The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
εδω (Γερμανια) προς το παρον και ως τελος Μαιου εμβολιαζονται ακομα οι ανω των 60 , οσοι εχουν διαφορα προβληματα υγειας + εργαζομενοι οπως αστυνομικοι κλπ
για ολους τους αλλους θα υπαρχει η δυνατοτητα απο Ιουνιο..
σημερα ειπανε οτι θελουν το Αστρα να το κανουνε ελευθερο αμεσα και για ολους ανεξαρτητα απο ηλικια κλπ
Το οποιο ομως Αστρα τυπικα επιτρεπεται μονο σε ανω των 60. Αλλιως το κανεις οπως λενε "με δικη σου ευθυνη "
και φυσικα ειμαι πλεον σε ενα τρελο διλημμα...να το κυνηγησω η να περιμενω να ερθει ο Ιουνιος?
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Δεν θα ήθελα να μιλήσω πολιτικά, αλλά η ανικανότητα της κυβέρνησης ανέστησε δεξιά και το χειρότερο άκρα δεξιά, θα πρέπει να προβληματίσει. Στα τόσα χρόνια που είμαι στην Ισπανία πίστευα
ότι ο χειρότερος όλων είναι ο Μαριάνο Ραχόι .
Ο Σάντσεθ με τον Ιγκλέσιας μου απέδειξαν ότι υπάρχουν και χειρότεροι.
Έδειξαν ότι είναι ανίκανοι ή αν θέλετε μικροί να ανταποκριθούν στο ύψος της θέσης τους.
Το καλύτερο που έχουν να κάνουν ενάμιση χρόνο μετά την διακύβέρνηση τους να σκεφτούν
τι έχουν κάνει και ή να αλλάξουν ή να παραιτηθούν.
Αλλά μάλλον δεν μπορούν παρά πάνω.
ασε...εδω πηραν τα πανω τους οι πρασινοι...
βλεπω το 2022 να πληρωνουμε την βενζινη 2,5 Ε το λιτρο...εκτος αν την καταργησουν εντελως...δηλαδη ολοι με ποδηλατα ... που και που πετανε κατι τετοια αψυχολογητα...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.939
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
εδω (Γερμανια) προς το παρον και ως τελος Μαιου εμβολιαζονται ακομα οι ανω των 60 , οσοι εχουν διαφορα προβληματα υγειας + εργαζομενοι οπως αστυνομικοι κλπ
Υπάρχει κάποια εξήγηση γιατί δεν προχωράνε γρήγορα οι εμβολιασμοί εκεί;
Συγγενής μου που είναι μόνιμος κάτοικος και κάτω των 60, μπήκε στη λίστα αναμονής για τέλη Μαΐου και μου έκανε μεγάλη εντύπωση.
Επίσης το ΑΖ γιατί είναι για μόνο άνω των 60; Οτι θέλει κάνει κάθε χώρα μου φαίνεται...


Με την ευκαιρία, γνωρίζει κανείς τι παίζει με τις Β δόσεις;
Έχω δυνατότητα να τη φέρω πιο κοντά, στις 8 εβδομάδες, αξίζει ή χάνω κάτι μ' αυτό το τρόπο;
@Dr Snoopy θα μας δώσεις τα φώτα σου;
 

poised

Member
Μηνύματα
859
Likes
6.311
Με την ευκαιρία, γνωρίζει κανείς τι παίζει με τις Β δόσεις;
Έχω δυνατότητα να τη φέρω πιο κοντά, στις 8 εβδομάδες, αξίζει ή χάνω κάτι μ' αυτό το τρόπο;
Επειδή το κοίταζα και για μένα, για το ΑΖ φαίνεται ότι όσο πιο μακριά πας την 2η δόση (προς το 3μηνο) τόσο καλύτερα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Υπάρχει κάποια εξήγηση γιατί δεν προχωράνε γρήγορα οι εμβολιασμοί εκεί;
Συγγενής μου που είναι μόνιμος κάτοικος και κάτω των 60, μπήκε στη λίστα αναμονής για τέλη Μαΐου και μου έκανε μεγάλη εντύπωση.
Επίσης το ΑΖ γιατί είναι για μόνο άνω των 60; Οτι θέλει κάνει κάθε χώρα μου φαίνεται...


Με την ευκαιρία, γνωρίζει κανείς τι παίζει με τις Β δόσεις;
Έχω δυνατότητα να τη φέρω πιο κοντά, στις 8 εβδομάδες, αξίζει ή χάνω κάτι μ' αυτό το τρόπο;
@Dr Snoopy θα μας δώσεις τα φώτα σου;
γιατι το ΑΖ η επιτροπη εμβολιασμου εκρινε οτι ειναι μονο για ανω των 60
με αποτελεσμα να υπαρχουν λιγοτερα διαθεσιμα για ολους, απ οτην αλλη ΑΖ να μενουν αχρησιμοποιητα κλπ κλπ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Υπάρχει κάποια εξήγηση γιατί δεν προχωράνε γρήγορα οι εμβολιασμοί εκεί;

Επίσης το ΑΖ γιατί είναι για μόνο άνω των 60; Οτι θέλει κάνει κάθε χώρα μου φαίνεται...
1) Δεν εχουν διαφορα στην ταχυτητα. Τελειως διαφορετικη στρατηγικη για να μειωθουν οι θανατοι. Εδω ακομη το 37% της γ ηλικιας δεν εχει καλυφθει με εμβολια και οι θανατοι και οι διασωληνωσεις ειναι ψηλα.
2) Εχεις δει αλλες χωρες στην Ευρωπη εκτος απο εδω να δινουν σε 30ρηδες και 40ρηδες το Αστρα?
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
το θεμα ειναι : to do it , or not to do it?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.939
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
2) Εχεις δει αλλες χωρες στην Ευρωπη εκτος απο εδω να δινουν σε 30ρηδες και 40ρηδες το Αστρα?
Στη Βρεττανία τι δώσανε, δε δώσανε το Astra;
Κι αν όχι το Astra γιατί όχι στην υπόλοιπη ευρώπη; Στρατηγική και προώθηση άλλων εταιρειών ή κάτι άλλο;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Στη Βρεττανία τι δώσανε, δε δώσανε το Astra;
Κι αν όχι το Astra γιατί όχι στην υπόλοιπη ευρώπη; Στρατηγική και προώθηση άλλων εταιρειών ή κάτι άλλο;
Στη Βρετανια γυναικα 40 του περιβαλλοντος μου δεν πηρε το Αστρα ουτε για πλακα. Δεν παιζει εθελοντισμος, κρινεται απο το προφιλ, δεν μεταθετουν την ευθυνη στον πολιτη. Δεν διαλεγεις εμβολιο, διαλεγει το κρατος με πληρη ευθυνη.
Εδω τα εχουν κανει σαλατα. Δεν παρελαβαν 2 εκ Μοντερνα, τρομοκρατησαν τη γ ηλικια με αποτελεσμα να φοβουνται να κανουν ακομη και τα mrna. Αναγκαστικα δινουν σε εθελοντες το Αστρα γιατι αν το εδιναν στη γ ηλικια οπως θα επρεπε, θα πηγαιναν λιγοτεροι για εμβολιο. Καμια αλλη χωρα δεν εχει τετοιο προγραμμα εμβολιασμου.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Στη Βρετανια γυναικα 40 του περιβαλλοντος μου δεν πηρε το Αστρα ουτε για πλακα.
Εδω τα εχουν κανει σαλατα. Δεν παρελαβαν 2 εκ Μοντερνα, τρομοκρατησαν τη γ ηλικια με αποτελεσμα να φοβουνται να κανουν ακομη και τα mrna. Αναγκαστικα δινουν σε εθελοντες το Αστρα γιατι αν το εδιναν στη γ ηλικια οπως θα επρεπε, θα πηγαιναν λιγοτεροι για εμβολιο. Καμια αλλη χωρα δεν εχει τετοιο προγραμμα εμβολιασμου.
για ποια χωρα μιλας ? και εδω (Γερμανια) το ιδιο ισχυει...
για το ΑΖ αφου τρομοκρατησανε τους παντες , το απαγορεψανε για ανω των 60
τωρα βλεπουν οτι δεν βγαινει και θελουν να το δωσουνε σε οποιον θελει (να παρει το ρισκο οπως λενε)
τα εχουν κανει μπαχαλο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
για ποια χωρα μιλας ? και εδω (Γερμανια) το ιδιο ισχυει...
για το ΑΖ αφου τρομοκρατησανε τους παντες , το απαγορεψανε για ανω των 60
τωρα βλεπουν οτι δεν βγαινει και θελουν να το δωσουνε σε οποιον θελει (να παρει το ρισκο οπως λενε)
τα εχουν κανει μπαχαλο
Το Αστρα συστηνεται μετ επιτασεως απο τις μελετες για ανω των 65. Δεν εχει παρενεργειες και αυξανεται η ανοσια.
Καθομαστε σαν μλκς τοσο καιρο να διαβαζουμε απο ξενες δημοσιευσεις ποιο εμβολιο κανει για καθε ηλικια, οταν σημερα βλεπεις Μακελειο και φρικαρεις.
 
Last edited:

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ονειρεμένο Ταξίδι
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Στη Βρεττανία τι δώσανε, δε δώσανε το Astra;
Κι αν όχι το Astra γιατί όχι στην υπόλοιπη ευρώπη; Στρατηγική και προώθηση άλλων εταιρειών ή κάτι άλλο;
Τα παρακατω ειναι προφανως δικα μου προσωπικα συμπερασματα, που ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ, σε καφενειακη κουβεντα οφτοπικ

Το θεμα με τη σπανια παρενεργεια του αστρα δεν εχει ακομα επαρκως μελετηθει και συνεπως κανεις δεν ξερει με ακριβεια τι παζει. Προς το παρον εμπειρικα και οχι ακομα επιστημονικα τεκμηριωμενα φαινεται να επηρρεαζει παραπανω (μαλλον ακομα σπανια αλλα συγκριτικα περισσοτερο) γυναικες αναπαραγωγικης ηλικιας. Με αυτη την υποψια αρκετες χωρες της ευρωπης το κοψανε προληπτικα γενικα στις νεαροτερες ηλικιες για να μην μπουν στον κοπο να κανουν και διαχωρισμο λογω φυλου και γινει ακομα πιο κακος χαμος.

Η Αγγλια απ οτι ξερω το δινει πλεον σε ηλικιες ανω των 30 (δηλαδη το εκοψε μονο απο τους πολυ πολυ νεους) και απ οτι διαβασα το εκοψε στους νεοτερους επειδη η πιθανοτητα σοβαρης νοσησης απο κοβιντ στους 20ηδες ειναι τοσο μικρη που δεν αξιζει το οποιο πιθανο ρισκο.

Τωρα για τα δικα μας, δεν πανε που δεν πανε τα παππουδια να εμβολιαστουνε ετσι κι αλλιως, κυκλοφορουν και οι φημες για το αστρα που μπορει να μην τους αφορουν αλλα αυτοι δεν το πιστευουν και δεν πανε να το κανουν. Οποτε δεν εχει νοημα να πεις το δινω στους ανω των 60 οταν οι ανω των 60 δεν θα πανε να το κανουν. Μεσα στην κωλοπιλαλα λοιπον να εμβολιαστει οσο περισσοτερος κοσμος γινεται για να παιξει σαμερ ιν γκρις χωρις παρατραγουδα το δωσαν στους νεους που θελουν να βγουν απ το σπιτι τους και να πανε ταξιδια και να πιουνε ποτα και να πηγαινουν στη δουλεια τους χωρις φοβο με τη λογικη οτι κι ας τους αφορουν οι φημες θα 'ναι πιο ψυχραιμοι και θα πανε να το κανουν και θα ανεβουν καπως τα νουμερα των εμβολιασμενων. Οπως και εγινε.

Καλη η κακη στρατηγικη θα το δειξει η ιστορια, κανεις δεν ξερει μεχρι τωρα γιατι δεν εχει υπαρξει χρονος να φανει αποτελεσμα

υ.γ. για την ιστορια εγω ειμαι γυναικα στη ηλικιακη ομαδα 30-39 που πηγα και το εκανα
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom