The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
9% εχει κανει 2 δοσεις, 22% μονο μια. Εχει πολυ δρομο για ολη την Ευρωπη, πλην Μαλτας, Ουγγαριας και Βρετανιας.
https://covid19-vaccine-report.ecdc.europa.eu/
Για να αναλαβω τη νοτα αισιοδοξιας: με τους αναμενομενους ρυθμους τα νουμερα θα εκτιναχθουν αφου αναμενεται βροχη εμβολιων πλεον. 100.000/ημερα εδω, 500.000 ιταλια. Εχουμε φτασει το 25% , με απλους υπολογισμους σε λιγοτερο απο 2 μηνες το 90%.θα εχουμε τελειωσει τελος ιουνιου, ισως κ πιο συντομα. Κλεινετε αφοβα δηλ απο ιουλιο.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ο πατέρας σου ήταν ταπεινός εργαζόμενος της Εθνικής τράπεζας και η μάνα σου κόρη του τοπικού μεγαλοτσιφλικά ιδιοκτήτη απέραντων εκτάσεων πορτοκαλεώνων, την έκλεψε και για να γλιτώσει από την οργή του μεγαλοτσιφλικά βρήκε καταφύγιο σε ένα νησί που δεν πάει κανείς (ούτε καν η Σαμιώτισσα όπως έχουμε ξαναπεί).
Σε μερικά έπεσες μέσα.
Ο πατέρας ταπεινός, αλλά ο παππούς όχι τόσο ταπεινός μιας και ήταν ο διευθυντής. Και το σπίτι πάνω από την τράπεζα δίνονταν πάντα στον εκάστοτε διευθυντή.
Ο μεγάλος...τσιφλικάς ήταν γνωστός φαρμακοποιός και ποιητής (υπάρχει και προτομή του στο Ναύπλιο).

Ε μετά ήρθε η Σάμος και τα μιλιουνια κόσμου...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.426
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δηλαδή ο Κομπαι Σεγουντο που ήταν σεξουαλικά ενεργός μέχρι τα 91 πέθανε έφηβος;
Ποιος είναι αυτός ο θεούλης :haha::haha::haha:


Και το προσδόκιμο ζωής αυξάνεται ανάλογα με το μέχρι πότε είσαι σεξουαλικά ενεργός;
Ε όχι ρε άνθρωπε, το προσδόκιμο ζωής αυξάνεται όταν βελτιώνονται οι συνθήκες διαβίωσης γενικότερα. Η μεγαλύτερη διάρκεια της σεξουαλικης ζωής είναι απόρροια αυτού και σημάδι καλής υγείας που συντελεί στην αύξηση του προσδόκιμο ζωής! Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι είναι Σεγουντο :haha: Ως ένα παράδειγμα το είπα.
Μεσήλικας είναι αυτός που δεν είναι ούτε νέος αλλά ούτε γέρος και τα όρια της μέσης ηλικίας έχουν αυξηθεί πλέον και σίγουρα δεν υπολογίζονται με την ακριβή ηλικία των ανθρώπων.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.490
Είναι κοινωνική κατασκευή οπότε όταν είσαι 20 μεσήλικας είναι στα 35, όταν είσαι 35 μεσήλικας είναι στα 45 όταν είσαι 45 αρχίσεις να το πιστεύεις αλλά εσένα σε αφορά μετά τα 50, μετά τα 50 ακούς κάποιον που πέθανε στα 65 και λες νέος ήταν, κρίμα. :)
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ας μιλήσει και κάποιος που και είναι και νιώθει μεσήλικας. Εγώ, 47 πατημένα, στην καραντίνα πήρα κιλά και έγινα πιο δυσκίνητη. Πέρα από διάφορα προσωπικά άγχη που έχουν σχέση με το ρόλο μου ως μητέρα έχω και ταξιδιωτικά άγχη. Φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να πάρω τα πόδια μου και ότι θα πρέπει να επισπεύσω κάποια ταξίδια. Ακόμα και το επικείμενο μου ταξίδι στη Λισαβόνα και το Πόρτο νιώθω ότι οριακά θα το βγάλω λόγω των ανηφόρων. Πέρα της φυσικής κατάστασης νιώθω ότι δεν θα προλάβω κάποια ταξίδια. Δεν ξέρω αν αυτό είναι ο ορισμός της μέσης ηλικία αλλά εγώ έτσι νιώθω.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και επειδή πολλοί ρωτάτε, το τρέμουλο με ξύπνησε στο 12ωρο, 5 το πρωί δηλαδή, τα δέκατα εμφανίστηκαν στο 14ωρο, όπου άρχισε να πονάει και το χέρι.
Σχετικά ελαφρά αστροσυμπτωματα προς το παρόν.

Κερδαμε!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Απο δυο διαφορετικες πηγες που εχω στο εκπ/κο συστημα εκει εμαθα πως προετοιμαζονται για εξ αποστασεως εκπ/ση απο φθινοπωρο. Φαινεται οτι δουλευουν πολυ την ψυχοπροφυλακτικη, βοηθαει στο να μη νιωθει καποιος "κουρασμενος" και να κανει τα ψυχολογικα κουμαντα του.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Ας μιλήσει και κάποιος που και είναι και νιώθει μεσήλικας. Εγώ, 47 πατημένα, στην καραντίνα πήρα κιλά και έγινα πιο δυσκίνητη. Πέρα από διάφορα προσωπικά άγχη που έχουν σχέση με το ρόλο μου ως μητέρα έχω και ταξιδιωτικά άγχη. Φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να πάρω τα πόδια μου και ότι θα πρέπει να επισπεύσω κάποια ταξίδια. Ακόμα και το επικείμενο μου ταξίδι στη Λισαβόνα και το Πόρτο νιώθω ότι οριακά θα το βγάλω λόγω των ανηφόρων. Πέρα της φυσικής κατάστασης νιώθω ότι δεν θα προλάβω κάποια ταξίδια. Δεν ξέρω αν αυτό είναι ο ορισμός της μέσης ηλικία αλλά εγώ έτσι νιώθω.
Δες μερικες εικονες απο Ινδια και θα σου περασουν τα ταξιδιωτικα αγχη, η Αιγινα θα σου φανει παραδεισος. Ειδικα τωρα τα ταξιδιωτικα αγχη ειναι δευτερουσας σημασιας.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.305
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom