The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.063
Κοιτα, υπαρχει η αποψη πως αν κολλησει καποιος και τη σκαπουλαρει, θα εχει μια φυσικη ανοσια μουρλια.
Τωρα αν μπει σε ΜΕθ, πεθανει κλπ, θα πουν "κριμα, ο μακαριτης, δεν προλαβε να χαρει τη φυσικη ανοσια του", αλλα κατα βαθος αρκετοι ωφελουνται απο τις συνταξεις που εξοικονομουνται, ανοιγμα θεσεων εργασιας απο την αποδημια του νεκρου αν ειναι νεοτερος, πρωιμες κληρονομιες κλπ.
Μονο ποσες ευκαιριες καριερας εχουν ανοιξει για μητροπολιτες και θεσεις παπαδων που θα προκηρυξουν καποια στιγμη να σκεφτεις, αφου το 70% ειναι ανεμβολιαστοι.
90% ανεμβολιαστοι οι μοναχοι, αλλα δυστυχως οι θεσεις ειναι αμισθι και η διαθεση για πειραματισμο με τη φυσικη ανοσια στο σαρκιο τους δεν θα μειωσει την ανεργια :(.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GTS
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
[
Ή αλλιώς
"Είναι κακοί οι δρόμοι οπότε γιατί υποχρεωσουμε τον κόσμο να φοράνε όλοι τη ζώνη (οι άλλοι δε φοράνε, εγώ είμαι καλή, φοράω). Ξέρουμε αν είναι ασφαλής η ζώνη; Καλύτερα να φτιάξουν τους δρόμους."
διαγράφτηκε η πρωτη μου απάντηση και την τροποποιώ
αυτά που παρέθεσα είναι τα λεγόμενα του Βασιλικού,οπότε να υποθέσω ότι και η απάντηση είναι προς αυτόν και όχι σ εμενα
και για όποιον αμφισβητεί το περιεχόμενο ας ψάξει παρακαλω στα μηνύματα μου να βρεί επακριβώς το βίντεο με την συνέντευξη του

αν πάλι θέλεις να περάσεις κάποιο μήνυμα σε μένα
αν και όποιος με διαβάζει θάχει σαφώς καταλαβει ότι δεν είμαι εναντίόν του εμβολίου
αλλά κατά της ΑΠΟΛΥΤΟΤΗΤΑΣ ,της ΓΕΝΙΚΕΥΣΗΣ και του τρόπου με τον οποία το έχει"προμοτάρει"με το πιστόλι στον κρόταφο η πολιτεία
με αποτέλεσμα αυτό να αποβεί μπουμεραγκ αντίθετο..και να εξωθεί τους σκεπτόμενους πολίτες στα άκρα και την άρνηση
εν αντιθέσει με χώρε πχ αγγλία που απ ότι μου λενε οι πληροφοριες μου ουδεμία σχέση είχε η ..όλη οργάνωση και διαχείριση με την δική μας εμμονική- πέρα για πέρα με πολιτική εμπλοκή,και εκφοβιστική τακτική και που δυστυχώς συνεχίζετααι με ακόμα χειρότερο κατάπτυστο τρόπο
 
Last edited:

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Στη ζωή πάντα παίζουμε με τις πιθανότητες και κάθε περίπτωση πρέπει να εξετάζεται διαφορετικά.
Κατά τη γνώμη μου κάποιος μεγάλος με εξασθενημένο οργανισμό κάνει λάθος να υποτιμά τον κορωνοιο.
Αν όμως ασθενήσει είναι επίσης λάθος να του απαγορεύσουμε να νοσηλευτεί. Αν το κάνουμε από εκδικητικότητα δημιουργούμε έναν φαύλο κύκλο από τον οποίο κανένας δεν κερδίζει τίποτα.
Οι καπνιστές επίσης δεν πρέπει να νοσηλεύονται; Που δεν είναι μόνο ότι κάνουν κακό στον εαυτό τους αλλά συχνά σε φέρνουν στη δυσάρεστη θέση να τους εισπνεεις.
Ωστόσο κακό δεν εύχομαι για κανένα παρά μόνο για ένα συγκεκριμένο σόι που και πάλι αν αυτό μεταναστευε στον Αρη δε θα με απασχολούσε καθόλου.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Νομιζω οτι εχουν το δικαιωμα να ψοφανε σε απλη νοσηλεια, Μεθ, σπιτι τους απο επιλογη τους αφου δεν κανουν εμβολιο. Γιατι ειναι θεμα συζητησης? Ο καθενας διαθετει το σωμα του ελευθερα οπως επιθυμει. Καλα κανουν, δεν ειναι υποχρεωτικο να ζησουν ολοι.
ας παρακάμψω το"ψοφάνε".....
όπου δεν πίπτει λόγος λοιπόν πίπτει ράβδος???
γιατί πληροφοριακά για όσους δεν το ξέρουν οι άνω των 60 οι ανεμβολίαστοι έχουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΘΕΙ εδω και ένα μήνα από την προσέλευση τους για εξέταση σε ιατρεία δομών ΚΑΠΗ (μεγάλος δήμος \ που αριθμεί 9 ΚΑΠΗ!στη θεσσαλονίκη ήδη το εφαρμόζει)ουτε καν με ραπιντ,ουτε pcr,τίποτε, η εμβολιάζεσαι η ΔΕΝ εξετάζεσαι,τόσο απλά,παρά το γεγονός ότι ΟΛΟΙ ΟΙ εργαζόμενοι είναι εμβολιασμένοι(αφού αλλιώς είναι απολυμενοι).Και τα ΚΑΠΗ σημειωτέον καλύπτουν και συνεισφέρουν σε πολύ μεγάλο κομμάτι στην ανύπαρκτη σχεδόν πρωτοβάθμια περίθαλψη...με τα πρωην ΙΚΑ νυν ΠΕΔΥ
Παρά το γεγονός ότι υποστηρίζω το ότι οι άνω των 60 σαφώς και εντασσονται στην πληθυσμιακή ομάδα που θα έπρεπε και πρέπει να ΠΕΙΣΘΟΥΝ ανάλογα όμως με το ιστορικό τους και το προφίλ υγείας τους με σωστά δηλ κριτήρια καθαρά επιστημονικά για να εμβολιασθούν ΘΕΩΡΩ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ άκρως ρατσιστικο και τιμωρητικό ένα τέτοιο μέτρο ακόμα και για τους κουφιοκέφαλους που δεν το κάνουν.Και αν υπήρχε μιά ελπίδα έστω απο δω και πέρα να κάτσει ο γιατρος του στο καπη να του αλλάξει γνώμη για το καλό του χάθηκε...
Λυπάμαι πραγματικα΄και ντρέπομαι να λεγομαι μέλος μιάς τέτοιας κοινωνίας που θέλει να λεγεται ότι δεν κανει διακρίσεις είναι κατά του ρατσισμού ,είναι ανοιχτή και αγκαλιάζει ...κοκκινους κίτρινους ορθόδοξους μουσουλμάνους και τώρα ξαφνικά δείχνει τέτοιο σκληρό πρόσωπο στο χώρο της υγείας
σε ομάδες ανθρώπων που ΔΕΝ ακολουθούν τις πολιτικές ...οδηγίες
Το ίδιο λέω και για ιδιώτες γιατρούς που ακούω ότι απο δω και πέρα ΔΕΝ θα δέχονται ασθενείς παρά μόνο αν είναι εμβολιασμένοι
τι φοβουνται εφ όσον είναι εμβολιασμένοι ας βάλουν και διπλή μάσκα ας βάλουν προσωπίδα,ο ανεμβολίαστος εννοείται οτι θα φοράει κι εκείνος τη μασκούλα του
από που θα κολλήσει ο εμβολιασμένος γιατρός δηλ από το ..υπερπέραν???πως διάολο θα τούρθουν τα σταγονίδια που και να τούρθουν αφού ο ίδιος είναι προστατευμενος???
τους κανόνες ιατρικής δεοντολογίας τους έχουμε ..γραμμένους??όπου ο γιατρός οφείλει να παρέχει τις υπηρεσίες του αδιακρίτως φύλου..θρησκείας..πεποιθήσεων ,μεταδοτικών νοσημάτων ...(δεν ζητάει εχέγγυα ο γιατρός για να εξετάσει κάποιον παίρνει πάντα προφυλαξεις με δεδομένο ότι ο άλλος μπορεί να πάσχει απο το οτιδήποτε τώρα ξαφνικά τι άλλαξε)
ή ξαφνικά στο δήθεν όνομα της προστασίας της δημόσιας υγείας το έχουμε καταπατήσει ΚΑΙ αυτό??δεν με ξαφνιάζει τίποτε πλεον ,απλά και μόνο ντροπή

όπου λοιπόν δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος,
"χτυπάτε "λοιπόν ανελέητα τους ανεμβολίαστους αφού δεν μπορείτε να τους πείσετε με άλλον τρόπο

να υποθέσω ότι και στους μαθητές(γιατί καταλαβαίνω ότι έχεις σχεση με? εκπαίδευση )θα ξαναγυρίσουμε στο ξύλο όταν δεν μπορούμε να τους πείσουμε για κάτι??

(α και κάτι άλλο όσον αφορά τα σκληρά μέτρα με υποχρεωτικότητες και απολύσεις υγειονομικών αξίζει να σημειωθεί ότι απ όλη την ευρώπη μόνο3?χωρες ,ιταλία,εμείς και γαλλία,το εφαρμόζουν βρετανία όχι ακόμα νομίζω είναι υπο σκεψη..,όσο δε για τον αποκλεισμό των ανεμβολίαστων ασθενών από δομές υγείας μπάς και έιμαστε οι μόνοι?δεν ξέρω πραγματικά..
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.063
Ο ιος ειναι αερομεραφερομενος, η θεωρια των σταγονιδιων ειναι last year.
Μασκουλα υφασματινη= αερας κοπανιστος. Προσωπιδα last year επισης.

Ολη η συζητηση ειναι last year βασικα. Το εμβολιο ειναι απαιτητο εκει που ειναι (και στην εκπαιδευση στους ενηλικες) και παμε παρακατω.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ο ιος ειναι αερομεραφερομενος, η θεωρια των σταγονιδιων ειναι last year.
Μασκουλα υφασματινη= αερας κοπανιστος. Προσωπιδα last year επισης.

Ολη η συζητηση ειναι last year βασικα. Το εμβολιο ειναι απαιτητο εκει που ειναι (και στην εκπαιδευση στους ενηλικες) και παμε παρακατω.
μη λες λάθος πράγματα
εφ όσον μας επιβαλλουν τη μάσκα ουτως η αλλως μη χειρότερα αυτό το ξέρουν και τα μικρά παιδιά

...ακόμα και οι εμβολιασμένοι πρέπει να φοράμε τη μάσκα ΚΑΙ να τηρούμε αποστάσεις αυτό ε.ιναι η πιο απαραίτητη προστασία ουτως η αλλως!!
αερομεταφερόμενο δεν ξέρεις τι θα πει??σταγονίδια που εκπέμπονται απο τον διπλανό σου όταν μιλάει και φτάνουν και εισπνέονται απο τη μούρη σου και σου μεταφέρουν τον ιό
καταρίφθηκε η υπόθεση ότι κολλάει από αντικείμενα ,αλλά από αέρα σαφως κολλάει από τα σταγονίδια δηλ γι αυτό λεμε και μάσκα και απόσταση
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.063
Ε τι να κανουμε. Σε λιγο καιρο οι ανεμβολιαστοι θα αποκλειστουν απο τις περισσοτερες δραστηριοτητες. Θα συνεχιζεται αεναα αυτος ο θρηνος για τις επιλογες τους?
Παμε παρακατω.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν είναι θρήνος είναι πληροφορίες σχετικά με καταστάσεις(και η τοποθέτηση μου σ αυτές) που πολλοί αγνοούν και απο κεί και πέρα όποιος θέλει διαβάζει ,σχολιάζει,η απλά αγνοεί.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
romantic woman μια χαρά τα λες κυρίως γιατί έχεις πιάσει το όλο θέμα από την πολιτική πλευρά και όχι αυτή της υγείας για την οποία κακά τα ψέματα όλοι έχουμε μια γνώμη χωρίς κύρος και πώς να γίνει αλλιώς όταν ακόμα και οι γιατροί διαφωνούν μεταξύ τους.
Όταν βλέπουμε το κράτος να συμπεριφέρεται έτσι (με εκβιασμούς, απειλές, τιμωρητική διάθεση, χλευασμό -δες φάτσες που χλευάζουν) σε μια μερίδα του πληθυσμού που μπορεί κάποιοι να μη χωνεύουν και μπορεί αυτή η μερίδα να είναι άνθρωποι κακοί, απαίσιοι, χαζοί κ.λπ. κ.λπ. πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι το ίδιο κράτος αύριο δε θα φερθεί το ίδιο στους καλούς, εξαίσιους, πανέξυπνους;
Στην ίδια βάρκα είμαστε παιδιά και κάποιοι χαίρονται που βουλιάζει από τη μία πλευρά. Δε θα ωφεληθεί κανένας από τη δυστυχία του διπλανού του, μάλλον θα ζημιωθεί εκτός κι αν είστε δισεκατομμυριούχοι ξέρω γω.
Η περίοδος είναι δύσκολη, πολλοί φοβούνται και έχω ζήσει και τρελές συμπεριφορές π.χ. να περιμένω σε δύο μέτρα απόσταση από την μπροστινή στο A.T.M και να μου κάνει παρατήρηση ότι πρέπει να απομακρυνθώ περισσότερο, στα πέντε!
Είμαι ένα άτομο χωρίς πολλές υποχρεώσεις (παιδιά) και μπορεί να μιλάω εκ του ασφαλούς αλλά μην τρελαίνεστε. Δεν είναι ανάγκη να βλέπετε δελτία ειδήσεων με όλους αυτούς τους απαξιωμένους. Εγώ κάνω τις βόλτες μου, το χορό μου, παίρνω το παγωτό μου και είμαι χαλαρή. Το να αρρωστήσω πριν αρρωστήσω θα μου προσφέρει κάτι;
Νομίζω έχουμε εξαντλήσει το θέμα αλλά ήθελα να πω κι αυτά τα τελευταία.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.941
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom