Αυστρία Tirol - Achensee Μια μεγάλη Βόλτα. Αυστρία, Τιρόλο

vdeverak

Member
Μηνύματα
46
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
πολυ καλη ιστορια,εκπληκτικες φωτογραφιες.
θα μου φανουν ολα χρησιμα καθοτι τον Οκτωμβριο θα ειμαι εκει :clap::clap:
 
Μηνύματα
58
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Zugspitze!
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ ( Everest), Αφρική
Παράληψη μου, τα οικονομικά δεδομένα του ταξιδιού (Μάιος 2010).

Αεροπορικά:
Τα εισιτήρια στοίχισαν 139 ευρώ (Αθήνα, Μόναχο μετά επιστροφής) το άτομο.
Η κράτηση έγινε με Lufthansa και η πτήση με Aegean (πτήση κοινού κωδικού).
Η Lufthansa έχει συνήθως, προς Μόναχο προσφορά από 99 ευρώ.

Αυτοκίνητο: για πέντε ημέρες, 230 ευρώ (Golf 1,6 ή παρόμοιο, είχαμε δωρεάν αναβάθμιση).

Ξενοδοχείο: τριών αστέρων, 26 ευρώ το άτομο με (εξαιρετικό) πρωινό, άνετα δωμάτια, μπαλκόνια (εσωτερικό, εξωτερικό), wifi.

Φαγητό: δύο μερίδες, σαλάτα ή ορεκτικό, ποτά, γλυκό, καφέδες συνολικό κόστος από 30 - 35 για δύο άτομα.

Καφέδες, γλυκά : 2 - 2.40 για καπουτσίνο, 2 - 2,5 για γλυκό.

Καύσιμα:
Στην Αυστρία κοντά στο Innsbruck 1,2 - 1,3 βενζίνη το λίτρο, στη περιοχή του Salzburg 1.10 -1.20 το λίτρο.
Στη Γερμανία περίπου έξω από το Μόναχο 1.50 το λίτρο.





Μου κανει εντυπωση η απιστευτη αυξηση που παρει πια τα αεροπορικα,σε σχεση με πριν τρια χρονια,που ταξιδεψες εσυ...139 ευρω με επιστροφη ουτε στα ονειρα μας......:(
Παντως,βγηκε πολυ οικονομικη η εκδρομη,αρα ισως δεν το μετανιωσω,που λεω τελικα να παω το καλοκαιρακι,εστω και με οριακα τα χρηματα για τα εξοδα μου!!!! :clap:

Σ'ευχαριστουμε για τις πληροφοριες,ηταν πολυ χρησιμες!!!:D
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.912
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Υπέροχη ιστορία για τη θαυμάσια περιοχη Αυστρίας - Γερμανίας.
Πανέμορφες φωτογραφίες.
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Πολυ ωραια ιστορια!σκεφτομαστε και εμεις για του χρονου τον μαρτιο να παμε Μοναχο να μεινουμε 2 νυχτες μετα για Σαλτσπουργκ να μεινουμε 1 νυχτα και μετα να παμε προς Ιννσπουργκ και να σταματησουμε σε καποια χωρια που ειπες!σκεφτομαστε να μεινουμε επισης σε καποια φαρμα που ειδα οτι υπαρχουν αναμεσα σε αυτην τη διαδρομη.πως σου φαινεται??αν εχεις καποια προταση θα ηθελα να την ακουσω!ευχαριστω!!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Καλησπερα, διαβαζω την ιστορια σου (ολα φαινονται παραμυθένια) Μιας θα βρεθω και εγω στα tyrolo τα χριστουγεννα, βλεπω οτι παρκαρεις σε park and ride.
Διαβασα αυτο που εβαλες στο Innsbruck
http://www.ivb.at/en/ticketstarife/innsbruck-tickets/day-ticket.html
το day ticket λεει οτι εχει 5,10 ευρω, για να καταλαβω κοβω το εισιτήριο και μπαίνω στην πολη με λεωφορειο ? μπορεις να μου εξηγήσεις τι παιζει με αυτα τα parking??

σε ευχαριστω, συνεχίζω το διαβασμα!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Να ξέρεις πως τα Σαββατοκύριακα είναι δωρεάν το παρκάρισμα στο κέντρο των πόλεων και των χωριών του Τιρόλο. Φαντάζομαι πως το ίδιο θα ισχύει και για τις αργίες των Χριστουγέννων.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Να ξέρεις πως τα Σαββατοκύριακα είναι δωρεάν το παρκάρισμα στο κέντρο των πόλεων και των χωριών του Τιρόλο. Φαντάζομαι πως το ίδιο θα ισχύει και για τις αργίες των Χριστουγέννων.
μου αρεσε αυτη η πληροφορια σε ευχαριστω πολυ ! στο innsbruck ομως θα ειμαι 29/12 και ειναι τριτη !! οποτε σiγουρα θα χρειαστω parking place, μονο στο Mοναχο θα ειμαι Κυριακή, οπότε με βολεύει εκει μάλλον, παρκαρεις δηλαδη οπου εχει χώρο δωρεαν ετσι ? αρα και το ξενοδοχειο και να μην εχει παρκινγ μπορω να το παρκαρω εκτος δωρεαν !

σε ευχαριστω πολυ !
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ναι, εκεί που επιτρέπεται το αφήνεις ελεύθερα. Επίσης στο κέντρο του Ιννσμπρουκ υπάρχει μεγάλο εμπορικό κέντρο (http://www.kaufhaus-tyrol.at/en/home/)
με υπόγειο πάρκινγκ όπου μπορείς να το βάλεις με πληρωμή φυσικά. Δεν θυμάμαι όμως πόσο κοστίζει η ώρα (υπάρχει και 24 εισιτήριο). Κοίταξέ το, γιατί δεν νομίζω πως θα χρειστεί να μετακινηθείς με ΜΜΜ στο κέντρο του Ιννσμπρουκ καθώς είναι σχετικά μικρό και περπατιέται.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Βρηκα κ ενα αλλο εμπορικό στο κεντρο με υπόγειο παρκινγκ κ αποτι κατάλαβα (ειναι στα γερμανικά) η πρωτη 1 και μιση ωρα ειναι free, ειναι αυτο εδω
http://www.sillpark.at/center/anreise/
Όποιος ξέρει καλα γερμανικά ας επιβεβαιωσει :)

Να ρωτησω εαν χρειάζεται να βγαλω vinieta απο γερμανία μπαίνοντας στην αυστρια?

Thanks
 
Last edited:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Να ρωτησω εαν χρειάζεται να βγαλω vinieta απο γερμανία μπαίνοντας στην αυστρια?
Οπωσδήποτε, θα τη βρεις σε βενζινάδικα. :)
Α, να πω επίσης πως η βενζίνη είναι φτηνότερη στην Αυστρία. ;)
 
Last edited:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Με τη βινιέτα είσαι καλυμμένος, δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις διόδια στη διαδρομή που σκοπεύεις να ακολουθήσεις. Επίσης δεν υπάρχει λόγος να προαγοράσεις τη βινιέτα, τη βρίσκεις σε όλα τα βενζινάδικα.
Έκανα την ίδια διαδρομή τέλος Οκτώβρη αλλά αντίστροφα. Μπορείς να διαβάσεις κάποια πράγματα σε μια ημιτελή ιστορία που έχω γράψει. Θα βρεις αρκετές πληροφορίες καθώς μόνο το Μόναχο μου έχει μείνει, αλλά επειδή δεν με ενθουσίασε αλλά ούτε και πρόλαβα να δω πολλά το 'χω αφήσει προς το παρόν αυτό το τελευταίο κομμάτι. Τεσπα εδώ θα τη βρεις την ιστορία: http://www.travelstories.gr/community/threads/Ν-Βαυαρία-Τυρόλο-Κουφalles-in-ordnung.50734/
Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι να κλείσεις από πριν τα εισιτήρια για το κάστρο Neuschwanstein καθώς γίνεται κυριολεκτικά λαϊκό προσκύνημα. Εμείς δεν καταφέραμε να το δούμε πάντως, παρόλο που δεν πήγαμε σε peak season. Επίσης θα σου έλεγα από Φύσσεν για Ιννσμπρουκ να ακολουθήσεις την "εσωτερική" διαδρομή ωστε να δεις τα χωριά Ομπεραμεργκάου και Μίτενβαλντ που αξίζουν, και από Ιννσμπρουκ προς Σάλτζμπουργκ μην παραλείψεις να επισκεφτείς το Κίτζμπουχελ. Καλά, με το Χαλστατ θα πάθεις πλάκα! Λοιπόν, διαβασε αν θες την ιστορία μου κι αν έχεις απορίες εδώ είμαστε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom