The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

fotast

Member
Μηνύματα
9.411
Likes
14.385
Ποιο Λοκνταουν κάνουμε εμείς; το προηγούμενο Σάββατο μέτρησα 84 άτομα μόνο στην croissanterie στην Πραξιτέλους, δίπλα το Boho είχε περισσότερους, ο Ηρακλής παίζει "κεκλεισμένων θυρών " αλλά το γήπεδο έχει μέσα 500-600 άτομα, εχθές έγινε της Πόπης στην Ξάνθη με το.καρναβαλι, σήμερα έχει συγκεντρώσεις σε 30 πόλεις της Ελλάδας, στο Φιλοπάππου πριν από λίγο πέτυχα γλέντι με 100+ άτομα, πάνε εκατοντάδες αλαλαζοντες στα αεροδρόμια (εστία εισόδου στο μεταξύ) για υποδοχή παικτών, την Τσικνοπέμπτη οι ταρίφες έκαναν διαμαρτυρία και μετά μπάρμπεκιου στο Σύνταγμα, επί 8 μέρες σερί είχαμε διαδηλώσεις για τον Κουφοντινα από χιλιάδες άτομα. Δεν υπάρχει λοκνταουν, κλειστά μαγαζιά και σχολεία υπάρχουν και για τα μαγαζιά, ειδικά στην επαρχία, εικονικό λοκνταουν.
Βάλε και μια πορεία εκπαιδευτών οδηγών(σχολές οδηγών) την περασμένη Πέμπτη που έκλεισε Κηφισίας-Βασ.Σοφίας κτλ.Με τα αυτοκίνητα τους βέβαια αλλά δεν μαζεύτηκαν κάπου πριν η μετά,δεν έκαναν επαφές μεταξύ τους κτλ.;Και πόσα άλλα που δεν ξέρουμε.Ποιό λοκντανουν να μην πω τίποτα περισσότερο...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το σπίτι μου, αρκετά μακριά από το κέντρο της επαρχιακής πόλης μου, ξαφνικά έγινε χοτ σποτ εξαιτίας ενός ψιλικατζίδικου που φροντίζει να έχει μπύρες, το τι κόσμο ανταμώσαμε ξαφνικά, τι ποδήλατα τι σκυλιά και πατίνια ούτε που μπορούσαμε να φανταστούμε ότι υπάρχουνε, δεν τολμάμε να βγούμε στο μπαλκόνι αν δεν είμαστε καλοντυμένοι
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Εχθες παλι ψαχναμε μαγαζι να αραξουμε για καφε που να μη γινεται πατεις με πατω σε, τα σκαλακια του Λοφου Στρεφη με ζωντανη μουσικη, μιλαμε για ορδες στο κεντρο, φυσικα με τις ευλογιες της αστυνομιας που αραζει παραδιπλα και παντα ξεμασκωτη, ποιος να μας πει τι. Αυτοι επρεπε να ριχνουν ολη μερα προστιμα ο ενας στον αλλον.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.053
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Το πιο πολυημερο και αυστηρο lockdown εχουμε. Με οσους φιλους μιλαω απο διαφορες χωρες της Ευρωπης και μιλαω συχνα και συγκρινουμε τα λοκνταουν μας. Εμας ειναι το πιο αυστηρο. Εχει μακροημερευσει πολυ το κλεισιμο μαγαζιων, σχολειων, εστιασης, τα sms για να πας να κατουρησεις, η απαγορευση κυκλοφοριας και αλλα πολλα. Βεβαια οταν λεω συγκρινουμε την αυστηροτητα των λοκνταουν, συγκρινουμε βασει της αυστηροτητας των μετρων που εχουν επιβληθει, δεν μετραμε ποσο κοσμο ειδαμε στην κεντρικη πλατεια του δημου ή του χωριου μας και συγκρινουμε. Δεν μετριεται ετσι η αυστηροτητα ενος λοκνταουν. Δεν θα βγει και ακρη ετσι, εμενα μετα απο τοσους μηνες λοκνταουν και λιγος μου φαινεται ο κοσμος εξω, για εσας γινεται χαμος για μενα ειναι υποτονικα. Και τελος παντως ή ας χαλαρωναν τα μετρα ή ας φροντιζαν να τηρηθουν. Γεγονος ειναι πως το παραμυθι της ατομικης ευθυνης εχει ψοφησει. Εχουμε το πιο πολυημερο και πιο αναποτελεσματικο λοκνταουν και η ευθυνη δεν ειναι ατομικη. Ας φροντιζαν να τηρηθει. Προσελαβαν αστυνομικους αντι για γιατρους, ας εκοβαν και κανενα προστιμο, 4 μηνες φραπε και μετα ξυλο στον ανευθυνο πολιτη δεν παει!
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Το πιο πολυημερο και αυστηρο lockdown εχουμε. Με οσους φιλους μιλαω απο διαφορες χωρες της Ευρωπης και μιλαω συχνα και συγκρινουμε τα λοκνταουν μας. Εμας ειναι το πιο αυστηρο. Εχει μακροημερευσει πολυ το κλεισιμο μαγαζιων, σχολειων, εστιασης, τα sms για να πας να κατουρησεις, η απαγορευση κυκλοφοριας και αλλα πολλα. Βεβαιο οταν λεω συγκρινουμε την αυστηροτητα των λοκνταουν, συγκρινουμε βασει της αυστηροτητας των μετρων που εχουν επιβληθει, δεν μετραμε ποσο κοσμο ειδαμε στην κεντρικη πλατεια του δημου ή του χωριου μας. Δεν μετριεται ετσι η αυστηροτητα ενος λοκνταουν. Δεν θα βγει και ακρη ετσι, εμενα μετα απο τοσους μηνες λοκνταουν και λιγος μου φαινεται ο κοσμος εξω, για εσας γινεται χαμος για μενα ειναι υποτονικα. Και τελος παντως ή ας χαλαρωναν τα μετρα ή ας φροντιζαν να τηρηθουν. Γεγονος ειναι πως το παραμυθι της ατομικης ευθυνης εχει ψοφησει. Εχουμε το πιο πολυημερο και πιο αναποτελεσματικο λοκνταουν και η ευθυνη δεν ειναι ατομικη. Ας φροντιζαν να τηρηθει. Προσελαβαν αστυνομικους αντι για γιατρους, ας εκοβαν και κανενα προστιμο, 4 μηνες φραπε και μετα ξυλο στον ανευθυνο πολιτη δεν παει!
Καλε μου φιλε, δεν εχουμε λοκ νταουν. Παω ολη μερα οπου θελω και το βραδυ αν μου περισσευουν 300 ευρω, παω βολτα στην πολη. Δεν παω ουτε στο τμημα ουτε συλλαμβανομαι αν εχω 300 στην τσεπη. Απλα κοστιζει 300 απο 150 ευρω περσι απο δωρεαν προπερσι η βραδινη βολτα. Ειμαι βεβαιη πως σε καποιους λιγους συμπατριωτες μας περισσευουν και απολαμβανουν καποια ελευθερια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.784
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συμβαίνει τωρα: στο πρωτάθλημα μπάσκετ που διοργανώνεται κανονικά στο κέντρο της Αθήνας, που τα γήπεδα είναι υποτίθεται κλειστά στο πολύ σκληρό λοκνταουν, με φώναξαν... για στατιστική υπηρεσία. Δηλαδή όχι μόνο παίζουν 6 ομάδες εναλλάξ 4x4 αλλά έχουν τραπεζάκι με γραμματεία και λείπει ο στατιστικος. Αστυνομία εμφανίστηκε τη 2η αγωνιστική απ ό,τι μου είπαν, τραμπουκιστηκαν οι 2 αστυνομικοί, ξαναπήγαν μόνο το προηγούμενο ΣΚ όπου τους είπαν να το διαλύσουν (ολίγον δύσκολο 2 άτομα να βάλουν πρόστιμο σε 35) και το διέλυσαν... για ένα 20λεπτο οπότε κι επέστρεψαν στο γηπεδάκι με μόνη παραφωνία μια γιαγιά στο μπαλκόνι που τους είπε "θα μας κολλήσετε όλους " .

Σκληρό λοκνταουν. Die hard 19. Για τα κλειστά μαγαζιά, γελάει ο κόσμος. Πχ το φωτοτυπαδικο υποτίθεται ότι λειτουργεί μόνο για μαζικές φωτοτυπίες, πάω κάθε μέρα, με εξυπηρετεί κανονικά, πιάτα και τρίφτη που χρειάστηκα πήρα απέναντι που είναι μισοκατεβεσμανα τα ρολά και χτες αγόρασα και 2 λάμπες σε μαγαζί κλειστό που είχε όμως εκτός του ιδιοκτήτη 3 μπαρμπαδες με κομπολογια. Τα airbnb στο κέντρο πλέον λειτουργούν μόνο για κορωνοπαρτι, ξένους δε βλέπεις, αλλά 20δες Ελλήνων να μπαίνουν και να παραγγέλνουν πίτσες με τη μουσική φουλ έχει σε κάθε πολυκατοικία σχεδόν.

Προσωπικά έλεγχο έχω δει δύο φορές και τις δύο στο κέντρο και στις δύο οι ελεγκτές γιουχαριστηκαν, στη δεύτερη εισέπραξαν και ιπτάμενο κοτόπουλο. Γνωστό που να έχει εισπράξει πρόστιμο δεν έχω ακόμη και κυκλοφορούν ολοι κανονικα. Τώρα αν το σκληρό λοκνταουν είναι ότι κάνεις και ενάμισι δευτερόλεπτο να στείλεις ένα sms, ναι ζούμε τη σκληρότητα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Άρα παραβιάζεις εν γνώσει σου όλα τα μέτρα ώστε να μας πείσεις ότι δεν υπάρχει lockdown επειδή δε σε γράφουν. Αλλά παράλληλα είσαι υπέρ των μέτρων και της κατάστασης, οξύμωρο. Μάλλον έχεις βολευτεί να παραβιάζεις τα μέτρα αποδεχόμενος την αναγκαιότητά τους, όμως κάποιοι τα αποδέχονται χωρίς να τα παραβιάζουν. Γι' αυτούς μάλλον το lockdown είναι κανονικό, σκληρό και απαράδεκτα μακρύ σε διάρκεια. Και πρέπει σύντομα να σταματήσει και να εναρμονιστούμε με αντίστοιχα μέτρα που ισχύουν στην πλειοψηφία των ευρωπαϊκών χωρών.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.784
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Άρα παραβιάζεις εν γνώσει σου όλα τα μέτρα ώστε να μας πείσεις ότι δεν υπάρχει lockdown επειδή δε σε γράφουν.
Δεν ξέρω από πού προκύπτει ότι παραβιάζω ΟΛΑ τα μέτρα. Ούτε κορωνοπάρτι έκανα, ούτε σε διαδήλωση πήγα, ούτε μπάσκετ έπαιξα, ούτε κανένα κατάστημα λειτούργησα παράνομα, ούτε μαζεύτηκα για φαγητό, ούτε στο αεροδρόμιο πήγα να δω το Χεζόνια. Λέω ότι τα μέτρα δεν εφαρμόζονται γιατί δεν υπάρχει καμία επιβολή προστίμου ή τέλος πάντων απειροελάχιστες σε σχέση με τις ατελείωτες παραβάσεις που βλέπω να γίνονται μπροστά μου καθημερινά. Ναι, υπάρχουν νόμοι που δεν εφαρμόζονται (για τους γνωστούς λόγους), κι από την ώρα που δεν εφαρμόζονται δεν μπορούμε να λέμε ότι υπάρχει "σκληρό" λοκντάουν. Υπάρχει ένα θεωρητικό λοκντάουν για όσους το σέβονται, μόνο που έτσι δε λειοτυθργεί, αν έχεις ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που το γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια, μην περιμένουμε αποτελέσματα επειδή κάποιοι το τηρούν, δε λειτουργεί έτσι. Λειτουργεί αν τηρηθεί όπως το Μάρτιο. Να λέμε ότι έχουμε λοκντάουν επειδή υπάρχει νόμος περί λοκντάουν είναι σα να λέμε ότι δεν υπάρχει φοροδιαφυγή στη χώρα επειδή υπάρχουν νόμοι περί φοροδιαφυγής.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.063
Likes
1.612
Αυτά που αναφέρεις δεν δείχνουν ότι το lock down δεν είναι σκληρό, απλά ότι είναι αποτυχημένο. Αν είναι σκληρό ή όχι μπορούν να το πουν καλύτερα οι ιδιοκτήτες των κλειστών καταστημάτων που δεν έχουν να πληρώσουν τα ενοίκια και τους λογαριασμούς τους, οι εργαζόμενοι που ζουν με τα 400€ της αναστολής, οι άνεργοι που δεν έχουν καμία προοπτική εξεύρεσης δουλειάς. Αφ' ενός η εικόνα που μεταφέρεις από σημεία του κέντρου δεν είναι ενδεικτική της μέσης κατάστασης, ούτε κάτι που διαφέρει ιδιαίτερα από αντίστοιχα σημεία στο κέντρο άλλων πρωτευουσών, αφ' ετέρου δεν χρειάζονται υπερβολές για άτομα που κάθονται σε ανοιχτό χώρο χωρίς συνωστισμό, οι εστίες μετάδοσης είναι κατά βάση οι κλειστοί χώροι (χώροι εργασίας, ΜΜΜ, σούπερ μάρκετ). Τα μέτρα τράβηξαν σε μάκρος, η υπομονή έχει εξαντληθεί, ο υπουργός ανάπτυξης δείχνει το δρόμο αφού με τα κρούσματα σε ραγδαία αύξηση ανακοινώνει το άνοιγμα των καταστημάτων ενώ ο υπουργός τουρισμού το άνοιγμα του τουρισμού, η αστυνομία είναι άφαντη μέχρι να γίνει καμιά πορεία αριστερών (κακοί άνθρωποι αυτοί, όπως είπε και ο γνωστός υπουργός, η Αριστερά διαδίδει με δόλο τον ιό για να κρατήσει την Ελλάδα σε καραντίνα). Συνεχίζοντας τη λίστα, μόνιμο μπλόκο της τροχαίας στα διόδια της Ελευσίνας δεν επιτρέπει (στην πράξη, όχι στη θεωρία) τη μετακίνηση εκτός νομού, τα παιδιά σχολείο από μια κάμερα, είσαι υποχρεωμένος να σκαρφιστείς ιστορίες για να δεις τον/τη σύντροφό σου αν δεν συζείς ή αν μένει σε άλλη περιοχή, και η λίστα μπορεί να συνεχιστεί για ώρες. Και συ αντίστοιχα μπορείς να μου απαντήσεις με κατεβατά. Δύο τα γεγονότα στην Ελλάδα: α) μακροβιότερο lockdown στον κόσμο β)ενημέρωση στον μεγάλο αδελφό αν ψωνίζεις, αν πας στο γιατρό, αν προσφέρεις βοήθεια σε τρίτους ή βγάζεις τον σκύλο βόλτα. Ούτε στην Κίνα το τελευταίο. Και ναι, για μερίδα κόσμου ίσως να μην τρέχει τίποτα, αλλά ο δικός μου κύκλος (συνάδελφοι, οικογένεια, φίλοι) έχει συμμορφωθεί με τα μέτρα, ασχέτως αν οι μισοί διαφωνούν. Το ίδιο και η πλειοψηφία.
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν ξέρω από πού προκύπτει ότι παραβιάζω ΟΛΑ τα μέτρα.
Αν δεν το έχεις καταλάβει δεν υποστηρίζω στο ελάχιστο τα μέτρα και ούτε καν με ενδιαφέρει αν τα τηρεί κάποιος ή όχι. Απλά με το να μη διαμαρτύρεται ο κόσμος και απλά να βρίσκει τα παραθυράκια που αναφέρεις ώστε να μπορεί απλά να περπατά έξω ή να κάνει τις δουλειές του, περισσότερο παραπέμπει σε μια κατάσταση σοβιετίας-μπανανίας παρά σε μια ευρωπαϊκή χώρα.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.053
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Το να θεωρουμε οτι ενα 4 μηνο οριζοντιο λοκνταουν θα τηρηθει το ιδιο πιστα οσο ενα λοκνταουν ενος μηνα ειναι σαν να πιστευουμε οτι η φοροδιαφυγη θα τηρηθει στα ιδια επιπεδα ειτε το ΦΠΑ ειναι 24% ειτε στο 54%. Το λοκνταουν ειναι πολυ μα παρα πολυ αυστηρο. Για σενα δεν τηρειται οσο πιστα θα επρεπε, για μενα πιο πιστα να τηρηθει δεν γινεται. Τα 2-3, 5 παρτυ που πετυχες και τα 20- 30 ατομα που παιζανε μπασκετ, δεν μου λεει κατι. Μπορω και γω να σου κανω ανταποκριση απο την Νικαια που να καταδεικνυει το ακριβως αντιθετο. Μαγαζια κλειστα και ξενοικιαστα, κοσμος πολυς να μουρμουραει, κανενα παρτυ δεν πετυχα. Και αυτα (τα παραγματικα ελαχιστα μαγαζια) που ειναι παρανομα ημιανοιχτα βαρανε μυγες. Τα μαγαζια στην πλατεια Ελευθεριας κοντευουν να αλλαξουν χερια 3η φορα τα τελευταια 10 χρονια! Τις νυχτες στη λεωφορο κατω απο το σπιτι μου παιζεις μπαλα αμα γουσταρεις. Αμαξι δεν περναει... Εν ταχει αυτα, πολυ περιληπτικα! Εχω και αλλα πιο συγκεκριμενα, με τον κομμωτη μου, τον ανθοπωλη, με τους ταξιτζηδες που μιλαω, με τις γειτονισσες που ειναι κλειδαμπαρωμενες στα σπιτια τους, με τον κοσμο στις ουρες (που κραταει και μια χαρα τις αποστασεις) να διαμαρτυρεται με ολο αυτο κ.ο.κ. αλλα δεν θελω να κουραζω.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.887
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom