The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Πάντως ο πατέρας μου για να πάρει τη Γερμανική του σύνταξη πρέπει να απαντά κάθε χρόνο ανελλιπώς (!) στην επιστολή που στέλνουν, αλλιώς να μην πω τι θα πάρει.....
Έχουν χάσει την μπάλα. Ενώ πήγε η σύζυγος να ανανεώσει το διαβατήριο, της ζήτησαν να αποδείξει
ότι είναι ακόμα Γερμανίδα και δεν έχει αρνηθεί την υπηκοότητα της που έχει εκ γενετής .
Ευτυχώς η πεθερά μου κρατούσε το αρχικό πιστοποιητικό . Το 2008 είχε χάσει το διαβατήριο και
πήρε άλλο σε λίγα λεπτά, Το 2018 40 ημέρες και είχε διαβατήριο αλλά ληγμένο λίγες ημέρες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Νομίζω ότι είναι πια αρκετά σαφές ότι οι προοπτικές ταξιδιού και αυτό το καλοκαίρι εκμηδενίζονται.
Ο καθένας κάνει τα κουμάντα του, αλλά από τη δική μου οπτική, τα πράγματα δεν είναι έτσι απαισιόδοξα. Θα κάνω αρκετά ταξίδια φέτος. Χωρίς να πληρώσω για tests.
Καταλαβαίνω βέβαια πως για οικογένειες με παιδιά και ανεμβολίαστα μέλη αυτό μπορεί να μην είναι εξίσου εύκολο...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Έχουν χάσει την μπάλα. Ενώ πήγε η σύζυγος να ανανεώσει το διαβατήριο, της ζήτησαν να αποδείξει
ότι είναι ακόμα Γερμανίδα και δεν έχει αρνηθεί την υπηκοότητα της που έχει εκ γενετής .
Ευτυχώς η πεθερά μου κρατούσε το αρχικό πιστοποιητικό . Το 2008 είχε χάσει το διαβατήριο και
πήρε άλλο σε λίγα λεπτά, Το 2018 40 ημέρες και είχε διαβατήριο αλλά ληγμένο λίγες ημέρες.
Τι διάρκεια έχουν τα γερμανικά διαβατήρια; Εγκυκλοπαιδικα ρωτώ
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Ο καθένας κάνει τα κουμάντα του, αλλά από τη δική μου οπτική, τα πράγματα δεν είναι έτσι απαισιόδοξα. Θα κάνω αρκετά ταξίδια φέτος. Χωρίς να πληρώσω για tests.
Καταλαβαίνω βέβαια πως για οικογένειες με παιδιά και ανεμβολίαστα μέλη αυτό μπορεί να μην είναι εξίσου εύκολο...
Είμαι πλήρως εμβολιασμένος, αλλά εν μέσω 4ου κύματος δεκαπλάσια πιο μεταδοτικής μετάλλαξης, δεν ρισκάρω να τρέχω σε αεροπλάνα, ξενοδοχεία και εστιατόρια. Θα είναι πιο πολύ η έννοια και το άγχος, παρά η ευχαρίστηση.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Είμαι πλήρως εμβολιασμένος, αλλά εν μέσω 4ου κύματος δεκαπλάσια πιο μεταδοτικής μετάλλαξης, δεν ρισκάρω να τρέχω σε αεροπλάνα, ξενοδοχεία και εστιατόρια. Θα είναι πιο πολύ η έννοια και το άγχος, παρά η ευχαρίστηση.
Όσο μένουμε στη Δ μετάλλαξη οι εμβολιασμενοι είναι καλυμμένοι! Το πρόβλημα είναι να μην ξεφύγουμε, λόγω πολλών κρουσματων, σε άλλες μεταλλάξεις που δεν θα τις καλύπτουν τα τρέχοντα εμβόλια....
Αν είσαι εμβολιασμενος ένα ευρωπαϊκό πιστοποιητικό χρειάζεσαι και ίσως ένα plf σε κάποιες χώρες της ΕΕ για να ταξιδέψεις στο μεγαλύτερο μέρος της Ευρώπης!
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Όσο μένουμε στη Δ μετάλλαξη οι εμβολιασμενοι είναι καλυμμένοι! Το πρόβλημα είναι να μην ξεφύγουμε, λόγω πολλών κρουσματων, σε άλλες μεταλλάξεις που δεν θα τις καλύπτουν τα τρέχοντα εμβόλια....
Αν είσαι εμβολιασμενος ένα ευρωπαϊκό πιστοποιητικό χρειάζεσαι και ίσως ένα plf σε κάποιες χώρες της ΕΕ για να ταξιδέψεις στο μεγαλύτερο μέρος της Ευρώπης!
Και οι εμβολιαμένοι όμως κολλάνε και μεταδίδουν, έστω και λιγότερο. Απλά δεν νοσούν σοβαρά. Αν φτάσουμε όμως να μιλάμε για 4ο κύμα στην Ευρώπη μέχρι τον Αύγουστο, και μάλιστα μίας πολύ πιο μεταδοτικής μετάλλαξης, δεν θα εξαιρεθούν οι εμβολιασμένοι από αυστηρούς ελέγχους και περιορισμούς προκειμένου να περιοριστεί η καλπάζουσα εξάπλωση. Προσωπικά για να πάω 5 μέρες στη Βιέννη δεν είμαι διατεθημένος να μπω μετά σε 10ήμερη καραντίνα.
Η μόνη περίπτωση να μην επηρεαστούν οι εμβολιασμένοι είναι να μπουν σε αυστηρή καραντίνα μονο οι ανεμβολίαστοι, που κινδυνεύουν από βαριά νόησηση. Θα γίνει όμως αυτό ή θα ξεκινήσουν ορθοπολιτικά ζητήματα δικαιωματισμού και διακρίσεων;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Απλά δεν νοσούν σοβαρά. Αν φτάσουμε όμως να μιλάμε για 4ο κύμα στην Ευρώπη μέχρι τον Αύγουστο, και μάλιστα μίας πολύ πιο μεταδοτικής μετάλλαξης, δεν θα εξαιρεθούν οι εμβολιασμένοι από αυστηρούς ελέγχους και περιορισμούς προκειμένου να περιοριστεί η καλπάζουσα εξάπλωση.
Εσύ μιλάς για καθολικό λοκντάουν πάλι, κάτι που δεν νομίζω να γίνει. Πιστεύω οτι ένα τέτοιο κλείσιμο θα ξανα γίνει μόνο με μεταλλάξεις που δεν τις πιάνουν τα εμβόλια και το απεύχομαι όσο δεν φαντάζεσαι! Τα κράτη αυτή τη στιγμή προσφέρουν στους πολίτες τους τη λύση για να απαλλαγούμε απο την πανδημία, δλδ το εμβόλιο. Αν οι πολίτες δεν την δέχονται τη λύση, για τους χ ψ λόγους, τότε το κράτος σταματάει να είναι υπόλογο γιατί αυτό που έπρεπε να κάνει το έκανε.....το κράτος είναι ρυθμιστής και ελεγκτής και σίγουρα δεν είναι νταντά μας! Επίσης το κράτος πρέπει να μεριμνήσει για την γενική ευημερία μας και κομμάτι αυτής είναι και η οικονομία.....υπάρχουν πολλοί που βολεύτηκαν με την πανδημία και κάπου πρέπει να μπει ένα φρένο!

Η μόνη περίπτωση να μην επηρεαστούν οι εμβολιασμένοι είναι να μπουν σε αυστηρή καραντίνα μονο οι ανεμβολίαστοι, που κινδυνεύουν από βαριά νόησηση. Θα γίνει όμως αυτό ή θα ξεκινήσουν ορθοπολιτικά ζητήματα δικαιωματισμού και διακρίσεων;
Αν μας κλείσουν όλους ξανά θα είναι σαν να "τιμωρούν" και αυτούς που έκαναν το εμβόλιο. Μετά δεν ξέρω που θα σταματάει το δίκιο το ενός και που θα ξεκινάει το δίκιο του άλλου......γιατί αυτό το δίκιο το έχουμε χάσει γενικώς εδώ και μήνες, όσον αφορά το θέμα της υγείας και το δικαίωμα σε αυτήν......
Προσωπικά για να πάω 5 μέρες στη Βιέννη δεν είμαι διατεθημένος να μπω μετά σε 10ήμερη καραντίνα.
Απόλυτα κατανοητό!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Αιτούμαι να έχουν την ίδια διάρκεια και τα ελληνικά! Με το ίδιο κόστος όμως ή και μικρότερο, δεν με χαλάει... :)
Tα ισπανικά κοστίζουν τα μισά λεφτά σχεδόν από τα ελληνικά (50 ευρω πανω κατω) και έχουν διπλάσια διαρκεια (10 χρονια). :russian_roulette:
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.563
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Το Ελβετικό κοστίζει τα ίδια με το Ελληνικό αλλά με διάρκεια 10 χρόνων...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Σωστός.
Αιτούμαι να έχουν την ίδια διάρκεια και τα ελληνικά!
Πρέπει να βρούμε ένα τρόπο να μεταβιβάσουμε το αίτημα.
Tα ισπανικά κοστίζουν τα μισά λεφτά σχεδόν από τα ελληνικά (50 ευρω πανω κατω) και έχουν διπλάσια διαρκεια (10 χρονια). :russian_roulette:
Δεν θέλουμε απ' αυτά. Έχουν το στέμμα και είμαι αλλεργικός.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom