The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
σημερα ακουσα κατι και δε ξερω αν αληθευει.
ενω η κυβερνηση δινει 50 γιγα δωρο στους νεους για να εμβολιαστουν, αν αυτοι κανοντας το εμβολιο εμφανισουν πυρετο για 1-2 μερες και δε πανε σχολειο αυτες οι απουσιες ειναι αδικαιολογητες!!
ισχύει;
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ονειρεμένο Ταξίδι
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Πριν 15 χρονια που πηγαινα εγω σχολειο 1-2 μερες τις δικαιολογουσε ο γονιος μονος του
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
σημερα ακουσα κατι και δε ξερω αν αληθευει.
ενω η κυβερνηση δινει 50 γιγα δωρο στους νεους για να εμβολιαστουν, αν αυτοι κανοντας το εμβολιο εμφανισουν πυρετο για 1-2 μερες και δε πανε σχολειο αυτες οι απουσιες ειναι αδικαιολογητες!!
ισχύει;
Δεν υπαρχουν δικαιολογημενες και αδικαιολογητες απουσιες πλεον για κανεναν λογο. Ολες ειναι ισοτιμες. Δημοσιογραφια της πλακας. Δικαιολογημενες ειναι μονο με εισαγωγη στο νοσοκομειο.
Εννοοειται οτι υπαρχουν απειρα ραντεβου Σαββατο, ο γιος μου θα κανει Σαββατο ακριβως γι αυτο.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Πλέον μόνο οι απουσίες covid καταγράφονται αλλά δεν προσμετρούνται. Αυτή τη στιγμή ο γιός μου 15 είναι άρρωστος με covid. Δεν τον είχα εμβολιάσει. Πιστεύω ότι κόλλησε από τον διπλανό του που αν και είχε πυρετό οι γονείς του το θεώρησαν γριπούλα καθώς "λένε" ότι τo self test ήταν αρνητικό. Εμείς κάναμε pcr με το που έκανε δέκατα. Είναι άρρωστος από τη Δευτέρα και πλέον τα δέκατα έχουν υποχωρήσει. Σε καραντίνα και η κόρη μου. Εγώ και ο σύζυγος λόγω εμβολιασμού δεν μπήκαμε σε καραντίνα. Μου άρεσε που όλοι φοβόντουσαν το ταξίδι μας στην Πορτογαλία και μας βρήκε στο σχολείο. Για να δούμε η υπόλοιπη οικογένεια θα νοσήσει;. Επι ευκαιρία αυτό το ΣΚ θα πήγαινα Σύρο. Θα πηγαίναμε με το συμβατικό και θα γυρίζαμε με το γρήγορο. Η Blue star ferries δήλωσε ότι θα μου επιστρέψει το 50% ενώ η seajet το 100% της αξίας των εισιτηρίων.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Πλέον μόνο οι απουσίες covid καταγράφονται αλλά δεν προσμετρούνται. Αυτή τη στιγμή ο γιός μου 15 είναι άρρωστος με covid. Δεν τον είχα εμβολιάσει. Πιστεύω ότι κόλλησε από τον διπλανό του που αν και είχε πυρετό οι γονείς του το θεώρησαν γριπούλα καθώς "λένε" ότι τo self test ήταν αρνητικό. Εμείς κάναμε pcr με το που έκανε δέκατα. Είναι άρρωστος από τη Δευτέρα και πλέον τα δέκατα έχουν υποχωρήσει. Σε καραντίνα και η κόρη μου. Εγώ και ο σύζυγος λόγω εμβολιασμού δεν μπήκαμε σε καραντίνα. Μου άρεσε που όλοι φοβόντουσαν το ταξίδι μας στην Πορτογαλία και μας βρήκε στο σχολείο. Για να δούμε η υπόλοιπη οικογένεια θα νοσήσει;. Επι ευκαιρία αυτό το ΣΚ θα πήγαινα Σύρο. Θα πηγαίναμε με το συμβατικό και θα γυρίζαμε με το γρήγορο. Η Blue star ferries δήλωσε ότι θα μου επιστρέψει το 50% ενώ η seajet το 100% της αξίας των εισιτηρίων.
Το 1/3 των δηλωσεων που ελεγξα αυτη την εβδομαδα ηταν της προηγουμενης εβδομαδας με μουτζουρωμενη ημερομηνια. Ο,τι θελουν λενε προφανως.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Όταν παρέθεσα πιό πάνω την αντιπαράθεση του με την αναπληρώτρια καθηγήτρια ογκολογίας δεν είχα διαβάσει κάν το μαντάτο...
με ξεπερνάει ΑΝ όντως ισχύσει αυτό που μόλις διάβασα!
Κλείδωσε ο νέος πρόεδρος του ΕΟΔΥ - Αναλαμβάνει ο Θεόδωρος Βασιλακόπουλος
Αποκλειστικό Bigpost: Νέος πρόεδρος του ΕΟΔΥ ο Θεόδωρος Βασιλακόπουλος

αλλά οκ οι "φελλοί"είναι γνωστό ότι επιπλέουν πάντα ....
 

Anemos-T

Member
Μηνύματα
41
Likes
301
Όταν παρέθεσα πιό πάνω την αντιπαράθεση του με την αναπληρώτρια καθηγήτρια ογκολογίας δεν είχα διαβάσει κάν το μαντάτο...
με ξεπερνάει ΑΝ όντως ισχύσει αυτό που μόλις διάβασα!
Κλείδωσε ο νέος πρόεδρος του ΕΟΔΥ - Αναλαμβάνει ο Θεόδωρος Βασιλακόπουλος
Αποκλειστικό Bigpost: Νέος πρόεδρος του ΕΟΔΥ ο Θεόδωρος Βασιλακόπουλος

αλλά οκ οι "φελλοί"είναι γνωστό ότι επιπλέουν πάντα ....
Ένας από τους (τηλεοπτικούς) 'ειδικούς,' αρχηγός του ΕΟΔΥ... Ήταν δίκαιο, έγινε πράξη :)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Άγριος καυγάς γιατρού αντιεμβολιαστή - Βασιλακόπουλου: «Είσαι γελοίος» - «Είσαι άσχετος, αγράμματος, αδιάβαστος»
Απ αυτά που παρέθεσες Νορθ
Ξεχώρισα αυτό το άρθρο !!το οποίο δεν είχε πέσει τοτε στην αντίληψη μου
άρα δεύτερη φορά που αντιπαρατίθεται απέναντι σε συνάδελφο του κλινικά μαχιμο γιατρό και σε καίριο πόστο ο οποίος λεει αυτά πόυ τα εχω γράψει κατ επαναληψη και λίγο πριν τα έχω προαναφέρει!
Σωστή τοποθέτηση άλλωστε.ο ίδιος νόσησε και μάλιστα βαρειά,και φυσικά είναι σε καλύτερη μοίρα λόγω φυσικής ανοσίας(σαν γνώστης μάλιστα του αντικειμένου ελέγχεται και με τα αντισώματα)από συναδέλφους του πόυ είχαν περάσει τότε τον αυγουστο τους 7 μήνες από τον εμβολιασμό τους αλλά σκασίλα τους για μέτρηση αφού τυπικά τοχουν το πιστοποιητικό και τη θέση τους-τώρα όμως βγαίνουν οι εκπρόσωποι των συλλόγων και πάλι δεν μιλάνε για μετρήσεις αλλά τους θεωρούν άπαντες ότι χρηζουν επαν.δόσης...
και φυσικά ΔΕΝ είχε διάθεση να εμβολιασθεί άρα απολυμένος!!
απλά ό ανθρωπος έχασε την ψυχραιμία του και τον εβρισε(εν αντιθέσει με την Εφραιμίδου πόυ κατάφερε ...απορώ ΄πως τον άντεξε και τον στριμωξε κανονικότατα
το βίντεο μου κάνει διακοπές αλλά σ ενα σημείο άκουσα τον Βασιλακόπουλο να λέει ότι το φάρμακο αδειοδοτήθηκε κανονικά άρα λεει μπορώ να σας το συνταγογραφήσω κλπ!!
τι αρλούμπα ειναι αυτή??βγήκε στο εμπόριο και δεν το πήρα χαμπάρι΄??
κυκλοφορούν στα φαρμακεία όπως όοοολα τα κανονικά αδειοδοτημένα εμβόλια??
Στην Αμερική έδωσε ο FDA
στην ευρώπη όχι ακόμα ο ΕΜΑ,πόση σαχλαμάρα θα ακούμε ακόμα από τον μέλλοντα υπεύθυνο του ΕΟΔΥ


θά έρθει η ώρα που όλα θα μπούν στην θέση τους...ήδη εξώδικα έχουν αποσταλεί από ομάδες γιατρών ξέρω του ιπποκρατείου θεσσαλονίκης συνυπογραφημένη από πολλούς άλλους ελληνες συναδέλφους τους αλλά και από το εξωτερικό γύρω στις 140 σελίδες ...προς άπαντες τους εμπλεκομενους
επιστημ,.επιτροπές.κυβέρνηση,ιατρ.συλλόγους κλπ
με καθαρά επιστημονικό ιατρικό περιεχόμενο
όχι θα κάθονταν με σταυρωμένα χέρια να αποκαλούνται τσαρλατάνοι(διά στόματος υπουργίνας η υφυπουργίνας δεν θυμαμαι ακριβώς ποιά ηταν ποου το είπε )και να είναι απολυμένοι απέναντι σε στόκους και τηλεαστέρες επειδή τυχαίνει να εκφράζουν διαφορετική τεκμηριωμένη ωστόσο επιστημονική άποψη
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Όλο αυτό προκύπτει από την επίσης ανικανότητα να πείσουν

Καλέ μου ψηλέ , μετά από τόσα δεδομένα με εμβολιασμένους που νοσούν και χρειάζονται και νοσηλεία, διαψεύστηκε παντελώς η ρήση του αρχηγου του κράτους : " νοσούν μόνο ανεμβολίαστοι". Και επειδή πολλοί το πίστεψαν και τώρα είναι αγανακτησμένοι γιατί δεν πρόσεχαν, νομίζοντας πως δεν υπάρχει περίπτωση νόσησης και μάλιστα εισαγωγής σε νοσοκομείο, τώρα πρέπει να είναι πολυ πιο προσεκτικό το κράτος.

Δεν είναι μόνο ο εμβολιασμένος υπουργός που είχε 8 μέρες πυρετό.

Τα δεδομένα από το εξωτερικό-και ειδικά από χώρες με περισσότερους εμβολιασμένους από εμάς- δείχνουν διόλου ευκαταφρόνητο αριθμό νοσούντων(και εμβολιασμένων και μη).

To bbc γράφει για 2/3 των κρουσμάτων στην Ουαλία να είναι από εμβολιασμένους.

Covid-19 in Wales: A third of positive cases are unvaccinated

Μιλάμε πάντα εφόσον θεωρούν πως τα μέτρα που παίρνουν έχουν αποτέλεσμα.

Κάποιοι δεν περιμέναμε πως θα φτάναμε σε θανάτους, την χαλαρή Σουηδία έπειτα από τόσα μέτρα.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλέ μου ψηλέ , μετά από τόσα δεδομένα με εμβολιασμένους που νοσούν και χρειάζονται και νοσηλεία, διαψεύστηκε παντελώς η ρήση
Δε μου λέει κάτι η ρήση ενός αρχηγού κράτους που σου λέει καλημέρα και ανοίγεις το παράθυρο να δεις αν έχει ήλιο. Ακόμα μία λανθασμένη εκτίμηση πολιτικάντηδων έναντι της επιστήμης, καθώς ειδικά στο χώρο αυτό μόνο απόλυτα δε μπορεί να είναι τα πράγματαα.

Δε μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου όμως;
Καταλήγεις στο ότι τσάμπα εμβολιαστήκαμε αφού έτσι κι αλλιώς θα κολλούσαμε ή ότι τελικά η όλη εξτρατεία δεν απέδωσε; Γιατί πραγματικά έχουμε να κάνουμε με νούμερα και στατιστική και δεν είδα πουθενά να αναιρείται αυτό από την επιστημονική κοινότητα, παρά μόνο εδώ στην Ελλάδα...

Κανείς δε μπορεί να πει αν είχαν αποτέλεσμα τα μέτρα ή όχι, καθώς είναι κάτι που θα φανεί στο τέλος. Δείχνουν έως τώρα να μην αποδίδουν βασει του αριθμού των νεκρών, δείχνει όμως να μην υπάρχει και πρόληψη, ενάμιση χρόνο τώρα σε συνθήκες πανδημίας και δεν ενισχύθηκε ένα νοσοκομείο, ένα ΜΜΜ.

Οτι και να πω εγώ η κατάσταση είναι αποκαρδιωτική και τα οριζόντια μέτρα τιμωρούν ουσιαστικά το συνεπή πολίτη. Καμία λογική.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom