Top 5 διεθνείς και πεντανόστιμες κουζίνες της Αθήνας

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
η απορια ειναι .... με ποια κριτιρια εγινε η επιλογη τους;
Ισχύει, καθώς-όπως ανέφερα και πριν- υπάρχουν πάρα πολλά στην κατηγορία. Θα με ενδιέφερε κι εμένα να μάθω.
Φαντάζομαι βρε παιδιά βάσει του προσωπικού γούστου και του υποκειμενικού κριτηρίου της αρθρογράφου. Κάποιες επιλογές από όσα εκείνη έχει δοκιμάσει (δεν είναι εφικτό ένας άνθρωπος να έχει πάει σε όλα τα έθνικ της Αθήνας).

Royal Indian Chef - Αυθεντική Ινδική κουζίνα, ό,τι πλησιέστερο στο ντόπιο έχω δοκιμάσει στην Ελλάδα (με μια μικρή ένσταση στην ένταση του καψίματος: ήταν πιο απαλή, ίσως για να είναι πιο κοντά στα ελληνικά γούστα). Το επισκέπτομαι κάθε φορά που βρίσκομαι στην Αθήνα.
Συμφωνώ, είναι όντως πολύ καλό εστιατόριο!

Υπαρχει ανθρωπος που ξαναπηγε στο Μαρακανα γιατι το φαι του φανηκε ποιοτικο κι οχι all you can eat? Απορια το εχω.
Θυμάμαι είχα πάει κάμποσα χρόνια πριν, όταν ήμουν αρκετά κάτω των 30. Όντως καθόλου ποιοτικό. Και από ό, τι έχω ακούσει δεν έχει αλλάξει και τόσο.

Έχω πάει στη Βαλεντίνα και ήταν πολύ καλά (ωραίο φαγητό, φυσιολογικές τιμές, μόνο μείον ο χώρος) και ξέρω ότι στο Lalibela πάνε γνωστοί μου αιθιοπικής καταγωγής. Επίσης το Tamarind είναι του πανακρίβου, γι' αυτό δεν το έχω επισκεφθεί ακόμα. Γενικά το έθνικ στην Αθήνα είναι ανεξήγητα ακριβό.
Βαλεντίνα είχα πάει κι εγώ παλιά, καλό ήταν. Όχι να τρελαίνεσαι, αλλά καλό.
Tamarind δεν έχω πάει, λατρεύω όμως Dara Thai που είναι πολύ αυθεντικό με Ταϋλανδή μαγείρισσα και πολύ τίμιο οικονομικά.
Και το Blue Bamboo μου αρέσει στα Πετράλωνα που επίσης δεν το λες ακριβό.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Να προτείνω και το τσέχικο "ο καλός στρατιώτης Σβέικ" https://www.svejk.gr/
Kαθαρό, ωραίοι μεζέδες, καλές τιμές και φιλικοί ιδιοκτήτες.
Συμφωνώ με Badabuma για Ινδική κουζίνα και με katkats ότι η εθνικ κουζίνα στην Ελλάδα είναι ακριβή.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.384
Likes
14.300
Royal Indian Chef - Αυθεντική Ινδική κουζίνα, ό,τι πλησιέστερο στο ντόπιο έχω δοκιμάσει στην Ελλάδα (με μια μικρή ένσταση στην ένταση του καψίματος: ήταν πιο απαλή, ίσως για να είναι πιο κοντά στα ελληνικά γούστα). Το επισκέπτομαι κάθε φορά που βρίσκομαι στην Αθήνα.

(απορώ που η καλύτερη κουζίνα του κόσμου απουσιάζει από το 'Top 5' των γεύσεων! Τόσα ινδικά εστιατόρια έχει στην Αθήνα, ούτε ένα δεν βρήκε η αρθρογράφος να δοκιμάσει; )
Η περιοχή(αρχές Συγγρού μέχρι Φίξ) έχει πλέον αρκετά Ινδικά και έχει γίνει κάτι σαν πιάτσα.

Το ίδιο καλό προσωπικά θεωρώ και το

http://www.indianhaveli.gr/el/
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.615
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom