Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    156

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αμάν, η μάχη των μαχών, χειρότερη κι απ' το Λονδίνο-Παρίσι!

Λοιπόν...
Από Ιταλία έχω επισκεφτεί Βενετία, Ρώμη, Μπέργκαμο, Παλέρμο, Τσεφαλού, Λίμνη Κόμο και Μιλάνο (στο τελευταίο έχω ζήσει κιόλας για ένα πολύ μικρό διάστημα).
Από Ισπανία: Βαρκελώνη, Μαδρίτη, Βαλένθια, Αλικάντε, Λεόν, Gran Canaria κι αρκετά μέρη στη Χώρα των Βάσκων και σε Αστούριας (Picos de Europa μεταξύ άλλων).
Δεν έχει τύχει ακόμα να πάω σε δημοφιλείς περιοχές που αποτελούν και διακαή πόθο, όπως Τοσκάνη, Δολομίτες, Ανδαλουσία και Γαλικία αλλά νομίζω έχω αποκομίσει μια αρκετά καλή εικόνα για τις χώρες.

Και οι δύο έχουν σίγουρα πόλεις/φύση/παραλίες/χωριά/τοπία με απίστευτη ομορφιά, έχουν ήδη αναφερθεί παραδείγματα. Από μουσεία πάλι δίνω ισοπαλία (Prado/Reina Sofia και Βατικανό). Και οι δύο γλώσσες μου αρέσουν πάρα πολύ αλλά δίνω προβάδισμα στην Ισπανική. Κουζίνες νόστιμες αλλά κερδίζει η Ιταλία γιατί ζυμαρικά και πίτσα είναι τα αγαπημένα μου φαγητά.
Τι μου έμεινε για να αποφασίσω; Οι άνθρωποι: η ιδιοσυγκρασία, η συμπεριφορά τους και ο τρόπος ζωής τους. Έχω αρκετούς φίλους και γνωριμίες και από τις δύο χώρες και έχω ζήσει δύο φορές με Ισπανούς συγκατοίκους. Τους Ισπανούς λοιπόν τους αγαπώ, γελάω πολύ κάθε φορά που βρίσκομαι σε παρέες μαζί τους και νιώθω ότι είμαστε το ένα και το αυτό σαν λαοί, γιατί σκεφτόμαστε και λέμε τα ίδια (από τα σοβαρά μέχρι τα αστεία). Είναι έξω καρδιά, φιλικοί, χαμογελαστοί κι αισιόδοξοι.
Πολύ παλιά πίστευα ότι και με τους Ιταλούς είμαστε το ίδιο κοντά αλλά πλέον τους θεωρώ πιο απόμακρους, ενίοτε σνομπ (ειδικά στον Βορρά) και λίγο δήθεν.

Μετά την Πολωνία (η χώρα του Erasmus μου), η Ισπανία κατέχει τη δεύτερη θέση στην καρδιά μου και οι Ισπανοί είναι ο αγαπημένος μου λαός. Ισπανία it is.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Αλλά η σύγκριση δεν είναι Ισπανία-Γαλλία (που ίσως να ταίριαζε περισσότερο δεδομένου ότι μιλάμε για τις μεγαλύτερες χώρες της ΕΕ κι εκείνες με τη μεγαλύτερη ποικιλία).
Δεν είναι κακή ιδέα για war.... Τουλάχιστον μερικοί δεν θα δυσκολευτούν να απαντήσουν όσο στο παρόν θέμα....
:)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
το Σαν Μαρινο???
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
τις πιο ωραιες γυναικες που τις ειδατε? κ μην πεταχτει κανενας και πει Ουκρανια κλπ
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Ε, κι αυτό άλλη χώρα. Το ότι είναι μικρά κράτη δεν σημαίνει πως δεν είναι κράτη. Όταν κρίνουμε την Ισπανία δεν βάζουμε μέσα την Ανδόρα. Αφού είναι άλλο κράτος.
Ούτε το Σαν Μαρίνο είναι Ιταλία.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
τις πιο ωραιες γυναικες που τις ειδατε? κ μην πεταχτει κανενας και πει Ουκρανια κλπ
Ε αμα ειναι αμπαλος και δεν έχει πάει Λευκορωσία θα πεταχτεί και θα πει Ουκρανία.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
μονο ωραιες...περιφερομενοι σαν τουριστες ....
αν μπουμε στην διαδικασια ποιος γνωρισε καποια, ποιος ζει καπου εκει κ ξερει που παει "ο καλος ο κοσμος" κλπ θα χαθουμε...
ετσι απλα σαν τουριστες....

Ε αμα ειναι αμπαλος και δεν έχει πάει Λευκορωσία θα πεταχτεί και θα πει Ουκρανία.
ναι ε...κοιτα να δεις...δεν το ηξερα
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
οχι φιλε μου....μιλαμε μεταξυ Ιταλιας / Ισπανιας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.512
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom