The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.777
Ακόμα να το χωνέψετε ότι δε θα γίνει υποχρεωτικός ο εμβολιασμός για covid και τρομοκρατείτε τον κόσμο με μπαρούφες; Επίσης, η ΕΕ δεν ανανέωσε τις παραγγελίες για ΑΖ από Ιούνιο, οπότε τζάμπα η διαφήμιση που έγινε τον τελευταίο καιρό στην Ελλάδα για το συγκεκριμένο εμβόλιο. Η υποχονδρία και η πλύση εγκεφάλου δε σας αφήνουν να δείτε τις εξελίξεις στην Ευρώπη επί του θέματος, δυστυχώς.
Ηρεμηστε καλε, πως κανετε ετσι. Για την ωρα μονο τα self test ειναι υποχρεωτικα με κατι δυσβασταχτα προστιμα για επιχειρησεις και ΔΥ που δεν τα κανουν και πακετο επιστροφη σπιτι οι μαθητες που δεν θα φερουν βεβαιωση οτι το εκαναν.
Ουτε καν ξυλο δεν εχουν νομοθετησει.

Σιγα μην κανουν υποχρεωτικα τα εμβολια να ριχνουν προστιμα, οπως κανουν με τα self test. Που να τους περασει κατι τετοιο απο το μυαλο, αποκλειεται.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αν εσυ εχεις εμβολιαστει με ποιο τροπο θα σε παρει στο λαιμο του αυτος που αποφασισε να μην το κανει? Αφου θεωρητικα εισαι ασφαλης απο επικινδυνη νοσηση..
Ακριβώς! Eίναι σα να μην πιστεύουν πραγματικά ότι το εμβόλιο θα τους προστατεύσει και έτσι απαιτούν να το κάνουν όλοι ώστε να είναι πιο ασφαλείς οι ίδιοι. Τέτοια εμπιστοσύνη έχουν στα συγκεκριμένα εμβόλια.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
μια ερωτηση εκανα απλη. καμια δε απαντησε απο οσες προσπαθησαν.
να την επαναλαβω λοιπον.
εφοσον ειναι υποχρεωτικα τα τεστ για να ταξιδεψει καποιος πρεπει να ισχιει για ΟΛΟΥΣ
ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ.
συμφωνειτε η οχι και γιατι;;
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
μια ερωτηση εκανα απλη. καμια δε απαντησε απο οσες προσπαθησαν.
να την επαναλαβω λοιπον.
εφοσον ειναι υποχρεωτικα τα τεστ για να ταξιδεψει καποιος πρεπει να ισχιει για ΟΛΟΥΣ
ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ.
συμφωνειτε η οχι και γιατι;;
Οχι ρε συ δεν συμφωνουμε. Μια χαρα σου απαντησαν εσυ δεν θες να ακουσεις. Γι' αυτο θα κανω το εμβολιο για να γλιτωσω τα φραγκα και την ταλαιπωρια για τα τεστ. Εσυ αν θες να κανεις τεστ αντι εμβολιου κανε τεστ. Αλλα δεν καταλαβα εσυ ησουν εναντιον του λοκνταουν (οπως και εγω του οριζοντιου) και τωρα φοβασαι μην κολλησεις απο καποιον που στην τελικη θα ειναι και εμβολιασμενος που μειωνει και τις πιθανοτητες να κολλησεις.
 
Last edited:

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Όταν είναι κοινώς αποδεκτό και αποδεδειγμένο ότι κάνοντας το εμβόλιο μπορεί και να αρρωστήσεις και να μεταδόσεις την ασθένεια έστω και σε μικρότερο βαθμό εσύ σκέφτεσαι την ταλαιπωρία και τα χρήματα. Οκ. Δεκτό.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δεν ξερω ρε παιδια, προσωπικα δεν ειμαι κατα του εμβολιασμου, το εκανα, αλλα απο τη στιγμη που θα γινει το εμβολιο διαθεσιμο στο συνολο του πληθυσμου (πραγμα πολυ κοντινο) δεν καταλαβαινω σε τι εξυπηρετει το να γινει υποχρεωτικος ο εμβολιασμος η να υπαρχουν διαχωρισμοι αναμεσα στις 2 ομαδες.. Οποιος θελει το κανει κι οποιος δεν θελει δεν το κανει, παιρνει ο καθενας το ρισκα του και παμε παρα κατω.. Αν εσυ εχεις εμβολιαστει με ποιο τροπο θα σε παρει στο λαιμο του αυτος που αποφασισε να μην το κανει? Αφου θεωρητικα εισαι ασφαλης απο επικινδυνη νοσηση.. Με καλη προθεση το λεω και διαθεση για συζητηση για να καταλαβω το σκεπτικο του υποχρεωτικου εμβολιασμου
Παίρνει ο καθένας τα ρίσκα του ΟΚ, αλλά εγώ ο εμβολιασμένος (όταν θα είμαι, σε λίγες μέρες/εβδομάδες) θέλω να βρίσκω ελεύθερο κρεββάτι στο νοσοκομείο αν αρρωστήσω (από κάτι άλλο) ή αν έχω κάποιο ατύχημα. Δε θέλω να είναι πιασμένα όλα επειδή ο κάθε αρνητής δεν ήθελε να κάνει (κανένα) εμβόλιο και μετά κόλησε COVID-19.
Επίσης, εγώ ο φορολογούμενος δεν έχω και καμμία όρεξη να πληρώνω και το κόστος νοσηλείας του κάθε αρνητή (= ανθρώπων που έχουν την ευκαιρία να κάνουν εμβόλια, δεν έχουν κάποιο ιατρικό λόγο να μην τα κάνουν, αλλά απλώς αρνούνται).
Επίσης, θέλω να εκλείψει η ανάγκη να κυκλοφορώ με μάσκα και να εξασκώ social distancing. Πραγματικά το κίνητρό που θα έχω για να έχω υπεύθυνη συμπεριφορά μετά τον εμβολιασμό θα είναι μικρό, αφού θα κινδυνεύω πλέον από μια... ελαφρά γρίπη. Θα το κάνω όμως για να προστατεύσω τον πληθυσμό που δε μπορεί να εμβολιαστεί. Αλλά θέλω τελικά αυτό να επιτυγχάνεται μέσω της ανοσίας αγέλης κι όχι από δικούς μου περιορισμούς, και αν οι ψεκασμένοι πρέπει να υποχρεωθούν σε εμβολιασμό για να επιτευχθεί η συλλογική ανοσία, so be it.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.321
Δεν ξερω ρε παιδια, προσωπικα δεν ειμαι κατα του εμβολιασμου, το εκανα, αλλα απο τη στιγμη που θα γινει το εμβολιο διαθεσιμο στο συνολο του πληθυσμου (πραγμα πολυ κοντινο) δεν καταλαβαινω σε τι εξυπηρετει το να γινει υποχρεωτικος ο εμβολιασμος η να υπαρχουν διαχωρισμοι αναμεσα στις 2 ομαδες.. Οποιος θελει το κανει κι οποιος δεν θελει δεν το κανει, παιρνει ο καθενας το ρισκα του και παμε παρα κατω.. Αν εσυ εχεις εμβολιαστει με ποιο τροπο θα σε παρει στο λαιμο του αυτος που αποφασισε να μην το κανει? Αφου θεωρητικα εισαι ασφαλης απο επικινδυνη νοσηση.. Με καλη προθεση το λεω και διαθεση για συζητηση για να καταλαβω το σκεπτικο του υποχρεωτικου εμβολιασμου
Κανένα εμβόλιο δε προστατεύει 100% και αν δεν επιτευχθεί ανοσία της αγέλης ο ιός θα μεταλλάσσεται και θα επιστρέφει και δε θα γυρίσουμε σε κανονικότητα ποτέ και δε θα έχει πολύ νόημα ούτε ο εμβολιασμός μας.

Τώρα αν κάτσει και με 60% το πετύχουμε, δε χρειάζεται να γίνει καν συζήτηση για να γίνει υποχρεωτικό. Ας μείνουν οι ψεκασμένοι αρνητές και οι φοβισμένοι και μπερδεμένοι ανεμβολίαστοι, σε μεγάλο βαθμό θα επωφεληθούν από τους άλλους. Αν όμως είμαστε στο 60 και θέλουμε 70%;

Ιδανικά θα ήθελα να μην είναι τίποτα υποχρεωτικό, αλλά μεγαλώνοντας στην Ελλάδα είδα ότι κράνος στη μηχανή και ζώνη στο αμάξι φόρεσε η πλειονότητα μόνο όταν η τροχαία άρχισε να κόβει πρόστιμα και όχι γιατί πείσθηκαν ότι είναι καλό και μιλάμε για μια περίπτωση που είναι πραγματικά ατομικές οι επιδράσεις της μη χρήσης και δεν επεκτείνονται σε άλλους όπως στα εμβόλια.

μια ερωτηση εκανα απλη. καμια δε απαντησε απο οσες προσπαθησαν.
να την επαναλαβω λοιπον.
εφοσον ειναι υποχρεωτικα τα τεστ για να ταξιδεψει καποιος πρεπει να ισχιει για ΟΛΟΥΣ
ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ.
συμφωνειτε η οχι και γιατι;;
Νομίζω ότι μέχρι το ρίσκο να είναι τόσο μικρό που να μην υπάρχει σημαντικό όφελος, θα πρέπει όλοι όσοι βρίσκονται σε περιβάλλοντα που είναι πιθανό να μολύνουν άλλους να πρέπει να κάνουν ότι μπορούν για να μην τους μολύνουν. Μπορεί αν εμβολιαστούν πολλοί το ρίσκο από εμβολιασμένους που φέρουν τον ιό να είναι τόσο μικρό που να μη χρειάζεται, όμως αυτή τη στιγμή νομίζω είναι απαραίτητο όσο και αν δεν μας αρέσει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Οι ΜΕΘ γεμίζουν με ανεμβολίαστους και όχι με εμβολιασμένους. Αυτή είναι η διαφορά
Επίσης, οι ΜΕΘ καταλαμβάνονται από υπέρβαρους ή παχύσαρκους. Πχ πέρυσι τέτοια εποχή στην Ολλανδία το 66%-80% των ΜΕΘ καταλαμβάνονταν από υπέρβαρους.
Coronavirus death toll rises, obese corona patients dominate in intensive care - DutchNews.nl

Όσοι απαιτούν τον υποχρεωτικό εμβολιασμό για το καλό του κοινωνικού συνόλου, είναι διατεθειμένοι να υποστούν και υποχρεωτική δίαιτα για το κοινό καλό μιας και οι υπέρβαροι καταλαμβάνουν θέσεις ΜΕΘ με μεγαλύτερη πιθανότητα; Γιατί αυτή η καραμέλα για το κοινό καλό μπορεί να πάει πολύ μακριά μέχρι και στα χόμπι κάποιου ή στις επιλογές διασκέδασης ή στις επιλογές άθλησης που ενδέχεται να επιβαρύνουν το σύστημα υγείας μιας κοινωνίας.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.777
Όταν είναι κοινώς αποδεκτό και αποδεδειγμένο ότι κάνοντας το εμβόλιο μπορεί και να αρρωστήσεις και να μεταδόσεις την ασθένεια έστω και σε μικρότερο βαθμό εσύ σκέφτεσαι την ταλαιπωρία και τα χρήματα. Οκ. Δεκτό.
Ειπαμε, οχι μονο στα αεροπλανα, αλλα μπορεις να πηγαινεις στα εστιατορια και να ρωτας ολους τους γυρω σου "που ειναι τεστ σου ρε #$@η, που ηρθες να φας και να με κολλησεις?" αλλα να ξες δεν θα σε κανει κανεις παρεα.

Δηλαδη θες να πληρωνει ολος ο κοσμος τεστ καθε μερα μην κολλησεις και νοσηλευτεις?. Ε ναι, εγω δεν θα εδινα φραγκο για να προστατεψω αρνητη εμβολιου και σκεφτομαι να τρωω απολαυστικα τα λεφτα μου για παρτη μου. Γιατι να τα μοιραστω με αντιεμβολιαστες που ηδη μας τα εχουν κανει τσουρεκια.
Ας κατσουν στη γωνια τους να θρηνουν για την πλυση εγκεφαλου και ξυδακι.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ονειρεμένο Ταξίδι
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Το κομματι των μεθ το καταλαβαινω σε ενα βαθμο.
Το δε θελω να πληρωνω επειδη αυτος αρρωστησε οχι αλλα γνωμες ειναι αυτα.
Το οσο ο ιος κυκλοφορει θα μεταλλασσεται και την πατησαμε ολοι θα ειχε νοημα αν ζουσαμε απομονωμενοι στο νησι μας, αυτο καλως η κακως θα γινει ετσι κι αλλιως μιας και πολλα μερη του κοσμου δεν εχουν την πολυτελεια του εμβολιασμου. Η λυση σε αυτο μαλλον θα ειναι οτι ανα καποιο διαστημα θα βγαινει καινουριο εμβολιο και θα ανανεωνεις.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Επίσης, οι ΜΕΘ καταλαμβάνονται από υπέρβαρους ή παχύσαρκους. Πχ πέρυσι τέτοια εποχή στην Ολλανδία το 66%-80% των ΜΕΘ καταλαμβάνονταν από υπέρβαρους. Όσοι απαιτούν τον υποχρεωτικό εμβολιασμό για το καλό του κοινωνικού συνόλου, είναι διατεθειμένοι να υποστούν και υποχρεωτική δίαιτα για το κοινό καλό γιατί οι υπέρβαροι καταλαμβάνουν θέσεις ΜΕΘ με μεγαλύτερη πιθανότητα;
Coronavirus death toll rises, obese corona patients dominate in intensive care - DutchNews.nl
Ως υπέρβαρος, πληρώνω ήδη επασφάλιστρα στην (ιδιωτική) ασφάλεια υγείας μου λόγω αυξημένης πιθανότητας να νοσήσω, θα δεχόμουν κάτι αντίστοιχο κι αν έπρεπε να πληρώσω για την ασφάλεια του ΕΟΠΥΥ. Το δημόσιο σύστημα στην Ελλάδα δεν προβλέπει όμως τέτοια συσχέτιση.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom