Ιταλία Traintrip βόρεια Ιταλία

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Καλησπέρα σε όλους!

Σκεφτόμαστε να κατανείμουμε τις ημέρες ως εξής:
2 διανυκτερεύσεις Μπολόνια
2 διανυκτερεύσεις Φλωρεντία
1 διανυκτέρευση Λιβόρνο με εκδρομή Πίζα
1 διανυκτέρευση Λούκα
2 διανυκτερεύσεις Γένοβα
2 διανυκτερεύσεις Μπέργκαμο.
Η μπολόνια είναι για μένα από τις αγαπημένες μου ιταλικές πόλεις. Απίστευτα ζωντανή, με κόσμο, πολλούς φοιτητές και καλό φαγητό. 2 διανυκτερεύσεις είχα κάνει κ εγώ την 1η φορά και δε βαρέθηκα ούτε λεπτό.
Δεδομένου ότι το ταξίδι θα γίνει με τρένο εγώ θα πρότεινα
2 διανυκτερεύσεις Μπολόνια
3 Φλωρεντία με 1 ημερήσια στη Σιένα (ή 2 Φλωρεντία και 1 Σιένα)
1 Λούκα
1 La Spezia για να δείτε cinque terre (που ούτως ή άλλως πας με τρένο)
1 genova
1 Μπεργαμο (οι 2 νομίζω είναι υπερβολή)

(ή εναλλακτικά θα αφαιρούσα τη Λούκα για να βάλω 2η διανυκτέρευση στη Γένοβα)
 

eliza gr

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα μια τουλάχιστον διανυκτέρευση σε κάθε μέρος γιατί δεν είμαστε γενικά του τρεξίματος και μας αρέσουν οι πιο χαλαροί ρυθμοί.
Επίσης, στον χάρτη τουλάχιστον, φαίνεται ότι έτσι θα κάνουμε κύκλους. Θα προτιμούσα να ακολουθήσουμε μια διαδρομή, να σταματάμε και να διανυκτερεύουμε στην κάθε πόλη.

Πόσες μέρες να αφιερώσουμε στην Μπολόνια κ ποσες Φλωρεντία?

Αν τελικά βγάλουμε κατι να θυσιάσουμε καλύτερα Λιβόρνο, Λούκα, Γένοβα ή Μπέργκαμο?

Υπαρχει κάτι άλλο το οποίο να είναι must see στην περιοχή? Η Βερόνα πχ είναι κάτι το οποίο μας προτείνετε να μην χάσουμε??
Οι διαδρομές που σας πρότεινα εχουν ως βαση την Φλωρεντία.Απλά την μία μερα θα την αφιερώσετε στην διαδρομή Φλωρεντία -Πιζα-Λούκα διανυκτέρευση Φλωρεντία και η αλλη διαδρομή θα είναι νότια δλδ Φλωρεντία Σιενα- Σαν τζιμινιάνο. Αν έχετε μια διανυκτερευση στην Μπολώνια μπορείτε να πάτε με το τραίνο στην Βερόνα.διαδρομη περίπου μια ωρα. Είναι μια υπέροχη πόλη, γνωστή για την Αρένα που θυμίζει το Κολοσσαίο της Ρώμης το σπίτι της Ιουλιέτας ψιλομούφα των Ιταλών αλλά οκ. Θα μπορούσατε να κάνετε μια διανυκτερευση στην Βερόνα ,πολύ κοντα είναι η λίμνη γκάρντα μιση ωρα περίπου και το παραλίμνιο χωριό Σιρμιόνε οπου είχε την βιλα της η Μαρία Κάλλας ,γραφικό μεσαιωνικό με πολυ τουρισμό ολο τον χρόνο διότι έχει θερμές πηγές.
 
Last edited by a moderator:

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα και από εμένα.. Αφού συμφωνήσω με την παραπάνω κι επειδή έχω κάνει αρκετά road trip με το αυτοκίνητο μου στην Ιταλία αλλά όχι με τραίνο θα σου δώσω την εξής συμβουλή.. Επειδή πας ταξίδι για να ξεκουραστείς και όχι για να γυρίσεις πιο κουρασμένος βγάλε από το πρόγραμμα σου μέρη... Δεν σου χρειάζεται η Γένοβα επίσης στην Λούκα προσωπικά δεν νομίζω να έχεις να δεις κάτι το ιδιαίτερο... Θες μία μέρα Μπολόνια 4 μέρες Φλωρεντία 2 μέρες Βερόνα + λίμνη Γκαρντα (ακόμα και στην Gardaland να πάτε το οποίο είναι υδάτινο θεματικό πάρκο θέλετε μία μέρα) μία μέρα την προτελευταία στο Μπέργκαμο στο οποίο η città Alta (άνω πόλη) είναι πανέμορφη. Όσα περισσότερα μέρη αλλάζεις τόσα περισσότερα ξενοδοχεία τόσο περισσότερο κουβάλημα και άνοιξε φτιάξε κλείσε βαλίτσες... Ότι κι αν αποφασίσετε πάντως καλά να περάσετε
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Από τις απαντήσεις των περισσότερων κρατάω ότι όλοι προτείνετε Φλωρεντία και Μπολόνια, άλλος για λιγότερες άλλος για περισσότερες μέρες.
Αυτές λοιπόν θα έχουμε σαν επίκεντρο του ταξιδιού. Θα περάσουμε είτε 4-5 μέρες και τις υπόλοιπες 5-6 θα δούμε πως θα τις μοιράσουμε όσο προχωραμε τον προγραμματισμό.

Κραταω επίσης ότι αρκετοί προτείνετε Σιένα και Βερόνα.

Όποια άλλη γνώμη ευπρόσδεκτη...
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Καλησπέρα σε όλους και πάλι!
Επανέρχομαι για να σας πω ότι καταλήξαμε στην εποχή του ταξιδιού για Μάρτιο ή αρχές Απριλίου του 2020.

Έπεσε επίσης στο τραπέζι η εναλλακτική για τον ίδιο αριθμό ημερών (10) για Πράγα-Βιέννη-Βουδαπέστη.
3-3 και 4 ημέρες αντίστοιχα.

Πείτε τις σκέψεις σας όσον αφορά την σύγκριση των 2 ταξιδιών, επίσης σχετικά με το 2ο ταξίδι πως να μοιράσουμε τις ημέρες ανάμεσα σε αυτές τις 3 πόλεις και εννοείται αν έχετε τίποτα να προσθέσετε σχετικά με την αρχική μας σκέψη για το ταξίδι στην Ιταλία.

Ευχαριστώ...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σε όλους και πάλι!
Επανέρχομαι για να σας πω ότι καταλήξαμε στην εποχή του ταξιδιού για Μάρτιο ή αρχές Απριλίου του 2020.

Έπεσε επίσης στο τραπέζι η εναλλακτική για τον ίδιο αριθμό ημερών (10) για Πράγα-Βιέννη-Βουδαπέστη.
3-3 και 4 ημέρες αντίστοιχα.

Πείτε τις σκέψεις σας όσον αφορά την σύγκριση των 2 ταξιδιών, επίσης σχετικά με το 2ο ταξίδι πως να μοιράσουμε τις ημέρες ανάμεσα σε αυτές τις 3 πόλεις και εννοείται αν έχετε τίποτα να προσθέσετε σχετικά με την αρχική μας σκέψη για το ταξίδι στην Ιταλία.

Ευχαριστώ...
Παρακαλώ την ερώτηση για το δεύτερο ταξίδι που σκέφτεσαι να την υποβάλεις σε άλλο σχετικό θέμα πχ. https://www.travelstories.gr/community/threads/Πράγα-Βιέννη-Βουδαπέστη-πόσες-μέρες.47896/
Ας μείνουμε εδω ον τοπικ στην Ιταλία μονο.
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Επειδή οι μέρες τελικά θα είναι 8 αντί για 10, καταλήξαμε να πάμε Βιέννη- Βουδαπέστη από 4 μερες και να αφήσουμε αυτό το ταξίδι για όταν θα έχουμε περισσότερες μέρες στη διάθεσή μας.
Σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή σας και θα τα πούμε στα άλλα θέματα αν έχω κάποια απορία...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom