The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Υποχρεωτικός εμβολιασμός: Οι παράμετροι που τον καθιστούν αδύνατο τώρα – Τι προβλέπει ο νόμος | ΤΑ ΝΕΑ

τα θέματα που άπτονται της ...υποχρεωτικότητας του εμβολιασμού είναι πολλά,...(εκτός αυτών που αναφέρόνται στην αρχή του αρθρου που παρέθεσα. ότι δεν έχουν πάρει ακόμα κανονική άδεια..κλπ)
και το βασικό είναι ότι αν διαβάσατε το περί νόμου τι ισχύει ...τι ψηφίστηκε από μας πέρσι τον μάρτιο (Νόμος 4675/20 φεκ 54Α/11-3-20)
έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω και να το παραθέτω με σχετικά άρθρα
είναι ότι για όποια ομάδα και αν αποφασισθεί για λόγους επιβεβλημένους επειδή έρχονται σε άμεση επαφή με κόσμο κλπ κλπ χρειάζεται προηγείται γνωμοδότηση από επιτροπή γιατρών ,εισήγηση και μετά υπουργική απόφαση
μην συγκρίνετε με καθιερωμένα εμβόλια επί ...δεκαετίες ιλαράς κλπ
οι όποιες δυσκολίες για απόφαση υποχρεωτικότητας αναφέροντια στα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ του κορωνοιού

ένα από τα "κωλύματα "που μου έρχονται κατ ευθείαν στο μυαλό είναι πχ πως με τι κριτήριο θα γνωμοδοτήσουν υποχρεωτικότητα οι γιατροί της επιτροπής πχ του ASTRA ZENECA ,
σε ποιές ηλικίες θα το καταστήσουν υποχρεωτικό,θα διαχωρίσουν φύλα?
θα λάβουν υπόψιν τους το τί γίνεται στα άλλα κράτη σε σχέση μ αυτό το εμβόλιο??
θα είναι καθαρή και μόνο απόφαση δική μας?
και αναφέρομαι σ αυτό γιατί τα λίγα ναι αυτά τα ελαχιστότατα περιστατικά επιπλοκών είδατε τι αντίκτυπο είχαν και έχουν στα διάφορα κράτη με αποτέλεσμα να παρθούν αποφάσεις μέχρι και διακοπής...
η θα είναι ελεύθερη επιλογή του κάθε πολίτη να επιλέξει?

άλλη δυσκολία.....τι θα γίνει μέ άτομα που πάσχουν από αυτοάνοσα νοσήματα?για τα οποία διαβάζω ότι οι κλινικές μελέτες των εμβολίων δεν ήταν επαρκείς ...μάλιστα αναφέρεται ότι ίσως το εμβόλια να προκαλέσουν και έξαρση της νόσου...(ίσως,πιθανόν,δεν γνωρίζουμε κλπ)
άτομα με σοβαρές αλλεργίες(όχι όμως προηγηθείσα αλλεργία σε φάρμακο η άλλο εμβόλιο που είναι οι μόνες εξαιρετέες προς το παρόν κατηγορίες) σοβαρότατες αλλεργίες ποικίλης φύσης ...
τι θα γίνει με όλους αυτούς ....
και άλλα πολλά ...γι αυτό και είπα και σε προηγούμενα μου μηνύματα ότι πολλά σημεία του εμβολιασμού παραμένουν ακόμα "θολά"
τι θα αποφανθεί η επιτροπή για αυτούς??ποιές κατηγορίες πολιτών-ασθενών θα εξαιρέσει απο την υποχρεωτικότητα??

επίσης διάβασα σε προηγούμενα μηνύματα ειπώθηκε.. για Γερμανία ότι για να δουλέψεις εκεί(να πας απο δω εκεί) σου ζητάνε αποδεικτικό για εμβόλιο ιλαράς κλπ
το πιστεύω αλλά μην κάνόυμε συγκρίσεις μεταξύ ..πως να το πώ...κρατών με διαφορετικά συστήματα κα διαφορετικές απαιτήσεις κλπ

όταν στην Αγγλία πρίν καμιά 25 ..χρόνια με το καλημέρα σας για να σε δεχθούν να δουλέψεις στο NHS απαραίτητη προυπόθεση ήταν να είσαι καλυμμένος με κάτι σαν ..ασφάλεια αστικής ευθύνης εμείς εδώ δεν σκαμπάζαμε τι είναι αυτό
τα τελευταία χρόνια μάθαμε τι είναι...και πάλι όμως δεν είναι υποχρεωτική
οπότε μην συγκρίνουμε συστήματα και νοοτροπίες αγγλίας γερμανίας με ελλάδα είναι σα να συγκρίνουμε τα ...σταφύλια με ..τα πορτοκάλια
μπορεί ΄να είναι και τα δύο φρούτα αλλά τι σχέση έχει το ένα με το άλλο
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Υποχρεωτικός εμβολιασμός: Οι παράμετροι που τον καθιστούν αδύνατο τώρα – Τι προβλέπει ο νόμος | ΤΑ ΝΕΑ

τα θέματα που άπτονται της ...υποχρεωτικότητας του εμβολιασμού είναι πολλά,...(εκτός αυτών που αναφέρόνται στην αρχή του αρθρου που παρέθεσα. ότι δεν έχουν πάρει ακόμα κανονική άδεια..κλπ)
και το βασικό είναι ότι αν διαβάσατε το περί νόμου τι ισχύει ...τι ψηφίστηκε από μας πέρσι τον μάρτιο απρίλιο
έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω και να το παραθέτω με σχετικά άρθρα
είναι ότι για όποια ομάδα και αν αποφασισθεί για λόγους επιβεβλημένους επειδή έρχονται σε άμεση επαφή με κόσμο κλπ κλπ χρειάζεται προηγείται γνωμοδότηση από επιτροπή γιατρών ,εισήγηση και μετά υπουργική απόφαση
μην συγκρίνετε με καθιερωμένα εμβόλια επί ...δεκαετίες ιλαράς κλπ
οι όποιες δυσκολίες για απόφαση υποχρεωτικότητας αναφέροντια στα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ του κορωνοιού

ένα από τα κωλύματα που μου έρχονται κατ ευθείαν στο μυαλό είναι πχ πως με τι κριτήριο θα γνωμοδοτήσουν υποχρεωτικότητα οι γιατροί της επιτροπής πχ του ASTRA ZENECA ,
σε ποιές ηλικίες θα το καταστήσουν υποχρεωτικό,θα διαχωρίσουν φύλα?
θα λάβουν υπόψιν τους το τί γίνεται στα άλλα κράτη σε σχέση μ αυτό το εμβόλιο??
θα είναι καθαρή και μόνο απόφαση δική μας?
και αναφέρομαι σ αυτό γιατί τα λίγα ναι αυτά τα ελάχιστα περιστατικά επιπλοκών είδατε τι αντίκτυπο είχαν και έχουν στα διάφορα κράτη με αποτέλεσμα να παρθούν αποφάσεις μέχρι και διακοπής...
η θα είναι ελεύθερη επιλογή του κάθε πολίτη να επιλέξει?

επίσης διάβασα παραπάνω για Γερμανία ότι για να δουλέψεις εκεί σου ζητάνε αποδεικτικό για εμβόλια κλπ
το πιστεύω αλλά μην κάνόυμε συγκρίσεις μεταξύ μη..πως να το πώ...κρατών με διαφορετικά συστήματα κα διαφορετικές απαιτήσεις κλπ

όταν στην Αγγλία πρίν καμιά 25 ..χρόνια με το καλημέρα σας για να σε δεχθούν να δουλέψεις στο NHS απαραίτητη προυπόθεση ήταν να είσαι καλυμμένος με κάτι σαν ..ασφάλεια αστικής ευθύνης εμείς εδώ δεν σκαμπάζαμε τι είναι αυτό
τα τελευταία χρόνια άρχισε να καθιερώνεται κι εδώ
οπότε μην συγκρίνουμε τα ...σταφύλια με ..τα πορτοκάλια
μπορεί ΄να είναι και τα δύο φρούτα αλλά τι σχέση έχει το ένα με το άλλο
Ο εμβολιασμος σε φυσικα προσωπα ποτε δεν θα γινει υποχρεωτικος. Θα ηταν παρανοικο. Αλλα θα ειναι δυνατον να μην μπορεις να εργαζεσαι σε καποια επαγγελματα που απαιτουν εμβολιασμο.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
πηγαινω Α επαλ,απο επιλογη και για να περασει ευχαριστα ο δυσκολος χειμωνας που περασε και οι δυσκολοι χειμωνες που ερχονται στο μελον,ειμαι 50 ετων τα παιδια βηχουν μες στη μυτη μου ολο το χειμωνα(οσο δλδ δεν ειμασταν σε λοκ νταουν) αν δεν εκανα τα εμβολια στανταρ θα ειχα κολησει μαζι με τα παιδια,δεν ειμαι επαγγελματιας υγειας αλλα μαθητρια αρκετα μεγαλη.ναι δεν πρεπει να ειναι υποχρεωτικο,αλλα σκεφτητε ποσα θα ειχαμε αποφυγει αν εμβολιαζομαστε νωριτερα,οχι με το αστρα....το τονιζω,αλλα με καποιο εμβολιο που δεν προκαλει θρομβωσεις...οι γιατροι στο νησι ειναι καλυμνιοι,αλλα μενουν πατμο μονιμα,εχουν δει πολλα,δεν φωναζουν αδικα να εμβολιαστουμε...ο καθενας ας κανει οτι πιστευει καλυτερο,εγω θεωρω πως επραξα σωστα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ο εμβολιασμος σε φυσικα προσωπα ποτε δεν θα γινει υποχρεωτικος. Θα ηταν παρανοικο. Αλλα θα ειναι δυνατον να μην μπορεις να εργαζεσαι σε καποια επαγγελματα που απαιτουν εμβολιασμο.
σεβαστή ή άποψη σου
επίτρεψε μου να θεωρώ ότι δεν θα ισχύσει κάτι τέτοιο
γιατι πάλι κι αυτό θα προσκρούσει στο θέμα της ..μη υποχρέωσης(όσο δεν γίνονται υποχρεωτικά)
δηλ πχ πρόκειται να προσληφθώ σαν εκπαιδευτικός ..και βλέπω ότι στη ..χαρτούρα μέσα είναι και το προαπαιτούμενο ότι χρειάζεται το εμβόλιο
πως στοιχειοθετείται αυτό?βάσει ποιάς απόφασης μου το ζητάνε?ποιός μου το ζητάει και γιατί?για ποιούς λόγους?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
σεβαστή ή άποψη σου
επίτρεψε μου να θεωρώ ότι δεν θα ισχύσει κάτι τέτοιο
γιατι πάλι κι αυτό θα προσκρούσει στο θέμα της ..μη υποχρέωσης(όσο δεν γίνονται υποχρεωτικά)
δηλ πχ πρόκειται να προσληφθώ σαν εκπαιδευτικός ..και βλέπω ότι στη ..χαρτούρα μέσα είναι και το προαπαιτούμενο ότι χρειάζεται το εμβόλιο
πως στοιχειοθετείται αυτό?βάσει ποιάς απόφασης μου το ζητάνε?ποιός μου το ζητάει και γιατί?για ποιούς λόγους?
Ζητανε ΠΟΛΥ περισσοτερες προυποθεσεις υγειονομικης καταστασης στην προσληψη για να ειναι σοβαρο θεμα ο εμβολιασμος. Παρολα αυτα δεν ειναι υποχρεωτικος για το συγκεκριμενο εμβολιο και για χαρη ευσυνειδησιας εχει εμβολιαστει τρεχοντας η συντριπτικη πλειοψηφια.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ζητανε ΠΟΛΥ περισσοτερες προυποθεσεις υγειονομικης καταστασης στην προσληψη για να ειναι σοβαρο θεμα ο εμβολιασμος. Παρολα αυτα δεν ειναι υποχρεωτικος για το συγκεκριμενο εμβολιο και για χαρη ευσυνειδησιας εχει εμβολιαστει τρεχοντας η συντριπτικη πλειοψηφια.
α μπράβο είδες τώρα συμφωνούμε
το καίριο ζήτημα στην όλη ιστορία του κορωνοιού έιναι με τα κατάλληλα σωστά επιχειρήματα και όπως είπες και για λόγους ευσυνειδησίας να πεισθούν (να το πιστέψουν και να το θελήσουν πραγματικά).οσο το δυνατόν περισσότεροι για να χτισθεί και το τείχος προστασίας....
το να υποχρεώσεις τον άλλον πέραν των όποιων δυσκολιών σ αυτήν την απόφαση που προανέφερα
σπρωχνει τους αρνητές και αμφισβητίες ακόμα παραπέρα στην αντίδραση κλπ κλπ(ειδικά στην χώρα μας γιατί κάθε κοινωνία έχει διαφορετικές αντιδράσεις ...)
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
α μπράβο είδες τώρα συμφωνούμε
το καίριο ζήτημα στην όλη ιστορία του κορωνοιού έιναι με τα κατάλληλα σωστά επιχειρήματα και όπως είπες για λόγους ευσυνειδησίας να πεισθούν .οσο το δυνατόν περισσότεροι για να χτισθεί και το τείχος προστασίας....
το να υποχρεώσεις τον άλλον πέραν των όποιων δυσκολιών σ αυτήν την απόφαση που προανέφερα
σπρωχνει τους αρνητές ακόμα παραπέρα στην αντίδραση κλπ κλπ(ειδικά στην χώρα μας γιατί κάθε κοινωνία έχει διαφορετικές αντιδράσεις ...)
Οι περισσοτεροι ειναι τρομερα εκτεθειμενοι σε πληθυσμους παιδιων σε πολλα σχολεια σε κλειστες ταξεις με μοναδικη προστασια το εμβολιο (το παγουρινο δεν εκανε δουλεια). Επισης δεν νομιζω οτι θα ρισκαραν την υγεια των παιδιων με τα οποια δουλευουν, την αναστατωση που θα προκαλουσαν σε οικογενειες με τις οποιες εχουν καθημερινη επαφη, τη μεταδοση σε συναδελφους. Δεν χρειαζεται μπαμπουλας, ουτε καν πειθως σε μορφωμενους ανθρωπους που εχουν τα μυαλα στη θεση τους. Το κανουν υποδειγματικα απο ο,τι μαθαινω.
Επισης, τα παιδια ρωτανε και ποιο εμβολιο και ποσες δοσεις λεει η εμπειρια μου, εχουν αναγκη απο εμπιστοσυνη.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεύτερη μέρα από την δεύτερη δόση και έχω πολλά συμπτώματα
1. κοιμάμαι
2. κοιμάμαι
3. κοιμ
Στην πρώτη δόση είχες τα ίδια;

(απαντάς όταν ξυπνήσεις)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Στην πρώτη δόση είχες τα ίδια;

(απαντάς όταν ξυπνήσεις)
Στο πρώτο κατάλαβα μόνο το βαρύ χέρι της νοσοκόμας, στο δεύτερο (μιλάμε για πφάιζερ πάντα) το χέρι ήταν ελαφρύ, αλλά είμαι καλά μόνο όταν κοιμάμαι. Τώρα με πονάνε τα κόκαλα (είναι και τα γηρατειά) αλλά νοιώθω ότι θα είμαι καλά αν κοιμηθώ, επίσης αρνούμαι να πάρω ντεπόν, είχα πολύ καιρό να κοιμηθώ τόσο πολύ, ευτυχώς πριν μούρθει η κόπωση είχα ήδη δηλώσει άδεια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ποια είναι η χειρότερη (όχι πολιτική) εκπομπή της ελληνικής τηλεόρασης; Αν σας έκαναν βασανιστήρια, με την απειλή να παρακολουθήσετε ποια εκπομπή θα ομολογούσατε αμέσως;

Προσωπικά ψηφίζω αυτή τη μεσημεριανή στο ΣΚΑΙ που παρουσιάζει ένας χαζοχαρούμενος καράφλας που χορεύει τσάρλεστον, συνοδεύεται από μια τύπισσα ντυμένη κολομπίνα που μιλάει σα να βγήκε από την αποτοξίνωση κι έχουν κι ένα DJ με γυαλιά ηλίου που παίζει σκυλάδικα. Αν υπάρχει υπουργός πολιτισμού σε αυτή τη χώρα πρέπει να απελαθούν εχτές, στο Λιντς για πάντα κι ας τους πληρώνουμε φύλαχτρα/έξοδα νοσηλείας/μπόγια, ό,τι χρειαστεί.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Εγω θα ομολογούσα σε οτιδήποτε μεσημεριανάδικο πρωινάδικο μιλάνε 3-4 σχολιάζουν για ηθοποιούς, τραγουδιστες, σελέμπριτις , εκπομπες με παιχνίδια σεφ κλ

btw ολος ο κόσμος προσπαθει να κάνει εκεχειρία (λέμε τώρα) και εμεις εδω ανασύραμε ότι war υπάρχει στο site.. ειρήνη υμίν τέκνα..
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom