The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα αποτελέσματα, μου προκαλεί απορία πως κατάφεραν σε ένα καινούργιο ιό να δημιουργήσουν τόσο αποτελεσματικά εμβόλια τόσο γρήγορα.
Τη στιγμή που για τη απλή γρίπη η κάλυψη έφτανε στο 50%.
Δυστυχως δεν μαθαινεις ανοσολογια σε φορουμ η με γκουγκλαρισματα. Παρολη την ψευδαισθηση οτι μαθαινεις στο διαδικτυο. Της πολυο εχει 90% κ φτανει ως 99-100% στην 3η δοση. Ξεκινα απο δω καταρχην κ καλη συνεχεια.

Vaccine Effectiveness: How Well Do the Flu Vaccines Work? | CDC
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα αποτελέσματα, μου προκαλεί απορία πως κατάφεραν σε ένα καινούργιο ιό να δημιουργήσουν τόσο αποτελεσματικά εμβόλια τόσο γρήγορα.
Τη στιγμή που για τη απλή γρίπη η κάλυψη έφτανε στο 50%.
Είναι απλό. Υπάρχει η τεχνολογία mRNA απότοκο της εξέλιξης και βελτίωσης του CRISPR που σε τελειώς απλοποιημένη εξήγηση είναι σαν μηχανή κοπτοραπτικής DNA. παίρνεις το κομμάτι που θέλεις, το τροποποιείς και μετά το ξανακολλάς.

Είναι η εξέλιξη της τεχνολογίας και της επιστήμης.

Θα ρωτούσε ποτέ κανείς γιατί έβαλαν κάμερες 108 MP στα κινητά ενώ μέχρι πρόπερσι είχαμε μόνο 25 ?
 

poised

Member
Μηνύματα
861
Likes
6.318
Είναι εντελώς διαφορετικοί ιοί.

Ο ιός της γρίπης δεν έχει τη δυνατότητα να διορθώνει λάθη αντιγραφής του και έτσι δημιουργεί συνεχώς λίγο διαφορετικές παραλλαγές του. Κάποιες είναι κακές και εξαφανίζονται, οι καλές μας ταλαιπωρούν. Επειδή δε μπορούμε να ξέρουμε ποιες παραλλαγές θα εμφανιστούν στον χειμώνα, τα εμβόλια φτιάχνονται δύο φορές τον χρόνο με βάση τους τύπους που ήταν πιο πρόσφατοι στο αντίθετο ημισφαίριο το καλοκαίρι και στατιστικά και εμπειρικά μοντέλα. Κάποιες χρονιές πέφτουν μέσα και άλλες όχι.

Επίσης προ covid προετοιμάζονταν ένα πρώτο εμβόλιο με διαφορετικό μηχανισμό που ήταν πιθανό να δίνει πλήρη προστασία, αλλά με τον covid μάλλον άλλαξαν οι προτεραιότητες και πήγε πίσω η δοκιμή του.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα αποτελέσματα, μου προκαλεί απορία πως κατάφεραν σε ένα καινούργιο ιό να δημιουργήσουν τόσο αποτελεσματικά εμβόλια τόσο γρήγορα.
Τη στιγμή που για τη απλή γρίπη η κάλυψη έφτανε στο 50%.
Και μια απλή εξήγηση. Όταν πέφτει χρήμα, όλα γίνονται. Κι εννοείται ότι πέφτει χρήμα (χρηματοδοτήσεις ερευνών κ.α ) για να μη χαθεί περισσότερο χρήμα από την πανδημία. Αν η πανδημία δεν είχε το οικονομικό αντίκτυπο που έχει δεν θα είχαμε τόσο γρήγορα αποτελέσματα. Προσωπικά πιστεύω ότι αν δεν εμβολιαστεί και ο τρίτος κόσμος και γρήγορα δεν κάνουμε τίποτα. Φοβάμαι ότι εκεί θα την πατήσουμε.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα αποτελέσματα, μου προκαλεί απορία πως κατάφεραν σε ένα καινούργιο ιό να δημιουργήσουν τόσο αποτελεσματικά εμβόλια τόσο γρήγορα.
Τη στιγμή που για τη απλή γρίπη η κάλυψη έφτανε στο 50%.
Πήρες πολλές απαντήσεις όλες σωστές, εγώ ξαναλέω αυτό που σου γράφει ο @Samion, δεν μπορείς να κατανοήσεις γιατί έτσι γρήγορα χωρίς υπόβαθρο. Εγώ που είμαι γιατρός αλλά άσχετης ειδικότητας θεωρώ για τον εαυτό μου ότι χρειάζομαι διάβασμα εβδομαδων για να μελετήσω το πως δουλεύουν όλα τα εμβόλια και να απαντήσω γιατί για το ένα είναι έτσι και για το άλλο αλλιώς.

Ξέρω όμως ότι πχ για τον HIV δεν έχει φτιαχτεί ακόμα εμβόλιο, και ότι αλλα εναντίον άλλων ιών έχουν 100%. Δεν είναι όλοι οι ιοί ίδιοι, όπως δεν είναι πχ όλοι οι καρκίνοι ίδιοι (γιαυτό δεν έχει νόημα η αναζήτηση του ενός μοναδικού φαρμάκου για τον καρκίνο).

Να πω επίσης πως παρόλο που το λες ευγενικά ειναι σαφές ότι αμφισβητείς τα αποτελέσματα. Και πραγματικά δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει αυτή η αμφισβήτηση προς τα εμβόλια γενικώς (όχι μόνο από σένα εννοείται).

Το φόβο προς το άγνωστο και το καινούργιο τον κατανοώ σε ένα βαθμό, ιδίως με όλα που ακούμε. Αλλά πιστεύω ότι δεν είναι μόνο ο φόβος.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Το διάγραμμα δείχνει το έτος που έγινε η ταυτοποίηση του κάθε μικροοργανισμού που προκαλεί τις νόσους που ανφέρονται και το έτος που πήρε άδεια το αντίστοιχο εμβόλιο στις ΗΠΑ (σε όσες νόσους έχει βρεθεί εμβόλιο). Εντυπωσιακό το λιγότερο!

184381235_1208490642941354_2142198538209394097_n.jpg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Νομιζω οτι πρεπει να μεινουν προαιρετικα τα εμβολια. Παντα υπηρχε ισχυρο αντιεμβολιαστικο κινημα στη χωρα μας, οποιος νιωθει περιεργα νε το εμβολιο μπορει να κανει το πειραμα στον εαυτο του και να παρει τα ρισκα του. Παντως ειναι ενα κινημα που κανει φοβερο σαματα στη δημοσια σφαιρα, αυτο να το παραδεχτουμε. Σημερα επεσε μηνυση απο εκπαιδευτικο προς τη διοικηση για τα σελφ τεστ. Δηλαδη δεν το ζουν αθορυβα, πρεπει να ασχολειται ολη η κοινωνια με τις προσωπικες επιλογες του αντιεμβολιαστη.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ονειρεμένο Ταξίδι
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Το διάγραμμα δείχνει το έτος που έγινε η ταυτοποίηση του κάθε μικροοργανισμού που προκαλεί τις νόσους που ανφέρονται και το έτος που πήρε άδεια το αντίστοιχο εμβόλιο στις ΗΠΑ (σε όσες νόσους έχει βρεθεί εμβόλιο). Εντυπωσιακό το λιγότερο!

View attachment 351358
Να πω την αληθεια αυτο που μου κανει μεγαλυτερη εντυπωση ειναι οτι δεν ενεκριναν ποτε εμβολιο για τη φυματιωση..
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Να πω την αληθεια αυτο που μου κανει μεγαλυτερη εντυπωση ειναι οτι δεν ενεκριναν ποτε εμβολιο για τη φυματιωση..
Το εντυπωσιακό είναι το πόσο έχει εξελιχθεί η επιστήμη και πόσο γρήγορα μπορεί να ανταποκριθεί πλέον η ανθρωπότητα (όταν το θέλει) σε ζητήματα που την θέτουν σε κίνδυνο.

Το 1990 (πριν μόλις 30 έτη) θα ήταν αδιανόητο να βρεθεί εμβόλιο μέσα σε 6 μήνες. Θα είχε ενδιαφέρον να γίνει προσομοίωση για το τι επίπτωση θα είχει ο covid αν είχε εμφανιστεί πριν 25-30 έτη (το έψαχνα προχθες μήπως το έχουν μελετήσει τίποτα Κινέζοι που δεν αφήνουν τέτοια να πάνε χαμένα αλλά δε βρήκα κάτι)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Όποιον τον απασχολεί η υποχρεωτικότητα του εμβολιασμού και οι νομικές προεκτάσεις, μπορεί να ξεκινήσει με αυτό το σύντομο άρθρο: Covid-19: Μπορεί ο εμβολιασμός να είναι υποχρεωτικός και ποιες οι συνέπειες ενός τέτοιου χαρακτηρισμού;

Η υποχρεωτικότητα των εμβολίων δεν είναι πάντως καινοφανές φαινόμενο (βλέπε παιδικός εμβολιασμός, γίνεται αναφορά στο άρθρο), όπως και για εμβόλια που δεν αφορούν αποκλειστικά παιδια όπως πχ του κίτρινου πυρετού που μου έρχεται πρόχειρα στο μυαλό και που δεν είναι μεν υποχρεωτικό αλλά δε μπορείς να ταξιδέψεις σε κάποιες χώρες εάν δεν το έχεις κάνει. Προσωπικά μιλώντας, δε βλέπω καμία διάκριση σε βάρος όσων δε θα εμβολιαστούν εφόσον δεν θα έχουν τα «προνόμια» που θα έχουν οι εμβολιασμένοι. Δική τους η επιλογή, κατανοητός ο φόβος τους αλλά ας πάρουν εκείνοι το ρίσκο της απόφασης τους. Η κοινωνία ανοίγει, τα εμβόλια σύντομα θα είναι διαθέσιμα στους πάντες και όταν συμβεί αυτό και κανεις δε θα είναι αποκλεισμένος από τον εμβολιασμό, δεν υπάρχουν πλέον δικαιολογίες για λοκνταουν και επίδειξη κοινωνικής αλληλεγγύης από τους υπόλοιπους. Κοινώς, οι εμβολιασμένοι θα ζουν τις ζωές τους κανονικά όπως και οι ανεμβολιαστοι θα ζουν με την επιλογή τους.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ονειρεμένο Ταξίδι
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Όποιον τον απασχολεί η υποχρεωτικότητα του εμβολιασμού και οι νομικές προεκτάσεις, μπορεί να ξεκινήσει με αυτό το σύντομο άρθρο: Covid-19: Μπορεί ο εμβολιασμός να είναι υποχρεωτικός και ποιες οι συνέπειες ενός τέτοιου χαρακτηρισμού;

Η υποχρεωτικότητα των εμβολίων δεν είναι πάντως καινοφανές φαινόμενο (βλέπε παιδικός εμβολιασμός, γίνεται αναφορά στο άρθρο), όπως και για εμβόλια που δεν αφορούν αποκλειστικά παιδια όπως πχ του κίτρινου πυρετού που μου έρχεται πρόχειρα στο μυαλό και που δεν είναι μεν υποχρεωτικό αλλά δε μπορείς να ταξιδέψεις σε κάποιες χώρες εάν δεν το έχεις κάνει. Προσωπικά μιλώντας, δε βλέπω καμία διάκριση σε βάρος όσων δε θα εμβολιαστούν εφόσον δεν θα έχουν τα «προνόμια» που θα έχουν οι εμβολιασμένοι. Δική τους η επιλογή, κατανοητός ο φόβος τους αλλά ας πάρουν εκείνοι το ρίσκο της απόφασης τους. Η κοινωνία ανοίγει, τα εμβόλια σύντομα θα είναι διαθέσιμα στους πάντες και όταν συμβεί αυτό και κανεις δε θα είναι αποκλεισμένος από τον εμβολιασμό, δεν υπάρχουν πλέον δικαιολογίες για λοκνταουν και επίδειξη κοινωνικής αλληλεγγύης από τους υπόλοιπους. Κοινώς, οι εμβολιασμένοι θα ζουν τις ζωές τους κανονικά όπως και οι ανεμβολιαστοι θα ζουν με την επιλογή τους.
Αν και στο τελικο συμπερασμα σου συμφωνω στη συγκριση με τους υποχρεωτικους εμβολιασμους στα παιδια υπαρχει μια διαφορα.

Καλως η κακως τα παιδια νομικα δεν εχουν δικαιωμα να διαλεξουν αν θελουν να εμβολιαστουν η οχι. Οποτε αντι την αποφαση αυτη να την παρει ο γονεας την παιρνει το κρατος. Η αλλη περιπτωση υποχρεωτικου εμβολιασμου ειναι στο στρατο που παλι καλως η κακως οσο σε εχουν εκει μαντρωμενο υπευθυνο να σε κρατησει ζωντανο ειναι το κρατος και γι αυτο σε ταιζει και σε κοιμιζει και κατ επεκταση σε εμβολιαζει υποχρεωτικα για να εχει το κεφαλι του ησυχο.
Οταν ομως εισαι ενηλικας και υπευθυνος για τη ζωη σου ειναι αλλιως.

Ακριβως οπως το λες ομως απο τη στιγμη που θα σου παρεχει το κρατος τη δυνατοτητα εμβολιασμου συνεχιζουμε ολοι τις ζωες μας ο καθενας με την επιλογη του, δεν υπαρχει λογος για δραμα
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom