Travel war Βερολίνο vs Ρώμη

Βερολίνο vs Ρώμη


  • Total voters
    141

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Εγω θα ενδιαφερομουν απο καποιον που εχει παει σε πολλα μερη στη Γερμανια αν ισχυουν τα στερεοτυπα των Γερμανων για τις περιοχες τους.

Απ τις κουβεντες μου με Γερμανους (στο εξωτερικο κυριως, οχι εντος Γερμανιας), εχω ακουσει οτι :

Οτι το Βερολινο ειναι πολυ διαφορετικο απ την υπολοιπη χωρα, οτι στη Γερμανια οσο πας Νοτια, τοσο πιο πολλα στερεοτυπα βρισκεις (το "ρομποτακια", το καλτσες-σανδαλια, το "αγελαστοι και ψυχροι", λενε οτι ειναι για τους Βαυαρους και την περιοχη της BW κυριως αυτο) ενω οσο πας προς τα αστικα συμπλεγματα της Δυσης (Κολωνια, Φρανκφουρτη κλπ) ειναι πολυ πιο "ευρωπαικες" πολεις (οπως και το Βερολινο).
και ναι και οχι.
το βερολινο ειναι πιο πολυτισμικο οποτε δεν μπορεις να κανεις συγκριση με π.χ. τα χωρια της Βαυαριας οπου καθε Κυριακη βαζουν τα καλα τους να πανε Εκλησια.
Σαν ανθρωποι γενικα υπαρχουν διαφορες ομως. Οι βαυαροι ειναι πολυ τοπικιστες. Αλλοι οχι.
Αν συγρκινεις Βερολινο με Μοναχο δεν θα δεις και τοσο μεγαλες διαφορες.
Αν πας σε χωρια σε ανατολικη γερμανια θα αισθανθεις πιθανως πιο ανεπιθυμητος απο καποια χωρια της Βαυαριας. Για Βορεια Γερμανια δνε ξερω και πολλα να σου πω. πανω απο Αννοβερο δεν εχω παει (μονο για διακοπες)

μπορω να σου πω παντως για εδω που μενw (λιγο κατω απο Στουτγκαρδη)

1. μην σκασεις μυτη με φανελα της Bayern
2. ειναι απελπιστικα τσιγκουνηδες
3. οσο πιο νοτια πας , οσο καλα Γερμανικα και αν ξερεις ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙπΟΤΑ....μιλαμε για αλλη γλωσσα (Schwäbisch - Swabian German )...αλλα αυτο ισχυει σχεδον παντου εκτος απο Β.Γερμανια και καπου εκει προς Αννοβερο κλπ...
4. ειναι και αυτοι αρκετα τοπικιστες και ψωροπερηφανοι για το κρατιδιο τους, αλλα και μεταξυ τους μαλωνουν (Βαδη vς Γουτεμβεργη) αραια και που
5. η ομαδα τους παει κατα διαολου...οποτε μην μπεις στον κοπο να πεις τιποτα γιατι στραβωνουν
6. εδω παιζει αρκετα το σανδαλι, ενιοτε και με την καλτσα (σπανια ομως) γιατι ειναι γενικα η νοοτροπια "πρασινοι, οικολογοι, δεν βαφουμε μαλια, δεν ξυριζουμε ποδια κλπ, φοραμε ρουχα λες και γυρισαμε απο GOA Yoga Retreat, ειμαστε εναντια σε ολα και σε ολους, κυκλοφορουμε μονο με ποδηλατο και καμια φορα γδερνουμε και κανα SUV, αλλα το καλοκαιρι πεταμε ολοι για Ινδια... και αλλα τετοια"
το σανδαλι με την καλτσα ηταν παλια θεμα ευκολιας.

Εδω ειναι θεμα νοοτροπιας / μοδα / στυλ
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Μπα, μάλλον οι ελαχιστότατοι που ψήφισαν Βερολίνο δεν έχουν πάει Ρώμη.
Θυμάται κανείς, έχει ξαναπατώσει σε άλλο war πρωτεύουσα τόσο πολύ όσο το Βερολίνο;
εγω εχω παει και στα δυο. Αλλα επειδη η Ρωμη ηταν το 1ο ταξιδι με την συζυγο , αλλα το Βερολινακι ηταν για λιγο τοπος κατοικιας, και ειμαι συναισθηματικα δεμενος και με τα δυο δεν ψηφισα τιποτα.
παντως κανενα απο τα δυο δεν με ενθουσιασε....
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Αν και πολύ χάρηκα με τις απαντήσεις των φίλων του Βερολίνου στους ιταλόφιλους θα ψήφιζα Ρώμη. Γιατί είμαι ανώμαλη και διχασμένη προσωπικότητα. Δεν το κάνω γιατί η διαφορά είναι ήδη πολύ μεγάλη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
θα ψήφιζα Ρώμη. Δεν το κάνω γιατί η διαφορά είναι ήδη πολύ μεγάλη.
Σόρρυ αλλά η τεράστια διαφορά δεν είναι λόγος.Αν είναι να λυπάσαι το Βερολίνο για την τεράστια ήττα, τότε να το κάνουμε αυτό σε όλα τα war, όταν χάνει ο ένας συμμετέχοντας.
Αν θες να ψηφίσεις κάτι κι έχεις αποφασίσει, το σωστό είναι να ψηφίσεις ανεξαρτήτως αποτελέσματος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Σόρρυ αλλά η τεράστια διαφορά δεν είναι λόγος.Αν είναι να λυπάσαι το Βερολίνο για την τεράστια ήττα, τότε να το κάνουμε αυτό σε όλα τα war, όταν χάνει ο ένας συμμετέχοντας.
Αν θες να ψηφίσεις κάτι κι έχεις αποφασίσει, το σωστό είναι να ψηφίσεις ανεξαρτήτως αποτελέσματος.
Φατε τους Βερολονολαγνους, τωρα που γυριζει, μην ξανασηκωσουν κεφαλι. Αυτα ειναι wars.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Σόρρυ αλλά η τεράστια διαφορά δεν είναι λόγος.Αν είναι να λυπάσαι το Βερολίνο για την τεράστια ήττα, τότε να το κάνουμε αυτό σε όλα τα war, όταν χάνει ο ένας συμμετέχοντας.
Αν θες να ψηφίσεις κάτι κι έχεις αποφασίσει, το σωστό είναι να ψηφίσεις ανεξαρτήτως αποτελέσματος.
Αν ήταν δέκα ψήφοι διαφορά θα ψήφιζα, εδώ είναι πάνω από double score, δεν έχει και νόημα...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Αν ήταν δέκα ψήφοι διαφορά θα ψήφιζα, εδώ είναι πάνω από double score, δεν έχει και νόημα...
Ό,τι νομίζεις αλλά νόημα έχει...Κάποιοι από την αρχή είχαμε τη βεβαιότητα πως θα κερδίσει η Ρώμη. Το μέγεθος της διαφοράς ψάχναμε να μαντέψουμε..
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Αν ήταν δέκα ψήφοι διαφορά θα ψήφιζα, εδώ είναι πάνω από double score, δεν έχει και νόημα...
Ενταξει, ας τους τυφλωσουμε ολους κι ας αφησουμε εναν μονοφθαλμο να τους οδηγησει στη σωτηρια.
Εχουν ξαναγινει τετοιες κινησεις ανθρωπιας σε πολεμους, ας ειναι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
🤣 δίνεις ρεσιτάλ με το σφάξιμο με το γάντι που κάνεις.

Και η Μαδρίτη στις κόντρες με Ρώμη και Βαρκελώνη έχει γίνει σάκος του μποξ.
Βλέπω το Βερολίνο έχει ξαναχάσει με μεγάλη διαφορά από το Λονδίνο. Αλλά εντάξει δεν ήταν τόσο μεγάλη όσο η ήττα από τη Ρώμη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom