The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Διάβασα στο Τουίτερ ένα ποστ που έλεγε ότι το ΑΖ δίνει στο ανοσοποιητικό ένα ψάρι, ενώ τα mrna το μαθαίνουν να ψαρεύει.
Έχει καμία δόση αλήθειας αυτό, για όσους ξέρουν?

Από περιέργεια πιο πολύ, εγώ δεν αλλάζω!! #teamastra
Κουταμάρα ολκής. Είναι εντελώς λάθος ο παραλληλισμός και ακόμα και να το τραβάγαμε από τα μαλλιά θα ήταν ανάποδα τα πράγματα.

Το AZ (τεχνολογίας virus vector) [1] έχει έναν ιό που δεν μπορεί να αναπαραχθεί και ο οποίος έχει γενετικά τροποποιηθεί ώστε να έχει τις οδηγίες της χαρακτηριστικής πρωτεΐνης του covid. Ο ιός μπαίνει στο κύτταρο, πάει στον πυρήνα και αμολάει το dna της πρωτεΐνης το οποίο μετατρέπεται σε RNA και το RNA σε mRNA που βγαίνει από τον πυρήνα.

[2] Το mRNA αναγκάζει τους κλασικούς μηχανισμούς του κυττάρου να παράξουν την πρωτεΐνη του covid. Ο οργανισμός βλέπει ότι κάτι δε πάει καλά με αυτή την πρωτεΐνη και παράγει αντισώματα.

Τα τεχνολογίας mRNA δίνουν έτοιμη την πληροφορία, δηλαδή πας κατευθείαν στην προηγούμενη παράγραφο 2.

Άρα αν ήθελε να πει κάποιος ότι ένα εμβόλιο δίνει έτοιμη δουλειά, τότε θα ήταν το mRNA. Όμως είναι λάθος ο παραλληλισμός γιατί στην πράξη "το ψάρι" είναι τα αντισώματα και το "μαθαίνεις να ψαρεύει" να φτιάχνει αντισώματα. Κανένα από τα δύο δε δίνει έτοιμα αντισώματα και τα δύο μαθαίνουν τον οργανισμό να φτιάχνει αντισώματα (να ψαρεύει), απλά στα mRNA έχουν αφαιρεθεί κάποια βήματα της διαδικασίας.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κανένα από τα δύο δε δίνει έτοιμα αντισώματα και τα δύο μαθαίνουν τον οργανισμό να φτιάχνει αντισώματα (να ψαρεύει), απλά στα mRNA έχουν αφαιρεθεί κάποια βήματα της διαδικασίας.
Τώρα που βρεθήκαμε, έχεις άποψη για τον επαναληπτικό εμβολιασμό;
Διαβάζω όλο και περισσότερο ότι συνίσταται πλέον από τις 8 εβδομάδες και ότι οι διαφορές είναι απειροελάχιστες σε σχέση με τις 12.
Ισχύει ή το εφαρμόζουν απλά στη χώρα μας για να το τρέξουμε γρηγορότερα;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Τώρα που βρεθήκαμε, έχεις άποψη για τον επαναληπτικό εμβολιασμό;
Διαβάζω όλο και περισσότερο ότι συνίσταται πλέον από τις 8 εβδομάδες και ότι οι διαφορές είναι απειροελάχιστες σε σχέση με τις 12.
Ισχύει ή το εφαρμόζουν απλά στη χώρα μας για να το τρέξουμε γρηγορότερα;
εμενα ο γιατρος μου ειπε απλα "ελα στις 12...αν βιαζεσαι αντε 11"

PS βδομαδες εννοω
αλλα και εδω το τρεχουνε νωριτερα..απο 6 και πανω μου φαινεται
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Φιλη δουλεψε 2-3 χρονια σεζον, απειρη δουλεια, ΚΑΝΕΝΑ ρεπο για ολο το καλοκαιρι, τη μερα που ορκιζοταν με το ζορι της εδωσαν αδεια για μια μερα, να ρθει Θεσσαλονικη και την επομενη παλι πισω για δουλεια. Τρελες απαιτησεις, λεφτα οχι ιδιαιτερα καλα. Αν θυμαμαι καλα τους επαιρναν (απο ολους τους εργαζομενους) τα πουρπουαρ. Τα αφεντικα ηταν θειοι της.
Αφου επεστρεψε για 2η η και 3η χρονια χωρις καν ξυλο στο κατεργο, δεν μπορει να πει κανεις κουβεντα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Άβυσσος η ψυχή της άνεργης...
Καθολου αβυσσος ομως του εργατολογου/ιδιοκτητη σνακ μπαρ Πουμπουρα που με τη συναινεση των ανεργων εισηγειται δωρεαν εργασια σε καποιο next level απελπισιας.
Εμαθα οτι πολυς κοσμος αποφασισε να παει να φαει και να πιει στο μαγαζι του χωρις να πληρωσει, ετσι "για τις γνωριμιες και την εμπειρια", δωρεαν.
 
Last edited:

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Τώρα που βρεθήκαμε, έχεις άποψη για τον επαναληπτικό εμβολιασμό;
Διαβάζω όλο και περισσότερο ότι συνίσταται πλέον από τις 8 εβδομάδες και ότι οι διαφορές είναι απειροελάχιστες σε σχέση με τις 12.
Ισχύει ή το εφαρμόζουν απλά στη χώρα μας για να το τρέξουμε γρηγορότερα;
Τελευταία φορά που είχα κοιτάξει φαινόταν πως το πιο μακρυά ήταν καλύτερο από το πιο κοντά. Εγώ έχω προγραμματίσει το συντομότερο δυνατόν (στο δίμηνο) ώστε να υπάρχει αν χρειαστεί με στόχο να το αλλάξω για το μέγιστο (τρίμηνο) αν δεν χρειαστώ νωρίτερα το πιστοποιητικό εμβολιασμού.

Έχω ακούσει ότι περιμένουν περισσότερα paper αρχές Ιούνη οπότε θα δούμε αν άλλαξε κάτι, πάντως το ΑΖ δίνει ικανοποιητική προστασία από την πρώτη δόση απ' ότι φαίνεται, οπότε δε ξέρω γιατί τόση πρεμούρα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
πάντως το ΑΖ δίνει ικανοποιητική προστασία από την πρώτη δόση απ' ότι φαίνεται, οπότε δε ξέρω γιατί τόση πρεμούρα.
Γι΄αυτό έλεγα να το πάω στις 8 εβδομάδες μιας και υπάρχει πλέον τέτοια σύσταση, αν και όταν ξανατέθηκε η συζήτηση εδώ μέσα η συμβουλή ήταν για το μέγιστο στις 12.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.418
Οταν μια "αεροπειρατεία " βολεύει και πας στον τελικό προορισμό σου χωρίς να χρειασθείς την δεύτερη πτήση σου.

Λευκορωσία: Τι δηλώνει ο Έλληνας που κατέβηκε από την πτήση της Ryanair στο Μινσκ | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
Αυτός Μίνσκ ήθελε αρχικά και θα πήγαινε απο Βίλνιους.. του'φεξε
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.528
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom