Travel War: Η μάχη των Κάτω Χωρών

Travel War: Βέλγιο vs Ολλανδία


  • Total voters
    55

paefstra

Member
Μηνύματα
12.998
Likes
40.898
Ελπίζω το υπόλοιπο 99,9% να μην είναι μόνο ζωγραφιές, οπότε ρωτάω ο άνθρωπος τι άλλα μουσεία πλην πινακοθήκων έχει.
Σε καμια αλλη χωρα δεν μου ετυχε ιδιωτικη ξεναγηση σε ενα απο τα 5 ιστορικα αστεροσκοπεια του Leiden δωρεαν, μονο με ενα τηλεφωνημα.
Δεν ειναι ολα τα "μουσεια" μουσειακοι χωροι με αρχαια και οπλα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.470
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ειναι ολα τα "μουσεια" μουσειακοι χωροι με αρχαια και οπλα.
Δεν είπα κάτι τέτοιο, το αντίθετο έχω δώσει πάρα πολλά παραδείγματα για το αντίθετο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.470
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε καμια αλλη χωρα δεν μου ετυχε ιδιωτικη ξεναγηση σε ενα απο τα 5 ιστορικα αστεροσκοπεια του Leiden δωρεαν, μονο με ενα τηλεφωνημα.
Πας σε λάθος χώρες. Πχ στο Μεξικό έχει πριβέ ξεναγήσεις δωρεάν, χωρίς κανένα τηλέφωνο.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
986
Likes
2.072
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Δε μου φαίνεται λίγο, βαρετό μου φαίνεται, στη δεύτερη ζωγραφιά χασμουριέμαι (εκτός κι αν είναι πίνακες που αναπαριστούν τοπία άλλων εποχών, έχουμε τις αδυναμίες μας). Οπότε ρωτάω αν έχει κι άλλα μουσεία στην Ολλανδία, που να είναι αξιόλογα χωρίς να είναι πινακοθήκες (και όχι απαραίτητα αρχαιολογικά, τόσα θέματα υπάρχουν). Πχ στο Βέλγιο βρήκα φοβερό το μουσείο για τις αποικίες και τις θηριωδίες του Λεοπόλδου, ήταν εξαιρετικό το MAS στην Αντβέρπη από όλες τις απόψεις, κάπου είχα πάει σε ένα πολύ ενδιαφέρον για τον Α' Παγκόσμιο, θυμάμαι ένα περίεργο για τα διαμάντια του Κογκό, στο Μέχελεν είχε ένα για τους τσιγγάνους και το Άουσβιτς κλπ.


Δεν την ξέρω την κιουρία, φαντάζομαι μουτζούρες θα κάνει κι αυτή.


Η Ολλανδία μπορεί και να είναι η μόνη χώρα στον κόσμο που να είναι όντως μόνο το 0,1% των μουσείων της αρχαιολογικού ενδιαφέροντος. Ελπίζω το υπόλοιπο 99,9% να μην είναι μόνο ζωγραφιές, οπότε ρωτάω ο άνθρωπος τι άλλα μουσεία πλην πινακοθήκων έχει.
στο ΄Αμστερνταμ υπάρχει και μουσείο για γάτες
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ακόμα και στην πρωτεύουσα αυτά τα "τούβλινα σπίτια" δεν είναι εντυπωσιακά ούτε μεγαλοπρεπή όπως σε άλλες πρωτεύουσες και μετά από ένα σημείο εξαιρετικά μονότονα και ομοιόμορφα. Η φιλοσοφία ζωής των Ολλανδών είναι να ζεις απλά, να συμπεριφέρεσαι νορμάλ, να μην ξεχωρίζεις, να κανονίζεις τα ραντεβού σου ένα εξάμηνο πριν και να τα σημειώνεις στο verjaardagskalender δίπλα στην τουαλέτα οπότε και τα σπίτια τους είναι κάπως έτσι. Η δε κατασκευή τους αν τύχει να περιηγηθείς σε ένα τυπικό ολλανδικό σπίτι είναι σε επίπεδο που δύσκολα θα βρεις στην Ελλάδα, γιατί κανείς δε θα έμενε σε τόσο απλό σπίτι με τόσο μέτρια ποιότητα κατασκευής. Δύσκολα ξεσυνηθίζει κάποιος το verzuiling.
κρίμα έπρεπε να τα γκρεμίσουν τα σπίτια του 17ου αιώνα και να τα βγάλουν από την Ουνέσκο για να ανταποκρίνονται στα δικά σου κριτήρια ποιότητας
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.241
Likes
6.700
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
στο ΄Αμστερνταμ υπάρχει και μουσείο για γάτες
Έχω πάει, δεν λέει κάτι πέρα από το ίδιο το κτίριο και 5-6 ζωντανές γάτες που μπορείς να χαϊδέψεις.
Εμένα μου άρεσε στο Άμστερνταμ το micropia που είναι τελείως διαφορετικό από τα άλλα επιστημονικά μουσεία που έχω δει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.636
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom