Ηνωμένο Βασίλειο Tips για αεροδρόμια Λονδίνου

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Προγραμμάτισα ένα τετραήμερο ταξίδι στην Ιρλανδία και στην επιστροφή μας θα μείνουμε 2 μέρες στο Λονδίνο. Η ερώτηση μου είναι ποιό αεροδρόμιο του Λονδίνου να επιλέξω ερχόμενος από Δουβλίνο, το Γκατγουικ ή το Στάνστεντ;;
Ποιό έχει καλύτερη σύνδεση με το κέντρο του Λονδίνου;;;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ευχαριστώ για την μεταφορά του ποστ μου σε αυτό το νήμα.... το είχα ξεχάσει ότι υπήρχε.
διαβάζοντας τα προηγούμενα πόστ μάλλον θα προτιμήσω το Στάνστεντ από το οποίο θα είναι και η αναχώρησή μου για Θεσσαλονίκη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.966
διαβάζοντας τα προηγούμενα πόστ μάλλον θα προτιμήσω το Στάνστεντ από το οποίο θα είναι και η αναχώρησή μου για Θεσσαλονίκη.
Για τα αεροδρομια του Λονδινου λιγοτερο ρολο θεωρω οτι παιζει ο τροπος μεταβασης (καποιος τροπος υπαρχει παντα) οσο η βολικη ωρα πτησης. Ειναι πολλες οι επιλογες και διαλεγω αυτην που μου δινει περισσοτερο χρονο στην πολη που επιθυμω, ειτε Δουβλινο ειτε Λονδινο στην προκειμενη περιπτωση.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.416
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ευχαριστώ για την μεταφορά του ποστ μου σε αυτό το νήμα.... το είχα ξεχάσει ότι υπήρχε.
διαβάζοντας τα προηγούμενα πόστ μάλλον θα προτιμήσω το Στάνστεντ από το οποίο θα είναι και η αναχώρησή μου για Θεσσαλονίκη.
Αφού η αναχώρησή σου είναι από Stansted για Θεσ/νικη δεν το συζητώ προτίμησέ το. Να αναφέρω πάντως πως το Gatwick έχει ίσως λίγο βολικότερη πρόσβαση με το κέντρο του Λονδίνου λόγω της ύπαρξης του Gatwick Express που σε μισή ώρα σε πηγαίνει από το gatwick στο σταθμό της Victoria στο κέντρο. Και εννοείται από εκεί με το μετρό όπου θέλεις στο Λονδίνο. Εάν μάλιστα θυμάμαι καλά έχει τρένο κάθε 15 λεπτά. Από το Stansted γενικά τα τρένα και τα λεωφορεία είναι λίγο πιο αραιά. Επίσης να αναφέρω πως την τελευταία φορά (πριν 2 χρόνια) που πήγα Λονδίνο παρατήρησα ότι το Stansted λόγω της ύπαρξης των low cost airlines (και κατά συνέπεια περισσότερου κόσμου) είχε σαφέστερα πιο αργούς ρυθμούς εξυπητέτησης τόσο στον έλεγχο διαβατηρίων όσο και στο check-in και στους ελέγχους ασφαλείας γενικότερα. Στο Heathrow & το Gatwick είχαν σαφέστερα καλύτερη οργάνωση και πιο γοργές διαδικασίες (είχα φτάσει με Ryan στο Stansted και έφυγα με Aegean από Heathrow και πραγματικά οι διαφορές ήταν "χτυπητές").
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιος να επιλέξει το Gatwick Express όταν με τα τρένα της Thameslink κάνεις σχεδόν την ίδια ώρα στη μισή τιμή.

@makisg εγώ θα επέλεγα Gatwick
 

nikos bad

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Καλησπέρα. Ξέρει κανείς από πιο τερμιναλ του gatwick πετάει η rynnair? Δεν το γράφει πουθενά ή εγώ δεν το βλέπω. Πετάω αύριο για Δουβλίνο. Ευχαριστώ!
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Επεστρεψα απο Λονδινο απο το Stansted. Εφτασα αρκετα νωρις στο αεροδρομιο και αφου περασα τον ελεγχο ασφαλειας μπηκα και περιμενα σε ενα απο τα καθισματα/παγκακια που εχει με τα μαγαζια γυρω-γυρω.
Ειχα κοιταξει τις οθονες και για την πτηση μου ελεγε οτι δεν εχει ανοιξει πυλη ακομη και μου ελεγε χαρακτηριστικα "Relax" και να τσεκαρω στις 17:25. Στις 17:25 δηλωνουν πυλη και μας λεει οτι ειναι η 36. Δεν θυμομουν που ειναι αυτη και ρωτησα, μου δειξαν οτι πρεπει να παρω το αυτοματο τρενακι που περναει για να με παει στην σταση 2. Το ειχα ξεχασει εντελως το τρενακι.
Στην διαδρομη διαπιστωνω οτι η πυλη για την πτηση μου κλεινει στις 17:40.
Πραγματικα δεν εχω ταραχτει τοσο πολυ σε ταξιδι, φοβηθηκα οτι εχασα την πτηση.
Εφτασα τελικα στην 36 μετα τις 17:40 σε μια σειρα με κοσμο χωρις να εχει κλεισει καμια πυλη, χωρις καν να υπαρχει απομονωμενος χωρος για πυλη. Πισω μας ηρθαν και αρκετοι ακομη επιβατες.
Απλα στις 18:00 ξεκινησαν να μας ελεγχουν τις καρτες επιβιβασης και τις ταυτοτητες για να κατεβουμε κατω σε κατι διαδρομους να περιμενουμε για το αεροπλανο.

Μαλλον δεν εχω καταλαβει κατι σωστα, ισως εκανα κατι λαθος. Ειναι φυσικο να δηλωνουν πυλη 15 πριν κλεισει συμφωνα με την καρτα επιβιβασης οταν για να πας στην πυλη θες σιγουρα πανω απο 15-20 λεπτα;

84715196_194925138561467_5655466773340749824_n.jpg
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Επεστρεψα απο Λονδινο απο το Stansted. Εφτασα αρκετα νωρις στο αεροδρομιο και αφου περασα τον ελεγχο ασφαλειας μπηκα και περιμενα σε ενα απο τα καθισματα/παγκακια που εχει με τα μαγαζια γυρω-γυρω.
Ειχα κοιταξει τις οθονες και για την πτηση μου ελεγε οτι δεν εχει ανοιξει πυλη ακομη και μου ελεγε χαρακτηριστικα "Relax" και να τσεκαρω στις 17:25. Στις 17:25 δηλωνουν πυλη και μας λεει οτι ειναι η 36. Δεν θυμομουν που ειναι αυτη και ρωτησα, μου δειξαν οτι πρεπει να παρω το αυτοματο τρενακι που περναει για να με παει στην σταση 2. Το ειχα ξεχασει εντελως το τρενακι.
Στην διαδρομη διαπιστωνω οτι η πυλη για την πτηση μου κλεινει στις 17:40.
Πραγματικα δεν εχω ταραχτει τοσο πολυ σε ταξιδι, φοβηθηκα οτι εχασα την πτηση.
Εφτασα τελικα στην 36 μετα τις 17:40 σε μια σειρα με κοσμο χωρις να εχει κλεισει καμια πυλη, χωρις καν να υπαρχει απομονωμενος χωρος για πυλη. Πισω μας ηρθαν και αρκετοι ακομη επιβατες.
Απλα στις 18:00 ξεκινησαν να μας ελεγχουν τις καρτες επιβιβασης και τις ταυτοτητες για να κατεβουμε κατω σε κατι διαδρομους να περιμενουμε για το αεροπλανο.

Μαλλον δεν εχω καταλαβει κατι σωστα, ισως εκανα κατι λαθος. Ειναι φυσικο να δηλωνουν πυλη 15 πριν κλεισει συμφωνα με την καρτα επιβιβασης οταν για να πας στην πυλη θες σιγουρα πανω απο 15-20 λεπτα;

View attachment 294833
προφανώς πέταξε με καθυστέρηση μετά τις 6??γι αυτό άργησαν να ανακοινώσουν πύλη;;δεν ανακοινώθηκε τίποτε για καθυστέρηση;;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Επεστρεψα απο Λονδινο απο το Stansted. Εφτασα αρκετα νωρις στο αεροδρομιο και αφου περασα τον ελεγχο ασφαλειας μπηκα και περιμενα σε ενα απο τα καθισματα/παγκακια που εχει με τα μαγαζια γυρω-γυρω.
Ειχα κοιταξει τις οθονες και για την πτηση μου ελεγε οτι δεν εχει ανοιξει πυλη ακομη και μου ελεγε χαρακτηριστικα "Relax" και να τσεκαρω στις 17:25. Στις 17:25 δηλωνουν πυλη και μας λεει οτι ειναι η 36. Δεν θυμομουν που ειναι αυτη και ρωτησα, μου δειξαν οτι πρεπει να παρω το αυτοματο τρενακι που περναει για να με παει στην σταση 2. Το ειχα ξεχασει εντελως το τρενακι.
Στην διαδρομη διαπιστωνω οτι η πυλη για την πτηση μου κλεινει στις 17:40.
Πραγματικα δεν εχω ταραχτει τοσο πολυ σε ταξιδι, φοβηθηκα οτι εχασα την πτηση.
Εφτασα τελικα στην 36 μετα τις 17:40 σε μια σειρα με κοσμο χωρις να εχει κλεισει καμια πυλη, χωρις καν να υπαρχει απομονωμενος χωρος για πυλη. Πισω μας ηρθαν και αρκετοι ακομη επιβατες.
Απλα στις 18:00 ξεκινησαν να μας ελεγχουν τις καρτες επιβιβασης και τις ταυτοτητες για να κατεβουμε κατω σε κατι διαδρομους να περιμενουμε για το αεροπλανο.

Μαλλον δεν εχω καταλαβει κατι σωστα, ισως εκανα κατι λαθος. Ειναι φυσικο να δηλωνουν πυλη 15 πριν κλεισει συμφωνα με την καρτα επιβιβασης οταν για να πας στην πυλη θες σιγουρα πανω απο 15-20 λεπτα;

View attachment 294833
Συνήθως την πληροφορία για την πύλη την δίνουν 45 λεπτά πριν την αναχώρηση της πτήσης, τουλάχιστον έτσι έχω παρατηρήσει σε Luton,Gatwick, Stansted μπας και ξοδέψει τίποτα ο κόσμος στο αεροδρόμιο-εμπορικό κέντρο.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Δεν ειχε καθυστερηση στην πτηση ουτε υπηρξε καμια ανακοινωση. Φυσικα αργησε να ξεκινησει οπως κανει συνηθως στην ryanair 5-20 λεπτα, τα οποια τα μαζευουν στην πτηση και φτανει παντα η σχεδον παντα στην ωρα του, για να παιξουν και τις καραμουζες να χειροκροτησουν και οι μπαντριωτες μετα την προσγειωση.
Στο συγκεκριμενο ανακοινωθηκε πυλη στις 17:25 και πεταγε 18:10, η πυλη εκλεινε 17:40. Ξεκινησαν να κοιτανε ταυτοτητες και καρτες απο τις 18:00 και κανα 20-25λεπτο αργοτερα ειχαμε φυγει.
Μηπως εχω καταλαβει λαθος τι σημαινει κλεισιμο πυλης;
Μεγαλος πανικος μεχρι να φτασω.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Δεν ειχε καθυστερηση στην πτηση ουτε υπηρξε καμια ανακοινωση. Φυσικα αργησε να ξεκινησει οπως κανει συνηθως στην ryanair 5-20 λεπτα, τα οποια τα μαζευουν στην πτηση και φτανει παντα η σχεδον παντα στην ωρα του, για να παιξουν και τις καραμουζες να χειροκροτησουν και οι μπαντριωτες μετα την προσγειωση.
Στο συγκεκριμενο ανακοινωθηκε πυλη στις 17:25 και πεταγε 18:10, η πυλη εκλεινε 17:40. Ξεκινησαν να κοιτανε ταυτοτητες και καρτες απο τις 18:00 και κανα 20-25λεπτο αργοτερα ειχαμε φυγει.
Μηπως εχω καταλαβει λαθος τι σημαινει κλεισιμο πυλης;
Μεγαλος πανικος μεχρι να φτασω.
Κοιτα να δεις σύμπτωση. Είσαι τυχερός που ήταν γεμάτο το αεροπλάνο και άργησε η επιβίβαση. Εγώ το έχασα, στο ίδιο αεροδρόμιο στην ίδια πύλη πριν 2 εβδομάδες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.217
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom