Σρι Λάνκα Tips & Tricks

nasoula

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα! Πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες που έχετε δώσει! Θα ταξιδέψουμε στην όμορφη Σρι Λάνκα τον Σεπτέμβριο! Αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι οι μετακινήσεις.. αν και έχετε δώσει πάρα πολλές πληροφορίες θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι εύκολο να νοικιάσουμε αυτοκίνητο χωρίς οδηγό, που αναφέρετε οι περισσότεροι. Είναι επικίνδυνο?
 

Rania Kossiori

New Member
Μηνύματα
4
Likes
18
Σρι Λάνκα: Μπορεί να είναι παράδεισος για μόνους ταξιδιώτες!

Μόλις γύρισα από το δεύτερο μου ταξίδι στην υπέροχη Κεϋλάνη, όπως λεγόταν μέχρι το ΄72 η Σρι Λάνκα. Οργάνωσα 4 νύχτες - 5 μέρες (το συνδύασα με επαγγελματικό ταξίδι στο Κολόμπο) και είχα ένα προσωπικό πρόγραμμα πολύ εντατικό, γιατί ήθελα να δω όσο το δυνατόν περισσότερα από αυτό το υπέροχο νησί!

Μετά από πολύ έρευνα, ο καλύτερος (μακράν!) τρόπος να γυρίσεις το νησί με ασφάλεια είναι να νοικιάσεις αυτοκίνητο και οδηγό. Η Σρι Λάνκα είναι ακόμα προορισμός σχετικά οικονομικός, οπότε το κόστος της ενοικίασης δεν είναι απαγορευτικό ακόμα και για τον ταξιδιώτη με ένα μέτριο budget. Παρόλο που διάφοροι οδηγοί συνιστούν την μετακίνηση με λεωφορεία - θα πρότεινα πολύ προσοχή γιατί υπάρχουν οδηγοί που είναι απρόσεκτοι, τρέχουν υπερβολικά και κινούνται με βάση αυστηρά χρονοδιαγράμματα που προσπαθούν να προλάβουν. Αντίστοιχα η μετακίνηση με τρένο, μπορεί να είναι πολύ γραφική (και υπάρχουν διαδρομές που αξίζει να κάνει κανείς - όπως αυτή μεταξύ Kandy και Ella, περνώντας μέσα από τις απέραντες φυτείες τσαγιού), είναι όμως πολύ αργή και δεν μπορείτε να συνδυάσετε πολλούς διαφορετικούς προορισμούς στο νησί μέσα σε περιορισμένο διάστημα... Αν είστε τυχεροί και έχετε εβδομάδες πολλές στη διάθεση σας, τότε ίσως αξίζει και είναι και οικονομικό. Είναι σχετικά ασφαλής ως τρόπος μεταφοράς!

Όταν αναζήτησα οδηγό, ζήτησα να μου στείλει αντίγραφο της άδειας οδήγησης του, για να μπορώ να έχω τα στοιχεία του και την φωτογραφία του, τα οποία έδωσα στην οικογένεια μου και την εργασία μου, για να γνωρίζουν με ποιον θα είμαι.

Με τον τρόπο αυτό μπόρεσα και έζησα ένα πρόγραμμα 8 ημερών σε 5 μέρες, με τη λιγότερη κούραση, με άνεση και στη κλιματιζόμενη δροσιά ενός Toyota Prius. Ο οδηγός μου, ο Pradeep, ήταν απόλυτα επαγγελματίας, τηρούσε μεγάλη προσοχή στον τοπικό ΚΟΚ και η συμπεριφορά του ήταν άψογη και διακριτικότατη. Είχα λοιπόν την τύχη να έχω έναν VIP οδηγό, ο οποίος με βοήθησε με tips, έξυπνες διαδρομές και δίχως να πιέσει για προμήθειες σε οποιοδήποτε άλλο προμηθευτή τοπικά. Ειλικρινά τον συστήνω ανεπιφύλακτα για όσους θέλουν μια άνετη και ασφαλή επίσκεψη στη Σρι Λάνκα:

http://www.srilankansafestdriver.com ή με email στο [email protected] (το όνομα μπορεί να φαίνεται υπερβολικό - αλλά δεν είναι!) Αναλαμβάνει και μικρά γκρουπάκια.
 

Rania Kossiori

New Member
Μηνύματα
4
Likes
18
Μακάρι να είχα διαβάσει νωρίτερα τις πληροφορίες του kristorepoulos - είναι πολύ κατατοπιστικές!

Πάντως, η δική μου εμπειρία σχετικά με τις μεταφορές είναι ότι καλό το τρένο, αλλά για λίγες μέρες δεν βοηθάει η ταχύτητα του. Αν μπορείτε να δώσετε λίγα έξτρα χρήματα για οδηγό με αυτοκίνητο, αξίζει όσο τίποτα: έχετε τοπικό μεταφραστή, σας σώζει από κακοτοπιές, ταξιδεύετε με άνεση και στη δροσιά και έχετε μεταφορικό μέσο 24ώρες το 24ωρο.

Καλημέρα! Πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες που έχετε δώσει! Θα ταξιδέψουμε στην όμορφη Σρι Λάνκα τον Σεπτέμβριο! Αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι οι μετακινήσεις.. αν και έχετε δώσει πάρα πολλές πληροφορίες θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι εύκολο να νοικιάσουμε αυτοκίνητο χωρίς οδηγό, που αναφέρετε οι περισσότεροι. Είναι επικίνδυνο?
Αν και μάλλον πήγατε και πλέον η απάντηση έρχεται αργά, για μελλοντικούς αναγνώστες: και βέβαια είναι δυνατόν να νοικιάσετε αυτοκίνητο δίχως οδηγό. Χρειάζεστε international driver's licence και πρέπει να το τσεκάρετε με το πρακτορείο ενοικίασης αρκετες μέρες νωρίτερα. Οδηγείτε στα αριστερά και τα περισσότερα αυτοκίνητα είναι δεξιοτίμονα (το οποίο βολεύει), οπότε αυτό θα θέλει λίγο να το συνηθίσετε. Οι δρόμοι είναι οκ σε όλο το περιφερειακό οδικό δίκτυο (και με αρκετούς αυτοκινητόδρομους στις βασικές αρτηρίες), αλλά εντός των πόλεων είναι χαοτικοί. Επίσης, θα πρότεινα να μην οδηγείτε το βράδυ, διότι ο φωτισμός, ακόμα και στους αυτοκινητόδρομους, είναι ανύπαρκτος.
 
Last edited by a moderator:

Rania Kossiori

New Member
Μηνύματα
4
Likes
18
Αναφορικά με τα καταλύματα, έκλεισα πολύ οικονομικά (από 10-20 ευρώ τη βραδυά) μέσω airbnb σε 4 μέρη: Sigiriya, Kandy, Ella και Galle. ΚΑΙ τα 4 ήταν πολύ καλές εμπειρίες, καθαρά, εξυπηρετικοί άνθρωποι (όλοι στη Sri Lanka είναι χαμογελαστοί και καλοσυνάτοι - αυτό αναφέρθηκε και είναι αλήθεια), και καλοπροσεγμένα δωμάτια.

Sigiriya: έμεινα στο The Courtyard Villa Sigiriya και ήταν απίθανο. Μέσα στη φύση, και σχεδόν δίπλα στο βράχο, οπότε πολύ βολικό για την απαραίτητα πρωινή αναρρίχηση.

Kandy: έμεινα στο Next to Nature, πολύ καλό, μοντέρνο, καθαρό, σε ευρωπαϊκό στυλ. Λίγο έξω από το Kandy, αλλά καλύτερα, διότι η πόλη έχει παρα πολύ κίνηση και μπλοκάρει πολλές φορές μέσα στη μέρα. Μια μικρή διαδρομή που μπορεί να γίνει γρήγορα με tuk tuk. H θέα στο λόφο που γυρίστηκε το Indiana Jones and the Temple of Doom θα σας αποζημιώσει 10 φορές!

Ella: έμεινα στο O Two Ella και το συστήνω ανεπιφύλαχτα. Μεγάλο δωμάτιο, νεόκτιστο, μεγάλο μπάνιο και μια θέα που κοβει την ανάσα!

Galle: λίγο πιο έξω από το φρούριο, έμεινα σε καμπάνα στην παραλία Pittiwala στο Amaranthe Beach Cabanas ... Αν δεν σας πειράζει να κοιμηθείτε με τον ήχο του ωκεανού δυνατό στα αυτιά σας και σε ένα πολύ μικρό δωματιάκι (λίγο χίππικη κατάσταση και η οποία, η αλήθεια, με ψιλοπροβλημάτισε στην αρχή), τότε το να ξυπνήσετε και ξυπόλητοι να μπείτε στα ζεστά νερά του Ινδικού μάλλον θα σας απογειώσει!
 
D

Delmem38110

Guest
έχει κάποιας εμπειρία από Μάτταλα (Σρι Λανκα). μόνο η πολύ κοντινή περιοχή με ενδιαφέρει. κάποιο καλό ξενοδοχείο η ρεσορτ και παραλία και καλό φαγητό.
έχω αρκετό απόθεμα με την γουιζ και λέω να το σκοτώσω εκεί ή στη Σαλάλα (Ομάν) μέσω αμπου νταμπι.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.433
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Μετά από πολύ έρευνα, ο καλύτερος (μακράν!) τρόπος να γυρίσεις το νησί με ασφάλεια είναι να νοικιάσεις αυτοκίνητο και οδηγό. Η Σρι Λάνκα είναι ακόμα προορισμός σχετικά οικονομικός, οπότε το κόστος της ενοικίασης δεν είναι απαγορευτικό ακόμα και για τον ταξιδιώτη με ένα μέτριο budget. Παρόλο που διάφοροι οδηγοί συνιστούν την μετακίνηση με λεωφορεία - θα πρότεινα πολύ προσοχή γιατί υπάρχουν οδηγοί που είναι απρόσεκτοι, τρέχουν υπερβολικά και κινούνται με βάση αυστηρά χρονοδιαγράμματα που προσπαθούν να προλάβουν. Αντίστοιχα η μετακίνηση με τρένο, μπορεί να είναι πολύ γραφική (και υπάρχουν διαδρομές που αξίζει να κάνει κανείς - όπως αυτή μεταξύ Kandy και Ella, περνώντας μέσα από τις απέραντες φυτείες τσαγιού), είναι όμως πολύ αργή και δεν μπορείτε να συνδυάσετε πολλούς διαφορετικούς προορισμούς στο νησί μέσα σε περιορισμένο διάστημα... Αν είστε τυχεροί και έχετε εβδομάδες πολλές στη διάθεση σας, τότε ίσως αξίζει και είναι και οικονομικό. Είναι σχετικά ασφαλής ως τρόπος μεταφοράς!

Όταν αναζήτησα οδηγό, ζήτησα να μου στείλει αντίγραφο της άδειας οδήγησης του, για να μπορώ να έχω τα στοιχεία του και την φωτογραφία του, τα οποία έδωσα στην οικογένεια μου και την εργασία μου, για να γνωρίζουν με ποιον θα είμαι.

Με τον τρόπο αυτό μπόρεσα και έζησα ένα πρόγραμμα 8 ημερών σε 5 μέρες, με τη λιγότερη κούραση, με άνεση και στη κλιματιζόμενη δροσιά ενός Toyota Prius. Ο οδηγός μου, ο Pradeep, ήταν απόλυτα επαγγελματίας, τηρούσε μεγάλη προσοχή στον τοπικό ΚΟΚ και η συμπεριφορά του ήταν άψογη και διακριτικότατη. Είχα λοιπόν την τύχη να έχω έναν VIP οδηγό, ο οποίος με βοήθησε με tips, έξυπνες διαδρομές και δίχως να πιέσει για προμήθειες σε οποιοδήποτε άλλο προμηθευτή τοπικά. Ειλικρινά τον συστήνω ανεπιφύλακτα για όσους θέλουν μια άνετη και ασφαλή επίσκεψη στη Σρι Λάνκα:

http://www.srilankansafestdriver.com ή με email στο [email protected] (το όνομα μπορεί να φαίνεται υπερβολικό - αλλά δεν είναι!) Αναλαμβάνει και μικρά γκρουπάκια.
Ευχαριστώ πολύ, μπορείτε να μας το κόστος παρακαλώ; Ευχαριστώ
 

Penny--li

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Πάρα πολύ χρήσιμα όλα αυτά!!
Ήθελα να ρωτήσω για το θέμα τροφίμων & υγιεινής, γιατι στο ΚΕΕΛΠΝΟ μου συστησαν να κανουμε το εμβολιο τυφοειδους πυρετου αλλα επειδη αργησαμε να το ψαξουμε και να το κανουμε δε θα εχουμε αντισωματα.

Μας είπαν προσοχή με το νερο και τα ωμα τρόφιμα!! Εσυ εκτός του νερού που πάντα εμφιαλωμένο θα πίνουμε, προσεξες κατι αλλο; Ανέφερες κάτι για παγωτά...ξερω οτι και τα γαλακτοκομικά αποφευγονται σε τετοιες χωρες.
Επίσης είχες θέμα με κουνούπια ή αλλα έντομα;
Ευχαριστώ.


Συναλλαγμα:
Το ταξιδι εγινε φλεβαρη του 2017. Στο αεροδρομιο μου αλλαξανε 154 ρουπιες (RS ή LKR) το ευρω. Την καλυτερη αναλογια την πετυχα στα 158 ρουπιες στην Dambulla. Γενικα εαν θελετε να αλλαξετε χρημα , πηγαινεις στα χρυσοχοϊα! δεν χρειαζεται να γραφουν απεξω οτι αλλαζουν χρημα. Μην δωσετε τιποτα πριν συμφωνησετε την συναλλαγη. πχ. πρωτα λετε οτι θα δωσετε 100 ευρω και ποσα θα σας δωσουν. Θα σας το κανουν σε κομπιουτερακι και τοτε αφου δειτε το τελικο νουμερο καντε την συναλλαγη.
Χρυσοχοϊα υπαρχουν παντου και ολα ανταλλασουν ευρω.

Κινητη τηλεφωνια και data:
Το συστηνω ανεπιφυλακτα να παρετε ντοπια sim. Το roaming κοστιζει εξωπραγματικα.Κανονικα η καρτα ειναι δωρεαν και απο οτι μου ειπαν στο αεροδρομιο υπαρχει στην εξοδο μαγαζι που δινει σε τουριστες sim. Οταν φτασαμε ηταν κλειστο γιατι ηταν μετα τα μεσανυχτα. Εγω αγορασα απο το colombo, απο την Dialog (εταιρεια κινητης) δεν ειχα παραπονο γενικα. To καταστημα μου χρεωσε 200 ρουπιες την sim αλλα εκεινη την ωρα ειχα χαθει και χρειαζομουν ιντερνετ. πηρα με 200 ρουπιες 2GB και 100 ρουπιες για χρονο ομιλιας και μηνυματα. με 3 ευρω ειχαμε ιντερνετ και τηλεφωνο για ολο το ταξιδι.

Σουβενιρ και αλλα ψωνια:
γενικα θελει παζαρι στους παγκους με τις τιμες να ειναι το λιγοτερο διπλασιες για τους τουριστες. Σε καταστημα υπαρχει η αλυσιδα LAKSALA στην Καντυ και στο Γκαλλε (και αλλου φανταζομαι). ειναι κρατικη επιχειρηση και οι τιμες τους ειναι σχετικα καλες (αν και στο galle ειναι πιο ακριβα τα ιδια πραγματα). Εκει δεν κανεις παζαρια. Απο εκει πηρα μαγνητακια μπρελοκ. και κατι μπλουζακια.
Αυτο που συστηνω για σουβενιρ ειναι το LUV SRL απο το Love sri lanka της ODEL. Εχει στο αεροδρομιο και στο φρουριο του Galle. Τα ειδη τους ειναι καλης ποιοτητας για αυτο δεν ειναι και τοσο φτηνα αλλα αξιζει τον κοπο. Στο Galle τα ιδια πραγματα ειχαν την μιση τιμη απο οτι στο αεροδρομιο. Απο οτι καταλαβα υπαρχει μια τοπικη εταιρεια η ΟDEL η οποια φτιαχνει ρουχα καλυτερης ποιοτητας απο αυτα που πουλανε στους παγκους. Εχει πολυ ωραια πραγματα σε σουβενιρ και αλλα σχεδια. εδω καποιες πληροφοριες: Luv SL Galle - All You Need to Know BEFORE You Go (with Photos)

Εγω ψωνισα απο το Galle κυριως τα σουβενιρ και πηγα και σε ενα πολυκαταστημα που λεγεται MANJARI και πηρα κατι χαζομπλουζακια και διαφορα αλλα χαζα παραδοσιακα για την κουζινα σε εξευτελιστικες τιμες.
Ειδα οτι υπαρχει και μια αλυσιδα πολυκαταστημα Arpico αλλα δεν πηγα. Γενικα ισχυει οτι εαν ψωνιζεις απο εκει που πανε οι ντοπιοι εισαι μια χαρα. Γενικα τα παζαρια με ειχανε κουρασει οποτε δεν ηθελα να παζαρευω το καθε τι , πηγα στο πολυκαταστημα και πηρα αυτα που ηθελα. και ηξερα απο πριν τι θα πληρωσω.

Τροφιμα:
υπαρχει μια αλυσιδα το food city. Εγω απο εκει πηρα τσαι σκονη, αλλα για αυτο θα σας πω περισσοτερα αλλη στιγμη. Χοντρικα πηρα 500 ρουπιες τα 500 γραμμαρια.
Μαναβικα: τα λαχανικα ειναι παμφτηνα και οτι βγαζουν αυτοι π.χ. μπανανες. Καποια εξωτικα φρουτα ομως τα πουλανε ακριβα ή ετυχε σε εμας να μας ζητησουν πολλα. γενικα τα φρουτα της Σρι λανκας ειναι εισαγωγης (πορτοκαλια πακισταν) αφου ολα εχουν γινει φυτειες τσαγιου.
Ψαρια. μεναμε σε airbnb και αγορασαμε ψαρια (1κιλο τονος 2 ευρω) και 1 κιλο γαριδες 6 ευρω (1000 ρουπιες) και λυσσαξαμε να τα τρωμε χωρις τον φοβο των καυτερων για δυο μερες. (ενα θασας πω φτιαξαμε noodles και βαλαμε πρασσο! και εκαιγε το πρασσο!!) Εαν εμενα και αλλο θα το συνεχιζα ετσι γιατι τα ψαρiα στην ψαραγορα της bonavista τα σπανε.

Να μηντο ξεχασω: ειναι παμφτηνα τα παγωτα τους, βεβαια σιγουρευτειτε οτι δεν θα σας τα χρεωσουν οτι θελουν. το πιο ακριβο τους αντε να εχει 90 -100 ρουπιες. Κατι φανταστικα σορμπε ξυλακια ειχαν 25 ρουπιες με μανγκο και αλλα φρουτα! Μιλαω για συσκευασμενα!

Νερο:
σε καμια περιπτωση μην πληρωσετε πανω απο 100 ρουπιες το μπουκαλι νερο. συνηθως ειναι 80 ρουπιες το εναμιση λιτρο. Δεν το βρισκεις ευκολα απο ψυγειο.
Ουτε για αστειο να πιειτε βρυσης!

Τσαι:
οτι και να πουμε για το τσαι τους ειναι λιγο. αλλα προσεξτε οσο χειροτερη ποιοτητα τοσο πιο δυνατη η γευση και η καφεινη. Οι ντοπιοι πινουν το dust (ναι ειναι σκονη) το οποιο ειναι μαυρο τσαι τουρμπο και θεωρειται χειροτερη ποιοτητα αλλα ειναι σαν τον γυρο οσο χειροτερος τοσο πιο νοστιμος!!!!! εγω αυτο αγορασα και εφερα ελλαδα απο το σουπερμαρκετ σε συσκευασιες του μισου κιλου (οχι δεν δινω σε κανεναν!!). Εχει πολλα τσαγια και ποιοτητες BOF, white, green , BOPF κλπ. Σταματησαμε σε ενα εργοστασιο στον δρομο για NUWARA ELLIYA στο BLUE FIELD TEA FACTORY. Bluefield Tea Gardens - All You Need to Know BEFORE You Go (with Photos)

εκει μας εκαναν δωρεαν ξεναγηση (γρηγορη και απλη), μας ειπαν τις ποιοτητες και μας προσφεραν τσαι στο καταστημα τους. Αγορασα απο εκει μια συσκευσια DUST που πραγματικα τα εσπαγε. Εχει ολες τις ποιοτητες και οι τιμες ειναι οριακα τσιμπημενες. Το πλεονεκτημα ειναι οτι το τσαι τους ειναι οντως απο το εκει εργοστασιο και δεν εχει γινει αναμειξη με αλλα τσαγια απο αλλου για οποιον την ψαχνει ιδιαιτερα.

Αντε αυτα προς το παρον (γραφω σχεδον δυο ωρες). τα υπολοιπα αλλη μερα
 

yannisth

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Επισκέφτηκα την Σρι Λάνκα τον Δεκέμβριο του 2023.
Είναι μια ασφαλέστατη χώρα με ευγενέστατους κ χαμογελαστούς ανθρώπους.
Όπου κ αν κινήθηκα δεν ένιωσα ανασφάλεια οι άνθρωποι ήταν ευγενικοί κ καθόλου φορτικοί στις συναλλαγές μας.
Κάποιες ενδεχομένως χρήσιμες πληροφορίες:
Λίγο προτού βγείτε από το αεροδρόμιο υπάρχουν σταντ που μπορείς να κάνεις συνάλλαγμα (προσοχή αν βγεις έξω δεν μπορείς να μπεις ξανά μέσα).
Υπάρχουν πολλές τράπεζες με αναρτημένες τις ισοτιμίες αλλά οι αποκλήσεις είναι πολύ μικρές.
Είναι σχετικά καθαρή χώρα αλλά εννοείτε ότι προσέχουμε νερά κ ωμά φαγητά.
Προτού βγείτε από το αεροδρόμιο δεξιά υπάρχει ένας διάδρομος με καταστήματα που μπορείς να αγοράσεις τα απαραίτητα νερά κ.λ.π.
Διαδίκτυο με 6€ για 50Gb υπάρχουν περίπτερα στο αεροδρόμιο αλλά θέλει υπομονή. Εγώ έδωσα το τηλέφωνο στον υπάλληλο για να σου κάνει την ενεργοποίηση. Η κάλυψη είναι σχετικά καλή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom