Ιταλία To quartetto μας στη Ρώμη!

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Υπέροχη η ώρα που βρεθήκατε στο Castel san Angelo! Μαγικά χρώματα, ονειρικές εικόνες! Πάντα τόσο όμορφες στιγμές να έχεις στα ταξίδια σου!
Hταν πραγματικα υπεροχη βολτα, το πετυχαμε στη καλυτερη ωρα και το συνιστω σε ολους.
Σ'ευχαριστω πολυ :)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Το σύκο ήταν πράγματι τέλειο στο San Crispino. Και την επόμενη φορά θα φάω παγωτό εκεί που προτείνεις manelaki, έχεις γίνει πια εξπέρ στα της Αιώνιας πόλης. Τρέμε Σαμίωνα...:haha::D:bleh:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Το σύκο ήταν πράγματι τέλειο στο San Crispino. Και την επόμενη φορά θα φάω παγωτό εκεί που προτείνεις manelaki, έχεις γίνει πια εξπέρ στα της Αιώνιας πόλης. Τρέμε Σαμίωνα...:haha::D:bleh:
Mη το λετε αυτο θα μας παρουν με τις πετρες :bleh:
Δυστυχως πολλα απ'οσα προτεινες δεν τα εκανα, ενω τα ειχα ολα στις σημειωσεις μου.

Ουτε στο Macherroni εφαγα, ολο λεγαμε να κανουμε κρατηση αλλα οσο περνουσαν οι μερες και εφευγαν τα λεφτα τοσο το αναβαλαμε.

Ουτε στη Gelateria del Teatro εφαγα παγωτακι, δε μπορουσα να βρω με τιποτα την οδο στο χαρτη μου. :roll: Οποτε δε ξερω τι παγωτο φτιαχνουν εκει, αλλα δε γινεται να μη σ'αρεσει το παγωτο στο della palma. ;)

Ουτε τη διαδρομη για Castel Sant' Angelo καταφερα να ακολουθησω, βεβαια τη μερα που πηγα στο Castel με τοση κουραση ηταν πολυ δυσκολο να ψαχνω οδους.

Ποσα να προλαβω πια;; :haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Σιγά που έπρεπε να πας ακριβώς όπως σου είπα βρε. Έκανες τέλεια βόλτα στη Ρώμη, σιγά κι ας μην έφαγες στο Macheroni και παγωτό στο χψ. Πέρασες καλά γλυκειά μου? Αυτό μετράει, τίποτε άλλο...άντε και εις ανώτερα :D
Εγώ πάντως θα πάω γραμμή στο della palma την επόμενη...:bleh:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Σιγά που έπρεπε να πας ακριβώς όπως σου είπα βρε. Έκανες τέλεια βόλτα στη Ρώμη, σιγά κι ας μην έφαγες στο Macheroni και παγωτό στο χψ. Πέρασες καλά γλυκειά μου? Αυτό μετράει, τίποτε άλλο...άντε και εις ανώτερα :D
Εγώ πάντως θα πάω γραμμή στο della palma την επόμενη...:bleh:
Nαι πολυ καλα :clap: Ευχαριστω!
Εχεις απολυτο δικιο κι αυτο μετραει το ξερω, να περναμε καλα και να ανακαλυπτουμε και μονοι μας ομορφα πραγματα. Απλα με την απληστια που μας χαρακτηριζει, θελουμε να τα κανουμε ολα στα ταξιδια μας, να τα προλαβουμε και να τα δοκιμασουμε ολα! :bleh:
Θα περιμενω εντυπωσεις! :icecream:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Η σημερινη μερα ξεκινησε καπως περιεργα. Ο Κ ειχε βαλει τη μαυρη του πλερεζα, δε μιλιοταν. Ειχε περασει τοσο καλα που δεν ηθελε να φυγει με τιποτα! :| Η διαθεση εφτιαξε όμως και η μερα εξελιχθηκε πολύ ομορφα.
Εξω ειχε χαρα Θεου, ηλιος και υψηλη θερμοκρασια, ο,τι πρεπει για βολτα.Τελευταια μερα στη Ρωμη και μας κανει το καλυτερο καιρο.

Βγαινοντας απ’το σπιτακι μας σκεφτηκαμε να βγαλουμε και μερικες φωτογραφιες για ενθυμιο απ’την εισοδο του.
Eδώ είναι η εσωτερικη αυλη που ειχε τις εισοδους των διαμερισματων και οι επανω οροφοι. Τη πρωτη μερα που πηγαμε τα συρματα ηταν γεματα με απλωμενα ρουχα.

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1335.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1337.jpg


Τη πρωτη μερα στη Ρωμη πηγαμε στη Piazza Navona, η νυχτα όμως και η χριστουγεννιατικη αγορα δε μας αφησαν να την απολαυσουμε οποτε ειχαμε αποφασισει να ερθουμε ξανα. Αυτη τη φορα το φως του ηλιου ηταν απλετο αλλα η αγορα, δυστυχως ηταν ακομα εκει. Κοσμος, ζαχαρωτα, φαγητα, μπιχλιμπιδια, χρωματιστα μπαλονια… ένα σκετο χαλι με λιγα λογια, ουτε σημερα τη συμπαθησα. Εγω ονειρευομουν μια τετοια Piazza Navona ;)

aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_2_25_Piazza_Navona_1.jpg


Μεσα στην Sant'Agnese in Agone όμως επικρατει ησυχια κι ηρεμια. Εγω και ο Κ μπηκαμε μεσα, καθισαμε λιγακι και βγηκαμε να βρουμε τα κοριτσια μεσα στο χαμο. «Τι λετε; Να φαμε κι ένα tartuffo;», όπως παντα το Μανελακι προτεινει το γλυκο!:haha: Το Tartuffo είναι για chocaholics, παγωτο σοκολατα με τεραστια κομματια σοκολατας, σαντιγυ (αποτυχια) και ένα κερασακι εκπληξη στο εσωτερικο. Αν σας αρεσει η σοκολατα θα σας αρεσει κι αυτό, μη περιμενετε όμως κανα τρελο γλυκο!

Sant'Agnese in Agone

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1340.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1342.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1343.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1345.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1353.jpg


Tartuffo

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1346.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1351.jpg


Συνεχιζουμε τη βολτα μας, βλεπουμε και παρατηρουμε τα ομορφα συντριβανια και στη συνεχεια παμε Pantheon το οποιο επισης δεν ειχαμε δει ποτε στο φως της ημερας.
Παιρναμε μπροστα απ’τις τεραστιες μαρμαρινες κολωνες του για να μπουμε στο εσωτερικο που είναι ιδιαιτερα εντυπωσιακο. Στο θολο του κυκλικου ναου βρισκεται το Oculus απ’οπου περνα το φως του ηλιου, όπως επισης και το νερακι της βροχης σε περιπτωση που βρεχει. Το Πανθεον με εντυπωσιασε παρα πολύ και ηταν ενα απ’τα ωραιοτερα αξιοθεατα που ειδα στη Ρωμη.

Οculus

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1384.jpg


Piazza della Rotonda

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1394.jpg


Μετα το Πανθεον συνεχισαμε για Fontana di Trevi, επρεπε να την αποχαιρετησουμε και να κανω κι εγω τη δικη μου ευχη ριχνοντας το απαραιτητο κερμα.:D Μη με ρωτησετε πως φυγαμε απ’το Πανθεον χωρις να περασουμε από Della Palma, ουτε κι εγω ξερω!:shock:

Fontana di trevi… ακομα πιο εντυπωσιακη!

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1414.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1408.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1412.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1429.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1470.jpg


Στη συνεχεια πηραμε το μετρο και κατεβηκαμε στη σταση «San Giovanni», απο'κει πηραμε το λεωφορειο νο. 118 για να φτασουμε στις Κατακομβες San Callisto. Η αληθεια ειναι οτι δυσκολευτηκαμε λιγο να βρουμε τη σταση του λεωφορειου καθως ηταν λιγο μακρυα απ'τη σταση του μετρο που κατεβηκαμε. Οποτε αν ενδιαφερεται καποιος να επισκεφτει τις κατακομβες San Callisto καλυτερα να ριξει μια ματια στο δρομολογιο του λεωφορειου νο. 118 εδω: ATAC S.p.A. | Azienda per la mobilit (ελπιζω να παρεθεσα το σωστο).

Στις Κατακομβες για αλλη μια φορα περασαμε πολυ ομορφα. Το εισητηριο κοστιζει 8 ευρω, οι επισκεπτες χωριζονται σε γκρουπακια αναλογα με τη γλωσσα που μιλουν και η ξεναγηση περιλαμβανεται στη τιμη. Ο ξεναγος μας ηταν ενας πολυ συμπαθητικος κυριος μαλλον Ασιατικης καταγωγης που ηξερε αριστα αγγλικα και ηταν απολυτα κατανοητος. Απ'τη στιγμη που μας ακουσε να διαβαζουμε τις πρωτες ελληνικες επιγραφες που συναντησαμε στους τοιχους των κατακομβων μας παροτρυνε να διαβαζουμε εμεις αντι για'κεινον ολες οσες ηταν στα ελληνικα. Σε περιπτωση που πατε να ακολουθειτε τον ξεναγο σας γιατι εκει μεσα ειναι σκετος λαβυρινθος.. :bleh: Δεν θα σας αναφερω πολλα για τις κατακομβες, θα σας πω μονο οτι εχουν τεσσερα επιπεδα και σε αυτες εχουν θαφτει παπες και πολλοι χριστιανοι.

Οι φωτογραφιες δεν ειναι δικες μου

awww.hoteldesartistes.com_rome_travel_guide_wp_content_uploads_2010_11_callisto_big.jpg


afarm4.static.flickr.com_3137_2553282809_226164786e.jpg


Οι κοιλιες μας γουργουριζαν κι επειδη δεν αντεχαμε αλλο καθισαμε στο πρωτο μαγαζι που βρηκαμε μπροστα μας μολις φτασαμε πισω εκει απ'οπου ειχαμε παρει το λεωφορειο. Το φαγητο μας ηταν ικανοποιητικο, παρα πολυ οικονομικο αλλα τιποτα σπουδαιο οποτε δε συγκρατησα καν ονομα. Τουλαχιστον πηραμε δυναμεις για να κανουμε κατι ακομα πριν γυρισουμε στο σπιτι για να ετοιμασουμε βαλιτσες...
To quartetto απεφανθει: Γλυκο (και τι γλυκο!!!) και μια βολτουλα μεχρι τη Piazza del Popolo.
Επομενη σταση: Re di Roma, κοκκινη γραμμη του μετρο για τιραμισου στο Pompi! Αν πατε στη Ρωμη θα πατε και στο Pompi, αν ομως σας αρεσει το τιραμισου θα ξαναπατε στη Ρωμη για να ξαναπατε στο Pompi. :haha: Αλλο τιραμισου στη Ρωμη δεν εφαγα αλλα αυτο με ξετρελανε και μου αρκει. Διαβαζα τη Sapienza που το προτεινε και το ξαναπροτεινε κι ελεγα θα παω να δοκιμασω. Το μαγαζι ειναι πολυ μεγαλο, μπορειτε αν θελετε και να καθισετε στα τραπεζακια μεσα ή εξω. Φυσικα το μαγαζι εχει κι αλλα γλυκα αλλα υπαρχει ξεχωριστη βιτρινα με τα τιραμισου, που ειναι ηδη πακεταρισμενα και οι διαθεσιμες γευσεις ειναι κλασσικο, φραουλα, μπανανα-νουτελα και φυστικι. Καλο ε; :D Τα δοκιμασαμε ολα εκτος απο φυστικι, το κλασσικο που πηρα εγω νομιζω ηταν the best! :clap:
Περπαταμε παλι πισω προς το μετρο τρωγοντας. Τελειωνουμε το γλυκακι μας και ανοιγοντας το καδο για να πεταξουμε τα πεντακαθαρα:bleh: κουτακια μας, αντικρυζουμε ενα καδο γεματο (!) με κουτια απ'το Pompi! Τυχαιο;;

Kαι μια φωτογραφια για να σας κολασω, :haha: αν και δεν ειναι δικια μου!
Μolto buona!

awww.negozidiroma.com_wp_content_uploads_2011_12_bar_pompi_20100831_134616_e1324330245806.jpg


Συνεχιζουμε με το μετρο στη κοκκινη γραμμη μεχρι τη σταση "Flaminio" οπου βρισκεται η Piazza del popolo. Δυστυχως, εχει νυχτωσει και δε μπορουμε να μπουμε στις εκκλησιες της πλατειας. Η πλατεια ομως ειναι παρα πολυ μεγαλη και πολυ ομορφη με τις δυο διδυμες εκκλησιες της και τη Santa Maria del Popolo.

Οι διδυμες εκκλησιες με τη Via del corso αναμεσα τους

ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1485.jpg


ai385.photobucket.com_albums_oo297_manelaki_rome_205_100_1484.jpg


Nωρις νωρις σημερα γυριζουμε στο σπιτι, να ετοιμασουμε πραγματα, να φτιαξουμε μια ακομα σπιτικη μακαροναδα να φαμε και να κοιμηθουμε γιατι αυριο αναχωρουμε για Ελλαδα... back to life. :cool:
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Υπέροχα! :) Εύχομαι και σε άλλα όμορφα ταξίδια!
 

vickygian

Member
Μηνύματα
87
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου!!!
Τέλεια η ιστορία σου για τη Ρώμη manelaki μου:clap: Με "εψησες" να την επισκεπτώ όσο πιο γρήγορα μπορώ! Με το καλό και τα υπολοιπα ταξίδια σου!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Αχ η Φοντανα Ντι Τρεβι νυχτα και με ησυχια ..που τετοια τυχη να τη δω!
Δικιο ειχε ο συνταξιδιωτης σου που κρεμασε τα μουτρα ..μα ειναι να μην τα κρεμας, οταν αφηνεις την Αιωνια και γυρνας Αθηνα?
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
Μας πέθανες με τα γλυκά ρε manelaki ποπο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom