The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Οκ, κατάλαβα πως μάλλον στο αεροπλάνο αναφερόσουν, αλλά έτσι όπως το έγραψες φαινόταν σαν να μην γίνεται να νοσήσουν οι εμβολιασμένοι. Και επειδή όχι μόνο εγώ αλλά και πολλοί άλλοι ξέρουμε εμβολιασμένους που νόσησαν(δεν λέω για τα δημόσια πρόσωπα που για αυτά έχει ήδη γίνει γνωστό) για αυτό μου έκανε εντύπωση.
Αναφέρεσαι σε κάποιον που έχει εμβολιαστεί, αισθάνεται καλά και δεν έχει συμπτώματα απλώς πάει να ταξιδέψει αεροπορικώς.
Απλά αυτά τα έγραψα γιατί θεωρώ ότι τα εμβόλια σιγά σιγά με την πτώση του ιικού φορτίου θα δημιουργηθεί τείχος ανοσίας και δεν εμβολιαζόμαστε μόνο για να μην αρρωστήσουμε βαριά. Άντε μπας και ελευθερωθούμε σιγά σιγά. Θα πω όμως και το άλλο. Πρέπει να εμβολιαστούν και οι αναπτυσσόμενες χώρες γιατί αλλιώς θα κάνουμε τρύπα στο νερό.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
@Μάγδα εξήγησε μου την λογική σου στο επόμενο σενάριο.
Εγώ και εσύ ταξιδεύουμε για εξωτερικό το φθινόπωρο.
Εσύ εμβολιασμένη αλλά φορέας του ιού μπήκες στο αεροπλάνο χωρίς τεστ.
Εγώ χωρίς εμβολιασμό αλλά με αρνητικό τεστ.
Εσύ έστω με το χαμηλό ιικό σου φορτίο με κάνεις να νοσησω.
Εγώ χάνω το ταξίδι μου μαζί με όλα τα έξοδα που έχω κάνει και βρίσκομαι σε άλλη πόλη και χώρα άρρωστος χωρίς δικαίωμα επιστροφής.
Και προφανώς με μεγάλη δυσκολία πληρωμής της ιατρικής φροντίδας εκεί που είμαι.
Συμφωνείς με αυτό;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
@Μάγδα εξήγησε μου την λογική σου στο επόμενο σενάριο.
Εγώ και εσύ ταξιδεύουμε για εξωτερικό το φθινόπωρο.
Εσύ εμβολιασμένη αλλά φορέας του ιού μπήκες στο αεροπλάνο χωρίς τεστ.
Εγώ χωρίς εμβολιασμό αλλά με αρνητικό τεστ.
Εσύ έστω με το χαμηλό ιικό σου φορτίο με κάνεις να νοσησω.
Εγώ χάνω το ταξίδι μου μαζί με όλα τα έξοδα που έχω κάνει και βρίσκομαι σε άλλη πόλη και χώρα άρρωστος χωρίς δικαίωμα επιστροφής.
Και προφανώς με μεγάλη δυσκολία πληρωμής της ιατρικής φροντίδας εκεί που είμαι.
Συμφωνείς με αυτό;
Γιατι να εισαι χωρις εμβολιασμο το Φθινοπωρο? Νομιζω οτι θα εχουμε τελειωσει το καλοκαιρι, υπαρχει επαρκεια.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Ας επεκταθούμε τότε και ο διπλανός δε είμαι εγώ αλλά κάποιος Άλλος που δε κατάφερε να κάνει το εμβόλιο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Ας επεκταθούμε τότε και ο διπλανός δε είμαι εγώ αλλά κάποιος Άλλος που δε κατάφερε να κάνει το εμβόλιο
Υπαρχει επαρκεια, τι δεν καταφερε.
Οπως και τα ανεμβολιαστα παιδια στο σχολειο, οι οικειοι τους αποδεχονται το να νοσησουν απο καποια ασθενεια η και το επιδιωκουν. Αλλιως δεν τα πανε σχολειο.
Το ιδιο ισχυει κι εδω. Και το σχολειο ειναι υποχρεωτικο, το αεροπλανο οχι.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Υπαρχει επαρκεια, τι δεν καταφερε.
Οπως και τα ανεμβολιαστα παιδια στο σχολειο, οι οικειοι τους αποδεχονται το να νοσησουν απο καποια ασθενεια η και το επιδιωκουν. Αλλιως δεν τα πανε σχολειο.
Το ιδιο ισχυει κι εδω. Και το σχολειο ειναι υποχρεωτικο, το αεροπλανο οχι.
Επιμένεις να στέλνεις τη μπάλα στην εξέδρα.
Ο διπλανός μπορεί να είναι αλλοδαπός που δε είχε δυνατότητα να το κάνει. Η δε ήθελε. Η για όποιον άλλο λόγο.
Η ερώτηση ήταν άλλη όμως.
Και εκεί δε δίνεις απάντηση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Επιμένεις να στέλνεις τη μπάλα στην εξέδρα.
Ο διπλανός μπορεί να είναι αλλοδαπός που δε είχε δυνατότητα να το κάνει. Η δε ήθελε. Η για όποιον άλλο λόγο.
Η ερώτηση ήταν άλλη όμως.
Και εκεί δε δίνεις απάντηση.
Κανονικοτατα σου απαντησα . Οποιος δεν θελει να νοσησει, εμβολιαζεται η καθεται στα αυγα του. Δεν νομιζω οτι εχει θεσπιστει υποχρεωτικοτητα ταξιδιου. Η ας παει για νοσηλεια, οπως ολος ο κοσμος. Ο,τι γινεται και στα σχολεια, υπαρχει προηγουμενο, δεν αλλαζει κατι για τον κοβιντ ειδικα.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Από την στιγμή που δε είναι πουθενά στο κόσμο υποχρεωτικό κανείς δεν μπορεί να μου το πει αυτό.
Είναι δικαίωμα του καθενός να το κάνει η όχι.
Ένα άτομο με αλλεργίες που ενδεχομένως να του προκαλέσει σοβαρές παρενέργειες πρέπει σύμφωνα με εσένα να σταματήσει να ζει και να ταξιδεύει και " να κάτσει στα αυγά του".
Επειδή ο εμβολιασμενος αλλά άρρωστος διπλανός του δε έκανε ΤΕΣΤ!
Τι δημοκρατικό!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Από την στιγμή που δε είναι πουθενά στο κόσμο υποχρεωτικό κανείς δεν μπορεί να μου το πει αυτό.
Είναι δικαίωμα του καθενός να το κάνει η όχι.
Ένα άτομο με αλλεργίες που ενδεχομένως να του προκαλέσει σοβαρές παρενέργειες πρέπει σύμφωνα με εσένα να σταματήσει να ζει και να ταξιδεύει και " να κάτσει στα αυγά του".
Επειδή ο εμβολιασμενος αλλά άρρωστος διπλανός του δε έκανε ΤΕΣΤ!
Τι δημοκρατικό!!
Ε καλα, μια γριπουλα ειναι, αν δεν κολλησει στο αεροπλανο, θα κολλησει στο εστιατοριο, ας ζηταει τα ρεστα απο ολους τους θαμωνες, μηνυσεις, να δει τα pcr τους κλπ.
Μη σου τυχει τετοιος τυπος διπλα σου σε εστιατοριο, οι πιο σπαστικοι.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
@Μάγδα εξήγησε μου την λογική σου στο επόμενο σενάριο.
Εγώ και εσύ ταξιδεύουμε για εξωτερικό το φθινόπωρο.
Εσύ εμβολιασμένη αλλά φορέας του ιού μπήκες στο αεροπλάνο χωρίς τεστ.
Εγώ χωρίς εμβολιασμό αλλά με αρνητικό τεστ.
Εσύ έστω με το χαμηλό ιικό σου φορτίο με κάνεις να νοσησω.
Εγώ χάνω το ταξίδι μου μαζί με όλα τα έξοδα που έχω κάνει και βρίσκομαι σε άλλη πόλη και χώρα άρρωστος χωρίς δικαίωμα επιστροφής.
Και προφανώς με μεγάλη δυσκολία πληρωμής της ιατρικής φροντίδας εκεί που είμαι.
Συμφωνείς με αυτό;
Και βέβαια μπορεί να συμβεί. Καταρχάς μπορεί να συμβεί στα παιδιά μου φέτος που θα ταξιδέψουν ανεμβολίαστα. Όμως η πιθανότητα είναι μικρή. Τα παιδιά μου πχ όχι μάσκα ffp2 μόνο θα βάλλουν αλλά και προστατευτικά γυαλιά. Είναι ένα ρίσκο που παίρνεις έτσι κι αλλιώς. Προσωπικά αν ήμουν κάποιας ηλικίας δεν θα ταξίδευα ανεμβολίαστη. Επειδή σέβομαι την απόφαση του μη εμβολιασμού θεωρώ ότι αν είσαι αυστηρός στα μέτρα δεν θα πάθεις τίποτα. Δεν σου φταίνε όμως οι εμβολιασμένοι. Και βγήκες από το αεροπλάνο και μπήκες στο μετρό ή το λεωφορείο για να πας στην πόλη. Τι θα κάνεις; Από ποιον θα ζητήσεις ευθύνη. Εγώ πχ. έχω και πλάνο καραντίνας για τα παιδιά και ποιος θα μείνει πίσω. Δεν θα ρίξω την ευθύνη σε κανέναν.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κανονικοτατα σου απαντησα . Οποιος δεν θελει να νοσησει, εμβολιαζεται η καθεται στα αυγα του. Δεν νομιζω οτι εχει θεσπιστει υποχρεωτικοτητα ταξιδιου. Η ας παει για νοσηλεια, οπως ολος ο κοσμος. Ο,τι γινεται και στα σχολεια, υπαρχει προηγουμενο, δεν αλλαζει κατι για τον κοβιντ ειδικα.
Έτσι
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.279
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom