The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
@sinefoula γιατι ριχνεις τα βαρη ολα στον παπα; η σε οσους δε εχουν εμβολιαστει; Ειπες οτι πρεπει να κανει καποιος και τις δυο δοσεις για να εχει ανοσια. Αυτο δε σημαινει οτι δε μεταδιδει κιολας.
Οπως ειπε και ο @panpan προτειμω να ειμαι σε ενα αεροπλανο με επιβατες με αρνητικο τεστ παρα με εμβολιασμενους.
τι να σου πω τωρα;εχεις δει την ταινια η κυρα μας η μαμη;ακομα ετσι λειτουργουν εδω,φορανε ολοι μια μπλε χαντρα δεν πανε στο γιατρο αλλα ξεματιαζονται,δεν ερηξα τα βαρη σε κανεναν,αλλα θα ηταν αδικο να μην υποστηριξω το γιατρο εν ετη 2021,σκεψου λιγο...ποσους θα παρει στο λεμο του ενας παπας...δεν το συνεχιζω παραπανω,σ ενα αεροπλανο θα εισαι για μια-δυο ωρες,σ ενα μικρο νησι για μια ζωη,για σκεψου το λιγο.
ΥΓ εντομεταξυ εχω κλ.....πατ@τες σε περιπτωση που βγω θετικη τι κανουμε;;;;
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
Αυτή την καραμέλα με το τοίχο των εμβολιασμενων πότε θα σταματήσει; καλοί οι εμβολιασμοί αλλά προστατεύουν μόνο αυτόν που εμβολιαζετε. Ο εμβολιασμενος συνεχίζει να έχει δυνατότητα να μεταφέρει το ιό. Και αν νοσήσει είναι πιο ελαφρά. Και επειδή εγώ δε είμαι γιατρός υπάρχουν και γιατροί που το λένε. Επώνυμα.

Ασφάλεια των εμβολίων κατά κορονοϊού | Νικόλαος Παναγιωτόπουλος
Κάνεις λάθος. Οι εμβολιασμένοι προστατεύουν και το σύνολο, τώρα πια αυτό είναι μετρημένο.

Το έχει τη δυνατότητα να μεταδοσει που λες ισχύει μεν, αλλά σε τόσο μικρότερο βαθμό σε σχέση με τους μη εμβολιασμενους, που ήδη βλέπουμε σε χώρες με εμβολιαστικη κάλυψη γύρω στο 60% και όλα ανοιχτά ο ιός πρακτικά να μη μεταδίδεται.

Επίσης ο κύριος που παραθέτεις λέει

"Με τα εμβόλια θα κερδίσω την ελευθερία μου και θα προστατέψω και τους άλλους."
Επικίνδυνη αντίληψη. Τα εμβόλια προστατεύουν σε κάποιο άγνωστο ακόμη ποσοστό όχι από τη νόσηση και τη μετάδοση αλλά από τη βαριά νόσηση. Όλοι οι κλινικοί ιατροί έχουμε εμβολιασμένους ασθενείς και με τις δύο δόσεις που νοσηλεύονται σε νοσοκομεία. Όπως επίσης και θετικούς στον κορονοϊό εμβολιασμένους που μετέδωσαν σε άλλους. Γι’ αυτό και οι εμβολιασμένοι κυκλοφορούν με μάσκα και οι πολύ τολμηροί λένε ότι ίσως επιτραπεί σε μικρές ομάδες πλήρως εμβολιασμένων να μπορούν να βρίσκονται χωρίς μάσκες σε εσωτερικούς χώρους αυστηρά μεταξύ τους στο μέλλον."

Το ποσοστό όμως δεν είναι πια άγνωστο, μια που ήδη έχουμε 3 μελέτες σε πραγματικό εμβολιασμενο πληθυσμό (όχι σε αντιπροσωπευτικο δείγμα) που δείχνουν ότι ο εμβολιασμός είναι μειώνει τη μεταδοτικοτητα κατά 54% και την ασυμπτωματικη νοσηση κατά 80 και 94% (μελέτες από Ισραήλ, ΗΠΑ και Ηνωμένο βασίλειο). Επίσης οι πολύ τολμηροί που λέει για ελευθερίες στο μέλλον είναι το CDC και αντίστοιχοι οργανισμοί, που ήδη διαχωρίζουν σε διάφορες δραστηριότητες εμβολιασμένους και μη.

Coronavirus Disease 2019 (COVID-19)

COVID-19 Vaccination
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.058
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
ας εχω αυριο την δευτερη δοση του εμβολιου,γιατι σε περιπτωση που εχω τον ιο απαγορευεται να εμβολιαστω,καταλαβαινεις λοιπον τι εχει να γινει;ολη η δουλεια τοσο καιρο παει πισω,για εναν παπα !
Καντε μ@#$ς , εχω κλεισει αρχες Ιουλη να ερθω. Κανονιστε .....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Κυκλοφορουν πολλα και για την Αιτωλοακαρνανια που σε 5 μερες εχει 5πλασιασει κρουσματα 45% θετικοτητα και παει για φουλ λοκ νταουν, "Εξοδος Μεσολογγιου" εν μεσω πσνδημιας και κατι εκκλησιες καταγγελλουν οι τοπικοι διοικητες νοσοκομειων στο Αγρινιο.
45% η θετικότητα στο Μεσολογγι.
"Διοικητης του Νοσοκομειου της πολης και Δημοτικος Συμβουλος Παναγιωτης Παπαδοπουλος. «Η Μητρόπολη δεν τηρησε τα μετρα». Επιρρίπτει το μεγαλύτερο μέρος των ευθυνών για τη διασπορά του κορωνοϊού στους ιερείς της πόλης, και τις συρροες των πιστών στους ναούς χωρίς τήρηση των μέτρων, αφού μετά το πέρας των εορτών αρκετοί ιερεις, καθώς και μοναχές και μέλη του προσωπικού των εκκλησιών διαγνώσθηκαν θετικοί στη νόσο της Covid-19. «Είναι απαραίτητο η δημοτική αρχή να προχωρήσει σε ενέργειες και ο σεβασμιώτατος Μητροπολίτης να εκδόσει συγκεκριμένη εγκύκλιο, αφού η Μητρόπολη δεν τηρεί τα μέτρα. Οι ιερείς σπάσανε ακόμη και ο ωράριο της Ανάστασης. Περίπου στο 45% ανήλθε το ποσοστό θετικότητας των διαγνωστικών τεστ που διενεργήθηκαν στους πολίτες μετά το Πάσχα, τα πράγματα θα έπρεπε να ήταν πιο αυστηρά και οι υπαίτιοι θα έπρεπε να ζητήσουν δημόσια συγγνώμη» . Η Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας μέσα σε 5 μέρες καταγράφει 5,5x στην επιβάρυνση (από 51 σε 276 ανά 100.000/7ήμερο). Από Δευτέρα και μετά έχει 581 κρούσματα (61, 61, 80, 121, 150, 108) με 5 στις 6 μέρες να σπάει ρεκόρ για όλη την πανδημία.
Ετοιμαζομαστε για καλοκαιρινο κυμα ειναι το ρεζουμε, ασχετα με τις αιτιες που θα κριθουν αργοτερα.
 
Last edited:

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
@drDorothy απο ολη τη προταση δηλαδη συμφωνεις με ολα εκτος απο το ποσοστο. (το οποιο δε οριζετε κιολας)
επισης αν καταλαβα καλα συμφωνεις να υπαρχει διαχωρισμος δικαιωματων μεταξυ εμβολιασμενων και μη. Κατι που κυβερνητικες πηγες διαβεβαιωναν πως δε θα γινει, ηδη δρομολογειτε.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.058
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Κυκλοφορουν πολλα και για την Αιτωλοακαρνανια που σε 5 μερες εχει 5πλασιασει κρουσματα 45% θετικοτητα και παει για φουλ λοκ νταουν, "Εξοδος Μεσολογγιου" εν μεσω πσνδημιας και κατι εκκλησιες καταγγελλουν οι τοπικοι διοικητες νοσοκομειων στο Αγρινιο.

Εκει δεν πανε οι τουριστες. Αγρινιο... αλλη ομορφια !!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Η Πορτογαλια εριξε τους διασωληνωμενους σε δοψηφιο νουμερο. Αν αυτο ειναι το οριο για να ερθουν οι Αγγλοι το καλοκαιρι, καταλαβαινουμε ολοι τι ησυχια θα εχουμε. Εμβολιαζομαστε τουλαχιστον και παρακολουθουμε.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Καντε μ@#$ς , εχω κλεισει αρχες Ιουλη να ερθω. Κανονιστε .....
χαχαχα θα σε κρατησω ενημερο μην ανησυχεις,πιο Live news απο εμενα για την πατμο τουλαχιστον δε θα βρεις,ελπιζω να μην γινει κανενα σκηνικο με λοκ νταουν τυπου καλυμνος παντως γιατι τοτε δεν θα γελαει κανενας...οταν ερθεις με το καλο καλου κακου φοραγε μια μασκουλα σε χωρους με πολυκοσμια παντως...το καλο ειναι οτι εδω εχεις τη δυνατοτητα να απομονωθεις ακομα και τον ιουλιο!(εννοω,σε παραλιες και ερημιες μην παει το μυαλο σου αλλου,τους τουριστες στα ωπα-ωπα τους εχουν εδω).
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
@drDorothy απο ολη τη προταση δηλαδη συμφωνεις με ολα εκτος απο το ποσοστο. (το οποιο δε οριζετε κιολας)
επισης αν καταλαβα καλα συμφωνεις να υπαρχει διαχωρισμος δικαιωματων μεταξυ εμβολιασμενων και μη. Κατι που κυβερνητικες πηγες διαβεβαιωναν πως δε θα γινει, ηδη δρομολογειτε.
Όχι διαφωνώ με το συμπέρασμα "οι εμβολιασμένοι προστατεύουν μόνο τον εαυτό τους".

Το τι λέγανε οι κυβερνητικές πηγές δε νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο, το έχουμε δει τον τελευταίο καιρό κατά κόρον να λένε κάτι και την άλλη μέρα να γίνεται το ανάποδο. Δεν έχω δει και πουθενά κάτι γραμμένο εντωμεταξύ, ίσα ίσα ο Μητσοτάκης ήταν ο πρώτος που μίλησε για
πιστοποιητικά εμβολιασμού στα ταξίδια κλπ (αν έχεις κάποια πηγή θα με ενδιέφερε).
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
καναμε τα ραπιντ τεστ,εγω κι ο γιος μου,και βγηκαμε αρνητικοι,πολυς ο κοσμος που περιμενε,πηγαμε απ τους πρωτους,ελπιζω να μην μεταδωθει περισσοτερο ο ιος σε κανενα αλλο παιδακι και σε καμια αλλη οικογενεια.αυριο κανω το εμβολιο μου κανονικα τη β δοση!
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Προσωπικά θα προτιμούσα να κάτσω στο αεροπλάνο δίπλα σε εμβολιασμένο που ακόμα κι αν είναι θετικός και δεν το ξέρει κουβαλά ελάχιστο ιικό φορτίο από έναν με αρνητικό pcr που είναι και θέμα timing και μπορεί την επόμενη μέρα όχι μόνο να είναι θετικός αλλά και να νοσεί. Δεν είναι τυχαίο ότι οι εμβολιασμένοι μόνο με pcr μπορούν να καταλάβουν ότι είναι θετικοί. Το χαμηλό τους ιικό φορτίο δεν το πιάνει το rapid test. Κανονικά ο εμβολιασμένος δε χρειάζεται να κάνει τεστ. Η αδερφή μου έκανε pcr αν και εμβολιασμένη για να μας δει το Πάσχα επειδή είναι σε covid κλινική και έρχεται σε επαφή με υψηλό φορτίο. Κανονικά δεν χρειάζεται. Όταν εμβολιαστούμε οι περισσότεροι το ιικό φορτίο θα πέσει, δεν θα υπάρχουν υπερμεταδότες και σιγά σιγά θα φτάσουμε στην ανοσία.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
η υποχρεωτικότητα ΑΝ γίνει θα βρεί απέναντι της με ισχυρότατα επιχειρήματα τον κάθε πολίτη που θα αρνηθεί η στη χειρότερη περίπτωση θα "πάθει "κάτι μετά από τον ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ του εμβολιασμό που σε δικαστήριο μετά θα τους πάρει και τα βρ..ιά τους
επιτροπή υγείας και κυβέρνηση που τον υποχρέωσαν να το υποστεί
Προφανώς αν αποφασιστεί υποχρεωτικότητα απαιτείται ψήφιση νόμου στη βουλή, δεν αρκεί μια υπουργική απόφαση. Κανένα διαστήριο δε μπορεί να αποδώσει ευθύνες σε επιτροπές και κυβερνήσεις για κάτι που ψήφισε η βουλή (τα δικαστήρια, ακόμα και σε ανώτατο επίπεδο, μπορούν μόνο να κρίνουν ένα νόμο αντισυνταγματικό και να μην τον εφαρμόσουν).
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom