The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.871
Κι εγω κατανοω την ελευθερια βουλησης και την αναγκη του ατομου να μην γινονται υποχρεωτικα ιατρικες πραξειςστο σωμα του. Ο εκπαιδευτικος με τη φυματιωση απολυθηκε για να προστατευτει. Γιατι η ελευθερη βουληση των γονιων των παιδιων που κολλησαν απο αυτον υπαγορευε να τον κανουν μπαουλο στο ξυλο. Αλλα ο νομος λειτουργει προστατευτοκα προς την ελευθερη βουληση του υπαλληλου και προφανως πηγαινοντας σπιτι του ηταν προστατευμενος.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.872
Likes
26.665
Κι εγω κατανοω την ελευθερια βουλησης και την αναγκη του ατομου να μην γινονται υποχρεωτικα ιατρικες πραξειςστο σωμα του. Ο εκπαιδευτικος με τη φυματιωση απολυθηκε για να προστατευτει. Γιατι η ελευθερη βουληση των γονιων των παιδιων που κολλησαν απο αυτον υπαγορευε να τον κανουν μπαουλο στο ξυλο. Αλλα ο νομος λειτουργει προστατευτοκα προς την ελευθερη βουληση του υπαλληλου και προφανως πηγαινοντας σπιτι του ηταν προστατευμενος.
Να υποθέσω ότι απολύθηκε γιατί γνώριζε ότι ήταν άρρωστος και συνέχισε να δουλεύει θέτοντας σε κίνδυνο τα παιδιά και όχι γιατί απλά αρρώστησε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.871
Να υποθέσω ότι απολύθηκε γιατί γνώριζε ότι ήταν άρρωστος και συνέχισε να δουλεύει θέτοντας σε κίνδυνο τα παιδιά και όχι γιατί απλά αρρώστησε.
Οχι, απολυθηκε επειδη ασθενησε με σοβαρο λοιμωδες. Ειναι νομος, δεν μπορουν να σε απομακρυνουν ουτε σε γραφειο. Επισης γινονται εξετασεις πριν την προσληψη, οπως ανεφερε και ο @poised και δεν προσλαβανεσαι. Ειναι απλα ασυμβατο με τη φυση της δουλειας. Ειναι προαπαιτουμενες εξετασεις για την προσληψη.
Αναλογα με το επιπεδο ευθυνης που νιωθει κανεις, αντιμετωπιζει κι αλλες ασθενειες ετσι στην καριερα του, πχ ηπατητιδα και γριπη και εμβολιαζεται καταλληλα, γιατι δεν το επιτρεπει η συνειδηση του να τη διασπειρει. Δεν χρειαζεσαι τον μπαμπουλα του νομου μονο.
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μου φέρνει στο μυαλό την συζήτηση γύρω από το "ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό".

Φαντάζομαι ότι δουλεύετε σε νοσοκομείο από τα λεγόμενά σας. Αύριο σημαίνει ότι με την πρόσληψη ζητήθηκε ακτινογραφία θώρακα και κάποιες άλλες εξετάσεις που συνιστούν ιατρική πράξη.

Τώρα αν κάποιος φοβάται ας πούμε "την ραδιενέργεια" από το ακτινολογικό και δε θέλει να κάνει την ακτινογραφία, κάνεις δεν θα τον υποχρεώσει να την κάνει με το ζόρι, αλλά κανείς δεν μπορεί να υποχρεώσει και τον εργοδότη (το κράτος) να τον προσλάβει καθώς τίθεται θέμα δημόσιας υγείας.

Με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό πιστεύω ότι θα μπορούσε να στηριχθεί ώστε να απολύσει κάποιον που δεν δέχεται να κάνει κάποια ιατρική πράξη που κρίνεται αναγκαία. Όχι εκδικητικά.
κατ αρχάς να διευκρινήσω ότι δεν είμαι αρνητής του συγκεκριμένου εμβολίου,ίσως και να το έχω κάνει, δεν αφορά κανέναν,είναι προσωπικό ζήτημα,
σε πόστ μου παραπάνω σε διάφορες συζητήσεις έχω υπερασπισθεί και υπεραμυνθεί αυτών όταν κατηγορούνται για συγκεκριμένες παρενέργειες για τις οποίες έγινε και γίνεται ντόρος...
αλλά κατανοώ και την θέση αυτών των λίγων που αρνούνται να το κάνουν,προσπαθω΄να δώ και τις δύο όψεις και να έιμαι αντικειμενική

αυτό που λές δεν έχει καμιά σχέση με το θέμα του εμβολιασμού
όταν λέω ιατρική παρέμβαση στο σώμα εννοώ...με απλά λόγια να μου βάλουν κάποια ουσία μέσα στο σώμα μου,
εχει διαφορά με την εξέταση που λες την ακτινογραφία,ουδεμία συγκριση,
άλλωστε η προσκόμιση συγκεκριμένων εξετάσεων για μια θέση πχ ακτινογραφία η και εξέταση αίματος,καλλιέργεια κοπράνων είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ,
γιαυτό και
δεν αρνούνται να κάνουν το rapid ,που είναι εξέταση,αρνούνται να κάνουν το εμβόλιο και το ξαναλέω για πολλοστή φορά σαν γνώστες του αντικειμένου(τόσο του εμβολίου όσο και της νόσου που την ζούν γύρω τους)έχουν και παραθέτουν σεβαστούς λόγους για να μην το κάνουν
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.872
Likes
26.665
Εαρινή ισημερία σήμερα. Επίσημα άνοιξη.
Οχι, απολυθηκε επειδη ασθενησε με σοβαρο λοιμωδες. Ειναι νομος, δεν μπορουν να σε απομακρυνουν ουτε σε γραφειο. Επισης γινονται εξετασεις πριν την προσληψη, οπως ανεφερε και ο @poised και δεν προσλαβανεσαι. Ειναι απλα ασυμβατο με τη φυση της δουλειας. Ειναι προαπαιτουμενες εξετασεις για την προσληψη.
Η φυματίωση είναι θεραπεύσιμη ασθένεια.Μου κάνει εντύπωση που σε απολύουν γιατί αρρώστησες. Παίρνεις αναρρωτική, ένα κοκτέιλ χαπιών και σε 6 μήνες επιστρέφεις.Αλλιως να τον στείλουμε στην Σπιναλόγκα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.871
Εαρινή ισημερία σήμερα. Επίσημα άνοιξη.

Η φυματίωση είναι θεραπεύσιμη ασθένεια.Μου κάνει εντύπωση που σε απολύουν γιατί αρρώστησες. Παίρνεις αναρρωτική, ένα κοκτέιλ χαπιών και σε 6 μήνες επιστρέφεις.Αλλιως να τον στείλουμε στην Σπιναλόγκα.
Αν δεν υπηρχε αυτος ο νομος, θα επρεπε να προσλαμβανουν τους ασθενεις και να τους στελνουν σπιτι με αναρρωτικη απο την πρωτη μερα σπιτι για μηνες. Ο νομος ειναι ορθοτατος.
Και οι ιεροδουλες εχουν βιβλιαριο υγειας. Δεν πας σπιναλογκα, αλλα ειναι αδυνατο να εργαζονται με σοβαρο λοιμωδες. Συγγνωμη για την εξισωση γιατρων, καθηγητων με τις ιεροδουλες, αλλα απορω για την εκπληξη πως μπορεις να κανει καποιος ο,τι γουσταρει σε μια δουλεια.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.872
Likes
26.665
Αν δεν υπηρχε αυτος ο νομος, θα επρεπε να προσλαμβανουν τους ασθενεις και να τους στελνουν σπιτι με αναρρωτικη απο την πρωτη μερα σπιτι για μηνες. Ο νομος ειναι ορθοτατος.
Δικαίωμα στην ζωή και στην εργασία έχουν οι πάντες. Είτε είσαι υγιής, ανάπηρος, μαύρος, γκέι κλπ.Αν είναι λογικό να απολύεται κάποιος επειδή αρρώστησε, βαδίζουμε σε λάθος μονοπάτια. Δεν μίλησα για πρόσληψη, αλλά για ήδη εργαζόμενο που έχει συνεισφέρει στο σύστημα υγείας. Αλλιώς ετοιμάστε στρατόπεδα συγκέντρωσης να στείλουμε τους άρρωστους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.871
Δικαίωμα στην ζωή και στην εργασία έχουν οι πάντες. Είτε είσαι υγιής, ανάπηρος, μαύρος, γκέι κλπ.Αν είναι λογικό να απολύεται κάποιος επειδή αρρώστησε, βαδίζουμε σε λάθος μονοπάτια. Δεν μίλησα για πρόσληψη, αλλά για ήδη εργαζόμενο που έχει συνεισφέρει στο σύστημα υγείας. Αλλιώς ετοιμάστε στρατόπεδα συγκέντρωσης να στείλουμε τους άρρωστους.
Ναι, θα αποφασισει η ελευθερη οικονομια. Αν πεθαινουν πολλοι συνεργατες σου εξ αιτιας σου θα εχεις λιγοτερους πελατες.
Συνελθετε. Εκει στην Ισπανια δεν εχουν βιβλιαριο υγειας τα γκαρσονια? Σερβιρουν με σοβαρα λοιμωδη γιατι ειναι γουστο τους καπριτσιο τους?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.872
Likes
26.665
Σερβιρουν με σοβαρα λοιμωδη γιατι ειναι γουστο τους καπριτσιο τους?
Πάμε ξανά από την αρχή. Γνώριζε ο εκπαιδευτικός ότι ήταν άρρωστος; Αν οι σερβιτόροι αρρωστήσουν περνούν αναρρωτική.Δεν απολύονται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.871
Ναι γνωριζε. Ο νομος ειναι νομος για τα λοιμωδη, δεν παιζει ρολο αν ξερεις. Συγγνωμη που δεν ειναι φαρ ουεστ να κανει ο καθενας ο,τι θελει και να το αποφασιζει η αγορα. Υποθετω οτι θα πρεπει να το καταπιουν οσοι δυσκολευονται.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.004
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Οχι, απολυθηκε επειδη ασθενησε με σοβαρο λοιμωδες. Ειναι νομος, δεν μπορουν να σε απομακρυνουν ουτε σε γραφειο. Επισης γινονται εξετασεις πριν την προσληψη, οπως ανεφερε και ο @poised και δεν προσλαβανεσαι. Ειναι απλα ασυμβατο με τη φυση της δουλειας. Ειναι προαπαιτουμενες εξετασεις για την προσληψη.
Αναλογα με το επιπεδο ευθυνης που νιωθει κανεις, αντιμετωπιζει κι αλλες ασθενειες ετσι στην καριερα του, πχ ηπατητιδα και γριπη και εμβολιαζεται καταλληλα, γιατι δεν το επιτρεπει η συνειδηση του να τη διασπειρει. Δεν χρειαζεσαι τον μπαμπουλα του νομου μονο.
Εισαι σιγουρη οτι παιζει νομος για τετοιο πραγμα? Μηπως επαιζε και κατι αλλο? Δεν νομιζω να απολυεται ετσι ευκολα καποιος απλα επειδη εχει φυματιωση ή καποιο λοιμωδες νοσημα. Το λογικο ειναι να παιρνει αναρρωτικη αδεια και οταν γινει καλα να επιστρεφει. Και στην τελικη καλυτερα φαρ ουεστ (που δεν ισχυει αν παει σπιτι του και επιστρεψει υγιης) παρα Μεσαιωνας.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.871
Εισαι σιγουρη οτι παιζει νομος για τετοιο πραγμα? Μηπως επαιζε και κατι αλλο? Δεν νομιζω να απολυεται ετσι ευκολα καποιος απλα απειδη εχει φυματιωση ή καποιο λοιμωδες νοσημα. Το λογικο ειναι να παιρνει αναρρωτικη αδεια και οταν γινει καλα να επιστρεφει. Και στην τελικη καλυτερα φαρ ουεστ (που δεν ισχυει αν παει σπιτι του και επιστρεψει υγιης) παρα Μεσαιωνας.
Ειναι η μονη ασθενεια για την οποια δεν προσλαμβανεσαι καν. Πιο σιγουρη δεν μπορω να ειμαι. Ολοι με τις εξετασεις στο χερι και την ακτινογραφια τους παρουσιαζονται για προσληψη. Κριμα που σας λυπει, αλλα ετσι ειναι.
Αν κολλησει παιδι, ακομη κι αν θεραπευτει ειναι ευπαθες ολη του τη ζωη.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.439
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom