The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Ανακοινωθηκε επισπευση της β δοσης
εδώ γράφει το αντίθετο,Θα μας τρελάνουν,
«Δικαιώνεται» η απόφαση της Βρετανίας για αναβολή της δεύτερης δόσης
Παρόλα αυτά, τα ευρήματα δείχνουν να δικαιώνουν την απόφαση της Βρετανίας να αναβάλλει τις δεύτερες δόσεις όλων των εμβολίων προκειμένου να καλύψει με την πρώτη δόση περισσότερους πολίτες.
Μελέτη - έκπληξη για το εμβόλιο της Pfizer και τα αντισώματα - Μπορεί να ανατραπούν όλα | in.gr
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Υπαρχει ακομη κοσμος που διαβαζει ελληνικα ΜΜΕ? Δεν το περιμενα.
Α τωρα ειδα οτι καποιος βρηκε μια αδημοσιευτη ερευνα καπου που δεν εχει αξιολογηθει επιστημονικα.
Προστατευτειτε απο τα περισσοτερα ελληνικα ΜΜΕ, το επιπεδο του δημοσιογραφικου λογου σε πολλες περιπτωσεις ειναι νηπιακου επιπεδου.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Μόλις μου ήρθε μειλ και λέει όσοι εμβολιάστηκαν με Άστρα και έχουν γεννηθεί πριν το 1961 από 12 εβδομάδες που ήταν η 2 δόση , πήγε στις 16.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
Είναι δύο διαφορετικές ειδήσεις.

Η πρώτη που παραθέτει η @paefstra απο το BBC λέει ότι φέρνουν τη δεύτερη δόση του Astrazeneca στους άνω των 50 στις 8 βδομάδες (όπως γίνεται και σε πολλες άλλες χώρες, και εδώ).

Η δεύτερη από το in.gr αφορά όντως μια αδημοσίευτη μελέτη που πρέπει όμως να είναι αρκετά legit και έχει παίξει παντού, και σε σοβαρά μέσα, ενδεικτικά
Delaying a COVID vaccine’s second dose boosts immune response

Η μελέτη αυτή εξέτασε τη στρατηγική που εφάρμοσε το ΗΒ, να καθυστερήσει τη δεύτερη δόση του Pfizer προκειμένου να εμβολιαστει έστω με μια δόση πιο πολύς κόσμος πιο νωρίς. Βρήκαν λοιπόν ότι αυτοί που καθυστέρησαν (από 3 βδομάδες στις 11-12) έκαναν πιο πολλά αντισώματα.

Τώρα @panpan γιατί στην Ισπανία πάνε πιο πίσω τη δεύτερη δόση του Astra δεν ξέρω. Ίσως έχει να κάνει κάποια καθυστέρηση στην τροφοδοσία;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Βασικά δεν τσέκαρα μήπως βρω γνωστό.

Και βασικά τώρα που το σκέφτομαι αν υπάρχει γνωστός μου που και αυτός έχει "διεισδύσει" και νομίζει τα αντίθετα για μένα? :shock:

Κάτσε να βγαίνω σιγά σιγά. Τα σκρίνσοτς μου τα έχω!
Εκαναν επιτιμο μελος τον Πετρακο. Δεν θα μας μεινει αντερο εκει μεσα.. Εχει γινει αποβαση απο τρολ.
Δεν εχεις κανενα δανεικο προφιλ με ελληνικη σημαια και "καλο μας καφεδακι" απο κανενα θειο στο χωριο?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Τώρα @panpan γιατί στην Ισπανία πάνε πιο πίσω τη δεύτερη δόση του Astra δεν ξέρω. Ίσως έχει να κάνει κάποια καθυστέρηση στην τροφοδοσία;
Ειλικρινά δεν γνωρίζω. Πάντως από τις 10/5 που άρχισε αυτή η εβδομάδα δεν έγινε ούτε ένα εμβόλιο
της άστρα σε όλη την Ισπανία. Δεν ξέρω για σήμερα, δεν είδα. Αυτό το ξαφνικό σήμερα από 12 εβδομάδες σε 16 , μάλλον έχει σχέση με την διανομή.
Το περίεργο είναι ότι στο ραδιόφωνο που ακούω, (δεν βλέπω τβ) ενορχηστρωμένα μιλάνε ότι πρέπει
να κάνουμε το συντομότερο δυνατόν όλοι μια δόση τουλάχιστον και ας καθυστερήσουμε την δεύτερη.
Ενώ μέχρι τώρα έλεγαν πρέπει να χτίσουμε τοίχο ανοσίας με δυο δόσεις.
Ξαφνικά πρέπει όλοι μικροί μεγάλοι μέχρι τέλους Ιουνίου να έχουν τελειώσει με την πρώτη.
Είπαν ότι θα τους έρθουν έξτρα κάποια εκατομμύρια εμβόλια (από πού;) και θα προσλάβουν με σύμβαση πάνω από 100.000 νοσοκόμες μόνο και μόνο για τους εμβολιασμούς.
Δεν είναι κακό , ούτε διαφωνώ (δεν είμαι γιατρός) ,αλλά βλέπω διαφορετικό τρόπο σκέψης στην ΕΕ.
Ήδη γίνεται ένα μπέρδεμα σε αυτούς που είναι κάτω από 60 και έκαναν πρώτη δόση με άστρα , τους είπαν ότι μάλλον θα κάνετε ή μοντέρνα ή πφάιζερ για δεύτερη.
Το άλλο το J&J είπαν να το δώσουν στα νησιά, με μια δόση να τελειώνουν, αλλά δεν το θέλουν.
Πάντως ότι δόσεις ήρθαν απ αυτό, έφυγαν σε μια δυο μέρες.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Φόρουμ των Δελφών - Μπουρλά: Τρίτη δόση του εμβολίου μετά τους οκτώ μήνες και μετά μία φορά το χρόνο
Οπότε για να πάρουμε την ελευθερία μας δεν αρκούν δύο ραντεβού όπως ξέραμε, αλλά τρία στο εννιάμηνο και μετά ένα κάθε χρόνο. Θα γεμίσουμε πάλι άκυρα ποστς στο instagram με σηκωμένα μανίκια "παίρνουμε πίσω την ελευθερία μας part8".
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
άκυρα ποστς στο instagram με σηκωμένα μανίκια
Εγώ αντί για ίνστα σκέφτομαι να κάνω λογαριασμό στο Tinder μπας και βρεθεί κάποια νοσοκόμα έτσι
71237-550x550h.jpg

Ή έτσι.
nurse-with-patient-sexy.jpg

Και μανίκια σηκώνεις και παντελόνια κατεβάζεις.
H26ef53ae648c415ca25d34e65f1a8699q.jpg

Και για τα κορίτσια μας να μην λένε ότι δεν τα σκέφτομαι.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εγώ αντί για ίνστα σκέφτομαι να κάνω λογαριασμό στο Tinder μπας και βρεθεί κάποια νοσοκόμα έτσι
View attachment 351565
Ή έτσι.
View attachment 351567
Και μανίκια σηκώνεις και παντελόνια κατεβάζεις. View attachment 351568
Και για τα κορίτσια μας να μην λένε ότι δεν τα σκέφτομαι.
respect :haha: :haha::haha:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Μην διαβάζεις ελληνικό τύπο. Θα μας μαλώσει η Paefstra Ψάξε σε Times CNN DW AL JAZEERA κλπ.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
καπως ετσι περασαμε τον δυσκολο χειμωνα μας...γραφοντας τραγουδια στο ΕΠΑΛ ασχετο αλλα off topic δεν ειναι;μεγαλωσα για ραπ αλλα κατι καταφερνω ακομα σε συνεργασια με τα αλλα παιδια του ΕΠΑΛ
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom