The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.057
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
@romantic woman το να απαντησει καποιος νομικος εδω δωρεαν το βρισκω λιγο απιθανο.
Καλά, μην εκπλήσσεσαι, έχω δει απίστευτες νομικές κοτσάνες να γράφονται από "δικηγόρους" εδώ στο forum. Κάποτε, για παράδειγμα, κάποιος μας έγραφε μεταξύ άλλων ότι μια εταιρία που λύεται με απόφαση των μετόχων της, περνά σε διαχείριση πρωτοδικείου. Αλλά το ότι κάποιος κάτι ξέρει π.χ. από ποινικό, δε σημαίνει ότι ξέρει π.χ. κι από εταιρικό, εργατικό, συνταγματικό κλπ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.060
Likes
41.249
Καλά, μην εκπλήσσεσαι, έχω δει απίστευτες νομικές κοτσάνες να γράφονται από "δικηγόρους" εδώ στο forum. Αλλά το ότι κάποιος κάτι ξέρει π.χ. από ποινικό, δε σημαίνει ότι ξέρει π.χ. κι από εταιρικό, εργατικό, συνταγματικό κλπ.
Σε αυτα τα ζητηματα, μηνυσεις εναντια στη Βουλη, νομους κλπ εγω ξερω οτι κινδυνευει καποιος να βρεθει πανευκολα και κερατας και δαρμενος. Τα φορουμ, σοσιαλ μιντια κλπ δεν ειναι καλη πηγη πληροφοριων και στα νομικα ζητηματα "το τζαμπα το τυρι να το φοβασαι", εκτος αν δικηγορος ειναι ο μπαμπας σου, ξερω γω.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Τώρα πιάνετε το αγαπημένο μου θέμα κατά τη διάρκεια της πανδημίας!
Δε πα να λέμε, δε πα να πέφτουν κάτω σαν τα κοτόπουλα, ορισμένοι δε καταλαβαίνουν τίποτα και οι σκοταδιστές συνεχίζουν να κάνουν μια χαρά τη «δουλειά» τους.

Σε πολύ γνωστό χωριό του νομού Θεσσαλονίκης, που απέφυγε το σκληρο lock down με πολιτική παρέμβαση, καθώς θα ήτανε πλήγμα για τον υπερδήμαρχο που βγαίνει με ποσοστό 90%, είδαμε σκηνές απείρου κάλλους στη κηδεία του αρνητή-ιερέα ο οποίος έφυγε τελικά από τον ιό, προλαβαίνοντας να πάρει μαζί του και μερικούς πιστούς. Περιπολικά, φασαρίες, και κόσμος που ακόμα και σ' αυτές τις στιγμές αρνιόταν επίμονα να φορέσει μάσκα. Τι ψάχνουμε να βρούμε...
Πατμος news ολα τα παιδια εκτος απ τον''εξω φυλα ρουχα'' και τον τερματοφυλακα(το γιο μου δλδ) κολησαν τον ιο,ηλικιες απο 14 εως 16,ολα εχουν ερθει σε επαφη μεταξυ τους,κι ενω σε αλλες συνθηκες θα πρεπε να μην ανοιξει το γυμνασιο και κανενα σχολειο αυριο,αντιθετως θα ανοιξουν κανονικα ολα,εφοσον ειστε αρνητικοι πρεπει να πατε σχολειο λεει το υπουργειο παιδειας και οι καθηγητες-γονεις υπακουμε ο υπερδημαρχος κι εδω δεν περνει την ευθυνη να κλεισει τα σχολεια εστω ως την πεμπτη που θα ξανακανουν τεστ τα παιδια και θα δουμε που βρισκομαστε...το αλλο;που μου ειπαν πως ο γιαννης(ο γιος μου) δεν κολλησε γιατι ειναι ψηλος πολυ και δεν ερχεται σε επαφη με τα αλλα παιδια,μιας και παιζει τερμα...επιστημονες οχι μ@λ@ κι....ς ωραια περναμε εν λεστινιτσι

 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σε αυτα τα ζητηματα, μηνυσεις εναντια στη Βουλη, νομους κλπ εγω ξερω οτι κινδυνευει καποιος να βρεθει πανευκολα και κερατας και δαρμενος. Τα φορουμ, σοσιαλ μιντια κλπ δεν ειναι καλη πηγη πληροφοριων και στα νομικα ζητηματα "το τζαμπα το τυρι να το φοβασαι", εκτος αν δικηγορος ειναι ο μπαμπας σου, ξερω γω.
πολύ σωστά,
αλλά το ίδιο κινδυνεύει κάποιος να βρεθεί όπως το είπες. και κερ.και δαρ.και με ιατρικά θέματα
και δυστυχώς λόγω κορωνοιού και εμβολίων οι συζητήσεις και οι τοποθετήσεις επί ιατρικών ζητημάτων δίνουν και παίρνουν ....
με απίστευτες...κοτσάνες και υπερβολές και αστοχίες
και όσοι είναι στο χώρο τρίβουν τα μάτια τους και προσπαθουν να συμμαζεψουν τα ασυμμάζευτα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.060
Likes
41.249
Πατμος news ολα τα παιδια εκτος απ τον''εξω φυλα ρουχα'' και τον τερματοφυλακα(το γιο μου δλδ) κολησαν τον ιο,ηλικιες απο 14 εως 16,ολα εχουν ερθει σε επαφη μεταξυ τους,κι ενω σε αλλες συνθηκες θα πρεπε να μην ανοιξει το γυμνασιο και κανενα σχολειο αυριο,αντιθετως θα ανοιξουν κανονικα ολα,εφοσον ειστε αρνητικοι πρεπει να πατε σχολειο λεει το υπουργειο παιδειας και οι καθηγητες-γονεις υπακουμε ο υπερδημαρχος κι εδω δεν περνει την ευθυνη να κλεισει τα σχολεια εστω ως την πεμπτη που θα ξανακανουν τεστ τα παιδια και θα δουμε που βρισκομαστε...το αλλο;που μου ειπαν πως ο γιαννης(ο γιος μου) δεν κολλησε γιατι ειναι ψηλος πολυ και δεν ερχεται σε επαφη με τα αλλα παιδια,μιας και παιζει τερμα...
Οι Δημαρχοι δεν μπορουν να κλεισουν προληπτικα μαλιστα σχολειο λογω κοβιντ, με λαθος ανθρωπο τα βαζετε. Στο Μεσσολογγι που τα εκλεισε, η διασπορα ειναι μεγαλη και στους εκπαιδευτικους και προφανως δεν μπορουν να λειτουργησουν κανονικα αδεια απο προσωπικο.
Μην ανησυχεις, αν βρεθει κρουσμα θα το διαχειριστουν οπως πρεπει, αυτα δεν μενουν κρυφα.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.057
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε αυτα τα ζητηματα, μηνυσεις εναντια στη Βουλη, νομους κλπ εγω ξερω οτι κινδυνευει καποιος να βρεθει πανευκολα και κερατας και δαρμενος. Τα φορουμ, σοσιαλ μιντια κλπ δεν ειναι καλη πηγη πληροφοριων και στα νομικα ζητηματα "το τζαμπα το τυρι να το φοβασαι", εκτος αν δικηγορος ειναι ο μπαμπας σου, ξερω γω.
Μηνύσεις -> Ποινικά δικαστήρια. Δεν υπάρχουν όμως ποινικές ευθύνες συλλογικών οργάνων και νομικών προσώπων, μονάχα τα φυσικά πρόσωπα μπορούν να έχουν τέτοιες (και οι βουλευτές έχουν επιπλέον και βουλευτική ασυλία). Επομένως δε μιλάμε για μηνύσεις αλλά για αγωγές και προσφυγές. Προσφυγές πάλι στα διοικητικά δικαστήρια υπάρχουν ενάντια σε διοικητικές αποφάσεις, όχι όμως ενάντια σε ψηφισμένους νόμους. Επομένως, αγωγή αποζημίωσης στα πολιτικά δικαστήρια ενάντια στη Βουλή θέλει να κάνει η romantic_woman, αν έχει συνέπειες από νόμο που ψηφίστηκε (υποχρεωτικότητα εμβολίων). Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μηνύσεις -> Ποινικά δικαστήρια. Δεν υπάρχουν όμως ποινικές ευθύνες συλλογικών οργάνων και νομικών προσώπων, μονάχα τα φυσικά πρόσωπα μπορούν να έχουν τέτοιες (και οι βουλευτές έχουν επιπλέον και βουλευτική ασυλία). Επομένως δε μιλάμε για μηνύσεις αλλά για αγωγές και προσφυγές. Προσφυγές πάλι στα διοικητικά δικαστήρια υπάρχουν ενάντια σε διοικητικές αποφάσεις, όχι όμως ενάντια σε ψηφισμένους νόμους. Επομένως, αγωγή αποζημίωσης στα πολιτικά δικαστήρια ενάντια στη Βουλή θέλει να κάνει η romantic_woman, αν έχει συνέπειες από νόμο που ψηφίστηκε (υποχρεωτικότητα εμβολίων). Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.
φιρί φιρί το πας και συνεχίζεις την κουβέντα;;;
από την πρώτη στιγμή είπα και ζήτησα τα φώτα από κάποιον με νομικές γνωσεις
κανείς δεν απαντά κατ αρχάς στο αν η υποχρεωτικότητα αν θα γίνει θα γίνει μόνο με ψήφιση νόμου
το λες εσύ οκ,αν το ξέρεις σίγουρα οκ το δέχομαι
απο κει και πέρα
δεν έχω ιδέα απο τα ποινικα΄και τις προσφυγές που μου λές

αυτό που ξέρω όμως πολύ καλά είναι το αναφαίρετο δικαίωμα του κάθε θιγόμενου πολίτη είτε λόγω θανάτου είτε λόγω σωματικής βλάβης μετά από εμβόλιο υποχρεωτικό( όπως και μετά από οποιαδήποτε ιατρική πράξη που οδήγησε σε παρόμοιο αποτέλεσμα)
να κινηθεί νομικά
τώρα το εναντίον ποιού θα στραφεί
πόσες φορές να το πω ότι δεν το ξέρω
αλλά σίγουρα εχει δικαίωμα για ...ΝΟΜΙΚΗ οδο και διερεύνηση

τώρα το αν θα είναι εναντίον του κράτους,πολιτείας,ΕΟΦ η δεν ξέρω και γώ ποιανού
είναι δουλειά ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ
και η νομική οδός πάει διπλα δίπλα και απαραίτητα με πραγματογνωμοσύνες από γιατρούς
αυτοί όμως στην τελική θα βγάλουν το φίδι από την τρύπα με την βοήθεια εννοείται των δικηγορων

γιατί δεν έχουν γίνει υποχρεωτικά ακόμα?
οι μάσκες γίνανε,τα self test γίνανε
αυτά γιατί όχι;;;
για τα εμβόλια (τα συγκεκριμένα του κορωνοιού για να μην παρανοηθούν τα λεγόμενα μου)τα ζητήματα είναι πολλά και πολύ δύσκολα και περίπλοκα(προσωπική μου ταπεινή εκτίμηση)
οι γιατροί της επιτροπής ξέρουν πολύ καλά τα θέματα αυτά και τις προεκτάσεις που μπορεί να προκύψουν απο τυχόν συμβάντα...και για να δούμε αν βρούν το θάρρος να γνωμοδοτήσουν για υποχρεωτικότητα
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.731
Likes
15.118
Δεν είναι τυχαίο ότι οι εμβολιασμένοι μόνο με pcr μπορούν να καταλάβουν ότι είναι θετικοί. Το χαμηλό τους ιικό φορτίο δεν το πιάνει το rapid test. Κανονικά ο εμβολιασμένος δε χρειάζεται να κάνει τεστ.
Τι εννοείς; Προληπτικά για να μπει π.χ. στο αεροπλάνο όπως είπε ο panpan;

Έχω γνωστό στο κρεβάτι με πολλά συμπτώματα που είχε κάνει τη δεύτερη δόση του εμβολίου 15 μέρες πριν. Κατάλαβε πως νοσεί γιατί έχει ένα σωρό συμπτώματα, απλώς με το τεστ επιβεβαίωσε πως έχει sars cov 2.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τι εννοείς; Προληπτικά για να μπει π.χ. στο αεροπλάνο όπως είπε ο panpan;

Έχω γνωστό στο κρεβάτι με πολλά συμπτώματα που είχε κάνει τη δεύτερη δόση του εμβολίου 15 μέρες πριν. Κατάλαβε πως νοσεί γιατί έχει ένα σωρό συμπτώματα, απλώς με το τεστ επιβεβαίωσε πως έχει sars cov 2.
Προληπτικά κάνουν pcr οι γιατροί στις covid κλινικές για να γυρίσουν στην οικογένεια τους. Οι κλινικές covid έχουν τεράστιο φορτίο. Στο αεροπλάνο υποτίθεται ότι με τα μέτρα που υπάρχουν δε χρειάζεται να κάνει τεστ ο εμβολιασμένος αφού αν έχει κολλήσει απλά θα είναι θετικός με χαμηλό ιικό φορτίο. Εννοείται ότι υπάρχουν και πολύ σπάνιες περιπτώσεις που θα νοσήσει ελαφριά αλλά είναι πολύ λιγότερες από αυτόν που δεν έχει εμβολιαστεί κάνει pcr, βγαίνει αρνητικός και την άλλη μέρα νοσεί. Σε αυτό το σκεπτικό στηρίζεται το να μη κάνει τεστ ο εμβολιασμένος για να μπει στο αεροπλάνο. Προσωπικά είμαι υπέρ του πράσινου διαβατηρίου. Εννοείται και του εμβολιασμού αλλά σέβομαι και τους φόβους των άλλων.
Αύριο εμβολιάζομαι!!!!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.731
Likes
15.118
Προληπτικά κάνουν pcr οι γιατροί στις covid κλινικές για να γυρίσουν στην οικογένεια τους. Οι κλινικές covid έχουν τεράστιο φορτίο. Στο αεροπλάνο υποτίθεται ότι με τα μέτρα που υπάρχουν ....
Οκ, κατάλαβα πως μάλλον στο αεροπλάνο αναφερόσουν, αλλά έτσι όπως το έγραψες φαινόταν σαν να μην γίνεται να νοσήσουν οι εμβολιασμένοι. Και επειδή όχι μόνο εγώ αλλά και πολλοί άλλοι ξέρουμε εμβολιασμένους που νόσησαν(δεν λέω για τα δημόσια πρόσωπα που για αυτά έχει ήδη γίνει γνωστό) για αυτό μου έκανε εντύπωση.
Αναφέρεσαι σε κάποιον που έχει εμβολιαστεί, αισθάνεται καλά και δεν έχει συμπτώματα απλώς πάει να ταξιδέψει αεροπορικώς.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Προληπτικά κάνουν pcr οι γιατροί στις covid κλινικές για να γυρίσουν στην οικογένεια τους. Οι κλινικές covid έχουν τεράστιο φορτίο. Στο αεροπλάνο υποτίθεται ότι με τα μέτρα που υπάρχουν δε χρειάζεται να κάνει τεστ ο εμβολιασμένος αφού αν έχει κολλήσει απλά θα είναι θετικός με χαμηλό ιικό φορτίο. Εννοείται ότι υπάρχουν και πολύ σπάνιες περιπτώσεις που θα νοσήσει ελαφριά αλλά είναι πολύ λιγότερες από αυτόν που δεν έχει εμβολιαστεί κάνει pcr, βγαίνει αρνητικός και την άλλη μέρα νοσεί. Σε αυτό το σκεπτικό στηρίζεται το να μη κάνει τεστ ο εμβολιασμένος για να μπει στο αεροπλάνο. Προσωπικά είμαι υπέρ του πράσινου διαβατηρίου. Εννοείται και του εμβολιασμού αλλά σέβομαι και τους φόβους των άλλων.
Αύριο εμβολιάζομαι!!!!!
πάντως σε εσωτερικές πτήσεις θεσσαλονίκη αθήνα αθήνα χανιά και χανιά θεσσαλονίκη όπως και γενικά στις εσωτερικές πτήσεις δεν ζητείται τίποτε ούτε τεστ ούτε πιστοποιητικό εμβολιασμού
μόνο το έγγραφο ότι ανήκεις σε μία εκ των 6 κατηγοριών για να μπορέσεις να βρεθείς εκτός νομού
αλλά από ιατρικής απόψεως τίποτε,
στις πρώτες πτησες με SKY Θεσσ αθήνα και αθήνα χανιά έτυχε?δεν ξέρω πάντως οι μεσαίες θέσεις ήταν όλες κενές,
αλλά που ήξερε ο καθένας για τον άλλο αν είναι ή όχι ασθενής,ασυμπτωματικός κλπ κλπ
στην απευθείας χανιά θεσσ με ryanair
είμασταν γεμάτοι φίσκα με διπλανούς παραδιπλανούς κλπ
εννοείται μάσκες εννοείται αλλά τίποτε άλλο,
άρα εδώ καλυπτόμαστε ΜΟΝΟ με μάσκα δεν χρειαζόμαστε selftest ,δεν είναι απαραίτητο...
όπως και στα κτελ ?που μπορεί να συνταξιδευεις κανά 8ωρο με άλλους ??άραγε θα βάλουν εκεί το selftest

τα μέτρα ...μπάζουν από παντού,
μερικά είναι όντως αναγκαία,(αλλά κι αυτά που είναι αναγκαία και χρήσιμα βλέπεις ότι αλλού εφαρμόζονται και αλλού όχι)
άλλα γίνονται για το θεαθήναι,,,γίνονται απλά για να γίνονται
δεν βγάζεις άκρη...
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.322
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom