The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Ο εμβολιασμός είναι μέτρο δημόσιας υγειας. Και όχι ατομικής. Οποτε πολύ σωστά υπαρχουν συνέπειες για τους ανεμβολιαστους
Χρησιμοποιεις εννοιες αγνωστες σε μια κοινωνια που ενα σημαντικο ποσοστο ζει με τη σταση "ξερεις ποιος ειμαι εγω,ρε, που θα μου πεις τι θα κανω", παρκαρει οπου γουσταρει, χτιζει αυθαιρετα, χτιζει το δασος, δεν κοβει αποδειξεις, δεν δηλωνει στην εφορια κλπ κλπ. Πρεπει να χτυπαμε πρωτιες στην αντικοινωνικη συμπεριφορα. Και απορουν "γιατι δεν πειθονται" να κανουν εμβολιο. Πεισε τον αλλον πρωτα να μην παρκαρει πανω στο πεζοδρομιο που ειναι και ευκολακι- στο οποιο απετυχε η πολιτεια παταγωδως- και μετα περιμενε να σκεφτουν το δημοσιο συμφερον, ζησε Μαη μου δηλαδη.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πάλι ανακυκλωνόμαστε στα ίδια και τα ίδια αλλά μια που βλέπω έχουμε όρεξη για χαβαλέ...
έχει πάντως ενδιαφέρον πως και με ποιά οπτικη γωνία βλέπει ο καθένας την παρούσα κατάσταση
αναφέρει πιο πάνω η osfyalgia ΄ότι το εμβόλιο είναι μέτρο δημόσιας υγείας οπότε πολύ σωστά λαμβάνονται μετρα και υπάρχουν συνέπειες για τους ανεμβολίαστους."Να συμφωνήσω,σας καταλαβαίνω αλλά όμως όταν το κράτος παίρνει μέτρα τα αποτελέσματα αυτών να μην είναι απλά μέσο πίεσησ και τιμωρητικά και οι επίπτώσεις τους να μην έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα δηλ αρνητικό αντίκτυπο στη δημόσια υγεία.
Να το κάνω πιό...λιανά.
Οκ να δεχθώ την καλοπροαίρετη και λογική τους απόφαση να απολύσουν(αναστολή )τους ανεμβολίαστους υγειονομικούς ΥΠΟΣΧΟΜΕΝΟΙ οτι οι θέσεις θα αναπληρώνονταν,
ε όχι δεν έχει γίνει αυτό,
δηλ με τι προχειρότητα και βιαστική σκέψη αποφασίζεις κάτι το τόσο σημαντικό χωρίς να έχεις ΠΑΝΕΤΟΙΜΟ ενα plan b για να καλύψεις τα κενά???Η απόφαση που πήρε από μόνη της στρέφεται ΚΑΤΑ της δημόσιας υγείας αφού αποδυναμώθηκαν νοσοκομεία,λειτουργούν υποστελεχωμένα και στενάζουν
Το ξέρετε ότι πέρσι τέτοιο καιρό η βορεια ελλάδ αριθμούσε 190 περίπου κλίνες ΜΕΘ και ΤΩΡΑ που μας βγάλανε στο κόκκινο λειτουργεί με 100 ο κόσμος απλά πληροφορείται και λεει πωπωπω καλύφθηκαν οι θέσεις από τους ανεμβολίαστους φταινε αυτοί...
ε όχι συγγνώμη ας πει το κράτος αληθειες δεν "φταίνε"μονο αυτοί
ΛΟΓΩ ΑΝΑΣΤΟΛΩΝ λειτουργούν πολύ λιγότερες κλίνες και φυσικά είναι τίγκα!! ψάξτε το και θα δείτε τα σχετικά αρθρα και με απολυτη ανάλυση των κλινών ανά περιφέρεια που λειτουργούν,δεν μπορούν να αποκρυφθούν αυτά,είναι και στο πρώτο θέμα το έχω διαβάσει και παντού..είναι διασταυρωμένο αλλά το ξέρω και εκ των εσω από εργαζόμενους σε νοσοκομείο που μου μεταφέρει τα ..χάλια μας..
Κανουν εκκληση κάποια νοσοκομεία προς τους ιθύνοντες η να επιστρέψουν οι σε αναστολή με 2 ραπιντ την εβδομάδα η να καλυφθούν άμεσα οι θέσεις.

Κάτι ανάλογο συμβαίνει με κάποια ΚΑΠΗ(προσπαθώ να βρώ την άκρη με βαση ποιο νομο γίνεται αυτό..)..Οπως σας είπα σε προηγούμενο μήνυμα Θεσσαλονικη οκ,η πολιτεία προστάτεψε(η τιμώρησε εκβίασε..ο καθένας το εκλαμβάνει όπως θελει)τις δομες μιλαμε για 9 ΚΑΠΗ!με εμβολιασμό όοολων !οκ σωστά έπραξε,
τον ασθενή γιατί τον αποκλείει???για να τον εξαναγκάσει κι αυτόν να κάνει το εμβόλιο να τον προστατέψει??μα αυτός(δεν έχει χρήματα για να πάει σε ιδιώτη γιατρό γι αυτο και παει στο καπη δωρεαν)αν τελικά δεν το κάνει για τους δικούς του λόγους που μπορεί να είναι και λογικοί..και αποκλεισμένος από εξετάσεις και μιλάμε για άτομα άνω των 60...τα όποια προβλήματα υγείας του θα επιβαρυνθουν, θα απορυθμισθεί ,μπορεί να κινδυνέψει και ΠΑΛΙ θα επιβαρύνει το σύστημα υγείας ΚΑΙ την δημόσια υγεία αφού κάποια στιγμή θα τον ...τρέχουν στα νοσοκομεία με ασθενοφόρα κλπδηλ το κράτος στην προσπάθεια του να τον προστατέψει "δήθεν"από τον κορωνοιό θα τον τρέχει μετά με πολλαπλά άλλα προβλήματα..

Δεν είναι χαζοί οι βρετανοί ....που επί μήηηηνες συζητάν αυτό το θέμα αν θα το κάνουν πάλι το επαναφέρουν στο προσκήνιο αλλά σίγουρα πολύ πάρα πολύ καλά μελετημένα
ούτε οι γερμανοί που τους θεωρώ και τους δύο ακόμα πιό σληροπυρηνικούς και κάθετους και με καλά Ε.Σ.Υ...που δεν προέβησαν σε παρόμοιες αποφάσεις....
 
Last edited:

8avos

Member
Μηνύματα
656
Likes
6.541
Ή αλλιώς
"Είναι κακοί οι δρόμοι οπότε γιατί υποχρεωσουμε τον κόσμο να φοράνε όλοι τη ζώνη (οι άλλοι δε φοράνε, εγώ είμαι καλή, φοράω). Ξέρουμε αν είναι ασφαλής η ζώνη; Καλύτερα να φτιάξουν τους δρόμους."
Εγώ θα πρότεινα να αγοράζαμε και να οδηγούσαμε όλοι Τανκς... Έτσι και την τοπική ΕΛΒΟ θα ενισχυαμε και μηδαμινή σημασία θα είχε η χρήση (της ψεκασμενης) ζώνης...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
θα ενισχυαμε και μηδαμινή σημασία θα είχε η χρήση (της ψεκασμενης) ζώνης.
Έχεις δει να έχουν μετωπική σύγκρουση δύο τάνκς; Εκεί κι αν χρειάζετε η χρήση ζώνης.
Άσε που μπορεί να είναι γεμάτη από βλήματα. Παντός είδους.
 
Last edited:

8avos

Member
Μηνύματα
656
Likes
6.541
Έχεις δει να έχουν μετωπική σύγκρουση δύο τάνκς; Εκεί κι αν χρειάζετε η χρήση ζώνης.
Άσε που μπορεί να είναι γεμάτη από βλήματα. Παντώς είδους.
Όταν για ένα εμβολιακι, έχουν αλλάξει τόσα και τόσα γεγονότα, ενώ συγκρίνεται με την ζώνη ασφαλείας της οποίας απ'όσα γνωρίζω δεν σε διώχνουν απ'την δουλειά, ούτε σου απαγορεύονται πράγματα εάν δεν την φοράς...ε τότε ας καούν τα βλήματα...του Τανκς βεβαίως βεβαίως...

Να μην παρεξηγουμαι, δεν με αφορά και δεν εκφέρω άποψη για το εμβόλιο, για την κατάσταση ή για ότι τρέχει...

Απλά όταν διαβάζω κάποιες συνειρμικές απόψεις όπως η άνωθεν,μου ρχονται στο μυαλό τα πόσα "απαγορευτικά" έχω γειωσει για κάθε έναν που με"σκότωνε σε τροχαίο" επειδή οδηγώ μια βέσπα με μικρά ροδακια στους αυτοκινητόδρομους που σύμφωνα με εκείνους, είτε δεν θα πρεπε να υφίσταται, είτε θα πρεπε να απαλλαγούν από "ενοχλητικούς" οδηγούς όπως εγώ δίπλα σε υπερλαμπρες Ferrari,Porsche των ευρωπαϊκών αυτοκινητοδρόμων...

Και ευτυχώς που όλοι μας εδώ έχουμε βγεί εκτός συνόρων,να ξέρουμε πως οι οδηγοί των πολυτελών αυτοκινήτων, αντιμετωπίζουν τους "ενοχλητικούς" οδηγούς λίγων κυβικών...
 
Last edited:

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Όταν για ένα εμβολιακι, έχουν αλλάξει τόσα και τόσα γεγονότα, ενώ συγκρίνεται με την ζώνη ασφαλείας της οποίας απ'όσα γνωρίζω δεν σε διώχνουν απ'την δουλειά, ούτε σου απαγορεύονται πράγματα εάν δεν την φοράς...ε τότε ας καούν τα βλήματα...του Τανκς βεβαίως βεβαίως...
Μα δεν έχουν αλλάξει τόσα και τόσα γενονότα για ένα εμβολιάκι. Εχουν αλλάξει γιατί έχουμε πανδημία και πρέπει επιτέλους να τελειώνουμε. Και δε συγκριθηκε η ζώνη με το εμβόλιο. Σχολιάστηκε η λογική "γιατι να ξεβολευτώ εγώ; (φορώντας ζώνη ή κάνοντας εμβόλιο), αφού δεν είναι καλές οι εντατικές, οι δρόμοι κλπ.

Αλλά ας πουμε οτι τα συγκρίνουμε. Χωρίς ζωνη απαγορεύεται να οδηγείς. Παντου και πάντα. Τι άλλο να απαγορευτεί δηλαδή;
Χωρίς εμβόλιο τι απαγορεύεται; Να δουλευεις με αρρωστους (όπως απαγορευεται και για άλλα εμβόλια) και να εισέρχεσαι σε ορισμένα μέρη (τα οποία αν δεν υπήρχε καθόλου το εμβολιο θα ήταν κλειστα πιθανότατα).

Τέλος πάντων, θεωρώ ότι κακώς έχει μετατοπιστεί η κουβέντα στο "υποχρεωτικό" ή μη, και έχει υποβαθμιστεί το ότι τα εμβόλια είναι ασφαλέστατα και πάρα πολύ αποτελεσματικά.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Υποχρεωτικο δεν ειναι πουθενα στον κοσμο. Δεν σου πατανε ενεση με το ζορι.
Απαιτητο ειναι για καποιες δραστηριοτητες.

Ε τωρα αν εισαι εγωπαθης χουντογερος, απο αυτους που δεν εχει η υπολοιπη Ευρωπη και δεν ζοριστηκαν να εμβολιαστουν σε ποσοστο ανω του 90%, αλλα θες και να αλωνιζεις απο δω κι απο κει με δαπανες των αλλων, το βλεπεις σαν υποχρεωτικο.
 
Last edited:

8avos

Member
Μηνύματα
656
Likes
6.541
Μα δεν έχουν αλλάξει τόσα και τόσα γενονότα για ένα εμβολιάκι. Εχουν αλλάξει γιατί έχουμε πανδημία και πρέπει επιτέλους να τελειώνουμε. Και δε συγκριθηκε η ζώνη με το εμβόλιο. Σχολιάστηκε η λογική "γιατι να ξεβολευτώ εγώ; (φορώντας ζώνη ή κάνοντας εμβόλιο), αφού δεν είναι καλές οι εντατικές, οι δρόμοι κλπ.

Αλλά ας πουμε οτι τα συγκρίνουμε. Χωρίς ζωνη απαγορεύεται να οδηγείς. Παντου και πάντα. Τι άλλο να απαγορευτεί δηλαδή;
Χωρίς εμβόλιο τι απαγορεύεται; Να δουλευεις με αρρωστους (όπως απαγορευεται και για άλλα εμβόλια) και να εισέρχεσαι σε ορισμένα μέρη (τα οποία αν δεν υπήρχε καθόλου το εμβολιο θα ήταν κλειστα πιθανότατα).

Τέλος πάντων, θεωρώ ότι κακώς έχει μετατοπιστεί η κουβέντα στο "υποχρεωτικό" ή μη, και έχει υποβαθμιστεί το ότι τα εμβόλια είναι ασφαλέστατα και πάρα πολύ αποτελεσματικά.
Το 1996 στο Λυκειο,ενας καθηγητης,μας εδειξε το αυτοκινητο του αδερφου του που το χε φερει απο Αμερικη,το οποιο γυρνωντας το κλειδι στον διακοπτη της μιζας,σου εφερνε μεσω μιας ραγας που υπηρχε στο εσωτερικο του ουρανου,την ζωνη ασφαλειας στα μουτρα σου και δεν επερνε μπρος αν δεν ασφαλιζε στο κλειστρο...Κατι τετοιο ακομη κ σημερα στην Ευρωπη δεν υφισταται και για την μη χρηση ζωνης υπαρχει "προστιμο".

Δλδ ποσο το οποιο θα καλεστεις να πληρωσεις εαν δεν την φορας.Απαγορευση ομως που γραφεις δεν υφισταται...Ασχετως που το χερι μου παει απ ευθειας στο να "δεσω" την ζωνη μου οταν καθομαι σε οποια θεση μεσα στο αυτοκινητο...

Φιλικα παντα 😊
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom