The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Θα συμφωνησω στο πιο ανθρωπινο 100% και ξερω οτι ειμαι εκτος θεματος, ας σβηστει, αλλα πρεπει να ακουγονται αυτα και αφορα την ειδικη αγωγη. Η προβλεψη για ΠΛΗΡΗ πρωιμη παρεμβαση σε μαθησιακες η αναπτυξιακες δυσκολιες απο 2-3 ετων με αποζημιωση απο το δημοσιο ΕΣΥ δεν υπαρχει ουτε στη Γερμανια που προβλεπει απο 4 ετων με ακαμπτο τροπο επειδη κοστιζουν πολυ, ουτε στην Αγγλια που προβλεπονται λιγες θεραπειες ανα 6μηνο και "βλεπουμε αν εχουν αποτελεσμα" και παλι επειδη κοστιζουν, ενω χανεται η ευκαιρια για δραματικη βελτιωση. Μαλιστα γνωριζω απο τη δουλεια μου πως σε αρκετες περιπτωσεις απο ανθρωπια παραβιαζονται τα πρωτοκολλα προκειμενου να μη στερηθουν υπηρεσιες οι οικογενειες που δυσκολευονται. Σταματαω εδω, ειναι πολυ ειδικο το θεμα, αλλα να λεγονται αυτα και ευχομαι να μη βρεθει κανεις στη θεση να διαπιστωσει ποια συστηματα υγειας ειναι καλα.
Κρίμα να γράφονται τέτοια πράγματα εν έτη 2020.Η Ελλάδα "αποζημιώνει" και μεις χτυπάμε παλαμάκια,την στιγμή που στην Γερμανία που γνωρίζω,υπάρχουν σε όλες τις πόλεις,τα κέντρα LVR Klinikum,τα όποια όχι δεν αποζημιώνουν,όχι δεν σ δίνουν χρήματα,να τα κάνεις τι;

Παρά υπάρχει η επιλογή,να περιθάλψει άτομα με ανάγκες,κινητικές-διαννοητικές-ακόμη κ άτομα εξαρτημένα από ουσίες,με ιατρική παρακολούθηση κ με ειδικά σχολεία μέσα στις κλινικές,με διάφορες δράσεις για μια πιο ανθρώπινη διαβίωση.

Επειδή έτυχε να εργαστώ για προσθήκη τμήματος αυτών των κλινικών,άκουγα κάθε Παρασκευή μουσικά όργανα να βγάζουν ένα ενοχλητικό θόρυβο για ώρες.Όταν ρώτησα τι είναι αυτό π μας σπάει τ αυτιά,μ είπαν άτομα με δυσκολίες π τους δίνεται η ευκαιρεία να παίξουν μουσικό όργανο.Ειλικρινά από τότε άλλαξε αυτός ο άρρυθμος ήχος στ αυτιά μ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Κρίμα να γράφονται τέτοια πράγματα εν έτη 2020.Η Ελλάδα "αποζημιώνει" και μεις χτυπάμε παλαμάκια,την στιγμή που στην Γερμανία που γνωρίζω,υπάρχουν σε όλες τις πόλεις,τα κέντρα LVR Klinikum,τα όποια όχι δεν αποζημιώνουν,όχι δεν σ δίνουν χρήματα,να τα κάνεις τι;

Παρά υπάρχει η επιλογή,να περιθάλψει άτομα με ανάγκες,κινητικές-διαννοητικές-ακόμη κ άτομα εξαρτημένα από ουσίες,με ιατρική παρακολούθηση κ με ειδικά σχολεία μέσα στις κλινικές,με διάφορες δράσεις για μια πιο ανθρώπινη διαβίωση.

Επειδή έτυχε να εργαστώ για προσθήκη τμήματος αυτών των κλινικών,άκουγα κάθε Παρασκευή μουσικά όργανα να βγάζουν ένα ενοχλητικό θόρυβο για ώρες.Όταν ρώτησα τι είναι αυτό π μας σπάει τ αυτιά,μ είπαν άτομα με δυσκολίες π τους δίνεται η ευκαιρεία να παίξουν μουσικό όργανο.Ειλικρινά από τότε άλλαξε αυτός ο άρρυθμος ήχος στ αυτιά μ.
Μαλλον δεν καταλαβες, δεν λεω για αναπηριες ππυ χρειαζονται εγκλεισμο. Λεω για ειδικες μαθησιακες και αναπτυξιακες δυσκολιες που επιτρεπουν μια σχετικα λειτουργικη ζωη αλλα η πρωιμη διαγνωση ειναι κομβικη για την παραπερα εξελιξη. Τα ακαμπτα και αναλγητα πρωτοκολλα αναμονης ως 4 ετων στη Γεμανια ειναι οικονομικα αλλα οχι επιστημονικα ορθα στις αρχες της πρωιμης παρεμβασης και επιβλαβη για το παιδι. Η χωρα μας πληρωνει 1 ειδ παιδαγωγο διπλα σε καθε παιδι που χρειαζεται μικρη υποστηριξη εναντι του εγκλεισμου σε ειδικες δομες, με επιλογη του γονιου, αν το ζητησει. Μιλαμε για κοστος 10.000 τουλαχιστον ετησιως για πολλα χρονια. Αλλη φιλοσοφια τελειως. Δεν προωθειται η απομακρυνση απο το κανονικο σχολειο, οσο κι αν κοστιζει.
Η αναρθρη μουσικη στα αυτια των "υγιων" δεν ειναι θεμα για συζητηση. Αν και ολη η συζητηση ειναι off topic. Ξαναευχομαι να μη χρειαστει κανεις τετοιες υπηρεσιες για να διαπιστωσει τι γινεται σε καθε χωρα. Σοκαρισμενοι ολοι απο προπερσι διαβασαμε οτι στο ΗΒ αυτα τα παιδια στελνονται σπιτι και κανουν "home schooling" χωρις φραγκο στις οικογενειες και επιπλεον διαγραφηκαν απο το μαθητικο δυναμικο των σχολειων ως παιδια-φαντασματα, ωσπου εφτασε το θεμα στη Βρετανικη Βουλη. Ειμαστε ετη φωτος μπροστα.
Ας μεταφερθει το θεμα στο off topic καλυτερα
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Ασχετα που χρυσοπληρωθηκαν. Εννοειται για να μην γινονται παρεξηγησεις κ στην ιταλια ταξιδευουμε ανετα, η καλυψη των μεθ ειναι στο 10-15% κ το σημαντικοτερο για τους ταξιδιωτες: ειναι οοοοολα ανοικτα...
τι ολα ανοικτα ρε συ...
τα χιονοδρομικα κλειστα ειναι...τι να πας να κανεις

ασε πολυ πικρα φετος
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.952
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σήμερα μου τη βάρεσε ότι θέλω να πάω στην Ανταρκτική. Δύσκολος στόχος βέβαια...
Έχεις ένα θέμα με τα πολύ παγωμένα μέρη έτσι; :haha:
Το δέχομαι, αρκεί να μας γράψεις ιστορία.:bleh:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχεις ένα θέμα με τα πολύ παγωμένα μέρη έτσι; :haha:
Το δέχομαι, αρκεί να μας γράψεις ιστορία.:bleh:
:haha:
Ισχύει, μου αρέσουν πάρα πολύ🥶
Να στήσουμε κάνα crowdfunding?
Με πολύ πρόχειρους υπολογισμούς, από μισό ευρώ να δώσει το κάθε εγγεγραμμένο μέλος, είμαι οκ! Ωραία δε θα ήταν μια τέτοιου είδους αλληλοβοήθεια μεταξύ μας;:icon_cheesygrin:
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
:haha:
Ισχύει, μου αρέσουν πάρα πολύ🥶

Με πολύ πρόχειρους υπολογισμούς, από μισό ευρώ να δώσει το κάθε εγγεγραμμένο μέλος, είμαι οκ! Ωραία δε θα ήταν μια τέτοιου είδους αλληλοβοήθεια μεταξύ μας;:icon_cheesygrin:
Εγώ τα δίνω. Και ολόκληρο άμα λάχει. Σοβαρά τώρα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τα βλέπω των κοριτσιών και τα διπλασιάζω (+4) :)
Πάμε παιδιά, καλά ξεκινήσαμε!

@Yorgos πρωί πρωί, με την τσίμπλα στο μάτι, διάβαζα αποσπάσματα της ιστορίας σου. Θα επανέλθω για λεπτομερή ανάγνωση.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom