The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.425
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
εδω χασανε την μπαλα...(Γερμανια)
στην αρχη το Αστρα ηταν για ολους
μετα για πανω απο 60
μετα ειπανε οτι οι κατω των 60 αν κανανε την 1η με Αστρα την δευτερη δοση με Biontech....
μετα μπορουσες να το κανεις στον γιατρο σου με δικη σου ευθυνη....ασχετα απο ηλικια (Astra)
μετα ειπανε οτι απαντες μπορουνε αν θελουνε την δευτερη δοση με Biontech...

οτι να ναι....αυριο θα πουνε , ελατε καντε και μια τριτη με J & J
Αυτό το οργανωμένο κράτος κάνει τέτοια πράγματα; Ντροπήηηηηη
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Αφού απ' ότι κατάλαβα θα είσαι Ελλάδα, γιατί δεν το πατάς εδώ να τελειώνεις μια ώρα νωρίτερα, να ανεβάσεις και τα στατιστικά μας να χαρεί λίγο ο Κούλης;
Το σκεφτηκα αλλα 1) δεν ισχυει πλεον το ΑΜΚΑ μου (νομιζω ομως οτι αυτο διορθωνεται για τους εμβολιασμους) και 2) θα ειμαι ακριβως 21 μερες, φτανοντας Παρασκευη βραδυ και φευγοντας Σαββατο πρωι και εχω αρκετα ταξιδια στο ενδιαμεσο.

Το σκεφτομουν για το μονοδοσικο (αν μπορουσα να το κανω) αλλα και παλι, σχεδον ποτε δε με βολευει αφου ή θα φευγω για ταξιδι ή θα ειμαι σε ταξιδι.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Νομίζω ότι είναι πια αρκετά σαφές ότι οι προοπτικές ταξιδιού και αυτό το καλοκαίρι εκμηδενίζονται.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.747
Αυτό το οργανωμένο κράτος κάνει τέτοια πράγματα; Ντροπήηηηηη
Αυτά που ήξερες για την Γερμανία να τα ξεχάσεις. Έχει γίνει μπάχαλο.
1979 έκδοση ταυτότητας και διαβατηρίου 10-15 λεπτά.
2018. 40 ημέρες εκ των οποίων οι 4 ήταν το κούριερ.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.490
Το σκεφτηκα αλλα 1) δεν ισχυει πλεον το ΑΜΚΑ μου (νομιζω ομως οτι αυτο διορθωνεται για τους εμβολιασμους) και 2) θα ειμαι ακριβως 21 μερες, φτανοντας Παρασκευη βραδυ και φευγοντας Σαββατο πρωι και εχω αρκετα ταξιδια στο ενδιαμεσο.

Το σκεφτομουν για το μονοδοσικο (αν μπορουσα να το κανω) αλλα και παλι, σχεδον ποτε δε με βολευει αφου ή θα φευγω για ταξιδι ή θα ειμαι σε ταξιδι.
Ok, εσύ ξέρεις, αλλά το ΑΜΚΑ δε λήγει, ανεξάρτητα του αν έχεις ασφάλιση ή όχι σε ακολουθεί για πάντα και άρα θα μπορείς -λογικά- αν θέλεις να μπεις στο σύστημα.

Επίσης μπορείς βάζοντας ένα ΤΚ της περιοχής που θα είσαι τις ημερομηνίες που σε ενδιαφέρει να το κάνεις ακόμα και στις διακοπές σου.

Όλα αυτά επειδή μπορεί να μη τα γνωρίζεις και επειδή φάνηκες να θες να το κάνεις γρήγορα από τη συζήτηση, εσύ αποφασίζεις.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ok, εσύ ξέρεις, αλλά το ΑΜΚΑ δε λήγει, ανεξάρτητα του αν έχεις ασφάλιση ή όχι σε ακολουθεί για πάντα και άρα θα μπορείς -λογικά- αν θέλεις να μπεις στο σύστημα.

Επίσης μπορείς βάζοντας ένα ΤΚ της περιοχής που θα είσαι τις ημερομηνίες που σε ενδιαφέρει να το κάνεις ακόμα και στις διακοπές σου.

Όλα αυτά επειδή μπορεί να μη τα γνωρίζεις και επειδή φάνηκες να θες να το κάνεις γρήγορα από τη συζήτηση, εσύ αποφασίζεις.
Ευχαριστω για την απαντηση!:) Εχω προσπαθησει καποιες φορες απο τοτε που εληξε να κανω πραγματα με το παλιο μου ΑΜΚΑ (αυτο που ειχα οταν ημουν ασφαλισμενη απο γονεις) και παντα το συστημα μου λεει οτι δεν υπαρχει, οποτε δεν το προσπαθησα καν.

Να το κανω στις διακοπες απλα το αποκλειω. Θα ακουστει χαζο, αλλά ειμαι αρκετα αγχωμενη ολη τη χρονια και οι διακοπες μου ειναι σχετικα λιγες (καποιες απο τις μερες που θα ειμαι Ελλαδα θα δουλευω), θελω να τις απολαυσω μειωνοντας το ενδεχομενο αδιαθεσιας και των περιορισμων εστω και των δυο ημερων που θα εχω απο το εμβολιο.

Απλα ελπιζω να με βαλουν για το μονοδοσικο στις 26 με 27 Ιουλιου στην Ισπανια :haha:
Αλλιώς, τι να κανουμε, καλο Σεπτεμβρη!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Και η Νορβηγία απο οτι μαθαίνω δεν τα πήγε πολύ καλά με τους εμβολιασμούς ΄σε αντίθεση με την καραντινα όπου πήρε σχεδόν αριστα.. Δεν εκανε πλατφορμα να κλείνει ο κόσμος απο μόνος του ραντεβού αλλά οι κρατικές δομές επικοινωνούσαν και έκλειναν ραντεβού με αποτέλεσμα να καθυστερούν κάπως.. Επίσης δεν εμβολίασε κατα προτεραιότητα τους εκπαιδευτικούς..
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Αυτά που ήξερες για την Γερμανία να τα ξεχάσεις. Έχει γίνει μπάχαλο.
1979 έκδοση ταυτότητας και διαβατηρίου 10-15 λεπτά.
2018. 40 ημέρες εκ των οποίων οι 4 ήταν το κούριερ.
40 μερες? πλακα κανεις? που ρε συ? εγω το 2019 σε 10 λεπτα ειχα τελειωσει

το μεγαλο προβλημα πλεον στνη Γερμανια ειναι οτι εχει να κανει με διπλωμα και πινακιδες....εκει χαθηκε η μπαλα
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Αυτό το οργανωμένο κράτος κάνει τέτοια πράγματα; Ντροπήηηηηη
ναι αλλα η οργανωση δεν εχει να κανει με την επιλογη αποφασεων....αν καθε μερα αποφασιζουν κατι αλλο , οσο οργανωση και να εχουν
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
24 ώρες μετά τη δεύτερη δόση Άστρα, και δεν έχω κανένα σύμπτωμα, πέρα από λίγο πόνο στο σημείο της ένεσης. Στην πρώτη δόση ήμουν χώμα για 2 μέρες.

Το αστείο της υπόθεσης ήταν ο διάλογος που είχα με νοσηλεύτρια: Για ποιο εμβόλιο είστε? Άστρα λέω. Α, το αντρικό απαντά! Ε, δεν παίζουμε με αυτά, της απάντησα. Μάλλον συνεννοηθήκαμε. :haha:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.425
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αυτά που ήξερες για την Γερμανία να τα ξεχάσεις. Έχει γίνει μπάχαλο.
1979 έκδοση ταυτότητας και διαβατηρίου 10-15 λεπτά.
2018. 40 ημέρες εκ των οποίων οι 4 ήταν το κούριερ.
Έχουν αρχίσει και οι Γερμανοί να κάνουν μ@λ@κίες;;
Πάντως ο πατέρας μου για να πάρει τη Γερμανική του σύνταξη πρέπει να απαντά κάθε χρόνο ανελλιπώς (!) στην επιστολή που στέλνουν, αλλιώς να μην πω τι θα πάρει.....

ναι αλλα η οργανωση δεν εχει να κανει με την επιλογη αποφασεων....αν καθε μερα αποφασιζουν κατι αλλο , οσο οργανωση και να εχουν
Ένα οργανωμένο κράτος σαν την Γερμανία δεν κάνει τέτοια "λάθη"....Το σχόλιο μου ήταν ειρωνικό και στόχευε στο "παρασκήνιο" του θέματος!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.288
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom