The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Πριν μια εβδομαδα εμβολιαστηκε με Αστρα αναγκαστικα και χωρις επιλογη ο αδερφος μου στην κατηγορια 40-50. Το προφιλ του ηταν οκ, δεν υπαρχουν εθελοντισμοι. Κατω απο 40 δεν εχουν εμβολιασει ακομη πλην ευπαθων εκει. Δεν εχουν το στιλ "οποιος θελει ας παει, 20, 30, 40 κλπ" ειναι πολυ αυστηροι με την ηλικιακη προτεραιοτητα.
Covid vaccine: How many people in the UK have been vaccinated so far?
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.966
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μεσα στην κωλοπιλαλα λοιπον να εμβολιαστει οσο περισσοτερος κοσμος γινεται για να παιξει σαμερ ιν γκρις χωρις παρατραγουδα το δωσαν στους νεους που θελουν να βγουν απ το σπιτι τους και να πανε ταξιδια και να πιουνε ποτα και να πηγαινουν στη δουλεια τους χωρις φοβο με τη λογικη οτι θα πανε να το κανουν και θα ανεβουν καπως τα νουμερα των εμβολιασμενων. Οπως και εγινε.
Συμφωνώ απόλυτα, ήταν και για αρκετούς λόγους το επικοινωνιακό παιχνίδι που έπρεπε να παιχτεί ενόψει Πάσχα, που σίγουρα θα συνεχιστεί όσο κοντεύουμε στο καλοκαίρι.

@paefstra Δεν έχω καταφέρει να βγάλω συμπέρασμα ακόμη.
Κατηγόρησαν και κατηγορούν συλλήβδην τα εμβόλια της ΑΖ, επιτρέποντας τη διαρροή ψευδών ειδήσεων και καθιστώντας το αμαρτωλό. Από την άλλη έχουμε χώρες που το φρενάρουν. Δε ξέρω τι να πιστέψω, πέρα από το προφανές, ότι παίζεται και οικονομικό παιχνίδι πέραν όλων των άλλων.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
2) Εχεις δει αλλες χωρες στην Ευρωπη εκτος απο εδω να δινουν σε 30ρηδες και 40ρηδες το Αστρα?
Ιταλια. Οι νεοι μονο αστρα ζενεκα. Υπαρχει μεν συσταση αλλα καμμια απαγορευση. Ολοι οι <50 αλλα κ σε ολα τα open day (δηλ ολες οι κατηγοριες κ ηλικιες χωρις ραντεβου) χορηγουνται μονο αστρα ζενεκα.
Με τοσους νεκρους κ χιλιαδες στις μεθ δεν εχεις πολυτελεια επιλογης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Συμφωνώ απόλυτα, ήταν και για αρκετούς λόγους το επικοινωνιακό παιχνίδι που έπρεπε να παιχτεί ενόψει Πάσχα, που σίγουρα θα συνεχιστεί όσο κοντεύουμε στο καλοκαίρι.

@paefstra Δεν έχω καταφέρει να βγάλω συμπέρασμα ακόμη.
Κατηγόρησαν και κατηγορούν συλλήβδην τα εμβόλια της ΑΖ, επιτρέποντας τη διαρροή ψευδών ειδήσεων και καθιστώντας το αμαρτωλό. Από την άλλη έχουμε χώρες που το φρενάρουν. Δε ξέρω τι να πιστέψω, πέρα από το προφανές, ότι παίζεται και οικονομικό παιχνίδι πέραν όλων των άλλων.
Δεν ειμαι τοσο καχυποπτη. Καθε χωρα εχει το προγραμμα της και προτεραιοποιει τα προφιλ, παιρνει την ευθυνη. Εδω σου λενε διαβασε πρωτοσελιδο Μακελειου και διαλεξε με δικη σου ευθυνη. Ουτε καν ενα εγκυρο φυλλαδιο που συστηνει για καθε προφιλ το καταλληλο.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ονειρεμένο Ταξίδι
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Κατηγόρησαν και κατηγορούν συλλήβδην τα εμβόλια της ΑΖ, επιτρέποντας τη διαρροή ψευδών ειδήσεων και καθιστώντας το αμαρτωλό. Από την άλλη έχουμε χώρες που το φρενάρουν. Δε ξέρω τι να πιστέψω, πέρα από το προφανές, ότι παίζεται και οικονομικό παιχνίδι πέραν όλων των άλλων.
Νταξει γενικα η ΕΕ ειναι και λιγο 12χρονο του στιλ "μου αργησες τις παραγγελιες και θα σου κανω πολεμο" αλλα το ιδιο θεμα παιζει και με τη Janssen που εχει ιδια τεχνολογια το εμβολιο της και ιδια αντιμετωπιση και μαλιστα αυτη την αντιμετωπιση (προσωρινο παγωμα) ειχε και η ιδια η εταιρια οποτε δεν βλεπω σουπερ υποπτο παιχνιδι.
Εγω πιο πολυ νομιζω οτι διυλιζουν τον κωνοπα απλα γιατι εχουν και αλλα εμβολια διαθεσιμα οποτε δεν ζοριζονται και απλα μπορουν να το κανουν. Και με αυτη τη λογικη κιολας καλως το κανουν. Μπορει να βγει σε 2 μηνες οτι ηταν μια αχρηστη προληψη αλλα αμα δε επιβαρυνει γιατι να μην την παρεις καλου κακου.
Εδω εχουμε απο τη μια τη μανια του Κουλη με το τουρισμο αλλα απο την αλλη παμε και σκατα κακα τα ψεματα, οποτε καπως βιαζομαστε και δεν περιμενουμε για πιο μελετημενα συμπερασματα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
2. Ατυχης η συνδεση με τους θανατους.
Το δικό σου ποστ έμοιαζε να κάνει σύνδεση με τους θανάτους. Εγώ ανέφερα μόνο το ποσοστό θανάτων και εσύ έκανες παράθεση το ποστ μου και έγραψες "no test=no case" και ειρωνεύτηκες τα νούμερα της Ινδίας.
Αν δεν ήθελες να αναφερθείς σε θανάτους, η φράση "no test=no case" ήταν ατυχέστατη ως παράθεση στα δικά μου γραφόμενα γιατί εγώ έγραφα για θανάτους στην Ινδία..
Όπως ακριβώς και το ποστ του Νορθ στο οποίο απαντούσα εγώ. Μόνο σε θανάτους αναφερόταν.
Συμφωνώ λοιπόν. Ατυχής η σύνδεση, αλλιώς θα έπρεπε εξάλλου να αμφισβητήσουμε πολλές άλλες ασιατικές χώρες που κάνουν πολύ λιγότερα τεστ ανα εκατ. από όσα η Ινδία.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το δικό σου ποστ έμοιαζε να κάνει σύνδεση με τους θανάτους.
ειρωνεύτηκες τα νούμερα της Ινδίας.
Το ποστ "εμοιαζε"? "Ειρωνευτηκα"? Φαντασματα βλεπεις? Οι λεξεις δεν κρυβουν τπτ, ουτε καν τον αλεξη παππα...δεν κανουν τοσα τεστ, μιλαμε για χωρα του 3ου κοσμου, πιο απλα δεν μπορεσα να το εκφρασω.
Πατερας φιλου trapped in Calcutta, περιεγραψε σκηνες αδιανοητες στην ευρωπη μας. Να μιλαω για δημοσια υγεια κ προγραμματα επιδημιολογικης επιτηρησης κ εμβολιασμου ειναι οξυμωρο, οποτε σταματω εδω. Εκανε τεστ (με 20$) κ εμβολιο (με 400$).
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Το ποστ "εμοιαζε"? "Ειρωνευτηκα"?
Είναι σαφές αυτό που γράφω. Δεν είχε κανένα νόημα να απαντήσεις και να παραθέσεις το δικό μου ποστ αν δεν ήθελες να αναφερθείς σε θανάτους, αφού το δικό μου μόνο σε θανάτους αναφερόταν.

Τέλοσπαντων. Είναι σαφές νομίζω.
Ας πάμε σε φρέσκα θέματα και καλά ταξίδια.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
@Dr Snoopy θα μας δώσεις τα φώτα σου
Overall, the value of this study is in providing evidence that a single dose of the ChAdOx1 nCoV-19 vaccine is highly efficacious in the 90 days after vaccination, that a longer prime-boost interval results in higher vaccine efficacy, and that protection against symptomatic COVID-19 is maintained despite a longer dosing interval.

Single-dose Oxford-Astra Zeneca Covid-19 vaccine followed by a 12-week booster
The Lancet,volume 397,854-855,March 2021

Η άποψη μου είναι η δεύτερη δόση να γίνεται μετά 3 μήνες ή όσο είναι εφικτό πιο κοντά στο τρίμηνο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Κατηγόρησαν και κατηγορούν συλλήβδην τα εμβόλια της ΑΖ, επιτρέποντας τη διαρροή ψευδών ειδήσεων και καθιστώντας το αμαρτωλό. Από την άλλη έχουμε χώρες που το φρενάρουν. Δε ξέρω τι να πιστέψω, πέρα από το προφανές, ότι παίζεται και οικονομικό παιχνίδι πέραν όλων των άλλων.
Στην Ολλανδία μόνο για τους άνω των 60 με ξεκάθαρες εξηγήσεις γιατί δεν επιτρέπεται στους κάτω των 60.
Questions and Answers about vaccination with AstraZeneca | RIVM

Ούτε διαρροή ψευδών ειδήσεων ούτε ψυχολογικός καταναγκασμός μέσω social media του τύπου "σηκώνουμε μανίκια", "μανίκια ψηλά", "παίρνουμε τη ζωή μας πίσω" για εμβολιασμό χωρίς επιλογή, ούτε αποποίηση ευθυνών και το μπαλάκι στον πολίτη όταν εμφανιστούν παρενέργειες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.966
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Η άποψη μου είναι η δεύτερη δόση να γίνεται μετά 3 μήνες ή όσο είναι εφικτό πιο κοντά στο τρίμηνο.
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άρα λες ότι είναι καλύτερο να μεταθέσω το ραντεβού προς τις 90 μέρες και όχι τις περίπου 70 που είναι τώρα;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom