The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κ συμπληρωνω: τα εμβολια ,ολα μα ολα, ειναι μια μεγαλη κατακτηση της επιστημης απο ολες τις χωρες και αξιζει τα ευσημα μονο η επιστημη κ κανενας πολιτικος. Οι κυβερνησεις κ οι αντιπολιτευσεις θα κριθουν απο τη διαχειριση του μετα, τα οικονομικα προγραμματα, τη στηριξη των πληγεντων. Την επιδημια αντιμετωπιζει κ θα νικησει η επιστημη.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Για ολα βεβαια φταιει ο τσιπρομητσοτακης κ θα μας σωσει ο βελο.
Εσύ μπορεί να πιστεύεις ότι θα σε σώσει ο Βελο. Εγώ πάλι όχι.
Υπαρχει πολιτικη εμμονη με τη κυβερνηση?
Δεν ξέρω αν στο είπαν, αλλά η κυβέρνηση παίρνει τις πολιτικές αποφάσεις. Αυτοί δέχονται το εμβόλιο στους τουρίστες αλλά όχι στους πολίτες, όχι η μάνα μου. Αν δεν κάνει για μας τότε δεν κάνει ούτε για τους άλλους.
αλλα μονο η επιστημη.
Κάθε μέρα 80 νεκροί. Άσε την καραμέλα και ασχολήσου καλύτερα με την Αλιτάλια.
Στις 10 Φεβρουαρίου είχαν εμβολιάσει 2,2 εκατομμύρια στην Ρωσία χώρια αυτοί που εμβολιάστηκαν στον υπόλοιπο κόσμο. Κι εκεί επιστήμονες έχουν. Μια συνεργασία θα έσωζε πολλές ζωές. Αλλά η επιστήμη που μας τσαμπουνάς κάνει πολιτική. Έκτοτε έχουν περάσει 2 μήνες και 5 ημέρες,
Ρωσία: Μέχρι τώρα έχουν εμβολιαστεί 2,2 εκατ. άνθρωποι με το εμβόλιο Sputnik V

Ούτε ένα περιστατικό θρόμβωσης από το εμβόλιο Sputnik-V, ανακοίνωσαν ο Ρώσοι
Ούτε ένα περιστατικό θρόμβωσης από το εμβόλιο Sputnik-V, ανακοίνωσαν ο Ρώσοι
δήλωσε σήμερα στους δημοσιογράφους η επικεφαλής της ρωσικής εποπτικής υγειονομικής αρχής (Roszdravnadzor) Άλα Σαμοϊλοβα, (μόνο η επιστήμη κι εδώ)
Αν λένε παραμύθια οι άλλοι θα τους είχαν ξεσχίσει.


Κι εγώ αύριο θα κάνω εμβόλιο με Astra που οι πιθανότητες είναι λίγες βρε αδερφέ για θρόμβωση.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Τα περιστατικά μόλυνσης από την Covid-19 μετά τον εμβολιασμό με το ρωσικό εμβόλιο Sputnik-V κατά του κορωνοϊού είναι σπάνια και εντοπίζονται στην διάρκεια τριών εβδομάδων μετά τη χορήγηση της δεύτερης δόσης του εμβολίου, όταν δεν έχει διαμορφωθεί ακόμη πλήρως η ανοσία. Αυτό δήλωσε σήμερα, 26 Μαρτίου, ο διευθυντής του επιστημονικού κέντρου Επιδημιολογίας και Μικροβιολογίας Ν. Γκαμαλέι που ανέπτυξε το ρωσικό εμβόλιο Αλεξάντρ Γκίντσμπουργκ.
Κι εδώ η επιστήμη μιλάει αλλά οι "δικοί μας" επιστήμονες κάνουν μούγκα.

«Κατά την διάρκεια της περιόδου που έπεται του εμβολιασμού, παρατηρούμε σπάνια περιστατικά μόλυνσης ατόμων που έχουν κάνει μόνο την πρώτη δόση του εμβολίου και μεμονωμένα περιστατικά μόλυνσης σε άτομα που έχουν κάνει και τις δύο δόσεις του εμβολίου και στους οποίους δεν έχει ολοκληρωθεί μετά τον εμβολιασμό η διάρκειας 21 ημερών περίοδος που απαιτείται για να αποκτηθεί η ανοσία», δήλωσε ο Γκίντσμπουργκ.

«Πηγή: https://www.athensvoice.gr/life/hea...-ta-peristatika-molynsis-meta-ton-emvoliasmo»
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και γιατί δεν τα δημοσιεύουν όλα αυτά σε επιστημονικά περιοδικά και οργανισμούς αντί για εφημερίδες;
Στην πουτινπραβδα, ευαγγελιο πολλων.
Εσύ μπορεί να πιστεύεις ότι θα σε σώσει ο Βελο. Εγώ πάλι όχι.

Δεν ξέρω αν στο είπαν, αλλά η κυβέρνηση παίρνει τις πολιτικές αποφάσεις. Αυτοί δέχονται το εμβόλιο στους τουρίστες αλλά όχι στους πολίτες, όχι η μάνα μου. Αν δεν κάνει για μας τότε δεν κάνει ούτε για τους άλλους.

Κάθε μέρα 80 νεκροί. Άσε την καραμέλα και ασχολήσου καλύτερα με την Αλιτάλια.
Στις 10 Φεβρουαρίου είχαν εμβολιάσει 2,2 εκατομμύρια στην Ρωσία χώρια αυτοί που εμβολιάστηκαν στον υπόλοιπο κόσμο. Κι εκεί επιστήμονες έχουν. Μια συνεργασία θα έσωζε πολλές ζωές. Αλλά η επιστήμη που μας τσαμπουνάς κάνει πολιτική. Έκτοτε έχουν περάσει 2 μήνες και 5 ημέρες,
Ρωσία: Μέχρι τώρα έχουν εμβολιαστεί 2,2 εκατ. άνθρωποι με το εμβόλιο Sputnik V

Ούτε ένα περιστατικό θρόμβωσης από το εμβόλιο Sputnik-V, ανακοίνωσαν ο Ρώσοι
Ούτε ένα περιστατικό θρόμβωσης από το εμβόλιο Sputnik-V, ανακοίνωσαν ο Ρώσοι
δήλωσε σήμερα στους δημοσιογράφους η επικεφαλής της ρωσικής εποπτικής υγειονομικής αρχής (Roszdravnadzor) Άλα Σαμοϊλοβα, (μόνο η επιστήμη κι εδώ)
Αν λένε παραμύθια οι άλλοι θα τους είχαν ξεσχίσει.


Κι εγώ αύριο θα κάνω εμβόλιο με Astra που οι πιθανότητες είναι λίγες βρε αδερφέ για θρόμβωση.
Εγραψες οτι η κυβερνηση δεν το εγκρινει στους ελληνες. Αν διαβαζεις βεβαια αυτα που γραφεις. Προφανως ο βελο θα το ειχε εγκρινει αυτοματως οπως αλλοι δημοκρατικοι ηγετες, ορμπαν, γειτονας κλπ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η Θεσσαλονίκη πάντως μάλλον είναι covid free και δε το χω καταλάβει.
Σήμερα μετά από καιρό βγήκα για εγκατάσταση (δε μπορούσα να το αποφύγω) σε ένα νέο κατάστημα στα ανατολικά της πόλης που ετοιμάζεται να ανοίξει.

Ηλεκτρολόγοι; Μαραγκοί; Συνεργείο καθαρισμού; Υδραυλικοί;
Ζήτημα να φορούσανε οι μισοί μάσκα και κανένας κανονικά, μύτες έξω ή στο σαγόνι, όλα αυτά σε κλειστό χώρο με μόνο δύο πόρτες ανοιχτές.
Αποκορύφωμα δε όταν ήρθε ακόμα ένα συνεργείο για την φωτεινή επιγραφή (εννοείται με μάσκες στο σαγόνι όλοι), εκ των οποίων ό ένας φορούσε ζακέτα γνωστού πολιτικού κόμματος κεραλοιφών που προαναφέρθηκε με σύνθημα τύπου «να κάνουμε την Ελλάδα ελληνικότερη» ή κάτι τέτοιο. Πάλι καλά που δε μου φυγε η κεραία απ' τα χέρια ή δεν έφυγα εγώ απ΄τη σκάλα.

Εκτός του ότι ήθελα να παίξω μπουνιές αισθάνθηκα γι΄ακόμα μια φορά πολύ μεγάλος λακαμάς, μόνος εκει μέσα με διπλή μάσκα, λες κι εγώ δε δουλεύω 9 ώρες μ΄αυτήν ή μ' αρέσει...
Όλα αυτά τα γράφω για να μεταφέρω το πόσο έχει χαθεί η μπάλα, πέρα από την ανύπαρκτη πολιτική ευθύνη και σε προσωπικό επίπεδο.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.490
Αρχές Μάρτη είχα γράψει πρώτος ότι μόλις τότε τον προηγούμενο μήνα δημοσιοποίησαν την πρώτη (και απ' όσο ξέρω μοναδική μέχρι στιγμής) προσωρινή έρευνα φάσης ΙΙΙ. Το λινκ που έστειλες (που το πέρασα στα γρήγορα) δε λέει τίποτε παραπάνω.

Στοιχεία συμπτωμάτων που εμφανίζονται μετά το εμβόλιο για τα 2+ εκ. που λένε ότι έχουν εμβολιάσει, ανεξάρτητα αν συνδέονται με αυτό ή όχι, δεν υπάρχουν δημοσιευμένα (όπως υπάρχουν για το ΑΖ) απ' όσο γνωρίζω, οπότε παραμένει μόνο ο λόγος των υπουργών και των αντίστοιχων υπεύθυνων στις εφημερίδες.

Αυτό δε σημαίνει ότι λένε ψέματα, απλά δε μπορεί να το ελέγξει κανείς και δεν υπάρχουν τουλάχιστον τα ίδια στάνταρντ με τα υπόλοιπα εμβόλια. Και δίνει μία δικαιολογία στους πολιτικούς να μην κάνουν αυτό που δε θέλουν να κάνουν, δηλαδή να υποχρεωθούν στους ρώσους και σε ότι ζητήσουν, αφού υπάρχουν εναλλακτικές.

Ερώτηση (τραβηγμένη αλλά περίπου αντίστοιχη), αν αντίστοιχα βγει ο (επιστήμονας) πρόεδρος του κέντρου επιδημιολογίας της Βορείου Κορέας και πει "το δικό μας εμβόλιο έχει 99.99 efficacy και κανένα ανεπιθύμητο σύμπτωμα σε 10εκ δόσεων", θα τον πιστέψουμε και θα τρέξουμε να αγοράσουμε;
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Και γιατί δεν τα δημοσιεύουν όλα αυτά σε επιστημονικά περιοδικά και οργανισμούς αντί για εφημερίδες;
Πέμπτη, 04 Μαρτίου 2021
Ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Φαρμάκων (EMA) ξεκίνησε την αξιολόγηση του ρωσικού εμβολίου Sputnik V για τον κορωνοϊό.
Ξεκίνησε η αξιολόγηση του εμβολίου Sputnik V από τον ΕΜΑ
18/03/2021
Πληθαίνουν τα αιτήματα για έγκριση του εμβολίου Sputnik V στη Γερμανία
Πηγή: Πληθαίνουν τα αιτήματα για έγκριση του εμβολίου Sputnik V στη Γερμανία | ΣΚΑΪ
Ένα μήνα και δέκα ημέρες μετά..
Στη Μόσχα εμπειρογνώμονες του EMA στο πλαίσιο ελέγχων για έγκριση του εμβολίου Sputnik-V
Στη Μόσχα εμπειρογνώμονες του EMA στο πλαίσιο ελέγχων για έγκριση του εμβολίου Sputnik-V
"Έλαβαν όλες τις πληροφορίες που ζήτησαν"
αναφέρει σχετικά το πρακτορείο, σύμφωνα με το οποίο, "εμπειρογνώμονες του EMA μίλησαν με το ιατρικό προσωπικό. Προγραμματίζονται επίσης επισκέψεις σε χώρους παρασκευής του εμβολίου".
Ένα μήνα και χρειάστηκε για να πάρουν τις πληροφορίες που ήθελαν, ενώ τα εμβόλια τα άλλα
τα καλά τα "δικά μας" τα ενέκριναν σε μια εβδομάδα - δέκα ημέρες.
Εν τω μεταξύ πέθαναν 2.500 (περίπου) άνθρωποι στην Ελλάδα αυτές τις 40 ημέρες μέχρι σήμερα

Ημερομηνία 12.11.2020
Π.Ο.Υ.: Συζητά με τη Ρωσία για εκτακτη χρήση του εμβολίου Sputnik-V

Π.Ο.Υ.: Συζητά με τη Ρωσία για εκτακτη χρήση του εμβολίου Sputnik-V | topontiki.gr
Ημερομηνία 27.11.2020
Στο μικροσκόπιο του ΠΟΥ το Sputnik-V

Στο μικροσκόπιο του ΠΟΥ το Sputnik-V | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
Εν τω μεταξύ πιο μπροστά από τον ΠΟΥ είχε δηλώσει ο περιφερειακός διευθυντής του ...
Ευχαριστίες Π.Ο.Υ. στη Ρωσία για το «ασφαλές και αποτελεσματικό εμβόλιο Sputnik V» - DailyPost.gr
Ειδικότερα, ο Χανς Κλούγκε, Περιφερειακός Διευθυντής του ΠΟΥ για την Ευρώπη, έπειτα από συνάντηση που είχε με τον Ρώσο υπ. Υγείας, Μιχαήλ Μουράσκο, τόνισε πως ο Οργανισμός εκτιμά πολύ τις προσπάθειες που έχει καταβάλει η Ρωσική Ομοσπονδία για την ανάπτυξη ενός εμβολίου κατά του COVID-19, δηλαδή του Sputnik V.

«Για άλλη μια φορά θέλω να ευχαριστήσω τη Ρωσία για τις εξαιρετικές προσπάθειές της για τη δημιουργία ενός ασφαλούς και αποτελεσματικού εμβολίου» πρόσθεσε.
Ερώτηση (τραβηγμένη αλλά περίπου αντίστοιχη), αν αντίστοιχα βγει ο (επιστήμονας) πρόεδρος του κέντρου επιδημιολογίας της Βορείου Κορέας και πει "το δικό μας εμβόλιο έχει 99.99 efficacy και κανένα ανεπιθύμητο σύμπτωμα σε 10εκ δόσεων", θα τον πιστέψουμε και θα τρέξουμε να αγοράσουμε;
Ο περιφερειακός διευθυντής του Π.Ο.Υ. σου κάνει;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Στην πουτινπραβδα, ευαγγελιο πολλων.
Άλλαξε αφήγημα ..
Εγραψες οτι η κυβερνηση δεν το εγκρινει στους ελληνες. Αν διαβαζεις βεβαια αυτα που γραφεις. Προφανως ο βελο θα το ειχε εγκρινει αυτοματως οπως αλλοι δημοκρατικοι ηγετες, ορμπαν, γειτονας κλπ.
Αυτό έγραψα.
Και το κουφό είναι ο τουρίστας να είναι εμβολιασμένος με σπούτνικ, απ΄αυτό που η κυβέρνηση δεν
εγκρίνει για τους Έλληνες ακόμα, αλλά για τους ξένους δεν τρέχει τίποτα.
Σταμάτα να κόβεις τα μηνύματα για να περάσεις το δικό σου.
Θα πρέπει να πούνε τουρίστες με σπούτνικ θα έρχονται ,όταν πάρει έγκριση στην Ευρώπη.
υγ
Όσο για τον Βελό που αναφέρεις συνέχεια (περίεργο μ αυτήν την λατρεία) Να το έχετε να τον χαίρεστε.
Χάρισμα σου. Μου είναι αντιπαθής.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.490
Ο περιφερειακός διευθυντής του Π.Ο.Υ. σου κάνει;
Το να βάλουμε στο google γενικά κριτήρια και να κάνουμε copy paste το πρώτο αποτέλεσμα, πιθανώς χιλιομεταφρασμένο και εκτός πλαισίου, δεν είμαι σίγουρος ότι αποδεικνύει τίποτα. Η δήλωση λέει ότι ευχαριστεί για τις προσπάθειες. Δε μπόρεσα να βρω καν τη πρωτογενή αναφορά, πόσο μάλλον κάτι που να λέει ο ΠΟΥ, εκπρόσωπος, περιφερειακός διευθυντής, αντ' αυτού ή γραμματέας ότι το εμβόλιο βρέθηκε ασφαλές και αποδοτικό, κάτι που θα υποστήριζε αυτό που λες.

Αντίθετα βρήκα πολλά που ο WHO ήταν επιφυλακτικός για το ότι το ενέκριναν χωρίς δημόσια δεδομένα και τόσο γρήγορα. Επίσης βρήκα άρθρα που λένε ότι η Σλοβακία έχει παραλάβει 200.000 δόσεις εμβολίου που δεν έχει σχέση με αυτό που δημοσίευσαν στο lancet τον Φλεβάρη (και βάση αυτών των δεδομένων παράγγειλαν) και για αυτό δεν το χορηγούν (να και κάτι που δε γνώριζα). Φαντάσου να είχε δοκιμάσει άλλη εταιρία να κάνει τέτοιο μαγείρεμα τι τσουρούφλισμα θα έτρωγε.

Τέλος η λίστα των εγκεκριμένων εμβολίων από τον WHO δεν το περιλαμβάνει, κάτι που έρχεται σε πλήρη αντίθεση με αυτό που πας να υποστηρίξεις, ότι δηλαδή ο ΠΟΥ το θεωρεί ασφαλές και αποτελεσματικό μέσω του περιφερειακού διευθυντή του.

WHO issued an Emergency Use Listing (EULs) for the Pfizer COVID-19 vaccine (BNT162b2) on 31 December 2020. On 15 February 2021, WHO issued EULs for two versions of the AstraZeneca/Oxford COVID-19 vaccine, manufactured by the Serum Institute of India and SKBio. On 12 March 2021, WHO issued an EUL for the COVID-19 vaccine Ad26.COV2.S, developed by Janssen (Johnson & Johnson). WHO is on track to EUL other vaccine products through June.
Δε γίνεται τη μία να διυλίζουμε τον κώνωπα για εγκεκριμένα εμβόλια που έχουν σε μεγάλο βαθμό διαφανή, ελεγμένα και προσβάσιμα δεδομένα και από την άλλη να λέμε φέρτε ότι λάχει από τη Ρωσία γιατί ξέρω γω βολεύει την πολιτική μας εικόνα. Αν είναι έτσι, ας το γυρίσουμε και στη φραπελιά.

Μακάρι το εμβόλιο τους να λειτουργεί και μακάρι να μην έχει καμία παρενέργεια, αλλά για την ώρα δε μπορούμε να πούμε έτσι είναι επειδή έτσι το λένε.

Κλείνοντας, επειδή δε μου άρεσε το ύφος της απάντησης, είχα την εντύπωση ότι "μιλάγαμε" με μη καφενειακούς κανόνες και γι αυτό έχασα τον χρόνο μου να απαντήσω σοβαρά. Αλλά αν έκανα λάθος δε πρόκειται να επανέλθω, έχω καλύτερα πράγματα να κάνω από το να χάνω το χρόνο μου.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Κλείνοντας, επειδή δε μου άρεσε το ύφος της απάντησης, είχα την εντύπωση ότι "μιλάγαμε" με μη καφενειακούς κανόνες
Δεν είχα την πρόθεση και ζητάω δημόσια συγνώμη.
από τον WHO δεν το περιλαμβάνει, κάτι που έρχεται σε πλήρη αντίθεση με αυτό που πας να υποστηρίξεις,
Δεν υποστηρίζω ούτε το εμβόλιο , ούτε το απορρίπτω, απλά γιατί δεν είμαι αρμόδιος.
Εκείνο που λέω είναι. Να επισπεύσουν τους ελέγχους και ή να εγκρίνουν , ή να απορρίψουν.
Ο κόσμος πεθαίνει κι αυτοί κάνουν πολιτικά παιχνίδια.
Επίσης εκείνο που λέω για την κυβέρνηση είναι μεγάλη αντίφαση να δέχεται τουρίστες εμβολιασμένους
με σπούτνικ και να λέει δημόσια δια του υπουργού ότι το εμβόλιο είναι εντάξει γι αυτούς, αλλά για τους Έλληνες δεν είναι εντάξει γιατί δεν έχει έγκριση ακόμα. Δεν είναι αντίφαση;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom