Travel war: Ισπανία vs Πορτογαλία.

Ισπανία vs Πορτογαλία.


  • Total voters
    31

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Η Πορτογαλία είναι μια συμπαθέστατη χώρα με εξαιρετικούς ανθρώπους, μόνο που υπάρχει ήδη στην Ισ9ανια και μάλιστα στο πιο όμορφο, αντιτουριστικο και μυστηριώδες και λέγεται Γαλικια.


Beauty is in the eye of the beholder, αλλά το ότι η Γαλικια μοιάζει με Πορτογαλία μπορείς να το αναπτυξεις;

Αν δούμε φώτο από Γαλικια ή Πορτογαλία θα μπερδεψουμε που είναι τι;

Έχει η Γαλικια μέρη με χρώμα σαν το Πόρτο, το αβειρο, την κοιμπρα η την Κόστα νοβα;

Μία ηλιόλουστη μέρα στην Πορτογαλία και είσαι στον παράδεισο. Μια ηλιόλουστη μέρα στην Γαλικια και είσαι σ'ενα μουντο μέρος με ήλιο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Beauty is in the eye of the beholder, αλλά το ότι η Γαλικια μοιάζει με Πορτογαλία μπορείς να το αναπτυξεις;

Αν δούμε φώτο από Γαλικια ή Πορτογαλία θα μπερδεψουμε που είναι τι;

Έχει η Γαλικια μέρη με χρώμα σαν το Πόρτο, το αβειρο, την κοιμπρα η την Κόστα νοβα;

Μία ηλιόλουστη μέρα στην Πορτογαλία και είσαι στον παράδεισο. Μια ηλιόλουστη μέρα στην Γαλικια και είσαι σ'ενα μουντο μέρος με ήλιο.
Μερικές τυχαίες φωτογραφίες από την τελευταία εβδομάδα με το (κυριολεκτικά χαζό) κινητό μου, άθλιας ποιότητας . Είμαι ακριβώς ένα μηνα Γαλικια, έχει βρέξει μια μέρα. Δε θα έλεγα ότι πηξαμε και στη μουντιλα...

20200718_134508.jpg
20200714_174815.jpg
20200718_220858.jpg
20200713_122805.jpg
20200630_164212.jpg
20200718_142015.jpg
20200713_163524.jpg
20200710_130758.jpg
20200630_132628.jpg
20200719_172546.jpg
20200718_130009.jpg
20200713_115848.jpg
20200625_153242.jpg
20200718_132743.jpg
20200718_131222.jpg
20200713_115900.jpg
20200717_165722.jpg
20200713_123222.jpg
20200713_123756.jpg
20200716_173338.jpg
20200713_111657.jpg
20200630_132623.jpg
20200630_124945.jpg


Κι η Γαλικια Πορτογαλία ήταν, συγκεκριμένα το ομορφότερο κι ιστορικοτερο κομμάτι της. Το πώς και γιατί δόθηκε με συνοικεσιο στην Ισπανία είναι ιστορία.

Ναι αμέ μια χαρά συγκρίσιμη είναι η Πορτογαλία με τη Γαλικια, το ότι οι Πορτογάλοι πλημμυρίζουν τις Rias Baixas κάθε καλοκαίρι από μόνο του λέει πολλά . Αν είναι να συγκρίνουμε ολόκληρες τις δυο χώρες άστο... Σα να κατεβαίνει μια ομάδα να παίξει με αντίπαλο μόνο έναν τερματοφύλακα. Δεν υπάρχει σύγκριση ούτε σε ποσότητα ούτε σε ποιότητα ανάμεσα στις δύο χώρες, δεν υπάρχει τίποτε που να έχει η Πορτογαλία και να μην έχει η Ισπανία και υπάρχουν άπειρα που να έχει η Ισπανία και να μην έχει η Πορτογαλία. Ουτε καν σύγκριση για μένα... Τολέδο, Σεβίλλη, Κόρδοβα, Κάθετες, Σαντιάγο, Σαν Σεμπαστιάν, Άβιλα, λευκά χωριά , Χώρα Βάσκων, Αστουριας, Πυρηναία, Picos de Europa, τα τοπία της Κανταμπρια, η μαγεία της Γρανάδα , τι να συγκρίνουμε βρε παιδιά; Είναι όμορφη, έχει χρώμα η Πορτογαλία, εχει μια πολυ ομορφη μελαγχολία, δε λέει κανείς όχι, αλλά είναι χώρα για να συγκριθεί με την Κροατία, την Τσεχία, την Ιρλανδία, η Ισπανία θέλει 3 μήνες για να πάρεις μια ιδέα από τον απίστευτο πολιτιστικό, ιστορικό, αρχιτεκτονικό, γαστρονομικό και αρχαιολογικό της πλούτο. Συγκρίνουμε μια ωραιότατη και νόστιμη αγκινάρα με ένα βοτανικο κήπο ολόκληρο, είναι άδικη για την Πορτογαλία η σύγκριση . Άντε να πάρει ψήφους από όσους έχουν δει μόνο Μαδριτη-Βαρκελωνηή από τους ιταλοφιλους που αγκομαχουν να κερδίσουν... τις Αστουριας.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Beauty is in the eye of the beholder, αλλά το ότι η Γαλικια μοιάζει με Πορτογαλία μπορείς να το αναπτυξεις;

Αν δούμε φώτο από Γαλικια ή Πορτογαλία θα μπερδεψουμε που είναι τι;

Έχει η Γαλικια μέρη με χρώμα σαν το Πόρτο, το αβειρο, την κοιμπρα η την Κόστα νοβα;

Μία ηλιόλουστη μέρα στην Πορτογαλία και είσαι στον παράδεισο. Μια ηλιόλουστη μέρα στην Γαλικια και είσαι σ'ενα μουντο μέρος με ήλιο.

Η μουντιλα πάει στις πόλεις τους, όχι στα φυσικά τοπία. Η Πορτογαλία δεν έχει μουντιλα σε τόσο μεγάλο βαθμό. Νομίζω ότι εύκολα μπορείς να ξεχωρίσεις τις πόλεις τους.

Σύγκριση μεταξύ των δύο χωρών και για μένα είναι εύκολη και γι αυτό το ριξα Ισπανία χωρίς πολλά πολλά. Το σχόλιο για την Γαλικια είναι που με τσιγκλισε.

Δεν εκπλησσομαι που ακόμα είναι κοντά σε ψήφους. Υπάρχουν πολλοί που ακούνε Ισπανία και βγάζουν σπυρια!
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Τι ομορφη κι η Γαλικια,δεν εχω παει ποτε μου,ειναι οπως οταν πηγαινα παρισι 6-7 φορες και νομιζα πως ειχα δει ολη την Γαλλια.Περσυ που πηγα Νοτια Γαλλια καταλαβα πως ακομα δεν ειχα δει τιποτα.
Τεραστια χωρα η Ισπανια,θες μια ζωη για να την δεις καλα...
Εχω εναν θειο,ηταν ναυτικος εχει ταξιδεψει και μεινει παραλληλα.Σε 95 χωρες στον κοσμο,και λατρευει την Ισπανια,εγω ομως που δεν ειμαι ναυτικος και δεν εχω χρονο να μεινω τοσο πολυ σε μια χωρα λατρεψα την πορτογαλια,το γεγονος οτι ηταν μικρη σε εκταση,μικροτερη απ την Ισπανια με βολεψε,εμενα προσωπικα...τι ομορφα τοπια ρε γμτ και να ειμαστε ολοι μεσα....
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
ενταξει...χαλαρα Ισπανια...
1. υπαρχει το Caminο de Frances,
2. το Santiago
3. υπαρχουν κ ενα σωρο βουνα , εχει κ γΧΧΧτα χιονοδρομικα

αν μου αρεζε το σερφ θα ψηφιζα πορτογαλια...αλλα λυπαμαι...

ΥΓ σαν Γερμανοφιλος, ψηφιζω Ισπανια γιατι υπαρχει κ η Μαγιορκα που γουσταρουν ολοι οι γερμανοι αλλα εγω δεν εχω παει ακομα :cool:
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Βλέπω ξεμείναμε από στρατό... Αυτοί που κατά τον Señor Nada μισούν την Ισπανία δεν έχουν να πουν τίποτα :p ;
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Όσο και αν λετρεύω την Πορτογαλία, αναγκαστικά η ψήφος μου θα πάει στην Ισπανία. Κυρίως λόγω μεγέθους και ποικιλομορφίας.
Αλλά, πρέπει να το πω: Σαν την Μαδέιρα δεν έχει στα Κανάρια...
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Επιπλέον άλλη εντύπωση κάνεις όταν λες πάω στη Μαδέιρα κι άλλη όταν λες πάω στα Κανάρια, στην Βαρκελώνη,τη Μαδρίτη που πια έχει πάει κι η κουτση Μαρία🤭.
Έχουμε τη γοητεία του ανερχόμενου προορισμου:3519:😉.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σξδιδβδισβσξδσβ
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Είπα να στηρίξω τον αδύναμο γιατί
είναι συμμαζεμένη χώρα και σε 10 ημέρες βλέπεις το μεγαλύτερο κομμάτι της,
για το Πόρτο που έχει ευχάριστες θερμοκρασίες το καλοκαίρι και ήπιους χειμώνες.
και για το χρυσό στο αξέχαστο EURO 2004
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Ψήφισα Ισπανία. Όπως έχω πει και σε άλλο γουόρ, η καρδιά μου θα ανήκει για πάντα και πάντα σ'αυτή τη χώρα. Αυτό με το συμμαζεμένο προσωπικά δεν το βλέπω σαν κοπλιμάν, νομίζω και 5 ζωές στην Ισπανία να είχα, πάλι θα υπήρχαν πράγματα να δω και αυτό το θεωρώ ξεκάθαρα υπερ της.

Από Πορτογαλία δεν ξέρω πολλά, έχω πάει μόνο δύο φορές και εκτός από τη Λισσαβώνα, οι υπόλοιπες ήταν σε άσημες πόλεις παραθαλάσσιες αλλά και της ενδοχώρας. Οι πορτογάλοι απίστευτα συμπαθητικός λαός, για μένα έχει και από τους πιο ωραίους άντρες (γούστα είναι αυτά, το ξέρω), αλλά δεν είχε αυτό το κάτι, δε με μαγνήτισε, δεν έκανε τη βουκολική καρδούλα μου να σκιρτήσει. Προφανώς τη συμπαθώ πολύ σα χώρα, προφανώς έχω ακόμη πολλά να δω, προφανώς θα επιδιώξω να ξαναπάω, αλλά δε μου γεννά κανένα συναίσθημα. Μηδέν. Δε ξέρω γιατί. Α, επίσης τα πορτογαλικά δε μου αρέσουν καθόλου!


Μερικές τυχαίες φωτογραφίες από την τελευταία εβδομάδα με το (κυριολεκτικά χαζό) κινητό μου, άθλιας ποιότητας.
Να πούμε εδώ ότι η Γιώργαινα είναι κοριτσάρα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom