Πορτογαλία Tips για ταξίδι στην Πορτογαλία

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Γεια σας
εχουμε κλείσει εισιτήρια για Λισαβόνα τον απρίλη, τα βρήκα φθηνά, δε νομίζω να πάνε πιο κάτω. 150 ευρώ μέσω μαδρίτης με iberia
Θα έχουμε 17 ολόκληρες μέρες, θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο και σκέφτομαι ναναι κάπως έτσι
5 μέρες Λισαβόνα με μονοήμερες Σίντρα, Κασκαΐς κλπ
Μετά θα ανέβουμε προς Πόρτο. Μπορούμε να πάμε από Πενίς θέλω να το δω, όπως και το Ναζαρέ και το Φιγκουέιρα ντα Φοζ. Που είναι πιο όμορφα και ήσυχα 1-2 μέρες για να μείνεις σαυτή την ακτογραμμή;
Στο Πόρτο σκεφτόμαστε να μείνουμε 4 μέρες με εκδρομές γύρω, Αβέιρο, Μπράγκα, αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο... δεν ξέρω πιο βόρεια παραλιακά αν έχει κάτι ιδιαίτερο να δούμε...

Κατεβαίνουμε προς τα κάτω. Θα επισκεφτούμε την Κοΐμπρα και συνεχίζουμε προς το Φάρο. Ποιές πόλεις ή αξιοθέατα θεωρείτε πως θα έχουν κάποιο ενδιαφέρον μέχρι το Αλγκράβε; Στην περιοχή αυτή θα μείνουμε γύρω στις 6 μέρες. Που λέτε είναι πιο όμορφα να μείνουμε; Γενικώς προτιμούμε ήσυχα μέρη
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Κατ αρχην θα είναι ένα τέλειο ταξίδι!
5 μέρες Λισαβόνα είναι πολύ καλα. Το Κασκάις δεν λέει και πολλά αλλά εφόσον θα έχετε αυτοκίνητο κάντε και ένα πέρασμα από κει.

Μια ωραία ημερήσια από Λισαβόνα με άνεση εφόσον θα έχετε όχημα είναι
Σίντρα, και μετά πάτε προς Ατλαντικό και προσεγγίζεται όμορφα παραθαλάσσια χωριά. Το υπέροχο Azenhas do Mar και συνεχίζετε προς νότια σε όλη την ακτογραμμή και σταματάτε όπου σας αρέσει μέχρι το Cabo da Roca που θα είναι το τέλος της εκδρομής για το ηλιοβασίλεμα στο δυτικότερο σημείο της Ευρώπης. Ενδεικτικά από Azenhas do Mar μέχρι Cabo da Roca η περιοχή είναι γεμάτη άγρια τοπία εξαιρετικής ομορφιάς, με γκρεμούς, αμμώδης ή απόκρημνες παραλίες, όπως η Praia Grande, Praia da Adraga, η Praia do Caneiro, η Praia da Ursa, σπηλιές, πανοραμική άποψη των παραλιών και του Ωκεανού από ψηλά βράχια και τουριστικά θέρετρα όπως η Praia das Macas.

Το Πόρτο θα το δείτε σίγουρα 2-3 μέρες και για εκδρομή επιλέξτε Αβέιρο να δείτε και την παραλία Costa Nova, την Braga με την Guimaraes και κατα μήκος του ποταμού Duro με τα οινοποιεία.

Κεντρικά θα πρότεινα να μείνετε στη Ναζαρε αλλά επειδή είναι τουριστική προφανώς θα έχει περισσότερη ζωή. Ανεβαίνοντας από Λισαβόνα προς βορρά μπορείτε να δείτε το τουριστικό και must Obidos, το Peniche που ανέφερες, τη Nazare, Batalha, Fatima, Tomar. Πολλά απ αυτά είναι στη λίστα της Ουνέσκο, αλλά σίγουρα δεν είναι όλα στο δρόμο σας οπότε πρέπει να επιλέξετε.

Για το νότιο κομμάτι δεν γνωρίζω.

Αν και δεν επισκέφτηκα όλα αυτά τα μέρη και δεν κινηθήκαμε με αυτοκίνητο μπορείς να πάρεις πληροφορίες από την ιστορία που έχω γράψει ένα χρόνο πριν:
http://www.travelstories.gr/community/threads/senhora-do-mar-Η-κυρά-της-θάλασσας-portugal.50725/
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Aν σας βολεψει, προσθεστε τη γραφικη και ιστορικη Evora.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
έχω σκοπό να πάω στο monsanto μια από τις μέρες που θα είμαι λισαβόνα
στη λισαβόνα λέμε να μείνουμε 4 βράδια και 2 μέρες σε ένα ξενοδοχείο που βρήκαμε στην παραλία Colares δίπλα στη Σίντρα είναι λίγο ακριβούλι αλλά οκ είναι δίπλα στη θάλασσα
για την evora έχω διαβάσει, δεν ξέρω αν βγαίνει σε μονοήμερο από το νότο... ίσως να μείνουμε ένα βράδυ κατεβαίνοντας προς τα κάτω... θα δούμε.
ακόμα σχεδιάζουμε, οπότε βοηθείστε όσο μπορείτε
στο νότο που να μείνουμε;
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
τελικά το κλείσαμε με
4 lisbon
2 sintra
4 porto
1 coimbra
1 monsanto
1 evora
5 portimao
ένας θα οδηγάει
ευτυχώς όχι εγώ :p
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Επέστρεψα πριν από 15 μέρες από Πορτογαλία και έχω να προτείνω τα παρακάτω διαμερίσματα για διαμονή. Πολύ καλή τοποθεσία, καθαρά και ήσυχα..

Λισσαβόνα: http://www.booking.com/hotel/pt/bairro-alto-concept-apartment.el.html

Πόρτο: http://www.booking.com/hotel/pt/vintage-apartment.en-gb.html

Επίσης αν σας παίρνει οικονομικά για ένα δείπνο πιο επίσημο προτείνω αυτό: http://restauranteclubedejornalistas.com/
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
ευχαριστώ!
έχουμε κλείσει τους χώρους στο airbnb
για το δείπνο ναι θα το δούμε γιατί απότι μας έχουν πει δύσκολα να βρεις στη λισαβόνα καλό φαγητό
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
δύσκολα να βρεις στη λισαβόνα καλό φαγητό
Δεν ισχύει, είναι πλούσια η κουζίνα τους, σκέψου ότι έχουν 365 τρόπους να μαγειρέψουν τον μπακαλιάρο. Μην ακούς τι σου λένε, ψάξιμο θέλει...
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.235
Ονειρεμένο Ταξίδι
Venezuela
Καλησπέρα. Το καλοκαίρι που μας έρχεται οργανώνω ένα ταξίδι 2 εβδομάδων στην Πορτογαλία. Είναι η 2η φορά που πηγαίνω καθώς είχα πάει πριν 2,5 χρόνια με πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών Comenius.
Θα ξεκινήσω το ταξίδι από Λισαβόνα και στη συνέχεια θα ανηφορίσω προς Coimbra με τελικό σταθμό το Barcelos. Το Barcelos είναι μία πόλη 40 χλμ. βόρεια του Porto. Εκεί θα μείνω στα παιδιά που γνώρισα από το Comenius. Lisboa, Belem, Sintra, Cascais, Aveiro, Obidos, Coimbra, Porto, Braga, Guimaraes, Penenda-Geres National Park, Esposende, Barcelos θα είναι τα μέρη που θα επισκεφθώ εκτός απροόπτου.
Μου έχουν προτείνει οι Πορτογάλοι φίλοι μου και άλλα μέρη και βρισκόμαστε συνεχώς σε επαφή ώστε να οργανώσουμε όσο καλύτερα γίνεται το ταξίδι. Εσείς τι προτείνετε όσον αφορά αυτό το ταξίδι;
Κάθε βοήθεια-συμβουλή είναι σημαντική. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :) Boa noite!
 
Last edited:

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Καλησπερα φιλε μου!! Ειχα παει πριν απο 2μιση χρονια σε Λισαβονα και Γκυμαραες ειναι παρα πολυ ωραια!! Πανεμορφη πολη η Γκυμαραες αλλα μικρη. Να φας οπωσδηποτε γλυκα απο το suprremo! Ψαξε για κατι θερμα λουτρα που εχει εκει γυρω απο την πολη! Επισης αν δεν εχεις δει καποιο μεγαλο ενυδρείο αξιζει να πας στης Λισαβονας λιγο ακριβο βεβαια απο οτι θυμαμαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom