The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ένας ιός του αναπνευστικού δεν έχει σχέση με την άθληση και την ευεξία του σώματος;!;!
Κι όμως δεν έχει να κάνει τόσο.
Παίζει ρόλο, σαφώς και μια καλή υγεία & ευεξία πάντα παίζει ρόλο αλλά δεν έχει να κάνει.
Γιατρός φίλου μου, κοντά στα 40, απόλυτα γυμνασμένος παίζοντας και ερασιτεχνικά μπάσκετ, βουνό μυικά, με διατροφές και τα σχετικά και γιατρός ξαναλέω, που σημαίνει ότι ήξερε παραπάνω από μας να προφυλάσσει τον εαυτό του, έφαγε τέτοιο ιικό φορτίο που ξαπλώθηκε στο νοσοκομείο για 15 μέρες και δε μπορούσε καν να σηκωθεί.
Είναι λαχείο και όπως έχει φανεί έως τώρα μπορεί να σε χτυπήσει με χίλιους δυο τρόπους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Μάλλον γιατί σε covid ΜΕΘ είδες κατά πλειονότητα διαβητικούς και παχύσαρκους, γιαυτό.
Οχι, εχω ατομο του περιβαλλοντος μου που βγηκε πριν 3 μερες απο ΜΕΘ, με καλη υγεια. Και ενα νεκρο, που ειχε καλη υγεια. Κατι εχεις παρεξηγησει στο θεμα μαλλον.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Οχι, εχω ατομο του περιβαλλοντος μου που βγηκε πριν 3 μερες απο ΜΕΘ, με καλη υγεια. Και ενα νεκρο, που ειχε καλη υγεια. Κατι εχεις παρεξηγησει στο θεμα μαλλον.

Γιατι και καλο να εκανε δηλαδη θα ηταν πιο ευκολο να βαλει ο αλλος στο προγραμμα του γυμναστικη απο το να φορα μια μασκα και να κανει ενα εμβολιο. Οτι ειναι πιο ευκολο ας πουμε να ξεκινησω εγω τωρα να γινω Κεντερης απο το να βαλω μια μασκα και το να κανω ενα εμβολιο. Επιδημιολογος ειναι οχι personal trainer , σιγα μην βγαινει να μας ανακοινωνει και καθημερινο προγραμμα ασκησεων απο το σπιτι!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Κι όμως δεν έχει να κάνει τόσο.
Παίζει ρόλο, σαφώς και μια καλή υγεία & ευεξία πάντα παίζει ρόλο αλλά δεν έχει να κάνει.
Γιατρός φίλου μου, κοντά στα 40, απόλυτα γυμνασμένος παίζοντας και ερασιτεχνικά μπάσκετ, βουνό μυικά, με διατροφές και τα σχετικά και γιατρός ξαναλέω, που σημαίνει ότι ήξερε παραπάνω από μας να προφυλάσσει τον εαυτό του, έφαγε τέτοιο ιικό φορτίο που ξαπλώθηκε στο νοσοκομείο για 15 μέρες και δε μπορούσε καν να σηκωθεί.
Είναι λαχείο και όπως έχει φανεί έως τώρα μπορεί να σε χτυπήσει με χίλιους δυο τρόπους.
Δεκτό και σεβαστό, αλλά δεν μιλάμε για πανάκεια, μιλάμε επί του συνόλου. Ένας άνθρωπος υγιής και μη παχύσαρκος, έχει πολύ λιγότερες πιθανότητες να νοσήσει.

Study found that for people with a BMI of 35 to 40, risk of death from COVID-19 increases by 40% and with a BMI over 40 by 90%
A study released in August 2020 from researchers at the University of North Carolina at Chapel Hill (UNC) also found that obese people with Covid-19 had an 113% increased risk of hospitalization when compared to non-obese peers.
Their chances of ending up in the intensive care unit were also 74% greater than those who were not obese and the group also had a 48% greater risk of dying from the virus.
Being overweight or obese is also a risk factor for factor for diseases such as cardiovascular disease, type 2 diabetes, certain cancers and respiratory disease. These links can leave patients vulnerable to complications from Covid-19.


Covid-19 death rates 10 times higher in countries where most adults are overweight, report finds

Οχι, εχω ατομο του περιβαλλοντος μου που βγηκε πριν 3 μερες απο ΜΕΘ, με καλη υγεια. Και ενα νεκρο, που ειχε καλη υγεια. Κατι εχεις παρεξηγησει στο θεμα μαλλον.
Συλληπητήρια για το άτομο του περιβάλλοντος σου, το ύφος σου (για άλλη μια φορά) δείχνει ότι μάλλον κάτι έχεις παρεξηγήσει στο θέμα εσύ, οπότε:


Analyzing data on obesity from Johns Hopkins University and the WHO Global Health Observatory, 2.2 million of the global 2.5 million COVID-19 deaths reported in February occurred in countries where more than half the population is classified as overweight.

Data from more than 160 countries shows a linear correlation between a nation's COVID mortality and obesity rate, finding that no country with an obesity rate below 40 percent reported high death rates.


Fact Check: Do Overweight People Account For Most COVID-19 Deaths?

CDC reports that 78% of people who have been hospitalized for COVID are overweight or obese.

CDC study finds about 78% of people hospitalized for Covid were overweight or obese

Όταν τα ποσοστά ασθενών, εισαγωγές ΜΕΘ και νεκρών δείχνουν ότι ένας άνθρωπος παχύσαρκος έχει πολύ λιγότερες πιθανότητες να την βγάλει καθαρή αφού νοσήσει, από έναν άνθρωπο υγιή, το λιγότερο που θα περιμενάμε από τους επιστήμονες είναι να υποστήριζαν την άθληση με το ίδιο σθένος που μας ζητάνε να φοράμε μάσκα προκειμένου να μειώσουμε το κίνδυνο μετάδοσης.

1620168157002.png
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Γιατι και καλο να εκανε δηλαδη θα ηταν πιο ευκολο να βαλει ο αλλος στο προγραμμα του γυμναστικη απο το να φορα μια μασκα και να κανει ενα εμβολιο. Οτι ειναι πιο ευκολο ας πουμε να ξεκινησω εγω τωρα να γινω Κεντερης απο το να βαλω μια μασκα και το να κανω ενα εμβολιο. Επιδημιολογος ειναι οχι personal trainer , σιγα μην βγαινει να μας ανακοινωνει και καθημερινο προγραμμα ασκησεων απο το σπιτι!
Λες στην Ινδια να ειναι ολοι παχυσαρκοι και αγυμναστοι, ετσι θα εξηγειται.
Καντε κανενα εμβολιο, μη βασιζεστε στα μαντζουνια.
Ευτυχως δεν ηταν αστοιχειωτοι οι γονεις μας και μας καρφωναν της φυματιωσης στο σχολειο χωρις να ουρλιαζουν απ εξω οτι χρειαζεται μονο διατροφη και γυμναστικη.
20210505_003529.jpg
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Γιατι και καλο να εκανε δηλαδη θα ηταν πιο ευκολο να βαλει ο αλλος στο προγραμμα του γυμναστικη απο το να φορα μια μασκα και να κανει ενα εμβολιο. Οτι ειναι πιο ευκολο ας πουμε να ξεκινησω εγω τωρα να γινω Κεντερης απο το να βαλω μια μασκα και το να κανω ενα εμβολιο. Επιδημιολογος ειναι οχι personal trainer , σιγα μην βγαινει να μας ανακοινωνει και καθημερινο προγραμμα ασκησεων απο το σπιτι!
Σε 3 γραμμές συμπύκνωσες την παθογένεια της εύκολης λύσης.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Λες στην Ινδια να ειναι ολοι παχυσαρκοι και αγυμναστοι, ετσι θα εξηγειται.
Καντε κανενα εμβολιο, μη βασιζεστε στα μαντζουνια.
Ευτυχως δεν ηταν αστοιχειωτοι οι γονεις μας και μας καρφωναν της φυματιωσης στο σχολειο χωρις να ουρλιαζουν απ εξω οτι χρειαζεται μονο διατροφη και γυμναστικη.
View attachment 350750

Μάλλον κάπως έτσι εξηγείται.. Η φωτογραφία 11 Απριλίου 2021, Haridwar India

pti04-11-2021-000186b-1618196661.jpg


Kumbh Mela: Massive crowds gather at Har Ki Pauri; IG says 'difficult to ensure social distancing'
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Λες στην Ινδια να ειναι ολοι παχυσαρκοι και αγυμναστοι, ετσι θα εξηγειται.
Ναι μάλλον έτσι εξηγείται ότι η Ινδία έχει 6 φορές λιγότερους θανάτους για τον πληθυσμό της σε σχέση με μας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Τελος παντων, αντι για πολυ νερακι και γυμναστικη, φαινεται οτι και επισημως το καπνισμα βοηθαει να μην κολλησεις.
JRC Publications Repository
Αβυσσος η ψυχη του ιου.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Εχω μια απορια. Αν την Πατμο την εμβολιασαν φουλ οπως ειπε η @sinefoula , η Καλυμνος δεν πηγε για εμβολιο και εφαγε τετοια πιτσα στα καλα καθουμενα, πριν ανοιξει ο τουρισμος?
Καθολικό lockdown στην Κάλυμνο για πέντε ημέρες | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr
η καλυμνος δυστυχως παιδια ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση,εκει ναι μεν εμβολιαζονται αλλα οχι ολες οι ηλικιες οπως στην πατμο,λογω μικρου αριθμου κατοικων εδω εχουμε την επιλογη να εμβολιαστουμε απο 18 και ανω,εκει ακομα εμβολιαζονται μεγαλυτερες ηλικιες,με τη σειρα οπως στην υπολοιπη ελλαδα,απ οτι ξερω,τηλεοραση δεν εχω,τα νησια με λιγους κατοικους εμβολιαζονται εξ ολοκληρου,ολες οι ηλικιακες ομαδες δλδ,εκτος απο ανηλικους...παρολα αυτα δεν περνω θαρρος και εδω ειχαμε κρουσματα και θα εχουμε κι αλλα αν συνεχισουν να βγαινουν ολοι ετσι μετα τη ληξη του λοκ νταουν,λυσαξανε,εκκλησιες;καφετεριες;ενας χαμος...ευχομαι να βγω ψευτρα...αλλα φοβαμαι.μεχρι τωρα 7 εξτρα κρουσματα εκ των οποιων νεα παιδια,αθλητικοι τυποι και μη καπνιστες...που ηταν στη φαση ''ελα μωρε εδω δεν κολας''...θελει προσοχη πολυ και εδω κι ας ειμαστε καλυτερα απ την καλυμνο,αυτο δεν σημαινει κατι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Ναι μάλλον έτσι εξηγείται ότι η Ινδία έχει 6 φορές λιγότερους θανάτους για τον πληθυσμό της σε σχέση με μας.
Εχει δημοσιευθει πως υπαρχει εκτεταμενη υποκαταγραφη, οπως ανεφερε ο @Yorgos και για τη Ρωσια.
@sinefoula απο τη στιγμη που τους εμβολιασαν ολους(?) στην Πατμο και πανε και κολλανε, τοτε το εμβολιο λειτουργει ως τεστ iq, οποτε ας κανουν ο,τι θελουν, ελευθερια επιλογης εχουμε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
απο τη στιγμη που τους εμβολιασαν ολους(?) στην Πατμο και πανε και κολλανε, τοτε το εμβολιο λειτουργει ως τεστ iq,
Σωστα. Ο εμβολιασμος εχει ολοκληρωθει σε 34 νησια κ σε αλλα 23 (κ στην Πατμο) στις 10/5. Οπως τους ειπε κ ο υπ. Τουρισμου να μην διαφημιζονται ως covid free αφου σε πολλα δεν επιασαν ουτε το 60%. Δεν υπαρχει ιος λεμε.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.621
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom