Γουατεμάλα Μεξικό To πουλί του Πι (Mεξικό - Γουατεμάλα)

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εφιάλτης

Ο Πι με δυσκολία άνοιξε τα μάτια στο μισοσκότεινο δωμάτιο.
Ήταν πρησμένα και τα πηχτά ρυάκια αίματος που κυλούσαν πάνω τους έκαναν την όραση ακόμα πιο θολή.
Μόλις που κατάφερε να διακρίνει τη ταμπέλα στη πόρτα: «Αίθουσα βασανιστηρίων παραλιόπληκτων/παραλιολόγων του Travelstories”
Το σώμα του πόναγε τρομερά παντού και δεν του πήρε πολύ να καταλάβει ότι κρεμόταν από το ταβάνι σαν σφαχτάρι.

Μπροστά του κινήθηκε αργά μια εντυπωσιακή γυναικεία φιγούρα. Φορούσε μαύρο λάτεξ ολόσωμο μαγιώ και δερμάτινες μπότες.
Δειλά δειλά κατάφερε να την αναγνωρίσει. Στάσου, αυτή δεν είναι η go2beach, η καλή συμφορουμίτισσα; Ήταν όντως, όμως οι προθέσεις της κάθε άλλο παρά καλοπροαίρετες. Το μαστίγιο που κρατούσε στα χέρια της έσκισε τον αέρα πριν τυλιχτεί σαν πύθωνας γύρω από το κορμί του.
Ο πόνος οξύς, τα μάτια του Πι βούρκωσαν και μια πνιχτή κραυγή ξέφυγε από το στόμα του.

«Συνήλθες άθλιο γουρούνι;» άκουσε τη φωνή της.
«Πόσο ακόμα πρέπει να σε βασανίσουμε για να ομολογήσεις; Τόλμησες να πας Μεξικό ε; Ομολόγησε λοιπόν πόσες μέρες αφιέρωσες στις παραλίες της Καραϊβικής»

«Κα, κα, καμία» μόλις που πρόκαμε να ψελλίσει.

Το πρόσωπό της συσπάστηκε από οργή σαν χάρτινη βεντάλια. Το μαστίγιο ήχησε και πάλι χαράσοντας το αποτύπωμά του στη πολύπαθη σάρκα του Πι.

«Καμία;!» τσίριξε κι άρχισε να τρέμει σύγκορμη από θυμό.

«Giannoula ανέλαβε εσύ την ανάκριση, δεν μπορεί, λέει ψέματα. Αλλά θα λυγίζει και θα τα ξεράσει όλα ακόμη κι αν χρειαστεί να φτύσει το γάλα που βύζαξε »

Η χυμώδης ξανθιά με το δερμάτινο μπικίνι και τις ψηλοτάκουνες κατάμαυρες γόβες στιλέτο, έλυσε την αλυσίδα που κρατούσε τον Πι κρεμασμένο από το ταβάνι κι ευθύς το σώμα του σωριάστηκε σαν τσουβάλι καταγής.
Τον πλησίασε κι πίεσε με δύναμη το τακούνι της πάνω στο στήθος του.

«Ταξιδάκι στο Yucatan χωρίς να πιείς μια τεκίλα στις παραλίες του δεν νοείται!»

Η ανάσα του κοβόταν κι όμως ο Πι βρήκε τη δύναμη ν’απαντήσει: «Κι όμως ούτε μια σταγόνα τεκίλα δεν ήπια, ούτε στις παραλίες του πήγα....»

«Βέβηλε!» φώναξε εξοργισμένη η Giannoula και τον κλώτσησε με μανία στα πλευρά. Ο Πι διπλώθηκε ξανά από το πόνο.

«Σ’αυτό το πλάσμα πρέπουν πολλά μαρτύρια. Είναι αδιανόητο. Άκου πήγε Yucatan κι απαρνήθηκε τον παράδεισο της Καραϊβικής. Να δεις, το αποσιωπά. Μετά τις ερήμους και τα κατσάβραχα που τρέχει, δεν θα είχε μούτρα στο φόρουμ να το παραδεχτεί. Φώναξε το Αφεντικό εκείνος έχει το τρόπο»

Το βαρύ βήμα του GTS αντήχησε στο δωμάτιο. Είχε ύφος βλοσυρό και βλέμμα σκοτεινό. Πλησίασε τον Πι και τα στιβαρά του μπράτσα του γράπωσαν σαν μέγγενη το κεφάλι του. Ο Πι ένοιωθε πως το κρανίο του θα συνθλιβεί από τη πίεση από στιγμή σε στιγμή.

«Μίλα» του είπε επιτακτικά. «Πήγες Μέξικο, τι έκανες, τι είδες;»

«Είδα πολλά και θαυμαστά. Πόλεις αποικιακές, αρχαία χαμένα στη ζούγκλα. Μα σε παραλία δεν βρέθηκα...»

«Και θες να το πιστέψω;» του φώναξε εκκωφαντικά μια σπιθαμή από το πρόσωπό του

«Πίστεψέ με. Την αλήθεια λέω» συνέχισε κλαψουρίζοντας ο αιμόφυρτος Πι
«Υπήρχαν τόσα άλλα να δω. Δεν πρόκαμα. Στ’ορκίζομαι. Να μη χαρώ...το πουλί μου!»


DSC01761.jpg
 
Last edited:

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Τέλεια!Μετά απο ενα δύσκολο δεκαήμερο ξεκινάω την μερα μου με μια ιστορία για το Μεξικό ,γραμμένη από τον hydronetta !!!Σ´ ευχαριστώ ,γιατί μου έφτιαξες την μέρα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Puebla

Ο Πι τραντάχτηκε σύγκορμος κι άνοιξε τα μάτια τα μάτια πανικόβλητος.
“Ουφ, ήταν εφιάλτης”
Στη καμπίνα του airbus της Lufthansa με ρότα το Μέξικο Σϊτυ, στις διπλανές θέσεις ο Φι, ο Σι κι η Σε, οι συνταξιδιώτες του, κοιμόντουσαν τον ύπνο του δικαίου.

Μπορεί ο εφιάλτης αυτός να ήταν προϊόν του υποσυνείδητου, όμως ότι πέρασαν εκείνο το πρωί στο αεροδρόμιο της Αθήνας δεν ήταν.
Το πολυπόθητο ταξίδι στο Μεξικό και τη Γουατεμάλα συνέπεσε με τις απεργίες των πιλότων της γερμανικής αεροπορικής εταιρείας. Μόλις ένα 24ωρο πριν ανακαλύψαν ότι ενώ η πτήση Μόναχο-Μέξικο Σίτυ είχε προγραμμματιστεί να πραγματοποιηθεί κανονικά, το σκέλος Αθήνα-Μόναχο είχε ακυρωθεί. Μαραθώνιος τηλεφώνων στην Lufthansa για να βρεθεί τελικά η εναλλακτική της πρωινής πτήσης της Aegean για Μόναχο. Η πολύωρη αναμονή στη βαυαρική πόλη με ευκαιρία για ένα wurst συνοδεία μπυρός, δεν τους κακόπεφτε.
Xαρωποί από τα αξημέρωτα φτάσαν στο Ελ.Βελ. όπου το χαμόγελο σύντομα πάγωσε στα χείλη τους. Οι 3 από τους 4 δεν ήταν καν στην λίστα επιβατών.
Οργασμός πληκτρολόγησης από την υπάλληλο στο γκισέ της Lufthansa και μετά από μερικά λεπτά αγωνίας, νέο σενάριο πτήσης βρέθηκε. Ο Πι, ο Φι κι η Σε θα βρίσκονταν εγκαίρως στο Μόναχο μέσω...Βαρσοβίας.
Δεν το διαπραγματεύτηκαν. Ήταν αποφασισμένοι να φτάσουν Μόναχο ακόμα και μέσω Καΐρου! Πανικόβλητοι ίσα που προλάβαν να φτάσουν εγκαίρως στη πύλη αναχώρησης για τη πολωνική πρωτεύουσα.

Το Μόναχο τους υποδέχτηκε ηλιόλουστο. Όσο όμως ανέμελη κι αν ήταν η βόλτα τους στο κέντρο της γερμανικής πόλης άλλο τόσο αγχώθηκαν καθώς στήθηκαν σε μια ατέλειωτη ουρά για να περάσουν τον έλεγχο διαβατηρίων στο αεροδρόμιο του Μέξικο Σίτυ. Κόσμος και λαός από δύο υπερατλαντικές πτήσεις που ανέλαβαν να την διεκπαιρεώνουν μόλις 3 υπάλληλοι. Τα λεπτά κυλούσαν, η ουρά κινιόταν αργά και τους ζώσαν τα φίδια.
Κρατούσαν στο χέρι τα εισιτήρια του λεωφορείου για Puebla που έδειχναν αναχώρηση δυό ώρες μετά την προσγείωση στο Μέξικο Σίτυ. Συνειδητοποιώντας ότι η μια ώρα πέρασε και δεν είχαν φτάσει ούτε καν το μέσο της ουράς, η Σε ανέλαβε δράση. Διαγκωνίζοντας παρέκαμψε την ουρά και κραδαίνοντας στον υπάλληλο το εισιτήριο κατέστησε σαφές στην εσπεράντο ότι αν περιμένουν κι άλλο στην ουρά το λεωφορείο θα είχε φτάσει στην Puebla κι αυτοί ακόμα θα ξεροστάλιαζαν στην αναμονή. Η κίνησή της έφερε το ποθητό αποτέλεσμα και στην προβλεπόμενη ώρα η παρέα βρέθηκε να στρογγυλοκάθεται στο πολυτελές λεωφορείο της Estrella Roja για τη δίωρη διαδρομή για Puebla.

Mόλις μερικές ώρες είχαν δυνατοτητα να αφιερώσουν για μια βόλτα στην Puebla πριν πάρουν το απογευματινο ΚΤΕλ για τον επόμενο προορισμό που ήταν η πόλη της Oaxaca. Κρίμα γιατί της Puebla της αξίζει περισσότερος χρόνος. Υπάρχουν τόσα να δεις βολτάροντας στους δρόμους της.

H Puebla, είναι μια από τις πολυπληθέστερες κι ιστορικότερες πόλεις του Μεξικού. Και από τις λίγες που δεν φτιάχτηκαν από τους conquistadores πάνω σε ερείπια αρχαιότερων πολιτισμών.

Αν στο Περού κάθε πλατεία λεγόταν Palaza de Armas, στο Μεξικό ονομάζεται αντίστοιχα Zocalo. Έτσι λοιπόν ξεκίνησαν τη γνωριμία τους με τα Ζοcalos του Μεξικού αρχίζοντας από τη Puebla.
Σήμα κατατεθέν του Zocalo της Puebla, η παρουσία καθεδρικού ναού με τα ψηλότερα κωδωνοστάσια σ’όλη τη Λατινική Αμερική.

0136_s_21-03-15.jpg


Ο θρύλος λέει ότι ήταν δυσεπίλυτο πρόβλημα για τους μηχανικούς η τοποθέτηση της βαριάς καμπάνας στο πύργο του κωδωνοστασίου.
Ωστόσο, ένα πρωί, η Puebla ξύπνησε με την είδηση ότι η καμπάνα ήταν ήδη στην κορυφή του πύργου. Και επειδή έμοιαζε με θαύμα, κανείς δεν αμφέβαλε ότι οι άγγελοι έβαλαν το χεράκι τους.

0194_s_21-03-15.jpg


0196_s_21-03-15.jpg


Περιποιημένο και καταπράσινο το Zocalo, με υπέροχα κτήρια πλην του καθεδρικού να τo περιβάλλουν.

DSC00124.jpg


DSC00132.jpg


DSC00133.jpg


Ο κόσμος να περιφερόταν ή να χαλάρωνει στα καλαίσθητα παγκάκια, όσο δε περνούσε η μέρα υπήρχαν και δρώμενα από υπαίθριους καλλιτέχνες προς τέρψιν του φιλοθεάμονος κοινού.

0139_s_21-03-15.jpg


DSC00196.jpg


DSC00199.jpg


0190_s_21-03-15.jpg


IMG_4047.jpg



Η όμορφη πόλη που έγινε γνωστή λοιπόν ως Πόλη των Αγγέλων με την ίδρυσή της το 1531, βρίσκεται στους πρόποδες των υψηλότερων ηφαιστείων του Μεξικού κάτι για το οποίο δεν πήραν πρέφα καθώς ο νεφοσκεπής καιρός δεν επέτρεπε την ορατότητα.
Από τίτλους άλλο τίποτα η Puebla. Eίναι ηρωική διότι εκεί το 1862 οι Μεξικάνοι νίκησαν το γαλλικό στρατό (τώρα τι δουλειά είχαν εκεί άγνωστο) και παράλληλα απολαμβάνει σήμερα τον τίτλο του Μνημείου Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCO, το απόλυτο κίνητρο για να βρεθεί η παρέα να βολοδέρνει μετά από ολονύχτιο ταξίδι στους δρόμους της.
Ο λόγος είναι απλός: το ιστορικό κέντρο έχει πάμπολλα αρχοντικά κι εκκλησιές αποικιακής αρχιτεκτονικής.

0166_s_21-03-15.jpg


DSC00144.jpg


0177_s_21-03-15.jpg


DSC00145.jpg


Το ιδιαίτερο είναι ότι μερικές προσόψεις είναι διακοσμημένες με χρωματιστά πλακίδια (azulejo). Τόσα πού είναι σχεδόν αδύνατο να τα δεις όλα. Όχι ότι έχει και κάποιο νόημα να μην αφήσεις και κανένα αφωτογράφιστο.

0144_s_21-03-15.jpg


DSC00138.jpg


0155_s_21-03-15.jpg


DSC00181.jpg


DSC00186.jpg


DSC00142.jpg


Σίγουρα όμως το Casa del Alfeñique που θυμίζει γαμήλια τούρτα με με τα γύψινα μπιρμπίλια στη πρόσοψη δεν περνά απαρατήρητο.

0152_s_21-03-15.jpg


Αυτό που ήταν η πρώτη παρατήρηση κι αφορούσε γενικότερα το Μεξικό είναι ότι δεν φοβούνται το χρώμα. Ώχρα, λουλακί, πορτοκαλί, πρασινο αλλά και λαχανί, φούξια, όλη η παλέτα έχει επιστρατευτεί για να κοσμήσει τις προσόψεις των κτηρίων σε μια έκρηξη χρωμάτων.

DSC00169.jpg


DSC00173.jpg


DSC00190.jpg


DSC00176.jpg


IMG_4013.jpg


IMG_4040.jpg



Πέραν λοιπόν των ωραίων προσόψεων, μπαλκονιών, εξώθυρων η βόλτα τους έφερε στο El Parian, τo αντίστοιχο Μοναστηράκι της Puebla.

0156_s_21-03-15.jpg


Πρωτοκαθεδρία έχουν τα παραδοσιακά κεραμικά Talavera, τα οποία πολύ ορεγόταν ο Πι ν’αποκτήσει, αλλά αναλογίστηκε κι ορθώς ότι ήταν αδύνατον να τα σέρνει σαν το σταυρό του μαρτυρίου για το υπόλοιπο του ταξιδιού.

IMG_4016.jpg


Aπό κεί προχώρησαν στη γειτονιά των καλλιτεχνών (Barrio del artistas) όπου στα υπαίθρια ατελιέ φιλόδοξοι νέοι καλλιτέχνες έδιναν ζωή στα έργα τους.

DSC00163.jpg


DSC00168.jpg


DSC00165.jpg


Μια λιγούρα από το περπάτημα προέκυψε, η Σε υπέδειξε την πρόταση του Lonely Planet (LP) για ένα σύντομο γεύμα. Το Las Ranas λοιπόν τους προέκυψε σουβλατζίδικο αλά μεξικανικά με αραβικές επιρροές. Παράπονο όμως ουδέν. Κατασπαράχθηκαν αλύπητα τα πάντα.

Κόντευε μεσημεράκι και η Σε που δεν είχε ξεκολλήσει το μάτι της από τον LP δήλωσε ότι Puebla χωρίς επίσκεψη στο Μουσείο Amparo δεν νοείται.
Δεν της χάλασαν χατήρι κι ομολογουμένως η επιλογή της ήταν σοφή. Παρά την κλασσική του πρόσοψη, το μουσείο εσωτερικά είναι σύγχρονο. Φιλοξενεί περιοδικές εκθέσεις καλλιτεχνών αλλά και κάποια μόνιμα εκθέματα.

DSC00213.jpg


Όμως τα λεφτά όλα ήταν η ταράτσα του διαμορφωμένη σ’ένα μοντέρνο καφέ απ’όπου απολάμβανες θέα στους τρούλους των ιστορικών εκκλησιών της πόλης. Όσες δεν προκάμαμε να επισκεφθούμε...

DSC00208.jpg


0200_s_21-03-15.jpg


DSC00205.jpg


DSC00207.jpg


Η πίεση του χρόνου κι η συσσωρευμένη ταλαιπωρία δεν επέτρεψαν άλλες δραστηριότητες.

0168_s_21-03-15.jpg

Στους δρόμους της πόλης

0186_s_21-03-15.jpg

Κρυφοκοιτώντας

DSC00189.jpg

Αν ενδιαφέρεστε για ιδιαίτερο shopping

0167_s_21-03-15.jpg


0176_s_21-03-15.jpg



Με το λεωφορείο της ADO (την οποία παντρεύτηκαν για τις μετακινήσεις τους στο Μεξικό) φτάσαν νύχτα πια στην Oaxaca και στο όμορφο Parador San Agustin που θα τους φιλοξενούσε.
Η βραδυνή βόλτα ήταν ψιλοαπογοήτευση. Στην κεντρική πλατεία (Zocalo τι άλλο) είχαν κάνει κατάληψη μικροπωλητές εν’οψει τοπικής εορτής σ’ένα κακόγουστο σκηνικό από μουσαμάδες που πλημμύριζαν την πλατεία.
Σ’ένα υπαίθριο εστιατόριο για ξενύχτηδες υπό τους ήχους ζωντανής μουσικής χαλάρωσαν καταναλώνοντας δυό καράφες μπύρα συνοδεία ντιπ αβοκάντο με νάτσος.
Αυτό το ντιπ γουακαμόλε έγινε σήμα κατατεθέν στο ταξίδι. Όπου κι αν κάθονταν ήταν το μόνιμο αίτημά τους…κι όπως φαίνεται σταθερή αξία, διότι αγαπητοί μου το φαγητό στο Μεξικό προέκυψε από μέτριο έως επιεικώς απαράδεκτο. Κατά κοινή ομολογία δεν το κατέχουν το σπορ…

DSC00175.jpg

Για τη λιγούρα...

DSC00171.jpg

...ή εναλλακτικά αν έχετε τη διάθεση! (μπλιαξ)
 
Last edited:

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.730
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Σχεδόν κλαίω από τα γέλια. Φάλαγγα, αυγά βραστά στη μασχάλη, το μαρτύριο της σταγόνας, πες τα όλα τι σού έκαναν αυτοί οι βάρβαροι παραλιοξαπλολόγοι;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τί; kinky τέλος; Έτσι απλά; Δε το δεχόμαστε.
Δώσε στο λαό Μεξικό, σα το Μεξικό δεν έχει αφού !
Μήπως επ'ευκαιρίας βρήκατε την καρδιά μου εκεί; Κάπου μεταξύ Merida και San Cristobal ?
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Μωρέ και λίγα σου έκανα!!! Άκου να πάει Μεξικό και ούτε μπάνιο να κάνει αλλά και ούτε τεκίλα να πιει!! Σε ποιον τα πουλάς αυτά ρε;;;;;;;;;; Μίλα άθλιο γουρούνι!! Ξέρασε τα όλα!!! Αααα δε σου άρεσε και το φαγητό... Μάλιστα... Τώρα άρχισες πραγματικά να με τσαντίζεις!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τί; kinky τέλος; Έτσι απλά; Δε το δεχόμαστε.
Δώσε στο λαό Μεξικό, σα το Μεξικό δεν έχει αφού !
Μήπως επ'ευκαιρίας βρήκατε την καρδιά μου εκεί; Κάπου μεταξύ Merida και San Cristobal ?
Xμ, δεν γύρισα τόσο ενθουσιασμένος όσο από το Περού Βολιβία. Τέσπα είμαι της ξεραϊλας. Αλλά από πόλεις και αρχαία δεν έχω παραπονο.
Από παραλίες τώρα….
Μπας κι εννοείς ότι έχασες τη ψυχή σου στο Campeche; Δικαιολογημένα. Η μήπως βούλιαξε στα Agua Azul; Πάλι δικαιολογημένα

Μωρέ και λίγα σου έκανα!!! Άκου να πάει Μεξικό και ούτε μπάνιο να κάνει αλλά και ούτε τεκίλα να πιει!! Σε ποιον τα πουλάς αυτά ρε;;;;;;;;;; Μίλα άθλιο γουρούνι!! Ξέρασε τα όλα!!! Αααα δε σου άρεσε και το φαγητό... Μάλιστα... Τώρα άρχισες πραγματικά να με τσαντίζεις!!
Λες και το'ξερα όταν το έγραφα :haha::haha:
Και λίγο ήταν το μαστίγωμα και γόβα στιλέτο, ΄Αθλιος άθλιος
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Agua Azul μεγάλη φόλα, καλύτερα είναι σε πιο ερημικές cenotes.
Campeche δε πήγα, αλλά πίστεψέ με , το Μεξικό έχει μείνει βαθιά στην καρδιά μου, ίσως κυρίως για τους χαρούμενους θετικούς ανθρώπους του, ίσως γιατί ήταν πολύ περιπετειώδες ταξίδι.
Για το φαγητό θα συμφωνήσω (μεταξύ μας :) και μπλε τορτίγια δε θέλω να ξαναδώ ούτε ζωγραφιστή.
Πάντως μη βιαστείς να το κράξεις, άσε να κατασταλλάξει πρώτα μέσα σου η εμπειρία!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Agua Azul μεγάλη φόλα, καλύτερα είναι σε πιο ερημικές cenotes.
Campeche δε πήγα, αλλά πίστεψέ με , το Μεξικό έχει μείνει βαθιά στην καρδιά μου, ίσως κυρίως για τους χαρούμενους θετικούς ανθρώπους του, ίσως γιατί ήταν πολύ περιπετειώδες ταξίδι.
Για το φαγητό θα συμφωνήσω (μεταξύ μας :) και μπλε τορτίγια δε θέλω να ξαναδώ ούτε ζωγραφιστή.
Πάντως μη βιαστείς να το κράξεις, άσε να κατασταλλάξει πρώτα μέσα σου η εμπειρία!
Πίστεψέ με μετά τη ζέστη και την υγρασία, με τα ρούχα να κολλάνε πάνω μας, η βουτιά στο Agua Azul ήταν λύτρωση!
Για τους Μεξικάνους παρότι μορφόσογο δεν είναι, δεν έχω κανένα παράπονο. Ευγενέστατοι, τίμιοι στις συναλλαγές τους και γλεντζέδες με τον δικό τους παλιομοδίτικο τρόπο. Αλλα από φαγητό θα επιμείνω γιοκ.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.972
Ξεδιαντροπο γουρουνι, πας στον ονειρεμενο μου προορισμο και δεν στελνεις προειδοποιητικο μηνυμα να μου πεις "αρχιζω ιστορια" να προετοιμαστω καταλληλως... να παρω χαπια, να πιω μια βαλεριανα, κατι τελοσπαντων... να με στειλεις αδιαβαστη θες.... αμ ο αλλος? ο "Φι" αλλη σουπια αυτος....
Αχ αχ, δωσε συνεχεια και φωτος οπως μονο εσυ ξερεις!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ξεδιαντροπο γουρουνι, πας στον ονειρεμενο μου προορισμο και δεν στελνεις προειδοποιητικο μηνυμα να μου πεις "αρχιζω ιστορια" να προετοιμαστω καταλληλως... να παρω χαπια, να πιω μια βαλεριανα, κατι τελοσπαντων... να με στειλεις αδιαβαστη θες.... αμ ο αλλος? ο "Φι" αλλη σουπια αυτος....
Αχ αχ, δωσε συνεχεια και φωτος οπως μονο εσυ ξερεις!!
Σουπιά Vario μου σουπιά. Με μελάνι…
Είδες τι κακία; Αν δεν ήμουν κακός, τι γουρούνι θα ήμουν;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.333
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom