The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.343

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όταν πηγαίναμε μαζί σχολείοοοο
κολλούσες κορωνοϊό στο διπλανό θρανίοοοο
κι όταν μου έδινες το βιβλίοοοο
σου 'λεγα κάνε εμβόλιοοοο

#τιναφτοιρε
Κατι δικα μου.
View attachment 367718
μοιαζουν με τις ιταλικες οδηγιες. ακομα κ την καραντινα του μπρος-πισω περιορισαν γιατι δεν μεταδιδεται ακομα κ μεσα στην ταξη. τεστ βεβαια απαντες κ στο 10ημερο. θυμαμαι στο Βενετο σε 90 μεμονωμενες περιπτωσεις +, μονο 3 + δευτερογενη κ τα 3 απο διδακτικο προσωπικο, οχι μαθητες. κ η εμπειρια αυτο ακριβως εδειξε. στην ταξη δεν.. δηλ προσεχε τους συναδελφους ιδιαιτερα τους ψεκ, οχι τους μαθητες..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.168
μοιαζουν με τις ιταλικες οδηγιες. ακομα κ την καραντινα του μπρος-πισω περιορισαν γιατι δεν μεταδιδεται ακομα κ μεσα στην ταξη. τεστ βεβαια απαντες κ στο 10ημερο. θυμαμαι στο Βενετο σε 90 μεμονωμενες περιπτωσεις +, μονο 3 + δευτερογενη κ τα 3 απο διδακτικο προσωπικο, οχι μαθητες. κ η εμπειρια αυτο ακριβως εδειξε. στην ταξη δεν.. δηλ προσεχε τους συναδελφους ιδιαιτερα τους ψεκ, οχι τους μαθητες..
Μονο ενα ρομποτ τεχνοκρατης θα εδινε τετοια οδηγια.
Αν σε μια ταξη 20 ατομων κολλησουν 2 μεμονωμενοι, μπουν καραντινα 5 γειτονικοι του καθενα, δηλαδη μαξ 12 ατομα, η ταξη δεν κλεινει και το μαθημα συνεχιζεται κανονικα με 8 ατομα. Ελα, μιλαμε για ανεκδοτα. Το μαθημα δεν ειναι φαμπρικα να πατας το κουμπι να τρεχει η γραμμη παραγωγης. Στη δε πρωτοβαθμια, ουτε οι υπολοιποι γονεις θα τα στειλουν σχολειο. Εικονικη ταξη θα λειτουργει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μονο ενα ρομποτ τεχνοκρατης θα εδινε τετοια οδηγια.
Αν σε μια ταξη 20 ατομων κολλησουν 2 μεμονωμενοι, μπουν καραντινα 5 γειτονικοι του καθενα, δηλαδη μαξ 12 ατομα, η ταξη δεν κλεινει και το μαθημα συνεχιζεται κανονικα με 8 ατομα. Ελα, μιλαμε για ανεκδοτα. Το μαθημα δεν ειναι φαμπρικα να πατας το κουμπι να τρεχει η γραμμη παραγωγης. Στη δε πρωτοβαθμια, ουτε οι υπολοιποι γονεις θα τα στειλουν σχολειο. Εικονικη ταξη θα λειτουργει.
εννοουσα δεν μπαινει τωρα καραντινα κανεις. τα μεμονωμενα (πχ 2 στην ταξη σε διαφορετικους χρονους) δεν κολλησαν κανενα τελικα. το μαθημα συνεχιστηκε κανονικα με 19 μαθητες πχ κ ο ενας εκανε τηλε. εννοειται ολοι τεστ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.168
εννοουσα δεν μπαινει τωρα καραντινα κανεις. τα μεμονωμενα (πχ 2 στην ταξη σε διαφορετικους χρονους) δεν κολλησαν κανενα τελικα. το μαθημα συνεχιστηκε κανονικα με 19 μαθητες πχ κ ο ενας εκανε τηλε. εννοειται ολοι τεστ.
Προφανως η εισηγηση εδω αναφερεται στις συρροες Δ που περιμενουν.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
121
Likes
1.031
Μονο ενα ρομποτ τεχνοκρατης θα εδινε τετοια οδηγια.
Αν σε μια ταξη 20 ατομων κολλησουν 2 μεμονωμενοι, μπουν καραντινα 5 γειτονικοι του καθενα, δηλαδη μαξ 12 ατομα, η ταξη δεν κλεινει και το μαθημα συνεχιζεται κανονικα με 8 ατομα. Ελα, μιλαμε για ανεκδοτα. Το μαθημα δεν ειναι φαμπρικα να πατας το κουμπι να τρεχει η γραμμη παραγωγης. Στη δε πρωτοβαθμια, ουτε οι υπολοιποι γονεις θα τα στειλουν σχολειο. Εικονικη ταξη θα λειτουργει.
Και στη Γερμανία πάντως από ότι ξέρω περίπου αυτό γινεται. Υπάρχουν διαφοροι παράγοντες που παίζουν ρόλο, η ηλικία των παιδιών, ο εξαερισμός, το incidence στην κοινότητα και διάφορα άλλα, αλλά σε πολλές περιπτώσεις μπαίνουν καραντίνα μόνο τα παιδιά του ίδιου θρανίου. Οι φίλοι που μου τα λέγανε είναι πεπεισμένοι ότι όλη η χρονιά έτσι θα πάει, με τα παιδιά να λειπουν κυκλικά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.168
Και στη Γερμανία πάντως από ότι ξέρω περίπου αυτό γινεται. Υπάρχουν διαφοροι παράγοντες που παίζουν ρόλο, η ηλικία των παιδιών, ο εξαερισμός, το incidence στην κοινότητα και διάφορα άλλα, αλλά σε πολλές περιπτώσεις μπαίνουν καραντίνα μόνο τα παιδιά του ίδιου θρανίου. Οι φίλοι που μου τα λέγανε είναι πεπεισμένοι ότι όλη η χρονιά έτσι θα πάει, με τα παιδιά να λειπουν κυκλικά.
1) Το νομικο πλαισιο δεν επιτρεπει αδικαιολογητες απουσιες στην Α/θμια στη Γερμανια, κατι που γνωριζω απο φιλη, σε αντιθεση με το δικο μας που μπορει το παιδι να μεινει σπιτι για μηνες αν ο γονιος δεν πειστει οτι ειναι safe. Εξ ου και πολλα σχολια τυπου "δεν θα το στειλω σχολειο, ας χασει τη χρονια" πολλων αντιεμβολιαστων στα μκδ.
2) πολυ μεγαλυτερο ποσοστο ενηλικων γονιων και παπουδων εχουν επιλεξει να μην εμβολιαστουν εδω.
Καμια συγκριση.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.168
Και στη Γερμανία πάντως από ότι ξέρω περίπου αυτό γινεται. Υπάρχουν διαφοροι παράγοντες που παίζουν ρόλο, η ηλικία των παιδιών, ο εξαερισμός, το incidence στην κοινότητα και διάφορα άλλα, αλλά σε πολλές περιπτώσεις μπαίνουν καραντίνα μόνο τα παιδιά του ίδιου θρανίου. Οι φίλοι που μου τα λέγανε είναι πεπεισμένοι ότι όλη η χρονιά έτσι θα πάει, με τα παιδιά να λειπουν κυκλικά.
Οριστικοποιηθηκε το πρωτοκολλο. Πολυ σωστος ο (κυβερνητικος) Παυλακης στο σημερινο σχολιο οτι οχι μονο η μιση κοινωνια εδω ειναι ανεμβολιαστη αλλα εχει διαφορετικα χαρακτηριστικα η ελληνικη οικογενεια (εννοω σχεδον διευρυμενη, τα παιδια τα σαββατοκυριακα η τα απογευματα στους παππουδες, που πολλοι ειναι ανεμβολιαστοι ειτε εκαναν εμβολιο πριν 7 μηνες με αγνωστη ανοσια). Οι προισταμενοι Αθμιας ψιθυριζουν "ανοιξε κλεισε" και οχι κυκλικα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αυτά που ειπε ο Παυλάκης
Παυλάκης για σχολεία: Από ένα κρούσμα θα κολλήσουν όλα τα παιδιά

Κατ αρχάς ο ίδιος αυτοαναιρείται μ αυτά που λέει...από τη μιά να εμβολιασθούν άπαντες και από την άλλη ότι πολλά στελέχη του ιού έχουν ξεφύγει από τα εμβόλια...θα εμφανισθούν νέα στελέχη που θα επικρατήσουν στο μελλον κλπ
μ αρέσει που λέει οτι στο τέλος του χρονου αναμένονται αποτελέσματα μελετών και για κάτω των 12,
εδώ τρέχουν ακόμα οι μελέτες για όλους τους υπόλοιπους ...

Ε δε μιλάμε δε μιλάμε αλλά βαρέθηκα ν ακούω τα ίδια και τα ίδια...

Αναρωτιέμαι αν όλοι αυτοί οι προβαλλόμενοι στα κανάλια που είναι συγκεκριμένοι γύρω στα 10?άντε 15 άτομα ειδικοί, κάνανε άραγε τον κόπο να ψάξουν λίγο βαθύτερα,να μελετήσουν τα των εμβολίων γιατί τότε δεν θα υποστήριζαν μετά μανίας αυτά που λένε
η λοιπόν αγνοούν κάποια δεδομένα ή ακόμα χειρότερα τα ξέρουν αλλά για άγνωστο λόγο μεταφέρουν προς τα έξω αυτά που θέλουν και μόνο.

για το Moderna(από τα άρθρα που σας παραθέτω παρακάτω)
Οι μελέτες τρέχουν..και θα ολοκληρωθούν τέλη 22,το φύλλο οδηγιών ανανεώνεται στο χρόνο...
άγνωστο πόσο χρόνο διαρκεί η ανοσία,
άγνωστο ακόμα ο αντίκτυπος στους ανοσοκατασταλμένους(εδω οι δικοί μας και όχι μονο θα ανακοινώσου προσεχώς τρίτη δοση γι αυτούς??τεστ αντισωμάτων γιατί δεν προηγείται ??ε βέβαια κοστίζει ε)
υπό διερεύνηση ακόμα ο αντίκτυπος στις εγκυες και στις θηλάζουσες,
άγνωστη ακόμα επίσης η μεταδοτικότητα ενός εμβολιασμένου στο περιβάλλον
άγνωστη επίσης η συχνότητα παρενεργειών όπως μυοκαρδίτιδες περικαρδίτιδες ,σοβαρές αλλεργικές αντιδράσεις κλπ

Από τη στιγμή που υπάρχει φύλλο οδηγιών αυτό θα έπρεπε να γνωστοποιείται σ αυτόν που πρόκειται να του χορηγηθεί και όχι να γίνεται προφορική πλύση εγκεφάλου( ναι οκ τα εμβόλια προφυλασσουν από σοβαρή νόσηση) στο ότι είναι απολύτως ασφαλή και οι παρενέργειες αμελητέες..ο εμβολιασμένος δεν μεταδίδει και πολλά άλλα
γραπτά κύριοι δώστε μου το φύλλο να το δώ,
ειδικά δε για τους γιατρούς θά έπρεπε να είναι ενημερωμένοι μ αυτό και όχι να ψάχνονται και να ξεστραβώνεται ο καθένας μόνος του να βρεί την άκρη...
όπως κάθε φαρμακευτικό σκεύασμα συνοδέυεται από φύλλο οδηγιών( έτσι και αυτό ναι μεν δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο αλλά θεωρώ και είναι βέβαιο ότι όταν έρχεται στη χώρα και διανέμεται στις υπηρεσίες συνοδεύεται απ αυτό )και από κει΄και πέρα ο καθένας κάνει ό,τι θέλει

Οι εταρείες λοιπόν είναι εντάξει δεν κρύβουν τίποτε
από κει και πέρα οι "υπεύθυνοι"κάθε χώρας πως?παίρνουν τα δεδομένα και τι τα κάνουν ?...

αυτό που μ έκανε να εξοργισθώ και ναρχίσω να ψάχνω εκτενέστερα ό,τι σχετίζεται με τα εμβόλια είναι η ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΤΗΤΑ και η τιμωρητική εκστρατεία-κοινωνικός αποκλεισμός των ανεμβολίαστων ο εμμεσος επομένως εξαναγκασμός για τον εμβολιασμό
δεν φτάνει δηλ που ακόμα δεν έχουν ξεκαθαρισθεί τόσα θέματα σε υποχρεώνουν και να το κάνεις

πάρτε μιά γεύση λοιπόν από τα του Μoderna spikevax
https://assets.ctfassets.net/n2j6zp...f2b70f51129b37ef7fe9b02a5/package-leaflet.pdf
Ελλάδα | Πληροφορίες για το εμβόλιο COVID-19 Vaccine Moderna | Moderna

Spikevax (previously COVID-19 Vaccine Moderna) - European Medicines Agency

και τα λέω αυτά (όπως και σε παλαιότερα μου πόστ είχα διάφορες ενστάσεις)ενώ έχω εμβολιασθεί και μάλιστα από τους πρώτους( pfizer)
(με το σκεπτικό ρίσκο από πιθανή νόσηση μεγαλύτερο από το ρίσκο των τυχών παρενεργειών του εμβολίου..)και ελέγχω και τα αντισώματα κατά καιρούς,
τεστ το οποίο τόχουν ξεχάσει θαρρείς και δεν υπάρχει

θα πάρουν τώρα όλους τους ανοσοκατασταλμένους και τους κάποιας ηλικίας να τους κάνουν τρίτη δόση χωρίς έγκριση?χωρίς τεστ άραγε?? για να δούμε τι θα δούμε
αλλά και άτομα (ξέρω δύο)που έχουν περάσει κορωνοιό και έχουν περάσει γύρω στους7 - 8 μήνες και είχαν αντισώματα περισσότερα και από τα δικά μου ήταν στην απέξω για το πιστοποιητικό !έπρεπε να εμβολιασθούν γιατί το πιστοποιητικό προβλέπει έως 6 μήνες μετά τη νόσο

να πω΄κι άλλα θα λέω και τελειωμό δεν θάχω για τα στραβά του πράγματος
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom