The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Ή ακόμη πιο ανεκδιήγητο, στην ίδια πτήση να είναι Έλληνες και τουρίστες. Ο Έλληνας υπήκοος να κάνει καραντίνα 7 μέρες και ο τουρίστας να πηγαίνει παραλία.
Και το κουφό είναι ο τουρίστας να είναι εμβολιασμένος με σπούτνικ, απ΄αυτό που η κυβέρνηση δεν
εγκρίνει για τους Έλληνες ακόμα, αλλά για τους ξένους δεν τρέχει τίποτα.
Εν τω μεταξύ, σειρά επαφών με εκπροσώπους κρατικών και ιδιωτικών φορέων του τουρισμού στη Ρωσία πραγματοποιεί ο υπουργός Τουρισμού Χάρης Θεοχάρης, που βρίσκεται από χθες στη Μόσχα. Υπενθυμίζεται πως η Αθήνα έχει ξεκαθαρίσει ότι αναγνωρίζει το εμβόλιο Sputnik V.
Τουρισμός: Στις 19 Απριλίου το πρώτο μεγάλο τεστ | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Και το κουφό είναι ο τουρίστας να είναι εμβολιασμένος με σπούτνικ, απ΄αυτό που η κυβέρνηση δεν
εγκρίνει για τους Έλληνες ακόμα, αλλά για τους ξένους δεν τρέχει τίποτα.

Τουρισμός: Στις 19 Απριλίου το πρώτο μεγάλο τεστ | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
Αστεία πράγματα... Για μας κάνουν μόνο όσα εμβόλια ορίζουν οι φίλοι μας -όταν κι εφόσον έρθουν- αλλά για τους τουρίστες κάνουν όλα...

Θα μου πεις αυτός δεν είναι ο υπουργός που πέρυσι άλλα έλεγε για τις πληρότηες σε πλοία/αεροπλάνα τη Παρασκευή και άλλα ανακοίνωσε Δευτέρα, κατόπιν «έξωθεν» πιέσεων;

Απλά βλέπουν ότι με τον άψογο ( :haha: ) χειρισμό τους το καλοκαίρι πάει στράφι και προσπαθούννα σώσουν ότι σώζεται.
Εδώ είμαστε και κατά τον Ιούλιο που θα σφίξουμε περισσότερο θα επιδοτήσουν και τον εγχώριο τουρισμό, με κανένα γελοίο voucher όπως το περσινό, να μου το θυμηθείς.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Προβλέπω να οργώνουν οι ξένοι τις ομορφιές της Ελλάδας και οι αψέκαστοι φορώντας μάσκα στο καθιστικό τους να περιμένουν καλοκαιριάτικα το σύνθημα απ' την επιτροπή των σοφών για την ηρωική έξοδο απ' τα διαμερίσματά τους. :haha:
Aχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχχαχααχα

Παντως εχει καταστει τελειως ακυρο το λοκνταουν, καθολου δεν καθεται ο κοσμος στα καθιστικα τους, τσαμπα το κρατανε πια. Και χτες που ημουν στην Κυψελη ηταν καμμια 500αρια ατομα στην πλατεια Αγιου Γεωργιου, σχεδον κανενας με μασκα ενω πριν λιγο καιρο τουλαχιστον φορουσαν και καμμια μασκουλα. Εχει κουραστει ο κοσμος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Aχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχχαχααχα

Παντως εχει καταστει τελειως ακυρο το λοκνταουν, καθολου δεν καθεται ο κοσμος στα καθιστικα τους, τσαμπα το κρατανε πια. Και χτες που ημουν στην Κυψελη ηταν καμμια 500αρια ατομα στην πλατεια Αγιου Γεωργιου, σχεδον κανενας με μασκα ενω πριν λιγο καιρο τουλαχιστον φορουσαν και καμμια μασκουλα. Εχει κουραστει ο κοσμος.
Θα ξεκουραστουν σε κανενα.νοσοκομειο. εχω βαρεθει να ακουω για νοσουντες και εισαγωγες γνωστων.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Θα ξεκουραστουν σε κανενα.νοσοκομειο. εχω βαρεθει να ακουω για νοσουντες και εισαγωγες γνωστων.
Εεε ενταξει ειναι ανοιχτος χωρος και δεν ειναι επικινδυνες ηλιακιακα ομαδες. Τωρα αν μενουν στο ιδιο σπιτι με ευπαθεις ομαδες ή με ηλικιωμενους και δεν φορανε μασκα μαλακια τους ή ερχονται σε επαφη με κοσμο απο την δουλεια τους παλι μαλακια τους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Εεε ενταξει ειναι ανοιχτος χωρος και δεν ειναι επικινδυνες ηλιακιακα ομαδες. Τωρα αν μενουν στο ιδιο σπιτι με ευπαθεις ομαδες ή με ηλικιωμενους και δεν φορανε μασκα μαλακια τους ή ερχονται σε επαφη με κοσμο απο την δουλεια τους παλι μαλακια τους.
Ριξε μια ματια στα ΜΜΜ και θα καταλαβεις που γινεται η μεταδοση. Οντως στον ανοιχτο χωρο ειναι πιο χαλαρος ο κοσμος και καλα κανει.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ριξε μια ματια στα ΜΜΜ και θα καταλαβεις που γινεται η μεταδοση. Οντως στον ανοιχτο χωρο ειναι πιο χαλαρος ο κοσμος και καλα κανει.
Στα ΜΜΜ δεν εχω πετυχει παντως ανθρωπο χωρις μασκα ή με κατεβασμενη για να ειμαι ειλικρινης. Πραγματικα δεν εχω ιδεα που μεταδιδεται. Δεν τα χρησιμοποιω και σε ωρες αιχμης μιας και δεν δουλευω, μονο βραδυ τα χρησιμοποιω που ειναι τελειως χαλαρα. Τα πρωινα και τα μεσημερια δεν ξερω τι γινεται...
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ριξε μια ματια στα ΜΜΜ και θα καταλαβεις που γινεται η μεταδοση. Οντως στον ανοιχτο χωρο ειναι πιο χαλαρος ο κοσμος και καλα κανει.
Καταλαβαίνω με ποια έννοια το λες αυτό για τα ΜΜΜ, δηλαδή το στριμωξίδι που συνήθως επικρατεί. Αλλά προσωπικά, θεωρώ ότι αν αυτοί που είναι μαζί σου στα ΜΜΜ δεν ανοίξουν το στόμα τους να μιλήσουν/βήξουν κλπ ώστε να ξεφύγουν σταγονίδια, πως θα σε κολλήσουν? Χώρια τη μάσκα που φοράνε όλοι. Τώρα τελευταία πολλοί φοράνε διπλή! Προσωπική απορία λέω πάλι. Επειδή τα χρησιμοποιώ κάθε μέρα, σπάνια πετυχαίνω άνθρωπο να το κάνει αυτό, εκτός αν είναι παρέα με κάποιον. Θεωρώ λογικό επαναλαμβάνω να υπάρχει αυτή η θεωρία γιατί ο κόσμος ενστικτωδώς φοβάται όπου δει πολύ κόσμο μαζεμένο σε κλειστό χώρο ειδικά (που και πάλι δεν είναι κλειστός χώρος τα παράθυρα είναι ορθάνοιχτα χειμώνα καλοκαίρι με εξαίρεση το τραμ-εκεί σκας όντως)
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Στα ΜΜΜ δεν εχω πετυχει παντως ανθρωπο χωρις μασκα ή με κατεβασμενη για να ειμαι ειλικρινης. Πραγματικα δεν εχω ιδεα που μεταδιδεται. Δεν τα χρησιμοποιω και σε ωρες αιχμης μιας και δεν δουλευω, μονο βραδυ τα χρησιμοποιω που ειναι τελειως χαλαρα. Τα πρωινα και τα μεσημερια δεν ξερω τι γινεται...
Γιατί πολύ απλά η χειρουργική μάσκα προσφέρει προστασία 50% ως 70% ,η υφασμάτινη ~20%-30% και σε ένα κλειστό χώρο με τον έναν πάνω στον άλλον ,θα κολλήσουν πολλοί .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Γιατί πολύ απλά η χειρουργική μάσκα προσφέρει προστασία 50% ως 70% ,η υφασμάτινη ~20%-30% και σε ένα κλειστό χώρο με τον έναν πάνω στον άλλον ,θα κολλήσουν πολλοί .
Mην αναφερω κατι ναιλον "υφασματινες μασκες" της πλακας με μονο υφασμα που φορανε καποιοι, ειδικα στα σχολεια στα παιδια, με πολυ φανταχτερα σχεδια που ομως υγραινονται απο την ομιλια και την επομενη μερα ξαναρχονται με την ιδια απλυτη.
Σε εναν ιδανικο κοσμο ολοι φορανε τις καθαρες και σιδερωμενες μασκες τους η πετανε καθε 4-5 ωρες τις χειρουργικες. Αλλα δεν ειναι ετσι.
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Οι μόνες λύσεις είναι μάσκα ,αποστάσεις και αποφυγή κλειστών χώρων ή παραμονή όσο είναι δυνατόν στον ελάχιστο χρόνο . Αλλιώς,είτε υφασμάτινη σφιχτά πάνω από χειρουργική ,όπως είχε υποδείξει το cdc , είτε τις πολύ καλές ffp2-ffp3 .
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
με σπούτνικ, απ΄αυτό που η κυβέρνηση δεν
εγκρίνει για τους Έλληνες ακόμα,
Υπαρχει πολιτικη εμμονη με τη κυβερνηση? Δεν μας σωζει κανενας τσιπρομητσοτακης αλλα μονο η επιστημη. Τον αυγουστο το αγαπημενο εμβολιο βγηκε στην αγορα μετα απο δοκιμες σε 100 ατομα ( το πφαιζερ σε 40000), στην ιδια τη χωρα του δεν εχει εφαρμοστει ευρεως, δεν ειχε καν υποβαλλει αιτηση στον ΕΜΑ το 2020, δεν εχει ακομα ακολουθησει τα βηματα των αλλων εμβολιων, με διαφανες ερευνες, επιθεωρησεις κλπ κλπ
Για ολα βεβαια φταιει ο τσιπρομητσοτακης κ θα μας σωσει ο βελο.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom