The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Πόσο στοίχημα ότι αυτός ο όχλος που μαζεύτηκε για να δει κανάτες να σπάνε από ύψος, τις προηγούμενες βδομάδες διαμαρτύρονταν για τα πάρτι της νεολαίας στις πλατείες;
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Θα ήθελα πάρα πολύ να δω εικόνες από πόλεις με έθιμα, αλλά κι εκκλησίες απόψε το βράδυ.
Είναι που ισχύουν οι απαγορεύσεις...
Εγω παντως που περνουσα χτες απο Αγια Τριαδα στον Πειραια την ωρα του Επιταφιου τα μετρα τηρουντουσαν πιο καλα απ' οτι στην πλατεια Κυψελης ας πουμε για να ειμαστε ειλικρινεις. Μεσα δεν μπηκα, μιλω για τον κοσμο που ειδα απ'εξω και οτι μπορεσα να δω βιαστικα απο τις πορτες. Πηγαδακι απο πηγαδακι ειχαν ευλογες αποστασεις και φορουσε μασκα το μεγαλυτερο ποσοστο. Κυριως για τους εξω μιλω, για μεσα δεν ειχα αρκετη ορατοτητα να δω τι επαιζε.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Πάλι καλά.
Δε θέλω να φαντάζομαι όμως ότι θα συμβεί το ίδιο και στη δεύτερη δόση, μες το κατακαλόκαιρο...
Έκανε κάνεις άστρα ζενεκα δεύτερη δόση να μας πει?
Δεύτερη δοση AZ οι γονείς μου τη Μ.Δευτερα! Όλα πολύ καλά,κανένα σύμπτωμα τις επόμενες μέρες.
Μετά την πρώτη δόση στα τέλη Φεβρουαρίου είχαν ανεβάσει και οι δύο πυρετό κοντά στο 38,5 την επόμενη μέρα,είχαν έντονους πόνους στο σώμα και κόπωση(ειδικά ο μπαμπάς μου).Ειναι 61 και οι δυο τους. Τρεις εβδομάδες μετά την πρώτη δόση έκαναν τεστ αντισωμάτων.Η μαμά είχε ανεβάσει ένα ικανοποιητικό ποσοστό,ο μπαμπάς ήταν κάτω από τη βάση! Αυτά σχετικά με το ΑΖ
Ο άντρας μου, 37 ετών έχει κάνει και τις 2 δόσεις pfizer. Στην πρώτη δόση μάλλον ανέβασε λίγο πυρετό μέσα στον ύπνο του,είχε λίγο ριγος και πήρε ένα ντεπον χωρίς να βάλει θερμόμετρο.Το πρωί ήταν μια χαρα.Στη δεύτερη δόση τίποτα! Τα αντισώματα του μετά από 3 εβδομάδες από τη δεύτερη δόση ήταν στο Θεό!!!(να σημειώσω ότι πέρασε και covid τον Σεπτέμβριο)
Πάντως τα νέα για μετά τη δεύτερη δόση είναι ευχάριστα από την οικογενειακή μας εμπειρία!
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Όταν λες ότι κάνανε τεστ αντισωμάτων, μήπως ξέρεις ποιο και πόσο κόστισε;
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Όταν λες ότι κάνανε τεστ αντισωμάτων, μήπως ξέρεις ποιο και πόσο κόστισε;
Οι γονείς μου έκαναν σε ιδιωτικό μικροβιολογικό κέντρο,κόστισε 20€ έκαστος και το τεστ είχε βάση το 1.
Ο άντρας μου το έκανε στο στρατιωτικό νοσοκομείο και είχε βάση το 50.
Δεν γνωρίζω το είδος του τεστ και το λόγο που είχαν διαφορετική βάση...Ίσως κάποιος ειδικός μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα γιατί και εγώ θα ήθελα να ξέρω ποιο από αυτά τα δύο είναι πιο αξιόπιστο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Δεύτερη δοση AZ οι γονείς μου τη Μ.Δευτερα! Όλα πολύ καλά,κανένα σύμπτωμα τις επόμενες μέρες.
Μετά την πρώτη δόση στα τέλη Φεβρουαρίου είχαν ανεβάσει και οι δύο πυρετό κοντά στο 38,5 την επόμενη μέρα,είχαν έντονους πόνους στο σώμα και κόπωση(ειδικά ο μπαμπάς μου).Ειναι 61 και οι δυο τους. Τρεις εβδομάδες μετά την πρώτη δόση έκαναν τεστ αντισωμάτων.Η μαμά είχε ανεβάσει ένα ικανοποιητικό ποσοστό,ο μπαμπάς ήταν κάτω από τη βάση! Αυτά σχετικά με το ΑΖ
Ο άντρας μου, 37 ετών έχει κάνει και τις 2 δόσεις pfizer. Στην πρώτη δόση μάλλον ανέβασε λίγο πυρετό μέσα στον ύπνο του,είχε λίγο ριγος και πήρε ένα ντεπον χωρίς να βάλει θερμόμετρο.Το πρωί ήταν μια χαρα.Στη δεύτερη δόση τίποτα! Τα αντισώματα του μετά από 3 εβδομάδες από τη δεύτερη δόση ήταν στο Θεό!!!(να σημειώσω ότι πέρασε και covid τον Σεπτέμβριο)
Πάντως τα νέα για μετά τη δεύτερη δόση είναι ευχάριστα από την οικογενειακή μας εμπειρία!
Οι 3 εβδομάδες για τον έλεγχο αντισωμάτων ισχύουν ανεξάρτητα απο το είδος του εμβολίου;
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Οι 3 εβδομάδες για τον έλεγχο αντισωμάτων ισχύουν ανεξάρτητα απο το είδος του εμβολίου;
Αν δεν κάνω λάθος,τρεις εβδομάδες είναι για το ΑΖ.Στο pfizer ο έλεγχος μπορεί να γινει και στις δύο εβδομάδες μετά τη δεύτερη δόση.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Αν δεν κάνω λάθος,τρεις εβδομάδες είναι για το ΑΖ.Στο pfizer ο έλεγχος μπορεί να γινει και στις δύο εβδομάδες μετά τη δεύτερη δόση.
Μάλιστα.Να υποθέσω ότι οι 2 εβδομάδες ισχύουν και για το moderna;
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Εν κατακλειδι, @Yorgos αν σου σηκωνεται μην ανησυχεις, ουτε ουτε πυρετο ουτε βαρυ χερι ουτε κανενα αλλο συμπτωμα θα εχεις ! :)
@psilos3 δεν ηταν υπονοουμενο αν και ειναι λιγο υποπτο που δεν αντεδρασες με τοσα συμπτωματα! :p
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom