Travel War: Η μάχη των Κάτω Χωρών

Travel War: Βέλγιο vs Ολλανδία


  • Total voters
    55

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.692
Likes
50.600
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω πάει, δεν λέει κάτι πέρα από το ίδιο το κτίριο και 5-6 ζωντανές γάτες που μπορείς να χαϊδέψεις.
Εμένα μου άρεσε στο Άμστερνταμ το micropia που είναι τελείως διαφορετικό από τα άλλα επιστημονικά μουσεία που έχω δει.
Τι έχει δηλαδής;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.070
Likes
41.293
Έχω πάει, δεν λέει κάτι πέρα από το ίδιο το κτίριο και 5-6 ζωντανές γάτες που μπορείς να χαϊδέψεις.
.
Ο,τι πρεπει για τυπους που αγαπουν Βελγιο. Δεν ειναι για πολλα πολλα. Γατες, τσαι, συμπαθεια, υπνος απο νωρις.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.266
Likes
6.804
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Περιγράφει και αναλύει με τρόπο απλό και κατανοητό τον μικρόκοσμο. Έχει πολλά μικροσκόπια για να βλέπεις πραγματικά δείγματα, ένα λειτουργικό εργαστήριο με πραγματικούς επιστήμονες που δουλεύουν live, και γενικότερα ένα εξαιρετικό στήσιμο που στοχεύει κυρίως στα παιδιά αλλά μου άρεσε και μένα πολύ. Έπαιξα κανονικά και εγώ και η σύντροφός μου.
Είναι βέβαια σημαντικό να σου αρέσουν τέτοια πράγματα αλλά είναι τελικά είναι κάτι το διαφορετικό
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.266
Likes
6.804
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Αν χασουμε ή φερουμε Χ με την PSV Eindhoven εγω θα γυρισω την ψηφο μου σε Βελγιο!
Ευτυχώς δεν αλλοιώθηκε το αποτέλεσμα του διαγωνισμού. 4-2 τελικό.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
κρίμα έπρεπε να τα γκρεμίσουν τα σπίτια του 17ου αιώνα και να τα βγάλουν από την Ουνέσκο για να ανταποκρίνονται στα δικά σου κριτήρια ποιότητας
Eδώ συγκρίνουμε Κάτω Χώρες. Και τα art deco και art nouveau κτίρια των Βρυξελλών δεν έχουν κανένα αντίπαλo.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.020
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Κανονικα Κατω Χωρες ειναι μονο η Ολλανδια εξ' ου και το Nederlands. Το εχει λαθος και το ελληνικο wiki στο λημμα Κατω Χωρες, στο Βασιλειο των Κατω Χωρων εχει το σωστο. Η Ολλανδια ειναι περιοχη των Κατω χωρων που περιβαλλει σχεδον ολο το Νεντερλαντς γι' αυτο και την λεμε και Ολλανδια(Holland). Αυτο που λεμε Κατω Χωρες εννοωντας και τις 3 καταχρηστικα, κανονικα ειναι οι χωρες BENELUX.
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Kανένα λάθος δεν κάνουμε. Οι Κάτω Χώρες (Low Lands) είναι η Ολλανδία, το Βέλγιο και το Λουξεμβούργο. Το ό,τι η Ολλανδία επέλεξε να οικειοποιηθεί του γεωγραφικού όρου, είναι το ακριβές ανάλογο αυτό που έκαναν οι βόρειοι γείτονές μας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.522
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom