The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Παραθέτω και αυτό το βίντεο με σχετικές πληροφορίες, για αυτούς που ενδιαφέρονται για ενημέρωση πέρα από το επίσημο 'δόγμα του εμβολίου/σκάσε και κολύμπα.'

Λέει σε κάποιο σημείο. Κάντε δίαιτα κι όχι το εμβόλιο. Εν τω μεταξύ ο ίδιος είναι παχύσαρκος κι άρα προφανώς ούτε ο ίδιος μπορεί. Ακόμα και μετά από αυτά που άκουσα πάλι θα το έκανα. Ακόμη κι αν έχω μακροπρόθεσμες συνέπειες και ζήσω και 5 χρόνια λιγότερο. Με τη δουλειά που κάνω και τα κιλά που έχω εγώ και ο σύζυγος μου δεν θα τη βγάζαμε καθαρή. Την περιβόητη ακίδα που λέει είτε μέσω του εμβολίου, είτε μέσω του ίδιου του ιού θα την αποκτούσαμε. Τέλος. Αμφιβολία έχω μόνο για τον εμβολιασμό των παιδιών, κυρίως για τη χρησιμότητα του.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Λέει σε κάποιο σημείο. Κάντε δίαιτα κι όχι το εμβόλιο. Εν τω μεταξύ ο ίδιος είναι παχύσαρκος κι άρα προφανώς ούτε ο ίδιος μπορεί. Ακόμα και μετά από αυτά που άκουσα πάλι θα το έκανα. Ακόμη κι αν έχω μακροπρόθεσμες συνέπειες και ζήσω και 5 χρόνια λιγότερο. Με τη δουλειά που κάνω και τα κιλά που έχω εγώ και ο σύζυγος μου δεν θα τη βγάζαμε καθαρή. Την περιβόητη ακίδα που λέει είτε μέσω του εμβολίου, είτε μέσω του ίδιου του ιού θα την αποκτούσαμε. Τέλος. Αμφιβολία έχω μόνο για τον εμβολιασμό των παιδιών, κυρίως για τη χρησιμότητα του.
Ο ιδιος εκανε εμβολιο απο τους πρωτους, δηλωσε προσφατα. Σκεψου ποσο υποτιμα τη νοημοσυνη οσων τον ακουν.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Moderna No.2 χθές που είχα μόνον "βαρύ" χέρι.Σήμερα δεύτερη μέρα και το χέρι και ατονία και πονοκέφαλος κια πυρετός(περίπου 38.5).Στην πρώτη δόση είχα μόνον το χέρι για 3 μέρες.΄Εβγαλα και το πιστοποιητικό εμβολιασμού σήμερα και αναμένουμε και το πράσινο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
screenshot-www.mscbs.gob.es-2021.06.02-08_43_07.png

Χθεσινό. Βλέπουμε την πορεία των εμβολιασμών στην Ισπανία.
Στην ηλικία 80+ όλος ο πληθυσμός εμβολιάστηκε. Απομένει 0,57% για δεύτερη δόση.
Ηλικία 70-79 ,μόνο το 2,92% δεν έχει εμβολιαστεί καθόλου. Υπολογίζουν ότι θα μείνει μόνο 0,5%.
Παράδειγμα . ενώ εχθές ήταν 2,92 το ονλαιν δείχνει σήμερα 2,65%
Το 60-69 θα είναι αυτό που θα μείνει με το μεγαλύτερο ποσοστό με μια δόση λόγω Αστρα.
Πήγαν την δεύτερη δόση στις 16 εβδομάδες.
screenshot-www.mscbs.gob.es-2021.06.02-09_35_52.png

Στον πίνακα αυτόν βλέπουμε κάτω αριστερά βλέπουμε το 45,3% του πληθυσμού της Ισπανίας να έχει εμβολιαστεί είτε μια φορά ,είτε και τις δυο δόσεις, είτε το J&J
Πηγαίνουν σε γρήγορους ρυθμούς, με αποτέλεσμα όσοι σκέφτεστε επίσκεψη στην Ισπανία θα είναι
αρκετά ασφαλής χώρα.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Moderna No.2 χθές που είχα μόνον "βαρύ" χέρι.Σήμερα δεύτερη μέρα και το χέρι και ατονία και πονοκέφαλος κια πυρετός(περίπου 38.5).Στην πρώτη δόση είχα μόνον το χέρι για 3 μέρες.΄Εβγαλα και το πιστοποιητικό εμβολιασμού σήμερα και αναμένουμε και το πράσινο.
Ακριβώς τα ίδια κι εγώ!
Φάιζερ χτες, άστα να πάνε σήμερα...
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Κι εγώ είχα με τη δεύτερη δόση του pfizer παρενέργειες. Πέρα του πόνου στο χέρι ξύπνησα την επόμενη σαν να με είχαν δείρει, πόνους στους μύες, στα κόκαλα, παντού. Σε 24 ώρες μου είχαν περάσει. Σε άλλα νέα το σχολείο μου έκλεισε. Μεγάλη διασπορά. Μετά τα 4 τμήματα κλείσαμε τελείως. Webex πάλι. Το εμβόλιο μονόδρομος για μένα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
screenshot-www.mscbs.gob.es-2021.06.09-09_08_40.png

Εχθές ήταν η ημέρα που η Ισπανία εμβολίασε το 50% του πληθυσμού από 16 χρονών και άνω.
Αξιοσημείωτο είναι ότι η ηλικία 80+ είναι στο 100% και στις 2 δόσεις ενώ η ηλικία 70-79 έχει 97.7%
την μια δόση εν των οποίων το 94,3% και τις δυο.
Το γκρουπ 50-59 μέσα σε μια εβδομάδα απο 60% πήγε στο 78%
Σε συζήτηση στο ραδιόφωνο άκουσα ότι τρέχουν να προλάβουν πριν φύγει ο κόσμος για διακοπές.
Την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβαν 5 εκ δόσεις (ρεκόρ παραλαβής) και αυτήν την εβδομάδα ήδη
1,6.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
View attachment 355211
Εχθές ήταν η ημέρα που η Ισπανία εμβολίασε το 50% του πληθυσμού από 16 χρονών και άνω.
Αξιοσημείωτο είναι ότι η ηλικία 80+ είναι στο 100% και στις 2 δόσεις ενώ η ηλικία 70-79 έχει 97.7%
την μια δόση εν των οποίων το 94,3% και τις δυο.
Το γκρουπ 50-59 μέσα σε μια εβδομάδα απο 60% πήγε στο 78%
Σε συζήτηση στο ραδιόφωνο άκουσα ότι τρέχουν να προλάβουν πριν φύγει ο κόσμος για διακοπές.
Την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβαν 5 εκ δόσεις (ρεκόρ παραλαβής) και αυτήν την εβδομάδα ήδη
1,6.
Πολύ χρήσιμα αυτά τα γραφήματα, γιατί δείχνουν πότε θα ξεμπερδέψει η κάθε χώρα. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για Ελλάδα;

Εδώ στο Η.Β. υπάρχει μια έξαρση κρουσμάτων στα σχολεία. Φίλοι δάσκαλοι έχουν από κάμποσα κρούσματα στα σχολεία τους, ενώ δεν είχαν κανένα τους τελευταίους 3-4 μήνες. Λογικό, με την χαλάρωση των μέτρων με χρήση εσωτερικών χώρων και διεξαγωγή μαζικών δραστηριοτήτων, και τις διακοπές που πήγαν ενδιάμεσα (halfterm) τα παιδιά, καθώς και την ύπαρξη της πιο μεταδοτικής μετάλλαξης δ'. Ο οργανισμός έγκρισης φαρμάκων ενέκρινε το Pfizer για πάνω από 12 χρονών αλλά δεν έχουν αποφασίσει να το χορηγήσουν ακόμα. Πάντως ο αριθμός των νεκρών τους τελευταίους μήνες είναι κατά μέσο όρο σταθερά κάτω από 10 την μέρα, και τα νοσοκομεία που έχουν τις πτέρυγες κορονοϊού άδειες, ασχολούνται πλέον με τις τεράστιες ουρές μη-επείγοντων επεμβάσεων που είχαν αναβληθεί λόγω κορονοϊού.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Πολύ χρήσιμα αυτά τα γραφήματα, γιατί δείχνουν πότε θα ξεμπερδέψει η κάθε χώρα. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για Ελλάδα;
Εδω της Ελλαδας. Η γ ηλικια χτυπαει σε τοιχο, δεν προχωραει καλα
(Θελει μια διορθωση η κατηγορια 34-39)
FB_IMG_1623237377964.jpg
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom