The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Άστα αυτά. Θέλουμε τουρ στα τσιπουράδικα, στις ταβέρνες με τα κεμπάπ (Από ζυγούρι κατά προτίμηση), τις μοσχαροκεφαλές και τις πηχτές.
Την Κυριακή όμως ..λίγο πριν την δίαιτα της Δευτέρας..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
100 φορές σας το χω πει, να το πω άλλη μία. Η κρίση είναι υγειονομική, οι αποφάσεις όμως πολιτικές.
Αυτό και μόνο τα λέει όλα.
Γι αυτό κρίνουμε και τους γιατρούς που αποτελούν τις επιτροπές, όχι ιατρικά (πως θα μπορούσαμε άλλωστε όντας άσχετοι), αλλά πολιτικά, αφού οι ίδιοι έχουν επιλέξει να κάνουν τους μπροστινούς μιας εκάστοτε κυβέρνησης χωρίς να έχουν ίχνος ντροπής.

@romantic woman δεν είναι κόντρα αυτό που κάνουμε, απλά αναφορά δική μου ότι πολλοί ιερωμένοι δεν έβαλαν μυαλό και δε στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων, βλέποντας το ποίμνιο τους καθαρά πελατειακά.

@Yorgos @Nikos86 δε θα επεκταθώ επί πολιτικής κουβέντας, αλλά και για το ποιος πλήρωσε και πληρώνει τη κρίση που προκάλεσαν διεφθαρμένοι επιχειρηματίες και πολιτικοί. Θα ξεφύγει η κουβεντα.
Το μόνο που έχω να πω όμως είναι ότι εάν η (εκάστοτε) κυβέρνηση δεν ήθελε αντιδράσεις και το κόσμο στο δρόμο, να φρόντιζε να μην εκμεταλλεύονταν τη πανδημία προκειμένου να περάσει ότι πιο σκληρό και αμφίβολο νομοσχέδιο θέλει. Εκτός αν νομίζουμε/νε ότι δημοκρατία και συμμετοχή υφίσταται μια φορά στα τέσσερα χρόνια και δε πρέπει να υπάρχουν αντιδράσεις.

Δυστυχώς ειναι και θέμα πολιτικού κόστους όπως σωστά λέτε.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Το εξηγεί η Παγώνη από το 09:00 και μετά.
Από το 7:40 τα εξηγεί καλύτερα. Στην ερώτηση του δημοσιογραφού "δηλαδή ο τουρίστας θα μπορεί να πάει στη Ρόδο με αρνητικό PCR και εγώ δε θα μπορώ να πάω από τον Πειραιά;
-Ναι, έτσι ακριβώς είναι..."
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Από το 7:40 τα εξηγεί καλύτερα. Στην ερώτηση του δημοσιογραφού "δηλαδή ο τουρίστας θα μπορεί να πάει στη Ρόδο με αρνητικό PCR και εγώ δε θα μπορώ να πάω από τον Πειραιά;
-Ναι, έτσι ακριβώς είναι..."
εδώ χρειάζεται ....ο Κωνσταντάρας από την ελληνική ταινία.... που έλεγε προς τα που να μουτζώσω ρε παιδιά??
αρχίζω και μετράω πόσους-πόσες μουτζώνω μέχρι στιγμής...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
100 φορές σας το χω πει, να το πω άλλη μία. Η κρίση είναι υγειονομική, οι αποφάσεις όμως πολιτικές.
Αυτό και μόνο τα λέει όλα.
Γι αυτό κρίνουμε και τους γιατρούς που αποτελούν τις επιτροπές, όχι ιατρικά (πως θα μπορούσαμε άλλωστε όντας άσχετοι), αλλά πολιτικά, αφού οι ίδιοι έχουν επιλέξει να κάνουν τους μπροστινούς μιας εκάστοτε κυβέρνησης χωρίς να έχουν ίχνος ντροπής.

@romantic woman δεν είναι κόντρα αυτό που κάνουμε, απλά αναφορά δική μου ότι πολλοί ιερωμένοι δεν έβαλαν μυαλό και δε στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων, βλέποντας το ποίμνιο τους καθαρά πελατειακά.

@Yorgos @Nikos86 δε θα επεκταθώ επί πολιτικής κουβέντας, αλλά και για το ποιος πλήρωσε και πληρώνει τη κρίση που προκάλεσαν διεφθαρμένοι επιχειρηματίες και πολιτικοί. Θα ξεφύγει η κουβεντα.
Το μόνο που έχω να πω όμως είναι ότι εάν η (εκάστοτε) κυβέρνηση δεν ήθελε αντιδράσεις και το κόσμο στο δρόμο, να φρόντιζε να μην εκμεταλλεύονταν τη πανδημία προκειμένου να περάσει ότι πιο σκληρό και αμφίβολο νομοσχέδιο θέλει. Εκτός αν νομίζουμε/νε ότι δημοκρατία και συμμετοχή υφίσταται μια φορά στα τέσσερα χρόνια και δε πρέπει να υπάρχουν αντιδράσεις.

Δυστυχώς ειναι και θέμα πολιτικού κόστους όπως σωστά λέτε.
Έλα ρε συ ψηλέ και εσύ τι ψάχνεις.. Αφου η σωστή απάντηση είναι ότι σε οτιδήποτε νομοσχέδιο θέλουν να περάσουν, οποιοδήποτε φαινόμενο αστυνομικής βίας και να συμβαίνει, εμείς πρέπει να κάτσουμε μέσα στα σπίτια μας.. Και να πούμε και ευχαριστώ που μας αφήνουν μέχρι τις 9ώρα..

Αφού επηρεάζουν τόοοοοοσο πολυ οι διαδηλώσεις τα νούμερα, τότε στη δίκη της Χρυσής Αυγής το Νοέμβριο που μαζεύτηκαν καμιά 25000 κόσμος έξω από το εφετείο, πως και δεν εκτοξεύθηκαν τα νούμερα στην Αττική;; Και στην Αχαϊα και στη Λάρισα και στη Κρήτη, έγιναν τόσες πολλές διαδηλώσεις κατά των νομοσχεδίων γιαυτό έχουμε τριψήφια νούμερα και εκεί..

Τελικά αυτές τις 10 μέρες που άνοιξε η αγορά πως και δεν εκτοξεύτηκαν τα νούμερα;;; Τόσο μεγάλο κακό έκαναν τα καταστήματα γιαυτό τα είχαμε 4 μήνες κλειστά.. Ζούμε στη χώρα που έχει 300 μέρες ήλιο τον χρόνο και ακόμα πολεμάμε να αποφασίσουμε για το εάν μπορεί να λειτουργεί η εστίαση σε εξωτερικούς χώρους και το κάνουν οι βορειοκεντρικοευρωπαίοι με 300 μέρες βροχή και καταχνιά..

Αλλά για όλα φταίει η ατομική ευθύνη, εσύ που κάθεσαι και αράζεις στη πλατεία και δε κάθεσαι στο σπίτι σου.
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Nαι, αλλά το ποιοτικά σε μια πανδημία κρίνεται από το βαθμό διασποράς, δεν υπάρχει αναλογικότητα αλλά αρχη πολλαπλασιαστικότητας.

.
Μπορούμε να πάρουμε τις μετρήσεις της αστυνομίας και τις εκτιμήσεις των διοργανωτών (συνήθως οι πρώτες είναι μικρότερες του πραγματικού και οι δεύτερες μεγαλύτερες για λόγους που όλοι κατανοούμε) και να εξάγουμε ένα συμπέρασμα, αλλά ας μη χαθούμε στους αριθμούς. Το αν είναι ίδιοι οι διαδηλωτές, επειδή μπροστά στο σπίτι μου γίνονταν σχεδόν όλες, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Από το μαύρο μπλοκ του Κουφοντίνα, στους ταξιτζήδες (που έστησαν και σούβλες για να τσικνίσουν στο Θεό τους δηλαδή), τις εκατοντάδες κοπέλες που την ημέρα της γυναίκας στρίγγλιζαν "σεισμός-σεισμός-φεμινισμός, μία είναι λύση ο ευνουχισμός" και τους διαδηλωτές για τη Μόρια ή τη φορολογία των airbnb και το αν ήρθε ο "ωέ-ωέ σούπερ Μάριο" Χεζόνια, θα μου επιτρέψεις να σου πως ότι είδα ένα πολύ ευρύ φάσμα ανθρώπων που αφμιβάλλω αν έχουν συνυπάρξει ποτέ, εκτός κι αν πάνε οι φεμινίστριες στη Θύρα 13 και οι αναρχικοί στις συγκεντρώσεις των ιδιοκτητών ταξί, που δεν το βλέπω.


Η κύρια αιτία λοιπόν είναι ότι δεν τηρούνται τα μέτρα, κατ' εμέ τουλάχιστον.


Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, θεωρώ πως ο Νότος είναι το πιο ευνοημένο κομμάτι της ΕΕ και ταυτόχρονα αυτό με το μεγαλύτερο λαϊκισμό, τη μεγαλύτερη διαφθορά και τη μεγαλύτερη φοροδιαφυγή. Κοινώς, διαφωνούμε και γι' αυτό το δάσος. Χώρες δε όπως η Πορτογαλία (με πολύ λιγότερο λαϊκισμό), έβαλαν κάτω κυβέρνηση και αντιπολίτευση και βγήκαν από την κρίση όμορφα και τακτοποιημένα, άλλες πάλι έκαναν δημοψηφίσματα και ζητούσαν αποζημιώσεις για τον πόλεμο της Τροίας, έταζαν ότι θα διορίσουν 300.000 νέους υπαλλήλους, θα αυξήσουν το βασικό ισθό κατά 28% και θα καταργήσουν το μισό φορολογικό κώδικα. Την ίδια αρχιτεκτονική είχε η ΕΕ και στις δύο περιπτώσεις, η μια χώρα φέρθηκε ώριμα και η άλλη ως αφρικανική, ψηφίζοντας αλλεπάλληλα όποιον έλεγε ότι θα σκίσει τα μνημόνια, λεφτά υπάρχουν και δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να μη μας τα χαρίσουν και να τα πληρώσουν οι πολίτες των άλλων χωρών. Η αρχιτεκτονική της ΕΕ έφταιγε ή το πώς αντιμετώπισαν την κρίση;

Α μπράβο! Εδώ λοιπόν κάνεις ένα λογικό άλμα. Παίρνεις την αρχή της αναλογικότητας και την εφαρμόζεις σε ένα περιβάλλον πολλαπλασιαστικότητας. Δηλαδή, ενώ το παράδειγμα που λες είναι σωστό (όντως οι υπηρεσίες του τουρισμού της χώρας χαίρουν παγκόσμιας αναγνώρισης, ο κακός κυρ Μήτσος δεν επηρεάζει τους πελάτες των καλών επιχειρηματιών, γιατί δεν τον είδαν ποτέ, στη χειρότερη να κάνει ζημιά μόνο μέχρι τους (λίγους σε σχέση με το σύνολο) πελάτες που θα μείνουν στο δικό του κατάλυμα.

Στην πανδημία δεν πάει έτσι, η πράξη του "κακού" επηρεάζει πολλαπλασιαστικά ακόμη και τους άψογους. Πιο πολυ μοιάζει με το εξής: 10 αεροπλάνα πετάνε πάνω από μια χώρα. Τα 9 απλώς κάνουν μια υπερπτήση, το δέκατο ρίχνει μια ατομική βόμβα. Ε δεν τρέχει και τίποτε, το 90% είχε άψογη στάση! Νομ΄θζω παρέθεσα εδώ (ίσως ήταν και σε άλλο φόρουμ) την έκθεση των Γιαπωνέζων για τα superspreader events και το μετρό. Ως παράδειγμα superspreader πήραν ένα ματς ποδοσφαίρου, που ναι μεν γίνεται σε σχετικά ανοικτό χώρο, αλλά οι παρευρισκόμενοι όχι απλώς μιλάνε, αλλά φωνάζουν. Και το συνέκριναν με ένα υπεργεμάτο βαγόνι μετρό, όπου όλοι φοράνε μάσκα και κανείς δε μιλάει. Ε ήταν τραγική η σύγκριση, αν θυμάμαι καλά 1 ματς ποδοσφαίρου με 10.000 θεατές είχε τόσες επιμολύνσεις όσο όλες οι μετακινήσεις μετρό στο Τόκυο σε μια μέρα που ήταν περίπου 7,5 εκατομμύρια. Κοινώς οι διαδηλώσεις (που πρέπει να είναι χειρότερες από γήπεδο επειδή σε αντίθεση με το γήπεδο δεν έχουν και σταθερή θέση οι συμμετέχοντες, αλλά έρχονται σε επαφή με άλλους διπλανούς, μπροστινούς, πισινούς κατά τη διάρκεια της πορείας) είναι ατομική βόμβα, το ότι πήγαν συνολικά μόνο 100 ή 300 χιλιάδες δε λέει κάτι αν η ζημιά που έκαναν ήταν η αντίστοιχη των 3 εκατομμυρίων. Να στο πω αλλιώς, αν πάνε 30 κάμπερς και κάνουν ελεύθερο κάμπιγκ και οι 2 κάψουν το δάσος, το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό επειδή οι 28 ήταν τύπος και υπογραμμός, χωρίς δάσος μείναμε, δεν εφαρμόζεται εδώ η αρχή των λίγων κακών κυρ Μήτσων.

Μπορεί αντίστοιχα να είναι και οι εκκλησίες superspreader events, δεν το ξέρω, μπορεί να είναι και τα παγκάκια, λέω γι αυτό το συγκεκριμένο που διάβασα, χωρίς να εξαιρώ και τις αστοχίες και τις μπαρούφες και τις εγκληματικές ιδεοληψίες τύπου "δεν κλείσαμε τη Θεσσαλονίκη λόγω Ορθοδοξίας :russian_roulette: ", ξαναλέω το ένα δεν ακυρώνει το άλλο. Αλλά βλέπω ότι η αντιπολίτευση κατηγορεί την κυβέρνηση, αυτή την αντιπολίτευση και οι πολίτες και τους δύο λες και δεν έχουν και οι τρεις παράγοντες ευθύνη για όσα γίνονται κάθε μέρα που το λοκντάουν μας έχει τόση σχέση με αυτό της Αυστραλίας όσο ο Έλτον Τζον με το Φουρθιώτη.

Αυτά από μένα, δεν έχω διάθεση ούτε κομματικοποίησης, ούτε να τσακωθώ, ειδικά εσύ μου είσαι και συμπαθής, αλλά συμφωνούμε πως διαφωνούμε στο συγκεκριμένο. Δεσμεύομαι η όποια συμμετοχή μου στο παρόν τόπικ να είανι όντως οφ τόπικ κι άσχετη με το θέμα του κορωνοιού. Τουλάχιστον ελπίζω από Ιούνιο να μιλάμε για ταξίδια κι όχι για τον Άδωνι και την Ακριβοπούλου και για πρώτη φορά είμαι κι αισιόδοξος ότι θα συμβεί κιόλας (παρά τη νότα απαισιοδοξίας που μου προκάλεσε η είδηση που διάβασα πως βρέθηκε πως μια παραλλαγή του στελέχους της Ν.Αφρικής δεν το καλύπτει τουλάχιστον το εμβόλιο της Pfizer, ίσως ούτε και τα υπόλοιπα).
Israeli data shows South African variant able to ‘break through’ Pfizer vaccine

Πάω να γράψω ταξιδιωτικό ημερολόγιο, μου είναι πιο ευχάριστο, χαιρετισμούς από το Vladimir.
Και μόνο που λες ότι η κύρια αιτία είναι η μη τήρηση των μέτρων, αδυνατώ να κατανοήσω τον παροπιδισμό σου.

Ο μόνος λόγος που απαντάω, είναι για να σου πω να πας στο καλύτερο μαγαζί του Vladimir, εάν λειτουργεί σαν μπαρ ακόμα, Pyatnica!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Kάποια στιγμή όμως να κάνουμε εμείς και οι ειδικοί επιστήμονες μια αυτοκριτική για το πόσα θύματα έχουμε φτάσει σήμερα και πόσα έφτασαν χώρες όπως η Σουηδία που τις κοροιδεύαμε πέρυσι επειδή δεν τηρούσαν τα μέτρα και είχαν ανοιχτές οικονομίες, ενώ εμείς δίναμε τα εύσημα στον Τσιόδρα που μας 'έσωσε' απ' τον ιό.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Και να πούμε και ευχαριστώ που μας αφήνουν μέχρι τις 9ώρα.
Πρέπει να είσαι νωρίς σπίτι να σε ενημερώσουν τα δελτία ειδήσεων.
που μαζεύτηκαν καμιά 25000 κόσμος έξω από το εφετείο, πως και δεν εκτοξεύθηκαν τα νούμερα στην Αττική;;
Από ότι ξέρω κολλάει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Δεν είναι ζωοανθρωπονόσος. :p
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έλα ρε συ ψηλέ και εσύ τι ψάχνεις.. Αφου η σωστή απάντηση είναι ότι σε οτιδήποτε νομοσχέδιο θέλουν να περάσουν, οποιοδήποτε φαινόμενο αστυνομικής βίας και να συμβαίνει, εμείς πρέπει να κάτσουμε μέσα στα σπίτια μας.. Και να πούμε και ευχαριστώ που μας αφήνουν μέχρι τις 9ώρα..
Έτσι είναι. Δε μπορεί να πράττεις χωρις να περιμένεις τη παραμικρή αντίδραση απ' το κόσμο. Αν δεν είναι αυτό πολιτική εκμετάλλευση της πανδημίας τότε τι είναι;

Προσοχή όμως. Εγώ δεν υποστηρίζω ότι οι διαδηλώσεις δεν ευθύνονται για ποσοστό κρουσμάτων. Ούτε είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι είμαστε τέλειοι. Τουναντίον.
Προφανώς πλέον ο κόσμος βλέπωντας τις παλινωδίες της επιτροπής και τις παρωδίες της κυβέρνησης πράττει (κακώς) αναλόγως.

Το απόγευμα κατέβηκα Θεσσαλονίκη. Στο δρόμο αναρρωτιόμουν γιατί έχει τόση κίνηση, λες και είναι όλα ανοιχτά ένα πράγμα.
Στο γυρισμό δε πέρασα με το αμάξι σχεδόν από το μισό κέντρο. Παρέες στη Δελφών και τη Στρατού, χαμός στη Ναυαρίνου και τη Σβώλου, όπως και στην Αγ. Σοφίας, με κόσμο να συνωστίζεται έξω από μαγαζιά που σερβίρουν ποτά. Η εικόνα στα μάτια μου ήταν απογοητευτική... Δεν είμαστε άνθρωποι και δε ξέρω πως θα καταφέρουμε να ξεμπλέξουμε με όλα αυτά.

Πριν όμως από τη δική μας συμπεριφορά και ευθύνη, προηγείται κάτι άλλο, η απόδειξη ότι μας αντιμετωπίζουν σαν υπεύθυνους νοήμωνες πολίτες, που μόνο αυτό δεν υπάρχει φυσικά.

Ζητάμε από την αρχή τα αυτονόητα. Έγκαιρη λήψη μέτρων, πρόληψη, αυστηρούς ελέγχους σε εργασιακούς χώρους, περισσότερα ΜΜΜ, στελέχωση της υγείας, δωρεάν τεστ για το κόσμο και πλέον άμεσο εμβολιασμό. Αντ΄αυτού βλέπουμε παραλογισμό και κόσμο να πεθαίνει εκτός ΜΕΘ.

102η φορά λοιπόν. Η κρίση είναι υγειονομική αλλά οι αποφάσεις πάντα πολιτικές.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Έτσι είναι. Δε μπορεί να πράττεις χωρις να περιμένεις τη παραμικρή αντίδραση απ' το κόσμο. Αν δεν είναι αυτό πολιτική εκμετάλλευση της πανδημίας τότε τι είναι;

Προσοχή όμως. Εγώ δεν υποστηρίζω ότι οι διαδηλώσεις δεν ευθύνονται για ποσοστό κρουσμάτων. Ούτε είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι είμαστε τέλειοι. Τουναντίον.
Προφανώς πλέον ο κόσμος βλέπωντας τις παλινωδίες της επιτροπής και τις παρωδίες της κυβέρνησης πράττει (κακώς) αναλόγως.

Το απόγευμα κατέβηκα Θεσσαλονίκη. Στο δρόμο αναρρωτιόμουν γιατί έχει τόση κίνηση, λες και είναι όλα ανοιχτά ένα πράγμα.
Στο γυρισμό δε πέρασα με το αμάξι σχεδόν από το μισό κέντρο. Παρέες στη Δελφών και τη Στρατού, χαμός στη Ναυαρίνου και τη Σβώλου, όπως και στην Αγ. Σοφίας, με κόσμο να συνωστίζεται έξω από μαγαζιά που σερβίρουν ποτά. Η εικόνα στα μάτια μου ήταν απογοητευτική... Δεν είμαστε άνθρωποι και δε ξέρω πως θα καταφέρουμε να ξεμπλέξουμε με όλα αυτά.

Πριν όμως από τη δική μας συμπεριφορά και ευθύνη, προηγείται κάτι άλλο, η απόδειξη ότι μας αντιμετωπίζουν σαν υπεύθυνους νοήμωνες πολίτες, που μόνο αυτό δεν υπάρχει φυσικά.

Ζητάμε από την αρχή τα αυτονόητα. Έγκαιρη λήψη μέτρων, πρόληψη, αυστηρούς ελέγχους σε εργασιακούς χώρους, περισσότερα ΜΜΜ, στελέχωση της υγείας, δωρεάν τεστ για το κόσμο και πλέον άμεσο εμβολιασμό. Αντ΄αυτού βλέπουμε παραλογισμό και κόσμο να πεθαίνει εκτός ΜΕΘ.

102η φορά λοιπόν. Η κρίση είναι υγειονομική αλλά οι αποφάσεις πάντα πολιτικές.

Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες!

Εδώ που έχουμε φτάσει, η υπομονή του κόσμου έχει τελειώσει, εδώ και πολύ καιρό.. Και όσο ακούει για τουρίστες που θα ρθουν και θα κάνουν βόλτα στα νησιά και εμείς θα στέλνουμε SMS για να πάμε στο μπακάλικο, η εξάντληση υπομονής γίνεται οργή.. Επομένως, τα σημερινά που λες δε προκαλούν καμία εντύπωση.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom