The Travelstories Continuous Story (comment)

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εμ, έτσι όπως τά'φερε τούμπα η Γκέτσο με τη Βιέννη, τι να γράψουμε! :) Το μόνο που μένει είναι να γίνει καμμιά αεροπειρατία στην πτήση για Μπογκοτά, να βρεθεί ο Στηβ στην Αγκόλα και να μείνουμε εμείς με το κείμενο για τη Μπογκοτά στο ... χέρι! :haha:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Άμα είχατε έτοιμο κείμενο,καλά να πάθετε.

Τραβάτε τώρα στη Βιέννη για sachertorte!!!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Οι προσδοκίες για πούλιτζερ, χαλάνε τον αυθορμητισμό! Πως να μην έχεις έτοιμο κείμενο μετά? :D
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Δεν έχει φτάσει ακόμη; Αφού είχε πάρει την πρωινή πτήση και όταν τηλεφώνησε ο Ρώσος στον Πέδρο ήταν το ξημέρωμα της άλλης μέρας.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Άμα είχατε έτοιμο κείμενο,καλά να πάθετε.

Τραβάτε τώρα στη Βιέννη για sachertorte!!!
Φιρί φιρί το πας να τον στείλω πράγματι στην Αγκόλα! :haha:

Δεν ξέρω, αλλά το σχόλιό σου μου φαίνεται ότι δείχνει να χαίρεσαι όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο (αν και, αφού δεν έχει φτάσει ακόμη, δεν αποκλείεται - ακόμη - να μπορέσει να ενσωματωθεί, τελικά, στην ιστορία).

Μπορεί όσοι έχουν γράψει μέχρι τώρα να "τό'χουν" (και μακάρι) αλλά εγώ, σε όσες ιστορίες έχω γράψει κείμενα για μέρη στα οποία έχω ταξιδέψει και για γεγονότα που έχω βιώσει (που έχουν, δηλαδή, αρχή μέση και τέλος), μου πήρε αρκετές ώρες για το καθένα. Το θέμα δεν είναι να γράψεις κάτι για να γράψεις (και όσο γρηγορότερα γίνεται) αλλά αυτό που θα γράψεις να έχει συνοχή και να παρουσιάζει ενδιαφέρον για το αναγνωστικό κοινό. Κάτι το οποίο δεν είναι πάντα εύκολο να το διατηρήσεις και με δεδομένο ότι δεν έχεις πάντα την ίδια έμπνευση.

Σ' ένα εγχείρημα (όπως το παρόν) που εκ της φύσης (και των όρων του) είναι μαθηματικώς βέβαιο ότι θα είναι χαοτικό εξ αρχής είναι δύσκολο να μπαίνεις στο μυαλό του άλλου και να προσπαθείς να προσαρμόσεις κάθε φορά την (δική σου) πιθανή εξέλιξη σ' αυτήν του προηγούμενου. Άσε που, με τον επερχόμενο καύσωνα και τις (έστω και ισχνές) διακοπές, η συγγραφική επιθυμία αδυνατίζει έτι περαιτέρω.

Κατά πως φαίνεται, μάλλον θα περιοριστώ στην ανάγνωση των κειμένων των υπολοίπων, ελπίζοντας να μην καταλήξει το εγχείρημα στο διαφαινόμενο αδιέξοδο ή στον πόλεμο των άστρων! :)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το εγχείρημα είναι αυτό ακριβώς και τίποτα άλλο,ένα εγχείρημα.
Κι ακόμα περισσότερο ένα δημιουργικό παιχνίδι.Όταν κάποιοι το εκλαμβάνουν ως κάτι πιο σοβαρό τότε παύει να είναι διασκεδαστικό.

Προφανώς είχα κάτι άλλο στο μυαλό μου,γι'αυτό και τα βασικά guidelines που έδωσα ήταν να μείνουμε στα βασικά χωρίς πολλά ανοίγματα για λόγους συνοχής και για να μη γίνει η ιστορία ο γύρος του κόσμου σε 80 μέρες.

Ένα δομικό πρόβλημα που εντοπίζω προς το παρόν είναι ότι ο καθένας στέλνει τους ήρωες σε μέρη που γνωρίζει,έχοντας στο μυαλό του ότι σε γνώριμα μέρη θα μπορεί να "παίξει" στην έδρα του,κι ο επόμενος που ενδεχομένως δεν ξέρει τα κατατόπια τον στέλνει κάπου αλλού.Επίσης η εισαγωγή υπερβολικά πολλών προσώπων δεν βοηθάει στην ανάπτυξη της δράσης,κάθε άλλο μάλιστα την αποθαρρύνει.

Ασφαλώς και όταν όλοι μας γράφουμε ταξιδιωτικές ιστορίες τρώμε πολλές ώρες πριν καταλήξουμε σε αυτό που θέλουμε,με εξαίρεση κάποιους που όντως "το έχουν".
Οι συμβουλές που έδωσα δεν είναι επειδή ξέρω να γράφω,το αντίθετο μάλιστα,αλλά επειδή έψαξα 5-10 tips συγγραφής κι επειδή έχω δει αλλού να δουλεύει το continuous story.

Όλοι μαθαίνουμε παίζοντας σε αυτό το νήμα και όλοι μέσα από αυτή την πρόκληση αντιλαμβανόμαστε ότι η συλλογική συγγραφή είναι ένα εξαιρετικά δύσκολο εγχείρημα που απαιτεί πειθαρχία στο γράψιμο και κυρίως φαντασία.Αυτός είναι ο στόχος του παιχνιδιού,να μάθουμε από τα λάθη μας και η επόμενη ιστορία να είναι καλύτερα δομημένη.

Τα δε σχόλια εδώ γίνονται καθαρά για χαβαλέ και για να έχουμε κάτι να συζητάμε.Δεν θα παραδώσουμε εργασία ούτε θα λογοδοτήσουμε σε κανένα εργοδότη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Πολλά σχολια διάβασα για το εγχείρημα μονο που το ίδιο δεν βρισκω να το διαβάσω, που σκατά το εχετε χαντακωσει?
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Μια σκέψη μήπως ξεβαλτώσουμε: νομίζω πως δεν χρειάζεται να προχωράμε την ιστορία με βάσει τι είχαν στο μυαλό τους οι προηγούμενοι συγγραφείς, αλλά με βάσει το τι κάθισαν να γράψουν. Μη μας φοβίζουν τα μέτωπα που έχουν ανοιχτεί, μπορούμε μια χαρά να τα διαχειριστούμε με τις πληροφορίες που έχουμε ήδη στη διαθεσή μας. Π.χ. Ξέρουμε ότι ο Πέδρο ξεκινά για Βιέννη, αλλά ξέρουμε επίσης ότι του έχουν "φυτέψει" μια συσκευή εντοπισμού. Αντί να καθίσουμε να προβληματιστούμε γιατί η getxo τον έστειλε στη Βιέννη, ας δούμε πως επιρεάζει αυτή η κίνηση την επιχείρηση που στήνεται στο Hilton με το ιατρικό συνέδριο. Δεν θέλω να καθοδηγήσω κανέναν με το παραπάνω παράδειγμα, απλά θέλω να σας ενθαρρύνω να συνεχίσουμε χωρίς τον φόβο ότι θα μπαχαλέψουμε κάτι. Όλα μες τη ζωή είναι.:D
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Αντί να καθίσουμε να προβληματιστούμε γιατί η getxo τον έστειλε στη Βιέννη...
Ο λογος που τον εστειλα Βιεννη ειναι επειδη δε μπορουμε να υποστηριξουμε την Κολομβια και την Αργεντινη μιας και οι περισσοτεροι απο εμας δεν εχουνε παει προς τα εκει. Ετσι προτιμησα να τον κρατησω Ευρωπη ωστε να παιχτει παιχνιδι σε ευρωπαικο εδαφος, ο ενας μας χαρακτηρας να ειναι σε εδαφη γνωριμα. Επισης μπορει να εχουμε δυο παιχνιδια παραλληλα, ενα στη Λατινικη Αμερικη και ενα στην Ευρωπη. Καποια στιγμη ο κοσμος της παρανομιας σε καποιο σημειο και με καποιο γεγονος μπορει να συναντηθει. Βεβαια αυτος ηταν ο δικος μου τροπος σκεψης, αλλα οπως λεει και η Fanie ολα μεσα στη ζωη ειναι :).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom