The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.527
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μέχρι πριν λίγα χρόνια αναρωτιόμουν ποιος μπορεί να διαβάζει ελεύθερη ώρα, μέχρι που είδα τα τελευταία δύο καλοκαίρια παρέες 30ρηδων με την εφημερίδα στη παραλία.
Καμία ελπίδα...
Έλα μωρέ χαβαλέ θα έκαναν. ή θα πήγαιναν να αγοράσουν ψάρια μετά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Ηταν πιο μεγαλη η διαφορα και μειωθηκε τα ειπε πιο αναλυτικα ο Σεβρο. Λαθος μου που δεν το εκανα νομιζα πως ηταν γνωστο πως η διαφορα ηταν μεγαλυτερη.
Υπαρχουν δυο αναγνωσεις στη μειωση της διαφορας. Πχ οτι τα εδω τραγελαφικα μετρα για τα περιπτερα και το κλεισιμο στις 6 δεν λειτουργησε η επιδεινωσε την κατασταση σε σουπερμαρκετ κλπ. Οτι εδω τα εκαναν μπαχαλο δηλαδη.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Υπαρχουν δυο αναγνωσεις στη μειωση της διαφορας. Πχ οτι τα εδω τραγελαφικα μετρα για τα περιπτερα και το κλεισιμο στις 6 δεν λειτουργησε η επιδεινωσε την κατασταση σε σουπερμαρκετ κλπ. Οτι εδω τα εκαναν μπαχαλο δηλαδη.
Ενταξει αυτο λεω και γω οτι το λοκνταουν ηταν πολυ αυστηρο και παραλληλα τερμα αναποτελεσματικο. 'Η ας φροντιζαν για την πιστη εφαρμογη του ή ας το χαλαρωνανε. Προφανως και δεν τηρηθηκε γι' αυτο και γινανε τα πραγματα χαλια. Και αν κλεινομασταν στις ντουλαπες θα ειχαμε μηδενικα κρουσματα. Αυτονοητο ειναι αυτο. Το θεμα ειναι και πως διασφαλιζεις και να τηρηθουν αυτα που αποφασιζεις. Για αυτο και δεν ειναι μονο επιδημιολογικο το θεμα. Το αεροπλανο που πεταξε την ναπαλμ ηταν ο Μητσοτακης που πηγε στην Παρνηθα και απο κει και περα εκτροχιαστηκε η κατασταση οχι εγω που πηγα για μπυρα στην Κυψελη. Δεν ειναι μια η δικη μου ατομικη ευθυνη και μια του Μητσοτακη δεν παει ετσι. Εγω δεν διαλεξα να εχω την ευθυνη της χωρας, εκεινος το διαλεξε. Το οτι το λοκνταουν εχει καταστει ακυρο δεν σημαινει ουτε οτι δεν ειναι αυστηρο ουτε πως επαψε να ισχυει. Αλλο η αυστηροτητα του και αλλο η εφαρμοσιμοτητα του. Οσο πιο ασφυκτικο ειναι ενα πλαισιο τοσο πιο δυσκολο να τηρηθει ειναι. Αν σε στενευει το κουτι φταιει το κουτι οχι εσυ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Λεμε για τη χωρα που θεωρησε "οπλο στη φαρετρα" τα παγουρινα και τα πανινα αλεξιπτωτα. Και τωρα νοικιασαν με leasing 13 μηνες μετα το αιτημα για αποσυμφορηση παλια λεωφορεια 10ετιας σχεδον στην τιμη αγορας και τα μισα χαλασαν αμεσως.
Ποια Σουηδια λεμε, εδω γελαμε για να μην κλαψουμε.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Λεμε για τη χωρα που θεωρησε "οπλο στη φαρετρα" τα παγουρινα και τα πανινα αλεξιπτωτα. Και τωρα νοικιασαν με leasing παλια λεωφορεια 10ετιας σχεδον στην τιμη αγορας και τα μισα χαλασαν αμεσως.
Ποια Σουηδια λεμε, εδω γελαμε για να μην κλαψουμε.
Ε μα αμα φτασουμε τους ιδιους θανατους με την Σουηδια λεω αμα το τονιζω το αμα τι νοημα ειχε ολο αυτο. Ή ας μην το εκανες ή ας φροντιζες να τηρηθει οπως στην Αυστραλια. Το λοκνταουν δεν ειναι ομαδικη ψευδαισθηση, υπαρχει. Και θα προκαλεσει περισσοτερα μετρα λιτοτητας απ' οτι στις υπολοιπες χωρες γιατι ηταν μεγαλυτερο σε διαρκεια. Να γλιτωνες και κανεναν νεκρο θα ειχε και νοημα. Αν ομως φτασεις την Σουηδια, τι θα λεμε παλι, οτι εφταιγε ο ανευθυνος, απειθαρχος Ελληνας?
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Υπαρχουν δυο αναγνωσεις στη μειωση της διαφορας. Πχ οτι τα εδω τραγελαφικα μετρα για τα περιπτερα και το κλεισιμο στις 6 δεν λειτουργησε η επιδεινωσε την κατασταση σε σουπερμαρκετ κλπ. Οτι εδω τα εκαναν μπαχαλο δηλαδη.
Πως ειναι το μη μπαχαλο ομως ;
Εχεις μια κοινωνια που κουραζεται απο τα μετρα. Επομενως ή παιρνεις διαφορων ειδων πειραματικα μετρα που δεν τηρουνται, ή πας σε τακτικη ολα ανοιχτα, ή πας σε αστυνομοκρατια με ρισκο να γυρισει μπουμερανγκ με διαδηλωσεις, αντιδρασεις κλπ.

Απλα δειτε στις δημοσκοπησεις πως μηνα με το μηνα ανεβαινει το ποσοστο που λεει οτι θελει χαλαρωση μετρων και ανοιγμα. Περσι ηταν περιπου 10% το Μαρτιο, τον Μαϊο ηταν περιπου 15%, τον Οκτωβριο 25%, τωρα πλησιαζει το 40%.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ε μα αμα φτασουμε τους ιδιους θανατους με την Σουηδια λεω αμα το τονιζω το αμα τι νοημα ειχε ολο αυτο. Ή ας μην το εκανες ή ας φροντιζες να τηρηθει οπως στην Αυστραλια. Το λοκνταουν δεν ειναι ομαδικη ψευδαισθηση, υπαρχει. Και θα προκαλεσει περισσοτερα μετρα λιτοτητας απ' οτι στις υπολοιπες χωρες γιατι ηταν μεγαλυτερο σε διαρκεια. Να γλιτωνες και κανεναν νεκρο θα ειχε και νοημα. Αν ομως φτασεις την Σουηδια, τι θα λεμε παλι, οτι εφταιγε ο ανευθυνος, απειθαρχος Ελληνας?
Δεν σου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί οι Σουηδοί μέσα σε ένα εντελώς ελεύθερο περιβάλλον μπορούν να βάλουν οι ίδιοι όρια στον εαυτό τους?
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Δεν σου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί οι Σουηδοί μέσα σε ένα εντελώς ελεύθερο περιβάλλον μπορούν να βάλουν οι ίδιοι όρια στον εαυτό τους?
Το πως διαμορφωνεται η κουλτουρα ενος λαου ειναι πολυπλοκο θεμα και θα γινει πολιτικο και απ' οσο ξερω απαγορευεται. Θα αρκεστω στο οτι η κυβερνηση δεν ηξερε οτι εχει να κανει με αυτον τον λαο ωστε να επιβαλλει ή πιο αυστηρη αστυνομευση ή πιο χαλαρο πλαισιο? Γιατι δεν προσλαμβανε γιατρους και δεν επενδυε σε ΜΕΘ αφου τους αστυνομικους τους εχει για διακοσμητικους. Ας κατεβαινε για πρωθυπουργος της Σουηδιας. Ξερεις η θεωρια της ατομικης ευθυνης μπορει να μπει παντου και να αθωωνει την εκαστοτε εξουσια. Δεν θελω να επεκταθω για να μην γινει πιο πολιτικο απ'οτι εγω το εχω κανει το παραδεχομαι. Σορρυ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Kαλώς να τους δεχτούμε. Φυσικά καμία αναφορά για απαίτηση εμβολιασμού των τουριστών. Αφού λοιπόν οι εισερχόμενοι τουρίστες έχουν περισσότερα δικαιώματα απ' τους ντόπιους, ας ασχοληθούμε με τους ερπετόμορφους ή όποια άλλη κουταμάρα βάζουν στο τραπέζι οι υποστηρικτές της καραντίνας και των ιατρικών τοτέμ που έχουν το αλάθητο.

Ρόδος: Φτάνουν σήμερα στο νησί οι 189 Ολλανδοί τουρίστες
Θα έχουν δύο συνοδούς και όλοι τους θα έχουν ήδη κάνει μοριακό τεστ με αρνητικό φυσικά αποτέλεσμα τρεις ημέρες πριν και λίγο πριν φύγουν κατά τη διάρκεια της ημέρας αναχώρησης θα υποβληθούν και σε rapid test. Αυτό αποτελεί προϋπόθεση για να ταξιδέψουν.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εγω δεν διαλεξα να εχω την ευθυνη της χωρας, εκεινος το διαλεξε.
Δε το διάλεξε μη νομίζεις, απλά τη κληρονόμησε. :haha: :haha:

Κατά τα άλλα συμφωνώ απολύτως. Δε μιλάμε απλά για το καλό παράδειγμα.
Μιλάμε για εξοργιστικά εξώφθαλμα δύο μέτρα και δύο σταθμά, εάν είσαι διάσημος, εάν έχεις θέση ισχύος, εάν είσαι πλούσιος κτλ.
Όχι ότι δεν υπήρχαν όλα αυτά και πριν, όχι ότι δεν υφίσταντο διακρίσεις, κάθε άλλο.
Απλά με τη πανδημία γίνανε όλα πολύ πιο ξεκάθαρα και εξώφθαλμα.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Δε το διάλεξε μη νομίζεις, απλά τη κληρονόμησε. :haha: :haha:

Κατά τα άλλα συμφωνώ απολύτως. Δε μιλάμε απλά για το καλό παράδειγμα.
Μιλάμε για εξοργιστικά εξώφθαλμα δύο μέτρα και δύο σταθμά, εάν είσαι διάσημος, εάν έχεις θέση ισχύος, εάν είσαι πλούσιος κτλ.
Όχι ότι δεν υπήρχαν όλα αυτά και πριν, όχι ότι δεν υφίσταντο διακρίσεις, κάθε άλλο.
Απλά με τη πανδημία γίνανε όλα πολύ πιο ξεκάθαρα και εξώφθαλμα.
Μα δεν το εννοουσα ετσι, Ασ' το αυτο, εγω το λεω καθαρα πρακτικα. Εφυγε ο Μητσοτακης Παρνηθα στριμωχναν οι δημοσιογραφοι τα στελεχη του με ερωτησεις του τυπου ο Μητσοτακης μπορει να πηγαινει Παρνηθα και οι πολιτες οχι? Θυμαμαι χαρακτηριστικα σε ενα πανελ τον Αδωνι να λεει μπορει ο πολιτης να βαλει 6 και να παει οπου θελει, στην ουσια εκλεισε το ματι στον πολιτη. Και μετα απο εκει αρχισε η κατασταση πρoοδευτικα να ξεφευγει. Αλλα και αυτο να μην ειχε κανει ετσι ειναι στην πολιτικη. Δεν χρειαζεται να εχεις προσωπικες ευθυνες ή να αποδειχτει προσωπικη υπαιτιοτητα, εχεις και την ευθυνη του λαου που κυβερνας. Αν πας σε ξενοδοχειο και σε κλεψει η καμαριερα, εχει και ο ξενοδοχος ευθυνη, δεν μπορει να σου πει: 'Α δεν φταιω εγω εκεινη φταιει'. Ετσι πανε αυτα. Εχει την ευθυνη και των υπαλληλων του.
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.755
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom