The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αφήνω εδώ ότι η σύζυγος σήμερα έκανε χειραψία με τον Σιμουλτανέ/ Τσόρτσιλ/ Τσιτάχ/ Μωυσή aka Πρωθυπουργό.

Μέχρι στιγμής χαίρει άκρας υγείας, και οι πληροφορίες ότι υπήρξαν σκέψεις να τεθεί σε καραντίνα στο σπίτι, κρίνονται ως αναληθείς.

Συνεχής ενημέρωση.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.411
Αφήνω εδώ ότι η σύζυγος σήμερα έκανε χειραψία με τον Σιμουλτανέ/ Τσόρτσιλ/ Τσιτάχ/ Μωυσή aka Πρωθυπουργό.

Μέχρι στιγμής χαίρει άκρας υγείας, και οι πληροφορίες ότι υπήρξαν σκέψεις να τεθεί σε καραντίνα στο σπίτι, κρίνονται ως αναληθείς.

Συνεχής ενημέρωση.
Ξεματιάστρες έχετε εκει στη Σάμο;; δύσκολη περίπτωση πάντως..
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μεγάλα λόγια και μεγάλες αρλούμπες γενικότερα, από πολιτικούς και γιατρούς πολιτικάντηδες, προκειμένου να οδηγήσουν το πληθυσμό σε εμβολιασμό, με μεγάλη έως τώρα αποτυχία. Τώρα ας τρέχουν να μαζέψουν τους παράφρονες και τους αρνητές έτσι όπως τα έκαναν.


Μαζί σου και 1000 φορές μαζί σου.

Είναι θλιβερό να βγαίνει ο εκλεγμένος ΠΘ της χώρας στην αρχή του καλοκαιριού και να σου λέει «προσέξτε μην αρρωστήσετε στα νησιά, δεν υπάρχουν οι υποδομές υγείας όπως γνωρίζετε».
Κι εσένα τι σ' έχουμε αιρετό στο μέγιστο αξίωμα ρε μαλάκα, για να κάνεις διαπιστώσεις; Αν είναι να μπω εγώ... Τσίρκο
Το είχα αναρτήσει πριν λίγους μήνες δε θυμάμαι όποιος ενδιαφέρεται ας ψάξει στα μηνύματα μου
την καθηλωτική συνέντευξη του καθηγ καρδιολογίας Βασιλικού (θεσσαλονικη)που νόσησε βαρύτατα με κορωνοιό έμεινε στην εντατική πααααρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα και μήνες μετά σε κέντρο αποκατάστασης για να επανέλθει στην φυσιολογική του ζωή(πρό εμβολίων)
Στην συνέντευξη του λοιπον(το είχα επισημάνει και γι αυτο αλλωστε είχα παραθέσει και το αρθρο)ήταν η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ που ακούστηκαν αλήθειες από έναν άνθρωπο του χώρου όσον αφορά τις τραγικές ελλείψεις που επικρατούσαν(τούν) στα νοσοκομεία(ευτυχώς όχι σε όλα)τις λεπτομέρειες που ο ίδιος σαν άνθρωπος του χώρου επεσήμανε και στις οποίες ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ το ότι ΕΝΑ ποσοστό ασθενών που νοσηλεύονται σε απλή κλίνη με μέτρια νόσο επιδεινώνονται και μπαίνουν τελικά στην εντατική...πχ όταν ΔΕΝ υπάρχει νοσηλεύτρια να βοηθήσει τον ανήμπορο ηλικιωμενο να πιεί ένα ποτήρι νερό που το έχει ανάγκη,
όταν δεν υπάρχει ατομο που να αυξομειώσει την παροχή οξυγόνου
όταν δεν υπάρχει άτομο να τον "καθαρίσει"και μένει λερωμένος επί ώρες τότε είναι φυσικό επόμενο η κατάσταση του να επιπλακεί λόγω δευτερογενων μικροβιακών επιμολύνσεων,λόγω αφυδάτωσης κλπ (και όχι απο αυτή καθ αυτή την νόσο)
και επομένως να τον οδηγήσει αναπόφευκτα στην ΜΕΘ
Ο ΙΔΙΟΣ ΤΑ ΚΑΤΕΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΕΙ(δεν τα εβγαλα απο μυαλο μου) και ναί τότε είχαμε τις πάρα πολλες νοσηλείες λόγω μη εμβολιασμών ακόμα,
αλλά τώρα πάλι έχουμε ναι μεν λιγότερες νοσηλείες(υπάρχουν ωστόσο και από τους μη εμβολ.αλλά και από τους ήδη εμβολ λόγω μηνών παρέλευσης) αλλά ξανάμανά υποστελεχωση και ανεπάρκεια προσωπικού λόγω αναστολών και μη εγκαιρης αναπλήρωσης των θέσεων ,τμήματα νοσοκομείων συγχωνεύονται....εφημερεύοντες καλούνται να υπερβούν εαυτόν και να κάνουν εφημερίες πάνω από τα ανθρώπινα όρια κλπ

Αρα το αφήγημα και η γενικότητα και απολυτότητα του τύπου "κάντε απαντες..μέχρι και τα "νήπια"εμβόλια για να σωθούμε γιατί ΜΟΝΟ ετσι θα σωθούμε και μου πασσάρουν και τα ποσοστά νοσηλευομένων στην ΜΕΘ, ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σαν αποτέλεσμα ΕΠΙΠΛΟΚΗΣ ΚΟΡΩΝΟΙΟΥ
λυπάμαι αλλά προσωπικά δεν με πείθουν,
(επαρχιακό νοσοκομείο πριν λίγο καιρο αναγκάστηκε να φωνάξει τους σε αναστολή υγειονομικούς κόντρα στο ..νόμο γιατί υπήρχε ανεπάρκεια προσωπικού και δεν μπορούσαν με τους εναπομείναντες να βγούν οι βάρδιες,...δεν τό εχω προχειρο το άρθρο αλλά δεν μπορεί σίγουρα θα έχει πέσει στην αντίληψη σας...)

δεν μπορεί να φταίει πάντα και μόνο ο πολίτης για όλα τα στραβά,
από το πρωι μέχρι το βράδυ ακούμε να φταίνε οι ανεμβολίαστοι ..σ ένα "ιδανικό σύστημα υγείας"που όλα δουλεύουν ρολόι...
 
Last edited:

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Αρα το αφήγημα και η γενικότητα και απολυτότητα του τύπου "κάντε απαντες..μέχρι και τα "νήπια"εμβόλια για να σωθούμε γιατί ΜΟΝΟ ετσι θα σωθούμε και μου πασσάρουν και τα ποσοστά νοσηλευομένων στην ΜΕΘ σαν αποτέλεσμα επιπλοκής κορωνοιού
λυπάμαι αλλά προσωπικά δεν με πειθουν...
Ή αλλιώς
"Είναι κακοί οι δρόμοι οπότε γιατί υποχρεωσουμε τον κόσμο να φοράνε όλοι τη ζώνη (οι άλλοι δε φοράνε, εγώ είμαι καλή, φοράω). Ξέρουμε αν είναι ασφαλής η ζώνη; Καλύτερα να φτιάξουν τους δρόμους."
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.020
@romantic woman ισχυει οτι σε συγκεκριμενες πολεις της χωρας αν μπεις σε ΜΕΘ δεν βγαινεις ζωντανος.
Πχ σε πολη της Β. Ελλαδας που καταγομαι η ΜΕΘ ειναι εισιτηριο για τις Τελετες Μπουκουρα. Βεβαια ολη η πολη εχει αποδεκατιστει, αφου πανε και ακουνε γιατρους που γνωριζουμε προσωπικα οτι πηραν πτυχιο απο χωρες των Βαλκανιων με ενα ντενεκε λαδι ανα εξαμηνο καποτε, που τους λενε να αραξουν σπιτι, να μην το πουν πουθενα οτι κολλησαν μην τους σχολιαζουν οι συμπολιτες τους γιατι δεν ειναι και κατι σοβαρο και οταν φτανουν στο νοσοκομειο, ειναι ημιθανεις.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
@romantic woman ισχυει οτι σε συγκεκριμενες πολεις της χωρας αν μπεις σε ΜΕΘ δεν βγαινεις ζωντανος.
Πχ σε πολη της Β. Ελλαδας που καταγομαι η ΜΕΘ ειναι εισιτηριο για τις Τελετες Μπουκουρα. Βεβαια ολη η πολη εχει αποδεκατιστει, αφου πανε και ακουνε γιατρους που γνωριζουμε προσωπικα οτι πηραν πτυχιο απο χωρες των Βαλκανιων με ενα ντενεκε λαδι ανα εξαμηνο καποτε, που τους λενε να αραξουν σπιτι, να μην το πουν πουθενα οτι κολλησαν μην τους σχολιαζουν οι συμπολιτες τους γιατι δεν ειναι και κατι σοβαρο και οταν φτανουν στο νοσοκομειο, ειναι ημιθανεις.
αυτό πόυ λες δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με αυτό που ανεφερα
είμαι πολυ προσεκτική σ αυτά που λέω πάρα πολυ προσεκτική

ΜΕ ΒΑΣΗ τα λεγόμενα του ιδίου ΕΝΑ ΠΟΣΟΣΤΟ(δεν ξέρω πόσο )λόγω κακών συνθηκών στα νοσοκομεία περιπλέκεται και παει εντατική
ΑΝ ΗΤΑΝ ΙΔΑΝΙΚΕΣ οι συνθήκες αυτοί οι άνρθωποι πολλοί απλά θα παίρναν εξιτήριο μετά την πετυχημένη νοσηλεία τους ΑΛΛΑ λογω συνθηκών αντί να παρουν εξιτήριο μπήκαν στην εντατική
πόσο πιο απλά να το πει ???
και προλαβαίνω κάποιους που μπορεί να μου πουν ναι αλλά αν εμβολιασθούν..άπαντες δεν θα υπάρχει νόσος και νοσηλείες..να προλάβω να απαντήσω πριν μου την πουνε
ότι έχει καταρριφθεί το αφήγημα (τόχουμε πει πολλές φορές)ότι και με ψηλά ποσοστά εμβολιασμών δεν έχουμε νοσηλείες ούτε υπάρχει χώρα με 100 τα εκατό ποσοστά εμβολιασθέντων αλλά ακόμα και στις χωρες με καλά ποσοστά λόγω μηνών παρέλευσης νοσούν οι πρώτοι..
οι νοσηλείες δηλαδή ουτως η άλλως δεν αποφεύγονται (θα μπορούσαν να αποφευχθούν πάλι με πολυ καλά δομημενη πρωτοβάθμια περίθαλψη οικογενειακούς γιατρους και κατ οικον παρακολούθηση που επίσης και σ αυτό υστερούμε)
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.020
αυτό πόυ λες δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με αυτό που ανεφερα
είμαι πολυ προσεκτική σ αυτά που λέω πάρα πολυ προσεκτική

ΜΕ ΒΑΣΗ τα λεγόμενα του ιδίου ΕΝΑ ΠΟΣΟΣΤΟ(δεν ξέρω πόσο )λόγω κακών συνθηκών στα νοσοκομεία περιπλέκεται και παει εντατική
ΑΝ ΗΤΑΝ ΙΔΑΝΙΚΕΣ οι συνθήκες αυτοί οι άνρθωποι πολλοί απλά θα παίρναν εξιτήριο μετά την πετυχημένη νοσηλεία τους ΑΛΛΑ λογω συνθηκών αντί να παρουν εξιτήριο μπήκαν στην εντατική
πόσο πιο απλά να το πει ???

ψαξτε βρες τε το άρθρο απο τα \ μηνύματα μου και ΕΝΑΝΤΙΩΘΕΙΤΕ σ αυτον οχι σ εμενα
Νομιζω οτι εχουν το δικαιωμα να ψοφανε σε απλη νοσηλεια, Μεθ, σπιτι τους απο επιλογη τους αφου δεν κανουν εμβολιο. Γιατι ειναι θεμα συζητησης? Ο καθενας διαθετει το σωμα του ελευθερα οπως επιθυμει. Καλα κανουν, δεν ειναι υποχρεωτικο να ζησουν ολοι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.020
Κι αν έχουν κάνει εμβόλιο και νοσήσουν ισχύει το ίδιο;
Στο 93,2% οι ανεμβολίαστοι διασωληνωμένοι στη Βόρεια Ελλάδα

Σημερινο.
Θελει ο αλλος να κανει το πειραμα, του εχουν πει οτι η ανοσια επιτυγχανεται καλυτερα αν κολλησεις. Γιατι να τον εμποδισει καποιος? Διαβαζει, ενημερωνεται και λεει "κατσε να δουμε τι φασουλα αν κολλησω"
Οι συνταξεις δεν φτανουν για ολους. Πολυ σωστη επιλογη και κοινωνικα δηλαδη.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom