The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Ο εμβολιασμος κατα των εφηβων θεωρειται οτι θα προσφερει καποια χρονια ποιοτικης ζωης σε πολλους γονεις.

FB_IMG_1624988998993.jpg
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Αυτό με τον εμβολιασμό των παιδιών είναι πολύ αμφιλεγόμενο κατά την άποψη μου (αν πρέπει να γίνει εννοώ).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
- Τι ατάκα να βρούμε να πιάσουμε «το παλμό των νέων»;
- Αστο πρόεδρε, το έχουμε
- Πολύ καλό παιδιά!


Λίγο αργότερα στη συνέντευξη του ΠΘ:
«Τα κορίτσια μας και τα αγόρια μας να χαρούν όσα τους προσφέρονται, να τσιμπήσουν την ευκαιρία και να τσιμπηθούν με ένα εμβόλιο»

Δηλαδή αλήθεια τώρα ρε ανθρωποι; Να ρωτήσω άμα είστε σοβαροί ή δε χρειάζεται;
Να απαντήσω κι εγώ με το κλασσικό: Εχεις πηρούνια σπίτι σου; Τσίμπα ένα .....

@paefstra πως σου διέφυγε αυτό το διαμάντι, ειναι απορίας άξιο. Έχεις χαλάσει. :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
- Τι ατάκα να βρούμε να πιάσουμε «το παλμό των νέων»;
- Αστο πρόεδρε, το έχουμε
- Πολύ καλό παιδιά!


Λίγο αργότερα στη συνέντευξη του ΠΘ:
«Τα κορίτσια μας και τα αγόρια μας να χαρούν όσα τους προσφέρονται, να τσιμπήσουν την ευκαιρία και να τσιμπηθούν με ένα εμβόλιο»

Δηλαδή αλήθεια τώρα ρε ανθρωποι; Να ρωτήσω άμα είστε σοβαροί ή δε χρειάζεται;
Να απαντήσω κι εγώ με το κλασσικό: Εχεις πηρούνια σπίτι σου; Τσίμπα ένα .....

@paefstra πως σου διέφυγε αυτό το διαμάντι, ειναι απορίας άξιο. Έχεις χαλάσει. :haha:
Εννοειται οτι εχω μια γκαμα πολιτικων memes αλλα με την τσαχπινια μου θα αποφυγω το πολιτικο σχολιο και θα απαντησω κατι διολου πολιτικο.

FB_IMG_1624998586993.jpg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Το πιθανότερο είναι να ρώτησε αυτόν που γράφει ολόκληρες αναλύσεις για την Άννα Καρένινα του..Ντοστογιέφσκι
Ας ρωτουσε τον Λιβαι Στραους που φτιαχνει τα τζην και γνωστο ανθρωπολογο.
 
D

Delmem37668

Guest
Εγω παντως το Σαββατοκυριακο μια χαρα ειδα τα Αγγλακια να γεμιζουν την Σαντορινη...ερχονται απλα μεσω αλλης χωρας οπου δε εχουν καραντινες κλπ απ οτι φαινετε!
Το ίδιο κάνανε και πέρσι οι φοιτητές και εργαζόμενοι από Αγγλία, ερχόντουσαν μέσω Βουλγαρίας όταν η Ελλάδα δεν επέτρεπε.
αλλά δεν μπορώ να καταλάβω από τη στιγμή που ένας εμβολιασμένος μπορεί να μεταδώσει τον κοβιντ για ποιο λόγο να μην κάνει και αυτός τεστ, έστω ένα απλό σελφ τεστ η ραπιντ.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Το ίδιο κάνανε και πέρσι οι φοιτητές και εργαζόμενοι από Αγγλία, ερχόντουσαν μέσω Βουλγαρίας όταν η Ελλάδα δεν επέτρεπε.
αλλά δεν μπορώ να καταλάβω από τη στιγμή που ένας εμβολιασμένος μπορεί να μεταδώσει τον κοβιντ για ποιο λόγο να μην κάνει και αυτός τεστ, έστω ένα απλό σελφ τεστ η ραπιντ.
Γιατί ο πλήρως εμβολιασμένος στη σπάνια περίπτωση που νοσήσει θα έχει μικρότερο υιικό φορτίο και άρα μικρότερη πιθανότητα να το μεταδώσει.
 
D

Delmem37668

Guest
Γιατί ο πλήρως εμβολιασμένος στη σπάνια περίπτωση που νοσήσει θα έχει μικρότερο υιικό φορτίο και άρα μικρότερη πιθανότητα να το μεταδώσει.
είμαι πλήρως εμβολιασμένος όμως δεν αποκλείει την πιθανότητα σοβαρής νόσησης και μετάδοσης του ιού. θα προτιμούσα να πετάω σε πραγματικά κοβιντ ελεύθερες πτήσεις και να μειωθεί στο ελάχιστο η διασπορά του. εγώ από τη δική μου μεριά εκπλήρωσα το χρέος μου κάνοντας το εμβόλιο, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι στον βωμό του κέρδους και του τουρισμού πρέπει να θυσιαστούν άλλα πράγματα και να πάμε ξανά από την αρχή . σήμερα πήγα να πάρω σελφ τεστ από το φαρμακείο και άκουσον άκουσον ο εοπυ δεν μου το περνάει πια δωρεάν γιατί λέει έχω εμβολιαστεί. αυτό σημαίνει ότι ο εργαζόμενος εμβολιασμένος δεν θα το παίρνει δωρεάν, δεν θα το κάνει με αποτέλεσα να μην γνωρίζει αν νοσεί ώστε να απομονωθεί και να προστατέψει τους γύρω του. ο εμβολιασμένος παρουσιάζετε σχεδόν άτρωτος. είναι όμως στην πραγματικότητα; αυτό το 5% σε περίπτωση σοβαρής νόσησης είναι ένα ποσοστό πάρα πολύ μεγάλο γιατί μιλάμε για ανθρώπους.
σε ένα χωριό 1000 κατοίκων μπορεί να φύγουν οι 50 και ας έχουν εμβολιαστεί.
πιστεύω ότι εμείς πια πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί με η χωρίς περιοριστικά μέτρα.
η πανδημία κατάφερε να κάνει μεγάλη ζημιά σε πολλά επίπεδα.
είναι το δεύτερο καλοκαίρι που χάνουμε και πολύ φοβάμαι πως θα χάσουμε άλλο ένα.
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Πάντως στο Η.Βασίλειο,παρά την έκρηξη κρουσμάτων,οι εισαγωγές στα νοσοκομεία και οι θάνατοι δεν είναι ανάλογοι.Μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους ακόμα τα εμβόλια.Το ότι κάποιοι πλήρως εμβολιασμένοι δε θα έχουν αντισώματα,δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα τους οδηγήσει σε νοσηλεία.Το 50/1000 φαίνεται μάλλον ακραίο.

nhs.jpg
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom