϊό... Είναι σε χωριό, κοντά στο Καρλόβασι. Έχουν πέσει αρκετά πέτρινα σπίτια στο χωριό, όχι απαραίτητα εγκαταλελειμμένα. Οι περισσότεροι κοιμούνται σε αυτοκίνητα απόψε. Και το πατρικό μου έχει ρωγμή, μετακόμισαν σε άλλο που θεωρούν πιο ασφαλές. Μακάρι να τελειώσει εδώ. Φοβάμαι πως αν είχατε ασυμπτωματικά κρούσματα, θα φουντώσει ο ιός κι εκεί πλέον. Αυτοί οι άνθρωποι πέρασαν δύσκολα νιάτα και τους φυλάει και δύσκολα γηρατειά.
Επίσης θυμήθηκα τις γιαγιάδες μου που έλεγαν για έναν πολύ μεγάλο σεισμό όταν ήταν παιδιά, στις αρχές του προηγούμενου αιώνα. Τότε είχαν εγκαταλείψει το χωριό και κοιμούνταν στα κτήματα.
Αυτά και μη χειρότερα.

Για τα παιδιά που χάθηκαν, κρίμα στα νιάτα τους! Να γλυτώσουν από τα σπίτια και να πάνε από έναν τοίχο;! Και δεν ήταν καν "σούδα", υπάρχουν ένα σωρό στενότεροι δρόμοι που δεν έγινε κακό. @James όντως τρεις ώρες μετά τον σεισμό; Πολύ κρίμα!
ΥΓ. Πάντως τα καινούρια κτίρα καλά αντέδρασαν. Κάτι είναι κι αυτό, φαίνεται πως έπιασαν τόπο οι κανονισμοί.
 
Last edited:

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
@James Καλή δύναμη. Όπως το είπες, υπάρχουν και χειρότερες καταστάσεις από τη τρομάρα μας. Έχω ζήσει μεγάλο σεισμό στη Κρήτη στα 90ς 6.2, και το σεισμό της Αθήνας. Βρέθηκα τυχαία αυτή τη περίοδο στην Ικαρία και πραγματικά αυτός ο σεισμός ακόμα και εδώ ήταν κάτι πρωτόγνωρο. Οι μετασεισμοι είναι ισχυροί και δυστυχώς όποιοι δεν είχαν παρόμοια εμπειρία θα κάνουν χρόνια να το ξεπεράσουν.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom