The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Είναι λογικό που ο Πρωθυπουργός δανείστηκε ομπρέλα γιατί τώρα που η A3 υποχρεώνει τους επιβάτες να χωράνε τα πάντα στη χειραποσκευή, κάθε κιλό μετράει.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Αααα εκεί πήγε εσένα το μυαλό σου, εγώ σκέφτηκα ότι θέλει να δει ποιοι είμαστε οι πλούσιοι εδώ μέσα για να μας ζητήσει δανεικά γι' αυτό μην ξανοίγεσαι, κρατά χαμηλά την μπάλα και άσε τις αναφορές στα τεσσαροπεντάστερα ξενοδοχεία! 😝
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Χθες διάβασα αυτές τις δυο ειδήσεις, σχεδόν διαδοχικά.

Γαλλία: Η αντισύλληψη θα είναι δωρεάν για γυναίκες ηλικίας έως 25 ετών | LiFO

Γαλλία: Πάνω από 12.000 εργαζόμενοι στην «πρώτη γραμμή» στην πανδημία πήραν γαλλική υπηκοότητα | LiFO

Ήταν πολύ δυνατό το πλήγμα. Πήγα και έκλαψα λίγο και μου πέρασε. Διάβασα και για την προώθηση της παιδικής εργασίας σε ξενοδοχεία παιδιών από 16 ετών (Α Λυκείου) που ζουν σε δομές και στάνιαρα.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Τελος ολοι οι περιορισμοι στη Δανια, δεν υπαρχει απαιτηση για μασκα πουθενα, και ολα τα events γινονται με πληρη χωρητικοτητα (συναυλιες, αθλητικοι αγωνες κλπ.).

Ακολουθει η Σουηδια στο τελος του μηνα.

Meanwhile στη Μεσογειο η μασκο-εμμονη συνεχιζεται απ τις κυβερνησεις...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Πήγα και έκλαψα λίγο και μου πέρασε. Διάβασα και για την προώθηση της παιδικής εργασίας σε ξενοδοχεία παιδιών από 16 ετών (Α Λυκείου) που ζουν σε δομές και στάνιαρα.
Μιλαμε για παιδια ακηδεμονευτα και χωρις δικαιωμα του συνδικαλιζεσθαι (συμμετοχη σε σωματειο και καταγγελιας εργοδοτικης αυθαιρεσιας). Ποσο πιο ξεκαθαρο;
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Με αφορμή το άνοιγμα των σχολείων τη Δευτέρα,θα ήθελα να εκφράσω έναν έντονο προβληματισμό που έχω. Νομιμοπουμαι με κάποιο τρόπο να μάθω σε τι ποσοστό είναι εμβολιασμενοι οι γονείς των συμμαθητών των παιδιών μου? Μιλάμε για έκτη και τρίτη δημοτικού και έχω τρομερές υποψίες ότι μόνο εμείς είμαστε εμβολιασμενη οικογένεια,τουλάχιστον για το τμήμα της έκτης.
Αισθάνομαι ανασφάλεια για το περιβάλλον που θα βρίσκονται τα παιδιά μου για 5 ώρες την ημέρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Αισθάνομαι ανασφάλεια για το περιβάλλον που θα βρίσκονται τα παιδιά μου για 5 ώρες την ημέρα.
Κακως. Απλα η π(ι)τσα που παραγγειλε η ελληνικη κοινωνια ηρθε.
Σημερα ο προπονητης του γιου μου μου ειπε οτι μπορει να ξεκινησει αυριο προπονηση με ψευτικο σελφ τεστ. Χωρις μασκες εννοειται.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αισθάνομαι ανασφάλεια για το περιβάλλον που θα βρίσκονται τα παιδιά μου για 5 ώρες την ημέρα.
δεν κανω τον προφητη, μονο ριπορτ. Ιταλια ειναι πανω απο μισο εκατ. μαθητες στις ταξεις απο 1/9. ελαχιστα +, η επιπτωση μαλιστα ειναι χαμηλοτερη την τελευταια βδομαδα. αποστασεις 0, ομαδικα αθληματα κανονικα. βεβαια ολοι μασκες πλην ταξεων που ειναι ολοι εμβολιασμενοι. κλεισιμο δεν προβλεπεται (>40% + μαθητων συνιστα να εξεταζεται το κλεισιμο ανωτ. ιστιτουτο). οι δικοι μας των επιτροπων δεν ειναι φωστηρες, βλεπουν τι κανουν οι αλλοι. στο βασιλειο τα σχολεια ειναι ακοικτα εδω κ 1 μηνα χωρις τπτ, ουτε μασκες. υπαρχει εμπειρια. τα σχολεια δεν ειναι κεντρα μολυνσης, ψυχραιμια κ αισιοδοξια.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
δεν κανω τον προφητη, μονο ριπορτ. Ιταλια ειναι πανω απο μισο εκατ. μαθητες στις ταξεις απο 1/9. ελαχιστα +, η επιπτωση μαλιστα ειναι χαμηλοτερη την τελευταια βδομαδα. αποστασεις 0, ομαδικα αθληματα κανονικα. βεβαια ολοι μασκες πλην ταξεων που ειναι ολοι εμβολιασμενοι. κλεισιμο δεν προβλεπεται (>40% + μαθητων συνιστα να εξεταζεται το κλεισιμο ανωτ. ιστιτουτο). οι δικοι μας των επιτροπων δεν ειναι φωστηρες, βλεπουν τι κανουν οι αλλοι. στο βασιλειο τα σχολεια ειναι ακοικτα εδω κ 1 μηνα χωρις τπτ, ουτε μασκες. υπαρχει εμπειρια. τα σχολεια δεν ειναι κεντρα μολυνσης, ψυχραιμια κ αισιοδοξια.
Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες και στην Ελλάδα από Δευτέρα...Απλά και η Ιταλία και η Βρετανία έχουν πολύ καλύτερα ποσοστά εμβολιασμού των ενηλίκων από ότι εμεις εδω. Άρα τα παιδιά προσέρχονται στο σχολείο,από ένα ασφαλές περιβάλλον.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Και οι πληροφοριες που εχω απο Ολλανδια λενε οτι η εκπαιδευση παει πολυ καλα χωρις μασκες.
Μονο που εκει δεν υπαρχει η εννοια "ψευτικο σελφ τεστ" και δεν γινεται συγκριση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες και στην Ελλάδα από Δευτέρα...Απλά και η Ιταλία και η Βρετανία έχουν πολύ καλύτερα ποσοστά εμβολιασμού των ενηλίκων από ότι εμεις εδω. Άρα τα παιδιά προσέρχονται στο σχολείο,από ένα ασφαλές περιβάλλον.
σωστα. γι αυτο ειπα δεν κανω τον προφητη. εδω ισως επρεπε να εχουν τις μασκες ακομα. παντως σε ταξεις μικρων ηλικιων η διασπορα ηταν ελαχιστη, να μην πω μηδενικη..αυτα κινδυνευουν απο μας, οχι εμεις απο αυτα..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Νομιμοπουμαι με κάποιο τρόπο να μάθω σε τι ποσοστό είναι εμβολιασμενοι οι γονείς των συμμαθητών των παιδιών μου? Μιλάμε για έκτη και τρίτη δημοτικού και έχω τρομερές υποψίες ότι μόνο εμείς είμαστε εμβολιασμενη οικογένεια,τουλάχιστον για το τμήμα της έκτης.
Aφού είστε εμβολιασμένοι το άγχος είναι μήπως κολλήσετε (άρα δεν πιστεύετε στην αποδοτικότητα του εμβολίου οπότε τζάμπα το κάνατε) ή μήπως μεταδώσετε στους ανεμβολίαστους γονείς άρα εξαιτίας να καταλήξει στη ΜΕΘ κάποιος ανεμβολίαστος γονιός, παππούς ή γιαγιά;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.790
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom