The pin project - ένα roadtrip διαρκείας

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Συγχαρητήρια για το Blog. Έχετε κάνει καλή δουλειά! Το όλο ταξίδι σας μια δυνατή εμπειρία ζωής...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στο χάρτη που έχετε στο μπλογκ, φαίνεται ότι σχεδιάζετε να κινηθείτε βόρεια απ' το Vladivostok προς Magadan από εκεί μάλλον προς Anadyr και από εκεί πέρασμα στην Αλάσκα συνεχίζοντας για Anchorage.

Επειδή υπάρχουν ελάχιστοι βατοί δρόμοι εκεί πάνω και ελάχιστες πτήσεις/δρομολόγια πλοίων (πέρα απ' το Vladivostok) προς Αλάσκα, με ποιο τρόπο και τι μέσα σχεδιάζετε να κινηθείτε προς την αμερικανική ήπειρο?
 

thepinproject

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
Στο χάρτη που έχετε στο μπλογκ, φαίνεται ότι σχεδιάζετε να κινηθείτε βόρεια απ' το Vladivostok προς Magadan από εκεί μάλλον προς Anadyr και από εκεί πέρασμα στην Αλάσκα συνεχίζοντας για Anchorage.

Επειδή υπάρχουν ελάχιστοι βατοί δρόμοι εκεί πάνω και ελάχιστες πτήσεις/δρομολόγια πλοίων (πέρα απ' το Vladivostok) προς Αλάσκα, με ποιο τρόπο και τι μέσα σχεδιάζετε να κινηθείτε προς την αμερικανική ήπειρο?
Για το Anchorage έχουμε δρόμο ακόμα.. απλά στον αρχικό σχεδιασμό αποτελούσε μία από τις διεξόδους από Ασία προς Αμερική και γιαυτό το βάλαμε σαν προορισμό..

Γενικώς από την αρχή αυτού του ταξιδιού πολλά πράγματα έχουν γίνει διαφορετικά από αυτά που είχαμε σχεδιάσει για παάάάάρα πολλούς λόγους..

Καλά να είμαστε και όλα θα γίνουν!!

Αγαπητέ φίλε north66,

όπως αναφέραμε και σε προηγούμενο ποστ, η αναζήτηση μέσου από το Βλαδιβοστόκ προς Άνκορατζ είναι απλά μία σκέψη και όχι μονόδρομος. Υπάρχουν χίλιοι δυο τρόποι να περάσεις από την Ασία στην Αμερική.

Ωστόσο, έχουμε πάάάρα πολύ δρόμο μέχρις εκεί και προς το παρόν δε μας απασχολεί για να είμαστε ειλικρινείς.

Ο οικονομικός παράγοντας είναι καταλυτικός για το ταξίδι μας -μιας και οι οικονομίες μας κάποια στιγμή θα τελειώσουν- οπότε και η συνέχεια αυτού θα επαναπροσδιοριστεί. Ίσως να συνεχίσουμε με τη βέσπα μας, ίσως με ένα σακίδιο.. αν και πολύ θα το θέλαμε να συνεχίζαμε με το Ζήκο μας όπως ξεκινήσαμε.

Δυστυχώς δεν έχουμε έσοδα από πουθενά (ουτέ καν το σπίτι στο οποίο ποντάραμε να ενοικιάσουμε αλλά ακόμα μας έχει μείνει αμανάτι).

Αυτή τη στιγμή είμαστε στην Αφρική και έχουμε μπροστά μας καμιά 15αρια χώρες -πρώτα ο Θεός- να εξερευνήσουμε.. Το budget μας επαρκεί και με το παραπάνω εκτός σοβαρού απροόπτου.

Τέλος, γνωρίζαμε εξαρχής ότι οικονομικά μπορούσαμε να είμαστε στους δρόμους για 1,5 περίπου χρόνο.. και μετά βλέπουμε..

Όπως καταλαβαίνεις δε βλέπουμε τόσο μακροπρόθεσμα και επιπλέον βαδίζουμε μέχρις εκεί που φτάνουν τα "χέρια" μας.

Ελπίζω να σε κάλυψαμε (αν και δεν απαντήσαμε στην αρχική σου ερώτηση;-))
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Γεωργία και Νίκο, αν και διάβασα την περασμένη εβδομάδα το σχετικό πόστ για το ταξίδι σας, χθες άνοιξα το blog σας και ολοκλήρωσα την ανάγνωσή του. Πραγματικά σας αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την απόφαση που πήρατε, να πραγματοποιήσετε το πολύ δύσκολο αλλά και πάρα πολύ ωραίο ταξίδι που κάνετε. Πολύ θα ήθελα να κάνω και εγώ κάτι παρόμοιο, αλλά βλέπετε η ηλικία μου δεν μου επιτρέπει να κάνω ταξίδια που διαρκούν τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα και έτσι αρκούμαι σε ταξίδια το πολύ τριάντα – τριανταπέντε ημερών.
Σας εύχομαι να είστε καλά και να ολοκληρώσετε το δρομολόγιο που σχεδιάσατε χωρίς κανένα πρόβλημα και απρόοπτο. Εγώ θα παρακολουθώ το ταξίδι σας από το παρόν Forum και από το blog σας.

Υ.Γ. Σε παρακαλώ πολύ Νίκο, αν κάποια στιγμή σου μείνει λίγος χρόνος, γράψε μου δύο λόγια για το πώς λειτουργεί το καταγραφικό πορείας που αναφέρεις στο blog σας και από πού το προμηθευθήκατε. Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Μπραβο παιδια..Καλη συνεχεια στο φοβερο ταξιδι,ευχομαι να καταφερετε οσα εχετε ονειρευτει!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Παιδιά είσαστε καταπληκτικοί. Πιστεύω ότι πραγματοποιείται το όνειρο των περισσοτέρων από μας. Να είστε πάντα καλά και καλή συνέχεια.
 

George13

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΛΙΒΑΝΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Παιδιά και εγώ σήμερα διάβασα το blog σας και πραγματικά εντυπωσιάστηκα. Σας αξίζουν πολλά συγχαρητήρια.

Καλή συνέχεια και να μας κρατάτε ενήμερους. :)
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
ΤΕΛΟΣ!!!!!!Είστε τα είδωλά μου:clap::clap::clap:
Συγχαρητήρια παίδες για όλα!!!!
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Γεωργία και Νίκο (thepinproject), αν και δεν πιστεύω ότι θα καταφέρετε σύντομα να διαβάσετε αυτό το μήνυμα, θέλω να σας εκφράσω την λίπη μου για το δυσάρεστο συμβάν της ληστείας που σας συνέβη και την απώλεια των διαβατηρίων σας, των πιστωτικών καρτών σας, των τηλεφώνων σας, του υπολογιστού σας καθώς και όλων των χρημάτων σας, που όπως είχα διαβάσει κάλυπτε τα έξοδά σας για ενάμιση χρόνο.
Εύχομαι να μπορέσετε στους τέσσερεις μήνες που θα παραμείνετε εργαζόμενοι στο ακρωτήριο Agulhas, (στο νοτιότερο άκρο της αφρικανικής ηπείρου), να συγκεντρώσετε το απαιτούμενο ποσό και να συνεχίσετε το ταξίδι σας. Πιστεύω ότι θα είστε καλά και θα τα καταφέρετε. Εμείς εδώ θα περιμένουμε να μάθουμε νέα σας και λεπτομέρειες για το ταξίδι σας από την Τέμα μέχρι το Agulhas.
Επειδή θεωρώ ότι ο υπολογιστής που πιθανόν θα χρησιμοποιήσετε εκεί κάτω, δεν θα διαθέτει Ελληνική γραμματοσειρά και λόγω του ότι εγώ δεν γνωρίζω την Αγγλική γλώσσα, θα επαναλάβω το παρόν μήνυμα με Λατινικούς χαρακτήρες και ίσως μπορέσετε να το διαβάσετε.
Να είστε καλά και θα χαρώ πολύ να μαθαίνω πότε πότε τα νέα σας.

Geo̱rgía kai Níko (thepinproject), an kai den pistév̱o̱ óti tha kataférete sýntoma na diavásete af̱tó to mí̱nyma, thélo̱ na sas ekfráso̱ ti̱n lípi̱ mou gia to dysáresto symván ti̱s li̱steías pou sas synévi̱ kai ti̱n apó̱leia to̱n diavati̱río̱n sas, to̱n pisto̱tikó̱n kartó̱n sas, to̱n ti̱lefó̱no̱n sas, tou ypologistoú sas kathó̱s kai ólo̱n to̱n chri̱máto̱n sas, pou ópo̱s eícha diavásei kálypte ta éxodá sas gia enámisi̱ chróno.
Éf̱chomai na borésete stous téssereis mí̱nes pou tha parameínete ergazómenoi sto akro̱tí̱rio Agulhas, (to notiótero ákro ti̱s afrikanikí̱s i̱peírou), na synkentró̱sete to apaitoúmeno posó kai na synechísete to taxídi sas. Pistév̱o̱ óti tha eíste kalá kai tha ta kataférete. Emeís edó̱ tha periménoume na máthoume néa sas kai leptoméreies gia to taxídi sas apó ti̱n Téma méchri to Agulhas.
Epeidí̱ theo̱ró̱ óti o ypologistí̱s pou pithanón tha chri̱simopoií̱sete ekeí káto̱, den tha diathétei Elli̱nikí̱ grammatoseirá kai lógo̱ tou óti egó̱ den gno̱rízo̱ ti̱n Anglikí̱ gló̱ssa, tha epanalávo̱ to parón mí̱nyma me Latinikoús charaktí̱res kai íso̱s borésete na to diavásete.
Na eíste kalá kai tha charó̱ polý na mathaíno̱ póte póte néa sas.
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
τι έγινε βρε παιδιά,χάσαμε επεισόδια???
γιά πείτε και σε μας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.476
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom