Travel war : Επτάνησα vs Δωδεκάνησα

Επτάνησα ή Δωδεκάνησα


  • Total voters
    64

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
στημ αρχη τo εριξα στα επτανησα για τις παραλιες
μετα ομως θυμητηκα οτι δεν ειμαι πια παιδι της παραλιας...και το εριξα στα 12νησα...
στα οποια 12νησα εχω παει μονο στην Καλυμνο.
Αλλα και μονο οτι ειναι ενας απο τους τοπ προορισμους παγκοσμιως για καποιους, αρκει....παρολο που πλεον το sport το εγκατελειψα γιατι θε με χωριζε η συζυγος...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
μηπως μπερδευτηκες? ειδικα αυτα τα τμηματα εχουν φαρδεις δρομους και χαμηλα κτισματα με κεραμιδια τα περισσοτερα δια νομου. ειδες πολλα κτιρια 15-20 οροφων?
Ίσως με τον όρο άναρχα να μην περιέγραψα σωστά αυτό που ήθελα να πω, αλλά οχι δεν μπερδεύτηκα. Το Αργοστόλι για παράδειγμα μου φάνηκε πολύ άσχημο αισθητικά σε αντιπαράθεση με το Φισκάρδο που δεν επλήγη απο τον σεισμό και διατήρησε την ομορφιά του.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ίσως με τον όρο άναρχα να μην περιέγραψα σωστά αυτό που ήθελα να πω, αλλά οχι δεν μπερδεύτηκα. Το Αργοστόλι για παράδειγμα μου φάνηκε πολύ άσχημο αισθητικά σε αντιπαράθεση με το Φισκάρδο που δεν επλήγη απο τον σεισμό και διατήρησε την ομορφιά του.
Τα σπίτια στα Επτάνησα χτίζονται αντισεισμικά και δεν είναι καθόλου ωραία αισθητικά. Δες πχ πόλη της Λευκάδας. Δεν ξέρω πως είναι το Αργοστόλι ακριβώς, αλλά τουλάχιστον από φωτογραφίες φαίνεται άνετο. Η Λευκάδα είναι και στρυμωγμένη συν τοις άλλοις. Έχει και θέμα με πυρκαγιά καθώς πολλά από τα "παλιά" σπίτια είναι ξύλινα, τουλάχιστον ο πάνω όροφος.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
1653312892543.png

Οχι δεν είναι σαλέ στο Τιρόλο, είναι το ιστορικό ξενοδοχείο Ελαφος στον χιονισμένο Προφήτη Ηλία της Ρόδου (φώτο του 2017- φέτος το Γενάρη έμαθα είχε πολύ περισσότερο).
Και μία φετενή από δυτική Ρόδο
1653313067653.png


Περισσότερο τις ανεβάζω και σαν ιστορικά ντοκουμέντα πια
 
Last edited:

maria_va

Member
Μηνύματα
71
Likes
470
Λόγω εγγύητας έχω πάει σε όλα τα Επτάνησα εκτός από τα πολύ μικρά και νιώθω κάπως έτσι: όταν κοιτάς προς τη θάλασσα λες τι υπέροχη ομορφιά, όταν στρέψεις το βλέμμα πίσω στην ξηρά και την ανθρώπινη παρέμβαση συνήθως απογοητεύεσαι. Προφανώς αυτό δεν ισχύει παντού, στους Παξούς και την πόλη της Κέρκυρας είναι σαφώς καλύτερα τα πράγματα. Για όσους το χουν με την ιστιοπλοΐα το Ιόνιο είναι μια τέλεια επιλογή. Είναι ο καλύτερος τρόπος να ευχαριστηθεί κάποιος τα υπέροχα πράγματι νερά.

Στα Δωδεκάνησα εκτός από τη Ρόδο που όμως και αυτή σώζεται από τους Ιππότες της και ίσως την Κω, υπάρχουν ακόμα νησιά όπου μπορώ να βρω αυτό που εγώ περιμένω από ένα ελληνικό νησί. Οπότε ακόμα προτιμώ την απίστευτη ταλαιπωρία του να φτάσεις στην άλλη άκρη του Αιγαίου.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
View attachment 394057
Οχι δεν είναι σαλέ στο Τιρόλο, είναι το ιστορικό ξενοδοχείο Ελαφος στον χιονισμένο Προφήτη Ηλία της Ρόδου (φώτο του 2017- φέτος το Γενάρη έμαθα είχε πολύ περισσότερο).
Και μία φετενή από δυτική Ρόδο
View attachment 394058

Περισσότερο τις ανεβάζω και σαν ιστορικά τεκμήρια πια
Έτσι! Και βουνά έχουμε και δάση και ρυάκια. Και η Κάλυμνος είναι από τους πιο διάσημους αναρριχητικούς προορισμούς και ό,τι άλλο θες το έχουμε.
Ασ' τον παππού να απλώσει την πετσέτα του κάτω από κανένα πεύκο στο Ιόνιο μην πάθει καμμία ηλίαση. Όσο στην Ρόδο οι τουρίστες μπορούν να βουτάνε κατευθείαν από το μπαλκόνι του ξενοδοχείου τους στη θάλασσα όπως ο ίδιος παραδέχτηκε! 😊
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Περισσότερο τις ανεβάζω και σαν ιστορικά τεκμήρια πια
και που ακριβως ειναι τα 3 δεντρα της φωτο? τα δειχνεις?
48_big.jpg

Ασ' τον παππού να απλώσει την πετσέτα του κάτω από κανένα πεύκο στο Ιόνιο μην πάθει καμμία ηλίαση.
παππους εισαι κ φαινεσαι αφου γραφεις κ ηλικια. μεγαλυτερη απο τη δικη μου αρκετα..
εχετε πλακα ομολογω, γελαω με ενα θεμα που δεν μ ενδιεφερε καθολου...
πως με πιανεις....εδω αραζω, οι αλλοι πανε 10μ παραπερα παραλια..για τους 12νησιωτες υποστηρικτες: αυτο στη φωτο δεν ειναι ουφο, λεγεται Δεντρο.
Screenshot_20220523-185527_Gallery.jpg
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
και που ακριβως ειναι τα 3 δεντρα της φωτο? τα δειχνεις?
View attachment 394064

παππους εισαι κ φαινεσαι αφου γραφεις κ ηλικια. μεγαλυτερη απο τη δικη μου αρκετα..
εχετε πλακα ομολογω, γελαω με ενα θεμα που δεν μ ενδιεφερε καθολου...
πως με πιανεις....εδω αραζω, οι αλλοι πανε 10μ παραπερα παραλια..για τους 12νησιωτες υποστηρικτες: αυτο στη φωτο δεν ειναι ουφο, λεγεται Δεντρο.
View attachment 394065
Άραξε κάτω από το δέντρο σου αγορίνα μου. Όσο οι Ροδίτες συχνάζουν σε αυτό! (Φαντάσου το γεμάτο τόπλες Ευρωπαίες)

1653328743282.png
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Άραξε κάτω από το δέντρο σου αγορίνα μου. Όσο οι Ροδίτες συχνάζουν σε αυτό! (Φαντάσου το γεμάτο τόπλες Ευρωπαίες)

View attachment 394066
ο καθενας στη ζωη αναζητα οτι του λειπει αγαπητε..
υπεροχη φωτο. νομιζω με αυτη εδω τελειωσε η συγκριση. να μιλησουμε για αναρχη δομηση, φυσικη ομορφια? μια ασημαντη παραλια που θα μπορουσε να βρισκεται σε οποιαδηποτε ηπειρο του πλανητη μας. να τη χαιροσαστε, δεν θα παρω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom