The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Στο εστιατόριο η όπου αλλού μπορείς να είσαι σε απόσταση από άλλους. Στο αεροπλάνο η στο λεωφορείο όχι.
Εσύ δε θέλεις να πληρώνεις τεστ.
Η έγκυος γυναίκα όμως που θέλει να ταξιδέψει και δε μπορεί να κάνει εμβόλιο πρέπει να είναι προστατευμένη από σενα.
Και δε μπορείς να πεις να μείνει σπίτι μέχρι να γεννήσει. Είναι ελεύθερη να κάνει ότι θέλει.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Επίσης, εγώ ο φορολογούμενος δεν έχω και καμμία όρεξη να πληρώνω και το κόστος νοσηλείας του κάθε αρνητή
Να το πω κι εγώ αλλιώς Κώστα. Ούτε εγώ θέλω να πληρώνω για νοσηλεία άτομα με aids ενώ η λύση
είναι το προφυλακτικό, ούτε θέλω να πληρώνω για τον καρκινοπαθή στα πνευμόνια από το τσιγάρο
, ενώ η λύση είναι να το κόψει το ριμάδι. Όυτε ο vegan θέλει να πληρώνει την δικιά μου νοσηλεία από την χοληστερίνη ενώ η λύση είναι να τρώω σαν άνθρωπος. Μπορώ να συνεχίσω μέχρι το πρωί, αλλά
δεν υπάρχει λογική στο να μαλώνουμε μεταξύ μας.
Θα μπορούμε άνετα να πουμε σ αυτόν που δεν θέλει να εμβολιαστεί , είναι εν δυνάμει κίνδυνος
δημιουργίας μετάλλαξης που ενδεχομένως να μην καλύπτει εμένα που εμβολιάστηκα και πάμε από την αρχή.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.331
Επίσης, οι ΜΕΘ καταλαμβάνονται από υπέρβαρους ή παχύσαρκους. Πχ πέρυσι τέτοια εποχή στην Ολλανδία το 66%-80% των ΜΕΘ καταλαμβάνονταν από υπέρβαρους. Όσοι απαιτούν τον υποχρεωτικό εμβολιασμό για το καλό του κοινωνικού συνόλου, είναι διατεθειμένοι να υποστούν και υποχρεωτική δίαιτα για το κοινό καλό μιας και οι υπέρβαροι καταλαμβάνουν θέσεις ΜΕΘ με μεγαλύτερη πιθανότητα;
Coronavirus death toll rises, obese corona patients dominate in intensive care - DutchNews.nl
Σύμφωνα με το άρθρο οι ΜΕΘ καταλαμβάνονταν σε αυτά τα ποσοστά από ασθενείς κορωνοιού, υπέρβαρους, παχύσαρκους ή με άλλα υποκείμενα προβλήματα υγείας. Σου "ξέφυγε" λίγο αυτή η σημαντική παράμετρος. Επίσης σε μεγάλο ποσοστό ασθενούν και οι μεγάλοι σε ηλικία.

Το πρόβλημα δεν είναι ότι υπάρχουν αρρώστοι, παχύσαρκοι και ηλικιωμένοι, αλλά ότι αυτοί είναι τα πρώτα θύματα σε ασθένειες όπως ο κωρονοιος.

Αν υπήρχε εμβόλιο για την παχυσαρκία και δεν το κάνανε θα ήταν ισότιμο το παράδειγμα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Επίσης, οι ΜΕΘ καταλαμβάνονται από υπέρβαρους ή παχύσαρκους. Πχ πέρυσι τέτοια εποχή στην Ολλανδία το 66%-80% των ΜΕΘ καταλαμβάνονταν από υπέρβαρους.
Coronavirus death toll rises, obese corona patients dominate in intensive care - DutchNews.nl

Όσοι απαιτούν τον υποχρεωτικό εμβολιασμό για το καλό του κοινωνικού συνόλου, είναι διατεθειμένοι να υποστούν και υποχρεωτική δίαιτα για το κοινό καλό μιας και οι υπέρβαροι καταλαμβάνουν θέσεις ΜΕΘ με μεγαλύτερη πιθανότητα; Γιατί αυτή η καραμέλα για το κοινό καλό μπορεί να πάει πολύ μακριά μέχρι και στα χόμπι κάποιου ή στις επιλογές διασκέδασης ή στις επιλογές άθλησης που ενδέχεται να επιβαρύνουν το σύστημα υγείας μιας κοινωνίας.
Η παχυσαρκία είναι νόσος και όχι καπρίτσιο.....οι υπέρβαροι ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες, όχι μόνο για covid, αλλά και για πολλές άλλες ασθένειες. Όπως και οι ηλικιωμένοι, αλλά ξέχασα, αυτοί δεν μετράνε! Θα πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε σας παρίες......
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ως υπέρβαρος, πληρώνω ήδη επασφάλιστρα στην (ιδιωτική) ασφάλεια υγείας μου λόγω αυξημένης πιθανότητας να νοσήσω, θα δεχόμουν κάτι αντίστοιχο κι αν έπρεπε να πληρώσω για την ασφάλεια του ΕΟΠΥΥ. Το δημόσιο σύστημα στην Ελλάδα δεν προβλέπει όμως τέτοια συσχέτιση.
Η άποψή μου είναι ότι όπως δεν μπορεί κάποιος να με υποχρεώσει να εμβολιαστώ έτσι κανείς δεν μπορεί να με υποχρεώσει να κάνω δίαιτα επειδή είμαι υπέρβαρος. Άλλωστε γι' αυτό πληρώνω δημόσια ασφάλιση ώστε όταν τη χρειαστώ να τη χρησιμοποιήσω. Και επειδή στην παρούσα περίπτωση του covid υπάρχει μεγάλη συσχέτιση μεταξύ παχυσαρκίας και βαριάς νόσησης, είναι αστείο να απαιτούμε μόνο τον υποχρεωτικό εμβολιασμό αλλά πχ να μην απαιτούμε συμβουλές υγιεινής διατροφής και άσκησης όπως σωστά είχε επισημανθεί πριν μερικές μέρες, ειδικά αυτούς τους τελευταίους μήνες της κλεισούρας του lockdown.

Η παχυσαρκία είναι νόσος και όχι καπρίτσιο.....οι υπέρβαροι ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες, όχι μόνο για covid, αλλά και για πολλές άλλες ασθένειες.
Μιλάω για παχυσαρκία που δεν οφείλεται σε ιατρικούς λόγους, αλλά σε πλεόνασμα θερμίδων. Στο περιβάλλον σου δεν έχεις ανθρώπους που είχαν πλεόνασμα κιλών και αδυνάτισαν μετά από προσπάθεια-δίαιτα-άσκηση; Αν ναι τότε και το να παίρνεις και το να χάνεις κιλά είναι επιλογή, σεβαστή φυσικά αλλά επιλογή.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Στο εστιατόριο η όπου αλλού μπορείς να είσαι σε απόσταση από άλλους. Στο αεροπλάνο η στο λεωφορείο όχι.
Εσύ δε θέλεις να πληρώνεις τεστ.
Η έγκυος γυναίκα όμως που θέλει να ταξιδέψει και δε μπορεί να κάνει εμβόλιο πρέπει να είναι προστατευμένη από σενα.
Και δε μπορείς να πεις να μείνει σπίτι μέχρι να γεννήσει. Είναι ελεύθερη να κάνει ότι θέλει.
Η εγκυος ειναι ελευθερη να κανει ο,τι θελει. Απλα δεν μπορουν να πληρωνουν ολοι το ρισκο που παιρνει συνειδητα και να το επιβαλλει. Ειναι ελευθερη να παρει οποιο ρισκο θελει: να νοσηλευτει η να το περασει χωρις συμπτωματα η να μην κολλησει καν, αν μιλαμε παντα για ανθρωπο με σωας τας φρενας.
By the way, ως εγκυος φορουσα ζωνη ασφαλειας και δεν ουρλιαζα σε ολα τα διερχομενα αυτοκινητα "καντε ολοι στην μπαντα, μη με τρακαρετε".
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Να το πω κι εγώ αλλιώς Κώστα. Ούτε εγώ θέλω να πληρώνω για νοσηλεία άτομα με aids ενώ η λύση
είναι το προφυλακτικό, ούτε θέλω να πληρώνω για τον καρκινοπαθή στα πνευμόνια από το τσιγάρο
, ενώ η λύση είναι να το κόψει το ριμάδι. Όυτε ο vegan θέλει να πληρώνει την δικιά μου νοσηλεία από την χοληστερίνη ενώ η λύση είναι να τρώω σαν άνθρωπος. Μπορώ να συνεχίσω μέχρι το πρωί, αλλά
δεν υπάρχει λογική στο να μαλώνουμε μεταξύ μας.
Θα μπορούμε άνετα να πουμε σ αυτόν που δεν θέλει να εμβολιαστεί , είναι εν δυνάμει κίνδυνος
δημιουργίας μετάλλαξης που ενδεχομένως να μην καλύπτει εμένα που εμβολιάστηκα και πάμε από την αρχή.
Για να μην παρεξηγηθούμε, δε λέω να μην τους παρέχεται ιατρική φροντίδα αν τη χρειαστούν, θα ήταν απάνθρωπο αυτό, λέω ότι το κράτος έχει λόγο να τους υποχρεώσει σε εμβολιασμό για να μειώσει τα κόστη του από τη νοσηλεία τους (που τελικά τα πληρώνω εγώ).
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.331
Η άποψή μου είναι ότι όπως δεν μπορεί κάποιος να με υποχρεώσει να εμβολιαστώ έτσι κανείς δεν μπορεί να με υποχρεώσει να κάνω δίαιτα επειδή είμαι υπέρβαρος.
Ο υπέρβαρος δεν έχει περισσότερες πιθανότητες να κολλήσει κωρονοιο ούτε περισσότερες να τον μεταδώσει, εκτός αν δεν εμβολιαστεί. Αυτή είναι η μόνη επιλογή που έχει αναφορικά με το όφελος όλων και το μόνο συγκρίσιμο με την περίπτωσή σου.

Το αν είναι ομάδα υψηλού κινδύνου αν νοσήσει και αν μπορεί να κάνει κάτι για αυτό δεν έχει σχέση με την δυνατότητα προστασίας από και διασποράς του ιού. Έχει σχέση με τις αντοχές του συστήματος υγείας, οι οποίες δεν δοκιμάζονται από τους υπέρβαρους, αλλά από τους ανεμβολίαστους.

Το μόνο που θα μπορούσε να κάνει ισότιμο το επιχείρημα σου θα ήταν αν έλεγες πως "αν δεν γίνει υποχρεωτικό το εμβόλιο για τις ομάδες υψηλού κινδύνου τότε δε μπορεί να γίνει και για τις χαμηλού". Κάτι που άλλωστε ουδέποτε αναφέρθηκε.
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Η άποψή μου είναι ότι όπως δεν μπορεί κάποιος να με υποχρεώσει να εμβολιαστώ έτσι κανείς δεν μπορεί να με υποχρεώσει να κάνω δίαιτα επειδή είμαι υπέρβαρος. Άλλωστε γι' αυτό πληρώνω δημόσια ασφάλιση ώστε όταν τη χρειαστώ να τη χρησιμοποιήσω. Και επειδή στην παρούσα περίπτωση του covid υπάρχει μεγάλη συσχέτιση μεταξύ παχυσαρκίας και βαριάς νόσησης, είναι αστείο να απαιτούμε μόνο τον υποχρεωτικό εμβολιασμό αλλά πχ να μην απαιτούμε συμβουλές υγιεινής διατροφής και άσκησης όπως σωστά είχε επισημανθεί πριν μερικές μέρες, ειδικά αυτούς τους τελευταίους μήνες της κλεισούρας του lockdown.
Ενταξει δεν χρειαζεται να ειναι υποχρεωτικος ο εμβολιασμος μπορεις αν θες να πληρωνεις τεστ για να μπεις σε αεροπλανο, λεωφορειο, εστιατοριο οπως πληρωνει ο καπνιστης φορο για το καπνισμα ή ο υπερβαρος φπα για την παραπανω τροφη που καταναλωνει. Ως 15-16 χρονια καπνιστης των 3-4 πακετων την ημερα που υπηρξα εχω πληρωσει και με το παραπανω αν τα βαλεις κατω το κοστος του να νοσηλευτω λογω κοβιντ ή οποιουδηποτε αλλου λογου. Ε μπορει και συ να πληρωνεις τεστ αντι για εμβολιο για το ρισκο να αρρωστησεις. Δεν χρειαζεται να ειναι υποχρεωτικος ο εμβολιασμος. Αλλιως δεν θα επρεπε και γω να πληρωνω τοσους φορους για καπνισμα. Αν τα βαλεις κατω οι καπνιστες αλλα και οι υπερβαροι που λες ειδικα αν τρεφονται σε εστιατορια εχουν πληρωσει σε φορους και με το παραπανω το κοστος νοσηλειας τους. Ας τελειωνουμε με τις ρατσιστικες μπουρδες απεναντι σε αλκοολικους, παχυσαρκους, καπνιστες κ.τ.λ. Παραπανω εχουμε πληρωσει απο οτι θα κοστισει η οποια νοσηλεια μας.
 
Last edited:

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
μια ερωτηση εκανα απλη. καμια δε απαντησε απο οσες προσπαθησαν.
να την επαναλαβω λοιπον.
εφοσον ειναι υποχρεωτικα τα τεστ για να ταξιδεψει καποιος πρεπει να ισχιει για ΟΛΟΥΣ
ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ.
συμφωνειτε η οχι και γιατι;;
Προφανώς όχι.

Οι πιθανότητες να έχει κολλήσει ο εμβολιασμενος που τηρεί τα μέτρα (μάσκες κλπ), και να μεταδώσει είναι αμελητέες (πρέπει να συμβούν και τα 2, δε φέρει ιικο φορτίο ο εμβολιασμενος λόγω του εμβολιασμού).

Και γίνονται όλο και πιο αμελητέες όσο πιο πολλοί εμβολιαζομαστε.

Οι πιθανότητες να είναι ψευδως αρνητικό το κάθε τεστ ή να έχει γίνει θετικός κάποιος μετά το τεστ είναι περισσότερες.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Τέλος τα εμβόλια της AstraZeneca για την Ευρωπαϊκή Ένωση
Τέλος τα εμβόλια της AstraZeneca για την Ευρωπαϊκή Ένωση

Άντε να δούμε με τι θα κάνουμε την δεύτερη δόση τον Ιούλιο.!
Δεν νομίζω να επηρεάζεται η δεύτερη δόση.Μάλλον αφορά νέες παραδόσεις.Υποτίθεται ότι οι δεύτερες δόσεις είναι εξασφαλισμένες για αυτούς που έκαναν ήδη την πρώτη.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom